Lavanta Sabunu Nasıl Kullanılır?

28.04.2020
400
Lavanta Sabunu Nasıl Kullanılır?
Modelistlik Kursu

Lavanta sabunu dünya üzerinde belki de en çok tercih edilen ve kullanılan sabunlardan birisidir. Muhteşem kokusu, baş döndürücü aroması ve cilde muhteşem faydaları ile lavanta sabunu nedir, neye iyi gelir, özellikleri nelerdir, ne işe yarar, faydaları nelerdir, evde nasıl yapılır ve cilde faydaları nelerdir merak ediyorsanız yazımıza buyurun…

Lavanta Sabunu Doğal Nedir?

Banyo, günün en keyifli aktivitelerinden biridir. Duş yaparken kullandığınız sabun sadece cildinizi etkilemekle kalmaz aynı zamanda ruh halinizi de etkiler. Lavanta sabunu, sağlığa sayısız yararları için popüler olan aromatik lavanta bitkisinden yapılır.

Bu doğal sabunun taze, çiçeksi kokusu vücut üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve hatta stres, depresyon ve anksiyeteyi tedavi etmek için kullanılabilir. Ek olarak, bu organik sabun akne ve diğer cilt enfeksiyonlarını tedavi etmeye yardımcı olur. Banyonuzda organik lavantalı sabunu kullanmanın pek çok sebebi var.

Lavantanın bilinen en eski kullanımlarından biri sabun üzerindeydi. Aslında “lavanta” kelimesinin Latince “lavandula” kelimesinden türetildiği düşünülmektedir ve bu da “yıkama” anlamına gelen Latince “lavare” fiilinden gelmektedir.

Lavanta özlü sabun, ruh hali üzerinde aromaterapi faydaları olduğu düşünülen aromatik bir bitkidir. Pek çok bitkisel ilacın içinde hafif zihinsel stres ve tükenme semptomlarının giderilmesi, uykusuzluğun tedavisi için lavanta yağının kullanılması bu yüzdendir. 

Uçucu yağı, sabunu, taze veya kurutulmuş çiçek ve tomurcukların taze çiçek kokusu, sakinleştirici etkileri nedeniyle aromaterapide kullanılır, stresi azaltmaya ve rahatlamaya ve uykuyu arttırmaya yardımcı olur. Lavanta yağı ya da lavanta çiçekleri veya her ikisi ile yapılan sabunları kullanmak güne başlamak için sağlıklı, sakinleştirici ve aromatik bir yol olabilir ve siz de harika kokarsınız!

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Lavanta Sabunu
Lavanta Sabunu

Lavanta Sabunu Neye Yarar?

Bu doğal sabunun faydalarını sizler için yazdık.

Stresi Giderir

Uzun bir günlük çalışmadan sonra duşa girmek, sizi rahatlatmak ve vücuttaki tüm stresi gidermek için idealdir. Lavanta sabununun bazı stres giderici özellikleri vardır ve hatta derin bir uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.

Kesikler, Yaralar ve Böcek Isırıklarının Tedavisinde Kullanılır

Lavanta sabunu, ciltteki kesikleri, yaraları, böcek ısırıklarını ve sıyrıkları iyileştirmeye yardımcı olan güçlü antibakteriyel özellikler içerir. Ayrıca, cildinizde yaşayan ve hastalığa neden olan patojenleri öldürebilen güçlü bir antiseptiktir. Lavanta sabunu cildinizi yumuşatır ve parlamasını sağlar.

Taze Bir Kokusu Vardır

Yıllardır lavanta, parfüm ve hava spreyi olarak kullanılmaktadır. Lavanta sabunu, zarif çiçek notaları ile tatlı bir doğal kokuya sahiptir ve bu da dünyadaki kadınlar arasında çok sevilir. Bu sabunu çamaşır yıkarken de kullanabilirsiniz.

Kremsi ve Bol Köpüklüdür

Çoğu lavanta sabunu, zengin ve kremsi bir köpük üretmelerini sağlamak için çift ve üçlü öğütülür. Bu sabunlar köpük banyoları için idealdir ve saç sabunu olarak da kullanılabilir.

Lavanta Sabunu Fiyatları

Bu sabunun fiyatı 7 lira ile 60 lira arasında değişiklik gösterir.

Lavanta Sabunu Nereden Alınır?

Bu sabunu aktarlardan, kozmetik marketlerden ve internet sitelerinden satın alabilirsiniz.

Lavanta Sabunu
Lavanta Sabunu

Lavanta Sabunu Faydaları

Lavanta sabununun yararları nelermiş, gelin öğrenelim!

Kaygıyı azaltır

Uyku kalitesini artırmanın yanı sıra, lavanta özlü sabun, kaygı düzeylerini azaltmaya yardımcı olabilir. Lavanta sabununun 15 gün boyunca günlük olarak düzenli kullanılmasının kaygı düzeylerini azalttığı bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Bir çalışma, bir diş kliniğinde lavanta yağı kokusunun kullanılmasının, hastaların kaygı durumunu etkili bir şekilde azalttığını gösterdi. Bu yüzden, bu doğal sabunla duş almak sizi rahatlatır ve sakinleştirir. 

Saçların dolgunlaşmasını sağlar

Lavanta sağlıklı cildin korunmasında kesinlikle birçok faydaya sahip olsa da, yeni saçların çıkmasını da teşvik edebilir. Tatlı uzun saç telleri istiyorsanız, saçları dolgunlaştıran bir ajan olarak kullanılmasını öneren bazı çalışmalar olduğu için bu doğal sabunu deneyin. Evde lavanta sabunu yaparken içine kekik esansiyel yağı, biberiye esansiyel yağı ve sedir esansiyel yağı eklerseniz, kelliği ve saç dökülmesini önlemiş olursunuz. Bu sabun ile saç derisine günlük olarak masaj yapıldığında alopesi areata (bölgesel kellik) saç dökülmesini önemli ölçüde iyileştirdiği gösterilmiştir.

Yara iyileşmesine yardımcı olur

Lavantalı sabun, yara iyileşmesine yardımcı olan bazı harika özelliklere sahiptir. Küçük bir yaraya uygulandığında, küçük yaranın doku onarımı sürecini hızlandırmasına yardımcı olarak iyileşmeyi desteklemeye yardımcı olabilir.

Saç biti tedavisinde kullanılır

Saç bitleri, okullarda yaygın olarak görülen yaygın ve sinir bozucu bir çocukluk sorunudur. Lavanta sabunu, saç bitlerine hitap ederken etkili bir seçenektir ve ayrıca bit istilasının önlenmesine yardımcı olabilir. Çay ağacı yağı ile birleştirildiğinde özellikle iyi çalışır. Çay ağacı ve lavanta sabunu ile saçınıza ve saç derinize masaj yapın ve saçınızda sabunu bir süre bekletin. Saçları yıkayın, durulayın ve saç kremi uygulayın. Bir iri dişli tarak kullanarak, sirkeleri ve yumurtalarını çıkarın ve ardından saçı normal şekilde durulayın ve kurulayın. En iyi sonuçlar için bunu düzenli olarak uygulayın.

Antimikrobiyal etkileri vardır

İyi bilinen bir lavanta sabunu yararı antimikrobiyal etkisidir. Yüzyıllar boyunca, bu faydayı destekleyen çok sayıda çalışma ile bakteriyel ve fungal enfeksiyonlarla mücadelede topikal olarak kullanılmıştır. Lavanta sabununun antimikrobiyal aktivitesi, topikal kullanım için karanfil esansiyel yağı, çay ağacı esansiyel yağı ve tarçın esansiyel yağı gibi diğer uçucu yağlarla birleştirildiğinde daha da artar.

Güneş yanığını hafifletme özelliği vardır

Antiseptik ve antimikrobiyal özellikleri ve cildin iyileşmesine yardımcı olma yeteneği nedeniyle, lavanta özlü sabun güneş yanıklarını hafifletmek için harika bir ilaçtır. Lavantalı sabun ile yaralı bölgeyi yıkadıktan sonra üzerine aloe vera jeli sürerseniz, yaraların hızlı iyileştiğini göreceksiniz. 

Lavanta Sabunu
Lavanta Sabunu

Lavanta Sabunu Kullanım Alanları

Bu doğal sabun çok yönlü kullanımlara sahiptir. Lavantalı sabun genel olarak farklı şekillerde kullanılabilir.

El sabunu olarak kullanılır

Mükemmel el sabunu, ellerinizi temizleyebilmeli ve yumuşak hissettirmelidir. Lavanta el sabunu tam olarak bunu yapar. Bu kurutmayan sabun, ellerinizdeki kiri ve yağı ortadan kaldırarak inanılmaz derecede yumuşak hissetmelerini sağlar. Ayrıca kuru, çatlamış ciltler için en iyi çözümdür.

Lavanta el sabunu, hepimizin sevdiği organik lavanta yağının karakteristiği olan güzel, çiçek kokusuna sahiptir. Kokusu oldukça hafiftir ve sizi rahatsız etmez. Ayrıca ellerinizde lavanta sabunu kullanabilirsiniz çünkü ellerin ipeksi ve pürüzsüz hissetmesini sağlar. Bu sabun cildinizi gençleştirir.

Vücut sabunu olarak kullanılır

Hemen hemen her şeyi temizlemek için lavanta sabunu kullanabilirsiniz. Sabun inanılmaz kokuyor ve onu banyonuzda kullanabilirsiniz. Saf lavanta özü ile yapılmış olması cildiniz için mükemmeldir. Lavanta, rahatlatıcı etkileri için uzun zamandır kullanılmaktadır. Lavanta sabunu ile banyo yapmak, uzun ve stresli bir günün ardından gevşemenize yardımcı olacaktır.

İngiliz lavanta sabunu

Herkes banyo sırasında zengin bir şekilde kahverengileşen kremsi bir sabunu sever. İngiliz lavanta sabunu, hepimizin sevdiği ekstra kremsi köpüğü sunmak için üçlü öğütülür. Ayrıca sizi rahatlatacak ve mutlu olmanızı sağlayan tatlı kokulu lavanta kokusu ile zenginleştirilmiştir.

İngiliz lavanta sabunu sizin için iyi olan bir dizi bileşen içerir. Sabun, lavanta özünün yanı sıra cildinizi nemlendiren shea yağı ve cildinizi parlatan bergamot yağı içerir.

Fransız lavanta sabunu

Aşk ülkesi Fransa, göz alıcı manzarası, kıskanılacak dili, güzel insanları ve canlandırıcı aromalarıyla bilinir. Fransız lavanta sabununun zengin çiçek kokusu ve temizleme gücü ile popüler olması şaşırtıcı değildir. Sabun ellerinizi derinlemesine temizler ve peeling yaparak yumuşak hissetmelerini sağlar.

Bazı insanlar Fransız lavanta sabununun aşırı derecede yoğun kokulu olduğunu düşünüyor. Gerçek şu ki, sabun sizi huzurlu ve rahat hissetmenizi sağlayacak daha yüksek konsantrasyonlarda lavanta içerir.

Saç sabunu olarak kullanılır

Bu biyolojik olarak parçalanabilen sabun çevre için iyidir ve cildiniz için harikadır. Lavantalı sabun zengin bir şekilde saçları temizler ve inanılmaz derecede taze bir koku üretir. Saçlarınız inceliyor veya dökülüyor mu? Bu sabun, saç dökülmesini etkili bir şekilde önleyen ve saçların yeniden çıkmasını destekleyen doğal bir şampuan görevi görebilir. Rahatlamanıza ve saçlarınızın harika görünmesine yardımcı olur.

Lavanta Sabunu
Lavanta Sabunu

Lavanta Sabunu Cilde Faydaları

Lavanta, sabunlar ve bir sürü gençleştirici ürün yapımında uzun süredir kullanılan şifalı bir bitkidir. Lavanta özü, uçucu ve aromatik özellikleri nedeniyle ev yapımı sabunlar yapmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Nane ailesinin bir parçası olmak, aynı ödüllendirici ve doğal sağlık yararlarına sahip olmak anlamına gelir.

Lavanta sabunu, güneş hasarı ve yaşlanmanın etkilerini sınırlayan doğal bir antioksidandır. Antimikrobiyal özellikleri nedeniyle, bu doğal sabun ciltteki kirleri ve sivilceleri azaltmak için doğal bir ilaç olarak kabul edilir.

Mat, sağlıksız ve koyu lekelerin olduğu bir cilde mi sahipsiniz? Lavanta kalıp sabunu cildi doğal olarak tahriş etmeden eksfoliye eder. Bu doğal sabunu günlük olarak kullanırsanız, döküntü, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt problemlerinin etkilerini hafifletmeye ve gidermeye yardımcı olabilir. Ayrıca vücut ve yüz sabunu olarak harika çalışır.

Lavanta sabununun bir diğer faydası da rahat ve derin bir uykuyu teşvik etmektir. Kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı düşürüp sizi daha rahat bir duruma getirerek uyku kalitesini etkili bir şekilde artırır.

Lavanta sabununun köpüğü güzel bir koku ve rahatlatıcı özellikler üretir. Bu nedenle, lavanta sinirleri yatıştırdığı ve endişeyi azalttığı kanıtlanmıştır.

Lavantanın sivrisinekleri doğal olarak kovmak için eski bir bileşen olduğunu biliyor muydunuz? Bu doğal sabunu evinizde kullanarak böcekleri ve taşıdıkları tüm hastalıkları ailenizden uzak tutabilirsiniz. Bu sabun doğal olduğundan, solunduğunda zararlı olan kimyasal spreylere para harcamanıza gerek yoktur.

Doğal lavanta sabunu cildi iyileştirir, korur ve besler. Cilt tipiniz ne olursa olsun kullanabilirsiniz. Bu doğal sabun normal cilt tipleri, karma cilt tipleri, yağlı cilt tipleri veya kuru cilt tipleri ile hassas cilt tipleri için cilt sorunları için hepsi bir arada bir çözümdür. Çok hassas cilde sahip insanlar için bile tamamen güvenlidir.

Banyo sabunu için her gün bu sabunları kullanarak çok fazla köpüğün ve doğal el yapımı lavantanın cildinize getirdiği besleyici etkileri göreceksiniz. Cilt bakımınıza lavanta sabunu ekleyin ve bugün rahatlatıcı bir lavanta banyosu yapın!

Lavanta Sabunu Nasıl Kullanılır?

Lavanta sabununu ıslak yüzünüzde, ıslak vücudunuzda ve ıslak saçlarınızda köpürterek ve masaj yaparak uygulayın. Ardından ılık suyla durulayın.

Lavanta Sabunu
Lavanta Sabunu

Lavanta Sabunu Nasıl Yapılır?

Keçi sütü ve uçucu yağdan kolayca yapılmış bu sabun kalıpları ile rahatlatıcı bir bitkisel kokunun tadını çıkarın. Pembe himalaya tuzunun katmanlara serpilmesi cilde peeling yapmaya ve nemlendirmeye yardımcı olur.

Lavanta sayısız terapötik faydaya sahip bir maddedir. Stresi ve uykusuzluğu hafifletmenin yanı sıra cildi rahatlattığı bilinmektedir. Bu sabun yapımı projesi, keçi sütü, lavanta esansiyel yağı ve pembe himalaya tuzu olmak üzere üç tamamen doğal malzemeyi kullandığımız kolay bir erime ve dökme tekniği kullanır. 

Ekipmanlar

 • Silikon sabun kalıpları
 • Eldiven 
 • Koruyucu gözlük
 • Isıya dayanıklı borcam
 • Kesme tahtası
 • Metal spatula veya keskin bıçak

Malzemeler

 • 1 kilogram keçi sütlü sabun bazı
 • 30 damla lavanta esansiyel yağı
 • Pembe Himalaya tuzu

Evde Lavanta Sabunu Yapımı

 1. Sabun bazını parçalar halinde kesin ve büyük bir ısıya dayanıklı borcama yerleştirin. Mikrodalgada 30 saniye ısıtın ve karıştırın. Tamamen sabun bazı pürüzsüz olana kadar karıştırın. Yaklaşık 30 damla lavanta esansiyel yağını, erimiş sabun bazına ekleyin ve iyice karıştırın.
 2. Silikon sabun kalıplarının tabanına pembe himalaya tuzu serpin. Kalıbın dörtte birine kadar erimiş sabunu dökün ve iki dakika bekletin. Sonra başka bir ince tuz tabakası serpin ve beş dakika bekletin. Sonra tekrar sabun hamurunu dökün ve tuz serpin. Kalıbın tepesine ulaşana kadar bu işlemi tekrarlayın. Daha sonra üzerine başka bir ince tuz tabakası serpin. Birkaç saat bekletin.
 3. Bir kesme tahtası üzerine sabunları kalıplarından çıkarın. Bir metal spatula veya keskin bir bıçak kullanarak, sabunu 2,5 cm kalınlığında sabun kalıplarına kesin. Gerekirse, kesmeyi kolaylaştırmak için bıçağı bir ocağın üzerinde hafifçe ısıtın. 
 4. Hediye veriyorsanız, sabun kalıplarını kraft kağıdına sarın ve sicim ile bağlayın. Böylece şık bir sunum ile bu harika sabunları sevdiklerinize hediye verebilirsiniz.

Alternatif sabun önerimiz; Kil Sabunu

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.