Bebek Oto Koltuğu Seçimi

25.03.2021
265
Bebek Oto Koltuğu Seçimi
Modelistlik Kursu

Bebek oto koltuğu seçmek bebekli aileler için önemli bir konudur. Sektörde pek çok bebek koltuğu seçeneği bulunduğundan dolayı bu durum ailelerin kafasını biraz karıştırmaktadır. Araba ile yolculuk yaparken ne kadar güvenlik önlemlerine dikkat etsek de kimi zaman bizim dışımızda olan nedenlerden dolayı kaza gerçekleşebilir bundan dolayı eğer bebeğiniz ile seyahat ediyorsanız, karşılaşabileceğiniz kazalar için önlem almalı ve bebek koltuğu kullanmalısınız. Bebek koltuğunun öneminin farkında olan, trafik yönetmeliği de her bebekli arabada bebek koltuğunun bulunmasını zorunlu kıldı. Bundan dolayı her bebek sahibi aileler arabalarında bebek koltuğu bulundurmalıdır.

Neden Bebek Oto Koltuğu Kullanmalıyım?

Eğer çoğu kişi gibi siz de “Zaten arabayı yavaş sürüyorum, neden bebek oto koltuğu kullanmalıyım?” diye düşünüyorsanız, size bunun ne kadar önemli bir konu olduğunu açıklayayım. Biz ebeveyniler olarak ne kadar bazı şeylere dikkat de etsek bazen bizim dışımızda gerçekleşen nedenlerden dolayı kazalar meydana gelebilir. Araştırmalara göre bebek koltuğu olan arabalarda olası kazalarda bebeğinizin yaralanma oranı %2 civarındadır. Bundan dolayı olası her kaza için önlem alınmalıdır. Bebek arabası sayesinde olduğu yere sabitlenir ve herhangi bir kaza anında camdan fırlama riski bulunmaz. Bunun dışında bebekler daha gelişme aşamasında olduklarından dolayı herhangi bir küçük kaza da bile sabit olmamalarından dolayı omurilikleri ya da enseleri zarar görebilir. Bundan dolayı eğer bebekli bir yolculuk yapıyorsanız kesinlikle arabanızda bebek koltuğu bulunmalıdır. Güvenliğin yanı sıra bebek koltukları bebeklerin rahatlığı açısından da önemlidir. Yetişkin koltukları bebeklerin rahatlığı açısından uygun olmaz.

Bebek Oto Koltuğu Seçmede Önemli Noktalar

Sektörde pek çok bebek oto koltuğu markası mevcuttur, bunlar fiyatlarına, markalarına ve modellerine ayrılır. Önümüzde pek çok seçenek bulunması, kafa karışıklığına yok açabilir. Bundan dolayı oto koltuğu seçmede önemli noktalar konusuna değinerek size yardımcı olacağız.

  • Öncelikle bebek koltuğunun Avrupa güvenlik standartlarına uygun olarak üretildiğinden emin olmamız gereklidir. Bunun için belli sertifikalar bulunur. Bu sertifikalara sahip bebek oto koltukları tercih edilmelidir.
  • Alacağınız bebek oto koltuğunun arabanızın koltuğu ile uyumlu olup olmadığı kesinlikle dikkat edilecek noktalar arasındadır. Bundan dolayı satın almaya giderken arabayla gitmeniz, denemeniz açısından size kolaylık sağlayacaktır.
  • Beş nokta emniyet kemer sistemine sahip bebek oto koltukları tercih edin. Böylesi daha güvenli olacaktır.
  • Köpükle kaplı bebek oto koltuğu seçmek olası darbelere karşı bebeğinizi koruyacaktır.
  • Kumaş seçmek de önemlidir. Yakmayan kumaş tercih etmek ve kolay silinen kumaş tercih etmek bizim için ve bebek için avantajlıdır.
  • Bebeğinizin ağırlığına uygun bebek oto koltuğu tercih etmelisiniz. Büyük ya da küçük aldığınız zaman, kullanım amacı gerçekleşemez.
Bebek Oto Koltuğu Yaş ve Kilo Sınırları
Bebek Oto Koltuğu Yaş ve Kilo Sınırları

Bebek Oto Koltuğu Yaş ve Kilo Sınırları

Bebek oto koltuğu yaş ve kilo sınırları bulunmaktadır, alırken bunlara dikkat edilmelidir. 150 cm boy ve 36 kg ağırlığının altından olan her çocuk oto koltuk kullanmak zorunludur. Boy ve kilo oranına göre bu durum belirlenir belli bir yaşa bağlı değildir. Bundan dolayı bu süreçte bebeğinizin boyuna ve kilosuna uygun olan oto koltuklar tercih edilmelidir. Buna dikkat edilmediği taktirde oto koltuğunun hiçbir koruculuğu olmayacaktır. Bundan dolayı oto koltuğu grupları bulunur bu gruplara göre alınmalıdır. Bu gruplara bakmak gerekirse;

  • Grup 0, 45-75 cm boy, 0-13 kilo ve 0-12 aylık.
  • Grup 1, 75-105 cm boy, 9-18 kilo ve 15 ay- 4 yaş.
  • Grup2, 105-135 cm boy, 15-36 kilo ve 4-12 yaş
Bebek Koltuğu Takılışı

Bebek Koltuğu Takılışı

Bebek oto koltuğu seçtikten sonra onu takmak da önemli bir konudur. Bebek koltuğu takılışı aşamasını kolay bir şekilde halletmek için yazımızı okumaya devam edin!

Bebek koltuğunu alırken arabanınızın modeline uygun şekilde alın. Eğer aldıysanız takma işlemini kolayca halledeceksiniz. Koltuğu aracınızın arka tarafına takacaksınız. Arka tarafa takarken ön koltuk ile hizalayalım. Sürücü tarafına değil diğer tarafa takmak önemli ve daha güvenlidir. Aldığınız koltukta isofix mandallarını, sabitlenmesi gereken yere sabitleyin. İsofix sistemi, bebek oto koltuğunu kolayca ve güvenli bir şekilde araca bağlamımıza yarar. Bundan dolayı bu sisteme sahip bebek oto koltuğu seçmekte yarar vardır. İsofix sistemi ile arka koltuğa sabitlenen bebek oto koltuğu kullanıma hazır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu


Yazımızı beğendiyseniz Aile Arabası Önerileri isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bizi pinterest ten takip edebilirsiniz. https://tr.pinterest.com/sosyola/

YAZAR BİLGİSİ
5 yıldır yazarlık yapmaktayım. Yazmayı ve araştırmayı çok seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.