Yakıt Katkıları Ne İşe Yarar? Yakıt Katkılarının Faydaları

09.02.2022
128
Yakıt Katkıları Ne İşe Yarar? Yakıt Katkılarının Faydaları
Modelistlik Kursu

Piyasada pek çok isimle bulunan yakıt katkıları aracın motorunun verimliliğini ve performansını arttıran bir katkı maddesidir. Birden fazla faydası bulunan yakıt katkıları sayesinde motor performansında gözle görülür bir artış olduğu söylenebilir. Aracın yakıt sistemi yakıt enjektörleri aracılığı ile motora gerekli miktarda benzinin ve oksijenin ulaşmasını sağlamaktadır.

Yakıt sisteminin bakımının yapılmadığı vakitlerde bu enjektörlerin bir ya da birden fazlasında tıkanıklıkların gözlemesi söz konusu olur. Aracın hareket etmesi için gerekli benzin ve oksijen karışımı yeterli olmayacak ve motorun olması gerektiğinden daha farklı bir şekilde çalışması gözlenecektir. Motorun veriminin azalması yakıt enjektör sisteminin bakımı yapılmadığından kaynaklanmaktadır. Bu noktada ise devreye yakıt katkıları girer. Araç yeni bir araç ise yakıt katkısının kullanılmasına gerek duyulmamaktadır. Ancak eski ve bakımsız arabalarda yakıt katkısının kullanılması aracın performansına doğrudan etki edebilir ve kullanıcılar için yararlı olabilir. Yakıt katkıları ne işe yarar ve katkılarının faydaları nelerdir gelin inceleyelim.

Yakıt Katkılarının Faydaları

Yakıt Katkılarının Faydaları

Yakıt Katkılarının Faydaları Nelerdir?

Yakıt katkılarının birden fazla yararı bulunmaktadır. Bunlardan en önde gelen faydası ise motor sistemini oluşturan parçaların arasında karbon, kurum birikmesi gibi problemlerin önüne geçmektir. Motor sistemi parçalarının temizlenmesine ve yağlanmasına da yardımcı olan yakıt katkıları aracın motorunun verimli bir şekilde çalışmaya devam edebilmesi adına üretilmiştir. Gerekli miktarda kullanıldığı zaman yakıt katkıları aracın motorunu ilk alındığı hale en yakın hale getirmeye yardımcı olmaktadır.

Aynı zamanda yakıt katkılarının en belirgin ve en önem arz eden faydalarından birisi de yakıt sistemini temizlemesidir. Bu sayede filtrelerde kir birikmez. Ne olursa olsun arada filtreleri kontrol etmekte fayda vardır. Yakıt katkıları eski araçlar üzerinde çok daha fazla etki göstermektedir. Zamanla eskiyen araç aksamlarının temizlenmesine katkı sağlar. Araç performansında artış, yakıt tasarrufu, sürüş kalitesindeki artış gibi pek çok fayda kolaylıkla gözlemlenebilir.

Yakıt Katkısı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Yakıt katkısı seçimi yaparken araç motoru üzerindeki tüm parçalara etki ettiğini iddia eden yakıt katkılarından uzak durulması gerekmektedir. Bu tip yakıt katkılarının seçilmesi durumunda araç üzerinde gözle görülür etkiler gözlenmez. Bunun yerine tek bir problem üzerine odaklı olan yakıt katkıları daha iyi sonuçlar elde edilmesini ve gözle görülür iyileşmelerin yaşanmasına yardımcı olacaktır. Gaz ayrışması ve motor korozyonun önlenmek istenmesi durumunda yakıt stabilizatörlerinin seçilmesi en doğru karar olacaktır. Şayet zorlu çalışmayı azaltmak isteniyorsa Anti Gel Dizel yakıt katkılarına başvurulması gerekmektedir. Bu sayede soğuk havalarda dahi aracın dizel yakıt filtreleri açılır ve aracın daha kolay çalışması söz konusu olur.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Yakıt Enjektörüne Etki Eden Yakıt Katkısı

Doğrudan yakıt enjektörünün memelerine etki eden yakıt katkısı piyasada satılmaktadır. Tıkanmış yakıt enjektörü memeleri motorda yakıt veriminin düşmesine neden olur. Motor rölantide çalışırken birtakım seslerin çıkmasına ve ileriki düzeylerde rölantide kalamamasına neden olur. Bundan dolayı aracın gücü azalır ve yüksek hızlara çıkmaya çalışırken zorlanmalara maruz kalır. Yakıt enjektörlerinin birbirine yapışmasını engelleyen yakıt katkıları sayesinde aracın motorunda bulunan yakıt enjektörleri temizlenebilir.

Bu noktada tercih edilmesi gereken yakıt katkısı ise yakıt enjektörü temizleyicisi olacaktır. Ayrıca aracın yakıt oktan derecesinin valflerin yağlandığı sürece arttırabilecek katkı maddeleri de bulunmaktadır. Oktan arttırıcı adı verilen yakıt katkısı sayesinde aracın yakıt oktan derecesi arttırılabilir. Pek çok özel amaçla üretilen yakıt katkı maddeleri sayesinde aracın daha verimli bir şekilde çalışması mümkün olmaktadır. Talimatlar dikkatli bir şekilde okunduktan sonra gerekli miktarda yakıt katkısının depoya koyulmasının ardından araç olduğundan daha yüksek performans gösterecektir.

Yakıt Katkısı Yakıt Tasarrufuna Neden Olur Mu?

Yakıt katkı maddelerinin doğrudan yakıt tasarrufuna neden olması söz konusu değildir. Ancak araç motorunda bulunan tıkanmış sistem parçalarını temizleyerek ya da temiz kalmasına yardımcı olarak yakıttan tasarruf edilmesine olanak sağlar. Tıkanmış sistem parçaları gerekli gücü üretebilmek adına olduğundan daha fazla yakıt harcamaktadır. Bu noktada yakıt katkısı tıkanmış parçaların temizlenmesine yardımcı olarak aracın olduğu gibi çalışmasına ve dolayısıyla tıkanmış filtreden daha az bir miktarda yakıtın harcanmasına sebebiyet verir. Bu durum ise eski ve bakımsız olan motorların performansında iyileşme sağlar. Aynı zamanda sürtünmeden kaynaklı olan motor gürültüsünü de azaltarak daha sessiz bir kullanım imkânını beraberinde getirecektir.

Yakıt Katkısı Türleri

Tek bir çeşit yakıt katkısı bulunmamakla birlikte oluşan olumsuz durumlara uygun farklı farklı yakıt katkıları bulunmaktadır. Ayrıca yakıt katkısı seçimi yapılırken aracın benzinli ya da dizel olması durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun nedeni ise dizel yakıt kullanan araçlar ile benzin kullanan araçlar arasında sistem farklılığının bulunmasıdır. Aracın performansına etki eden etmene göre yakıt katkısı seçimi yapılmalı ve bu yakıt katkısı ile oluşan problem giderilmelidir. Tercih edilebilecek yakıt katkıları ise aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

  • Dizel enjektör temizleyici yakıt katkısı,
  • Benzin enjektör temizleyici yakıt katkısı,
  • LPG yakıt katkısı,
  • Dizel yakıt antifrizi,
  • DPF temizleme katkısı.

Aracın yakıt cinsine ve yaşanan probleme bağlı olarak yukarıda belirtilen katkı maddelerinden biri seçilerek problemin giderilmesi söz konusu olmaktadır.

Yakıt Katkısı Ne Kadar Kullanılmalı?

Aracın motorunda bulunan parçaların temizlenmesine yarayan yakıt katkısının ne kadar kullanılması gerektiği kullanılacak olan yakıt katkısının cinsine göre değişkenlik göstermektedir. Tüm yakıt katkılarının ambalajında yakıt katkısından ne kadarının depoya eklenmesi gerektiği bilgisi bulunmaktadır. Ambalaj üzerinde yer alan talimata göre gerekli görülen yakıt katkısının aracın deposuna eklenmesi gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.