Bal Sabunu Nedir? Nasıl Kullanılır?

23.04.2020
391
Bal Sabunu Nedir? Nasıl Kullanılır?
Modelistlik Kursu

Bal sabunu, cilt için ve saçlar için harikalar yaratan bir üründür. Tarihi, insanlık tarihi kadar eski olan balın insan sağlığına çok yönlü faydaları herkesin malumu… Bal sabunu da oldukça faydalı ve doğal bir bakım üründür. 

Cildi ve saçları ultra nemlendiren, cilde nemi hapseden, cildin yumuşak ve pürüzsüz kalmasını sağlayan bu doğal sabun çok yönlü kullanımlara sahiptir. Saçlara ve cilde parlaklık ve ışıltı kazandırır. Üstelik antioksidan ve antimikrobiyal özellikleri sayesinde ciltte ve saçlardaki akne ve sivilceleri tedavi eder.

Bal sabunun özelliklerini, ne işe yaradığını, faydalarını, nasıl kullanıldığını ve evde nasıl yapıldığını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Bal Sabunu

Bal Sabunu

Bal Sabunun Faydaları

“Sağlığımın sırrı içeriden bal ve dışarıdan zeytinyağı uygulamak” diye açıklıyor ünlü filozof Demokritos… MÖ 460-370 yıllarında yaşamış olan ve 109 yaşında ölen Yunan filozofu ve hekimi Demokritos sabun üreticileriyle iyi anlaşmış gibi görünüyor. 

Balın uzun ve romantik bir tarihi vardır. İnsanoğlunun bildiği en eski doğal maddelerden biridir. Kadınlar, çağlar boyunca bal ile banyo yaptı ve balı ciltlerini ve saçlarını parlak tutmak için kullandı.

Louis XV’in meşhur son metresi olan Madame du Barry, balı bir yüz maskesi olarak kullandı ve maske cildindeyken dinlenmesi ile ünlüydü.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Mısırlı Kleopatra, genç görünümünü korumak için düzenli olarak bal ve süt banyoları yaptı.

İngiltere Kraliçesi Anne’nin uzun saçlarını parlak, dolgun ve ışıltılı tutmak için bal ve yağ karışımını kullandığı söylenir.

Marlborough Düşesi başka bir ünlü İngiliz kadın olan Sarah’ın saçlarını güzel tutmak için bal suyu için kendi gizli tarifini kullandığı iddia edildi.

Çinli kadınlar, ciltlerini lekesiz tutmak için bal ve öğütülmüş portakal tohumlarının bir karışımını kullanma geleneğine sahiptir.

Ancak tarih bir yana, bal aslında oldukça dikkate değer bir maddedir. Bal öncelikle nemlendirici (nemi kendine çeken ve nemi korumaya yardımcı olan bir bileşik) ve antimikrobiyal niteliklerle bilinir. Doğal olarak, nemlendirici kremlerine, losyonlara, peelinglere ve diğer cilt bakım ürünlerine harika katkılardır.

Bal sabununun eşsiz kimyasal bileşimi ayrıca etkili bir antimikrobiyal ajan olmasını sağlar. İnsanlar küçük yanıkları ve sıyrıkları tedavi etmek ve boğaz ağrısı ve diğer bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde yüzyıllardır balı kullandılar. Ayrıca bal sabunu antioksidanlar, eser miktarda vitamin içerir bu yüzden cildiniz ve saçlarınız için harikadır.

Bal Sabunu Ne İşe Yarar?

Bu doğal sabun ntimikrobiyal etkileri olduğu için bazı bakterilerin çoğalmasını önler. Nemlendirici olduğu için havadan nemi emer. Nemlendiriciler, kozmetik ürünlerde cildi nemlendirmeye ve pürüzsüzleştirmeye yardımcı olmak için kullanılır. Bu sabun doğal olarak cildi ve saçları nemlendirir.

Antioksidan bakımından zengin olan bu sabun genel olarak serbest radikalleri yok eder. Ciltteki antioksidanlar cildi güneş hasarından korumaya ve daha uzun görünmesine yardımcı olacaktır.

Kuru veya hasarlı ciltler için bu doğal sabun idealdir. Antioksidan ve nemlendirici özellikleri nedeniyle bal sabunu kuru veya hasarlı ciltler için mükemmeldir.

Antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri nedeniyle bu organik sabun, akneye neden olabilecek bakterilerin öldürülmesine yardımcı olur ve cildin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Bal Sabunu

Bal Sabunu

Bal Sabununun Cilde Faydaları

Bu sabunun cilde pek çok yönden yararı vardır.

Yaraları iyileştirir

Bu sabun, doğal neosporin formu olarak çalışan az miktarda hidrojen peroksit içerir. Bu yüzden bal sabunu, çizikleri, kesikleri ve yanıkları iyileştirmeye yardımcı olur.

Antioksidan özellikleri zengindir

Bu sabun, cilt hücrelerinizi serbest radikal hasarından korumaya yardımcı olan antioksidan polifenolleri içerir.

Antimikrobiyal bir üründür

Bu doğal sabun, cildin doğal yağlarını soymadan cildin temizlenmesine izin veren antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Araştırmalar, antimikrobiyal özelliklerin aknenin temizlenmesine de yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Hasarlı cildi onarır

Bu doğal sabunda, kanserojen önleyici ve anti-tümör özellikleri bulunur.

Faydalı enzimler içerir

Bu doğal sabun, yararlı arı enzimleri, amino asitler, pigmentler, polen ve hem arılardan hem de tükettikleri bitkilerden besin izleri içerir.

Higroskopik özellikleri vardır

Bu sabunun en önemli özelliklerinden birisi de cilde nemi çekmesi ve nemi tutmasıdır.

Bal Sabunu Saça Faydaları

Bu sabunun saçlara faydaları nelerdir? Gelin, hep birlikte öğrenelim!

Saçların gürleşmesini sağlar

Bal, hücre büyümesini destekleme kabiliyeti nedeniyle yara iyileşmesi için bir tedavi olarak kullanılır.

2013 yılında yapılan bir çalışma, balın epitelyal (cilt) hücrelerin büyümesini destekleyebileceğini göstermektedir. Saç derisi, yeni saçların çıkması için çok önemli olan birçok folikülü ve kanalı oluşturan epitelyal hücrelerle doludur.

Saçların bakımlı olmasını sağlar

Düzenleyici bakımlar saçınıza nemi geri kazandırmak için tasarlanmıştır. Birçok saç bakımı uygulamasında ayrıca vitaminler, mineraller ve diğer faydalı bileşenler bulunur.

Görüldüğü gibi, bu doğal sabun, saçlarınızı şekillendirilmiş ve sağlıklı olmaya yardımcı olacak nemlendirici özelliklere sahiptir. Ayrıca bol miktarda vitamin, mineral, amino asit ve antioksidan içerir.

Saçların doğal olarak parlamasını sağlar

Bu doğal sabunun hem yumuşatıcı hem de nemlendirici özellikleri vardır. Bu da onu harika bir saç nemlendiricisi yapar. Yumuşatıcılar kıl foliküllerini yumuşatır ve mat saçlara parlaklık katar. Nemlendiriciler kuru moleküllere nem ekleyerek su molekülleriyle bağlanır.

Parlatıcı nemlendirip kilitleyerek, bu doğal sabun, saçınızın doğal parlaklığını geri kazanmaya yardımcı olabilir.

Doğal bir saç ağartıcısıdır

Bu doğal sabun, glikozun yanı sıra glikoz oksidaz adı verilen bir enzimi içerir. Bu enzim glikozu parçalayarak hidrojen peroksidi geride bırakır.

Hidrojen peroksit, saç renginizi vermekten sorumlu pigment olan melanini ağartma yeteneğine sahiptir.

Bu organik sabunu saçınızda uzun süre bırakmak, sert kimyasal ağartma tedavilerine doğal bir alternatif olabilir.

Saç kırıklarını onarır

Keratin, saçınıza yapı ve güç katan önemli bir proteindir. Protein tedavileri modern saç rutinlerinin popüler bir parçasıdır ve zayıf ve kırılgan saç tellerinin yenilenmesine yardımcı olabilir.

Bal kabaca yüzde 0.5 protein içerir. Bu çok fazla görünmeyebilir ancak bu doğal sabunun içerdiği diğer vitaminler ve minerallerle birlikte faydalı olabilir.

Saç dökülmesini önler

Saçlar, doğal büyüme döngüsünün bir parçası olarak günlük olarak dökülür. Bununla birlikte, bazı insanlar saçlarının normalden daha fazla döküldüğünü görür.

Normalden daha fazla saçlarınız dökülüyorsa, nedeni bulmak için doktorunuza başvurun. Bazen saçlara zarar vermek bunun nedeni olabilir.

Saçlarınız hasar görürse ve biraz bakıma ihtiyaç duyarsa, bu doğal sabunun sunduğu tüm faydaları göz önünde bulundurun.

Doğal saçlar için detoks yapar

Doğal saç bakımının büyük bir kısmı saçınızın ve saç derinizin temiz ve nemli olmasını sağlar. Doğal saç yolculuğunuza başlamadan önce saç detoksu yapmayı düşünün.

Detoks yaparken, bu doğal sabunu kullanmak saçınıza faydalı amino asitleri, vitaminleri ve mineralleri arttırmaya yardımcı olabilir. Buklelerinizi nemlendirmek ve büyümek için bu doğal sabunu kullanabilirsiniz.

Sağlıklı bir saç derisi için ideal bir üründür

Saç derinizi sağlıklı tutmak sağlıklı saçlara sahip olmanın gerekli bir parçasıdır. Kir, yağ ve hatta saç ürünlerinin saç derisinde birikmesi bunu zorlaştırabilir.

Saç derisini temizlemek ve rahatsızlıkları hafifletmek için saç derisi tedavilerinde bu doğal sabunu kullanabilirsiniz Kepek ve dermatit gibi rahatsızlıkların tedavisinde bu doğal sabun etkilidir. Ayrıca hem saç hem de saç derisi için nemlendirici faydaları vardır.

Saç derisi rahatsızlıklarını giderir

Sedef hastalığı ve egzama gibi bazı enflamatuar cilt rahatsızlıkları saç derisini etkileyebilir. Bu doğal sabunun antioksidan ve antienflamatuar özellikler sergilediğini bulmuştur. Antioksidanlar bu rahatsızlıkların tedavisinde önemli bir bileşiktir.

Buna ek olarak, anti-enflamatuar bileşenler bu tür cilt rahatsızlıklarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Bal Sabunu Nasıl Kullanılır?

Bu sabunu ıslak yüzünüze, ıslak vücudunuza ve ıslak saçlarınıza uygulayın. Sabunu iyice köpürtün, birkaç dakika masaj yapın ve bol suyla durulayın. Bir haftalık düzenli kullanım sonucunda farkı göreceksiniz.

Bal Sabunu Nasıl Yapılır?

Bal, sabunlara harika bir katkı maddesidir ve kullanmak için bir usta olmanıza gerek yoktur. Hafif, sıcak, tatlı bir koku verir, eklenen şeker içeriği köpüğü arttırmaya yardımcı olur ve nemlendirici olarak işlev görür. Genellikle, 450 gram yağ için yaklaşık 1 yemek kaşığı bal kullanırız. 

Sabun hamurunuz çok yoğun hale gelmeden önce sabunun içine eklenmelidir. Bal, sabunu açık kahverengi bir renge çevirir. Bu, sabunda süt kullandığınızda olanlara benzer şekilde, sabundaki ekstra şekerler ile kimyasal reaksiyondan kaynaklanır.

emen hemen herhangi bir soğuk pres sabunu tarifine bal ekleyebilir veya sıfırdan kendi tarifinizi oluşturabilirsiniz.

Malzemeler

 • 312 gram zeytinyağı
 • 255 gram hindistan cevizi yağı
 • 170 gram  palmiye yağı
 • 42 gram hint yağı
 • 85 gram ayçiçek yağı
 • 42 gram kakao yağı
 • 130 gram kül suyu
 • 283 gram su
 • 2 tepeleme yemek kaşığı bal
 • Koku için istediğiniz bir esansiyel yağ

Ekipmanlar

 • Koruyucu eldiven 
 • Koruyucu gözlük
 • Sabun için ayrılmış paslanmaz çelik bir tencere
 • Dijital utfak tartısı
 • Cam sürahi
 • Kapaklı cam kavanoz
 • Kapaklı plastik sürahi
 • Termometre
 • Ölçüm kapları
 • Kaşık
 • Spatula
 • El blendırı
 • Silikon sabun kalıpları

Malzemeleri ve Ekipmanları Toplayın

Sabun yapmak, mutfağınızda zaten sahip olabileceğiniz malzemeleri ve araçları kullanan basit bir işlemdir. Sahip olmadığınız her şeyi online olarak sabun yapma tedarikçilerinden veya bazı hobi mağazalarından alabilirsiniz. Sabunu sıfırdan yapmanın temel yöntemine soğuk pres denir. Sabunu yapmak için tüm malzemeleri ve ekipmanları toplayın. Koruyucu eldiven ve gözlüğünüzü takın.

Kül Suyu Çözeltisini Hazırlayın

Koruyucu gözlük ve lastik eldiveni takarak işe başlayın. Kül suyu, ciddi yanıklara neden olabilecek kostik ve tehlikeli bir kimyasaldır.

Teraziye bir sürahi yerleştirin ve ağırlığı sıfırlayın. Sürahinize, tarifinizde belirtilen miktar kadar ağırlıkta damıtılmış su ekleyin.

Tartıya bir cam kavanozu veya plastik sürahi yerleştirin ve tartın. Kapağı sıkıca kapatın ve güvenli bir yere koyun. 

Statik tutunma, kül suyu pullarının uçmasına ve eldivenlerinize veya gömlek kılıflarınıza yapışmasına neden olabilir. Bu olursa, pulları hemen çıkarın.

Yavaşça su sürahisine, kül suyunu ekleyin. Bunu başka şekilde yapmayın ve dökme sırasında herhangi bir yere sıçratmayın.

Kül suyunu çözülene kadar karışımı yavaşça karıştırın. Karışım ısınacaktır. Karıştırdığınız aleti hemen yıkayın.

Kül suyu çözeltisini, sıcaklığa dayanıklı bir sürahiye koyun ve çocuklardan, evcil hayvanlardan ve diğer yetişkinlerden uzak, güvenli bir yere koyun.

Yağları Tartın

Tarifinizde belirtilen yağları tartma zamanı. Sabun kabını veya bir cam sürahiyi tartıya koyun ve ağırlığı sıfırlayın. Katı yağları tek tek tartın ve tencereye alın. Her yağı ölçtükten sonra ağırlığı sıfırlayın. Daha sonra sıvı yağları tek tek tartın ve bir cam kavanoza alın.

Yağları Isıtın ve Eritin

Sabun yapım kabını katı yağlarla birlikte orta-düşük ateşte ocak üzerine yerleştirin. Hafifçe karıştırırken yağları yavaşça eritin. Sıcaklığı bir termometre ile ölçün. Yağlar yaklaşık 43 dereceye ulaştığında ısıyı kapatın. Tüm katı yağlar eriyene kadar karıştırmaya devam edin.

Katı yağlar eridiğinde, oda sıcaklığında olan sıvı yağları, katı yağlara ekleyin ekleyin. Bu, toplam sıcaklığı düşürür.

Tenceredeki Yağlara Kül Suyu Çözeltisini Ekleyin

Tarifinizdeki renk ve koku gibi tüm sabun katkı maddelerinin kullanıma hazır olduğundan emin olun. Tüm kaşıkları, ölçü kaplarını, spatulaları ve ihtiyacınız olan el blendırını yerleştirin. Başladıktan sonra, sabit bir şekilde hareket etmeniz gerekir. Kullanışlı el blendırını alın ancak açmayın.

Kül suyu çözeltisini, yağlara yavaşça ekleyin. Yağlar derhal bulanıklaşmaya başlayacaktır. El blendırını bir kaşık olarak kullanarak ancak açmadan karıştırın. Sabunlaşma işleminin başlangıcı veya karışımınızı sabuna dönüştüren kimyasal reaksiyon budur.

Sabun Hamurunu Karıştırın

Sabun hamurunu el blendırı ile karıştırırken, kısa süreli şekilde çalıştırın. Başlamak için 3 ila 5 saniye karıştırın. Sonra kapatın ve biraz daha spatulayla karıştırın. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın ve yağlar ve alkali su tamamen karışana kadar kısa süreli olarak karıştırmaya devam edin. Bu noktada, emülsifikasyonun oluştuğuna dair işaret, sabun hamurunu karıştırırken yüzeyde bir iz olmasıdır.

Karışımın ize ulaşıp ulaşmadığını test etmek için karışıma bir kaşık batırın ve tekrar kabın içine damlamasını sağlayın. Bu işlem kaşık üzerinde bir iz bırakırsa, karışım henüz yoğun olmasa bile hazırdır. 

Sabun Hamuruna Esansiyel Yağı Ekleyin

Sabun karışımı tamamen karıştırıldıktan sonra ancak çok yoğun hale gelmeden önce, tarifinizden karışıma herhangi bir koku veya uçucu yağı yavaşça ekleyin. El blendırını çalıştırmadan ve kaşık gibi kullanarak sabun hamurunu karıştırın.

Sabuna Katkı Maddeleri Ekleyin

Sabun tarifiniz baharatlar, doğal peeling maddeleri, çiçek yaprakları, otlar veya özel nemlendirici yağlar gibi katkı maddeleri gerektiriyorsa şimdi bunları ekleme zamanı. Parfümle yaptığınız gibi, el blendırını bir kaşık olarak kullanarak tencerede yavaşça karıştırın.

Ardından, sabuna renk ekleyin. Sabunun tek bir renk olmasını istiyorsanız, renklendiriciyi tencereye ekleyin ve karıştırın.  Kauçuk bir spatula kullanarak renkli sabunu tencerede karıştırın. 

Ham Sabunu Kalıba Dökün

Şimdiye kadar sabun kıvam aldı ve yoğunlaştı. Sabunu eşit bir şekilde yaymak için ham sabunu bir ileri geri hareket kullanarak bir kalıba dökün. Son kalan sabun parçalarını kauçuk bir spatula ile tencereden kazıyın. Kalıptaki sabunun üst kısmı eşit değilse, spatula ile düzeltin.

Kalıbı alın ve karışıma sıkışmış olabilecek hava kabarcıklarını çıkarmak için tezgahın üzerine hafifçe vurun. Sabunun kuruması ve sertleşmeye başlaması için sıcak ve güvenli bir yere koyun.

Sabunlaştırma işlemi başlarken sabun karışımı ısınır. Odanın sıcaklığı soğuksa, sıcak tutmak ve reaksiyonun güçlü kalmasını sağlamak için kalıbın etrafına veya üstüne bir havlu sarın.

Sabunu güvenli bir yere koyun ve rahat bırakın. Sabunun kalıbın dışına çıkarmak ve dilimlemek için yeterince sertleşmesi yaklaşık 24 saat sürer.

Tüm Ekipmanları Temizleyin

Tüm eşyaları ve sabun kaplarını sıcak, sabunlu suyla yıkamak için eldivenlerinizi ve güvenlik gözlüklerinizi çıkarmayın. Tavada kalan yağlı ham sabun kalıntısı kostiktir ve tahrişe ve yanıklara neden olabilir. Her şey temizlendikten sonra, tüm malzemeleri ve ekipmanları kimsenin ulaşamayacağı bir yere alın.

Sabunların Kürlenmesini Sağlayın

Sabun yaklaşık 24 saat kuruduktan sonra, kalıptan çıkarmak ve dilimlemek için yeterince zor olmalıdır. Sabunu kalıptan dışarı çıkarın. Beğendiğiniz boyutlarda dilimleyin ve kürlenmesi için bir kenara koyun. Sabun kullanımı teknik olarak güvenlidir ancak kullanmadan önce yaklaşık dört hafta boyunca kürlemek en iyisidir. Sabunun kürlenmesi için büyük bir kartonu serin ve kuru bir yere serin. Ardından bu kartonun üzerine sabun kalıplarını belirli aralıklar ile dizin ve dört hafta boyunca kürlenmesi için bekleyin.

Alternatif sabun önerimiz; Ardıç Katranlı Sabun

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.