Zeytinyağı Sabunu Nedir? Nasıl Kullanılır?

25.04.2020
415
Zeytinyağı Sabunu Nedir? Nasıl Kullanılır?
Modelistlik Kursu

Zeytinyağı sabunu mucize bir güzellik ürünüdür ve sabun ortaya çıktığından beri vardır! Zeytinyağının faydaları sadece beslenme ile ilgili değil. Kalp sağlığı dostu bu doğal bileşeniniz, teniniz için harikalar yaratabilir. Zeytinyağlı sabun, sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt elde etmenin yanı sıra vücuttaki akne ve kuru cilt gibi yaygın sorunları önlemenin en iyi yollarından biridir!

Zeytinyağı Sabununun Tarihçesi

Bu doğal sabunun geçmişi de sabunun kendisi kadar eski olabilir. Yunanlılar, doğal güzellik ürünlerini kullanmayı severlerdi! Vücutlarının her tarafına zeytinyağı sürerler ve sonra ince kumla vücutlarına peeling yaparlardı. Bu uygulama, kir ve ölü cilt hücrelerini temizlemeye yardımcı oldu. Daha sonra karışımı bir “sıyırıcı”, bir tür kazıyıcı ile sıyırırlardı. 

Yunanistan ve Orta Doğu’dan bu doğal sabun İtalya’ya kadar yayıldı. Roma döneminde kişisel hijyen bir kaide haline getirildi. Romalılar hastalığı tedavi etme konusunda usta değildi bu yüzden tedaviye karşı korunmayı tercih ettiler. Roma hamamları şehir hayatının kalbiydi, önemli konuları dile getirmek ve tartışmak için bir yerdi. Efsaneye göre Romalılar sabunu ilk keşfedenlerdi. 

Sabun (soap) kelimesi, Roma’daki Tíber nehri yakınlarındaki Sapo Dağı’ndan geliyor. Dağın kenarında yağmur suyunun kül ve hayvansal yağları bir araya getirdiğini gördüler. Kül doğal olarak kül suyu içerir bu nedenle sabunlaşma reaksiyonu oluşur. 

Tabii ki artık biliyoruz ki Mısırlılar da sabun kullandılar. Sabun kullanan kadın piramitlerinden freskler bile var. Henüz kesin olmayan şey, sabunu hazırlamak için kullandıkları yağdır. Zeytinyağı, tartışmasız en faydalı doğal madde gibi görünüyor. Hatta Kleopatra’nın güzellik sırlarından biri bile olabilir!

Zeytinyağı Sabunu

Zeytinyağı Sabunu

Zeytinyağı Sabunu Faydaları

Zeytinyağı sağlığa yararları ile ünlüdür. Bu nedenle, eski zamanlardan beri zeytinyağının sabun yapılması için kullanılması şaşırtıcı değildir. İşte zeytinyağı sabunu kullanmanın yedi ana yararı.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

1. Mükemmel bir cilt nemlendiricidir

Zeytinyağı sabunu minimum köpük olmasına rağmen çok temiz bir his bırakır ve cildi nemlendirir. Çok kuru ve hassas cilde sahip insanlar için mükemmel hale getiren, daha uzun süre dayanan çok nemlendirici bir etki sağlar.

2. Nazik makyaj çıkarıcıdır

Zeytinyağlı sabun, cildi tahriş etmeden, özellikle göz çevresindeki makyajı temizleyerek nazik ve etkili bir şekilde makyaj çıkarır. Bununla birlikte, pH nötralize edici kimyasallar içermeyen herhangi bir sabun gibi, lütfen sabunun gözünüze girmesini önleyin çünkü biraz acı verebilir.

3. Antioksidan özellikleri vardır

Bu doğal sabun çok güçlü antioksidan özellikler içerir. Derideki serbest radikallerin neden olduğu hasarı onarabilir. Yeni hücre oluşumunu uyarır, kırışıklık gelişimini yavaşlatır ve cilde genç bir görünüm kazandırır.

4. Anti-inflamatuar özellikleri vardır

Bu doğal sabun, cilt aşınmalarını, döküntüleri ve hatta güneş yanıklarını iyileştirmeye yardımcı olmak için anti-enflamatuar etkiler sağlar.

5. Egzama ve sedef hastalığını tedavi eder

Zeytinyağı sabununun egzama ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarını giderdiği bilinmektedir.

6. Cildi ekstra yumuşak hale getirir ve yumuşak bir sabundur

2008 tarihli “Pediatrik Dermatoloji” yayını zeytinyağının erken dönem bebeklerde kullanılan kremlerde uygun bir bileşen olduğunu bulmuştur. Yenidoğanların cildinde kullanım güvenliyse, hassas ciltlerde yumuşak olması muhtemeldir.

7. Sivilce tedavisine yardımcı olur

Bu doğal sabun yağlı değildir ve bu nedenle akne eğilimli ciltler için harika olan gözenekleri tıkamaz. Öyleyse, neden bir kalıp zeytinyağlı sabun alıp bugün denemiyorsunuz?

Zeytinyağı Sabunu Fiyatı

Bir kalıp zeytinyağlı sabunun fiyatı 10 lira ile 30 lira arasında değişir.

Zeytinyağı Sabunu

Zeytinyağı Sabunun Saça Faydaları

Bunu birçok şekilde kullanabilirsiniz. Bu doğal sabunu saç tedavisi olarak denemelisiniz. Saçı gerçekten yumuşatmak için derin bir saç kremine zeytinyağı da ekleyebilirsiniz.

Ya da saça ve saç derisine günlük nemlendirici bir ürün olarak ve biraz parlaklık ve ışıltı katmak için az miktarda sabunu uygulayın. Sağlıklı bir saç bakım rejimi ile birlikte kullanılan saçlar için bu doğal sabun, saç ağırlığını azaltır. 

Dünyanın belirli bölgelerinde zeytinyağı, sabun yapımında ve binlerce yıldır doğrudan saç ve cilde uygulanmasında kullanılıyor. Zeytinyağının saç bakımı için iddia edilen kozmetik faydaları, kepeklerin önlenmesinden saçları nemlendirmeye ve yumuşatmaya kadar gider.

Bu doğal sabun, saç kırıklarını önler ve saç tellerini onarır. Moleküller, saç şaftının önemli kütikül tabakasına nüfuz etmek için çok büyük ve herhangi bir kondisyon sağlama veya besleyici faydaları var. Moleküller, saçların üzerinde otururken toz toplarlar. 

Zeytinyağı Sabunu Cilde Faydaları

Bu doğal sabun, çok hafif olduğu için birçok kadın soruyor: Yüzümde kullanabilir miyim? Cevap: evet!  Yüzünüzdeki cildin aynı anda en savunmasız (en ince olduğu için) olduğunu ve en çok zararlı faktörlere maruz kaldığını anlamalısınız. Yüzümüz yılın 365 günü kirlere, tozlara ve dış etkenlere maruz kalır. Kentsel bir bölgede yaşıyorsanız, UV ışınlarıyla birlikte kirliliğe maruz kalırsınız. 

Cildinizi derinlemesine temizler

Sivilcelerden kaçınmak istiyorsanız, hem hafif hem de etkili olan güçlü bir temizleyiciye ihtiyacınız vardır. Bu doğal sabunun en faydalı olduğu yer burasıdır. Normal, tahriş olmayan bir cildiniz varsa, yüzünüzde zeytinyağı sabununu mükemmel bir şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca kokusuz bir formül seçerseniz, zeytinyağı sabununun içerebileceği tahriş edici maddelerden korunmuş olursunuz. 

Cildiniz kuru, sert veya dökülmeye eğilimli ise, bunun sizin için iyi bir seçenek olmadığını unutmayın. Bu durumlarda güzellik için bu doğal sabunu kullanmanın bir başka yolu da masaj yapma yöntemidir. Temel olarak, bu doğal sabunu cildinize hafifçe masaj yaparsınız ve daha sonra fazlalığı ılık temiz bir havluyla silebilirsiniz. 

Yüzünüzü bu şekilde temizlemek için sezgisel gibi görünse de, hassas ciltler için şaşırtıcı derecede iyi çalışır. Eğer benim gibiyseniz ve en duyarlı cilde sahipseniz ve akneye yatkınsanız, bu yöntemden çok faydalanırsınız. Yüzünüze bu doğal sabunu sürmek, sebum ve biriken kirin çözülmesine yardımcı olur. Bu doğal sabun cildinize çok daha iyi nüfuz eder ve size başka türlü elde edilmesi neredeyse imkansız olan tahrişsiz derin bir temizlik sağlar.

Cildinizi neme doyurur

Kış geldiği zaman tekrar kuru cilt sezonu olduğu anlamına geliyor. Soğuk havada doğal olarak cildiniz pullanmaya daha yatkındır ve bu ne hoş ne de rahattır. Zeytinyağı sabunu, doğal yağlarınızı soymayacak kadar nazik bir temizleyicidir. Sebum, ter ve cilt dökülmesinin her zamanki gibi devam etmesini sağlar. Bu, cildinizin tüm katmanlarını tam anlamıyla kurutabileceği daha soğuk aylar için mükemmeldir. 

Zeytinyağı bazlı sabunlar gözeneklerinizi tıkamaz veya normal cilt fonksiyonlarına müdahale etmez. Doğal bir zeytinyağı sabunu alın çünkü bu sabunlar gliserin açısından zengindir. Gliserin sabunlaşma reaksiyonunun bir yan ürünüdür ve cildinize sürebileceğiniz en nemlendirici maddelerinden biridir. Çoğu kozmetik markası yüz kremlerine ve vücut losyonlarına bunu ekler. Doğal zeytinyağı sabunu gliserini korur, bu da sabunu nemlendirmede daha da iyi hale getirir!

Cildinizi genç tutar

Serbest radikaller her yerdedir. Bu yüksek derecede reaktif kimyasallar, hücrelere moleküler seviyeye kadar aktif olarak zarar verir. Potansiyel olarak kansere neden olurlar ve kesinlikle yaşlanmayı hızlandırırlar. Antioksidanlar bu zararlı radikalleri alabilir ve olumsuz etkilerini nötralize edebilir. 

Zeytinyağı antioksidanlar açısından çok zengindir, aslında bu mucizevi küçük bileşiklerin en iyi bitki kaynaklarından biridir! Hem E ve A vitaminleri, hem de mono ve çoklu doymamış yağlar antioksidan görevi görür. Saf, yüz kremi formunda veya sabun olarak yüzünüze zeytinyağı uygulayarak, cildinizi oksidatif hasarlardan korursunuz. Kısacası, bu sabun DNA seviyesine kadar yaşlanmasını durdurur!

Zeytinyağı sabunu alerjiye sebep olmaz

Zeytinyağı, hipoalerjenik bir sabun için mükemmel bir bazdır. Çocuk doktorları, erken dönem bebekler için bile zeytinyağı tavsiye eder. Zeytinyağı sabunları nazik ve hassas cilt dostu bir maddeye dayandığından, çocuklar ve alerjiye yatkın olanlar için mükemmeldir. Düşük sodyum defne sülfat seviyesine sahip markaları arayın. Ambalajda listelenen ilk bileşenlerden biri ise, farklı bir marka seçin. Çok az veya hiç sodyum defne sülfat artı zeytinyağının yatıştırıcı faydaları mükemmel hipoalerjik ürünü sağlar!

Doğal zeytinyağı sabununa geçmenin birçok avantajı var. Ancak buradaki sonuç nettir. Güzellik rutininize katarak tonlarca fayda elde edebilirsiniz. Doğal bir marka arayın ve cildinizin parlamaya başladığını görün!

Zeytinyağı Sabunu

Zeytinyağı Sabununun Yapılışı

Sabun, hayatta onsuz yaşayamadığımız şeylerden biridir. Çalışkan ellerimizi yıkamaktan hayatın en güzel anlarından bazılarına kadar, sabunun birçok faydası vardır. En çok fark etmeyen şey, sabunun aslında bir kimya harikası olduğudur. Sabun yapımı, doğru yapılırsa yüzlerce ürün üreten hesaplanmış ve ayrıntılı bir süreçtir. Sabun, sıvı ve katı yağların kimyasal reaksiyonundan iki ürün olarak yapılır.

Sabun tariflerinin ilk yazılı hesapları M.Ö. 2800’dür. Babiller ve Eski Mısırlılar tarafından yaratılmıştır. Bulaşıkları yıkamak amacıyla oluşturulan tarifler güçlendirildi ve mükemmelleştirildi ve seri üretimde bilinen en eski kimyasal reaksiyonlar olarak tarihe geçti. Bu erken sabunlar, cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olmak da dahil olmak üzere bir dizi farklı yerde kullanıldı. 

İlk önce hayvansal yağlardan yapılan sabunlar şimdi zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ve diğerleri de dahil olmak üzere çeşitli yağlardan yapılır. Kısacası, sabun oluşturma işlemi bu yağları sodyum hidroksit gibi güçlü bir baz ile reaksiyonda kullanır.

Aşağıda, zeytinyağından sabun nasıl üretileceği ve arkasındaki kimya hakkında adım adım talimat verilmektedir.

Zeytinyağı Sabunu Yapımı

Sabun yapımında yeniyseniz, “düşük köpük” terimi kafa karıştırıcı olabilir. Bu, kiri temizlediği anlamına gelir ancak köpük yapmaz. Herkes genellikle köpüğü temizleme gücü ile eşitler ancak bu doğru değildir. Köpük bir dezavantaj olabilir. Çamaşır makinesinin her yerde köpükler attığı ve savurduğu reklamları ve film sahnelerini veya mutfağı köpükle dolduran bulaşık makinelerini düşünün. Bu cihazlar “düşük köpüklü” sabunlar gerektirir. Bu zeytinyağı sabunu tarifi bir tür “düşük köpüklü” üründür. 

Zeytinyağı Sabunu Tarifi 

Güvenli sabun yapım prosedürlerini izleyin. Mutlaka eldiven ve koruyucu gözlük takın. Bu zeytinyağı sabunu tarifine uçucu yağ ekleyebilirsiniz. Paslanmaz çelik tenceresine 850 gram soğuk suyu alın. Üzerine 341 gram kül suyunu dikkatli bir şekilde dökün ve iyice karıştırın. Oda sıcaklığına gelene kadar bir köşede bu çözeltiyi bekletin. Başka bir paslanmaz çelik tencereye 2800 gram zeytinyağını alın. Kül suyu çözeltisini yavaş yavaş zeytinyağının üzerine boşaltın. 

Bir el blendırı yardımıyla 15 saniye çırpın. Sonra plastik bir spatulayla karıştırın. Sonra tekrar 15 saniye el blendırıyla çırpın ve tekrar plastik bir spatulayla karıştırın. Bu işlemi en az beş dakika tekrarlayın. Sabun karışımını, silikon sabun kalıplarına dökün. Yaklaşık 24 ila 36 saat bir kenarda bekletin. Daha sonra kalıplardan sabunları çıkarın. Hepsi bu kadar!

Alternatif sabun önerimiz; Damla Sakızı Sabunu

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. alara dedi ki:

    günde kaç kere kullanıcazz