Vodafone Çekmiyor Ne Yapmalıyım? Vodafone Şebeke Sorunu Çözme

23.09.2021
259
Vodafone Çekmiyor Ne Yapmalıyım? Vodafone Şebeke Sorunu Çözme
Modelistlik Kursu

Ülkemizin seçkin GSM operatörlerinden biri olan Vodafone, uygun fiyatlı tarife ve paketleri ile 2021 yılında da hat kullanıcılarına en iyi hizmeti sunmaya devam ediyor. Vodafone aboneleri, kullanmış oldukları tarifeleri ile internete hızlı ve sorunsuz bir şekilde erişim sağlayabiliyorlar. Ancak Vodafone aboneleri, kimi zaman Vodafone internetlerine erişim sağlayamadıkları ve internete bağlanamama sorunu yaşamaktadırlar.

Telefon şebeke sorunu, her operatörde karşınıza çıkabilecek mümkün bir sorundur. Bazen kriz zamanlarında veya coğrafi koşullar nedeniyle telefonunuzun çekmemesi mümkün olabilmektedir. Telefonunuzun kapsama alanının dışında bulunması veya bazı teknik sıkıntılar şebeke sorununa sebep olabilir. Bu sebeple öncelikle sorunu tespit edip, ona göre adım atılması gerekmektedir.

Vodafone Şebeke Sorunu

Vodafone müşterileri, kimi zaman telefonlarında şebeke yok uyarısı ile karşılaşabilmektedirler. Şebekenin olmaması genellikle Vodafone baz istasyonlarının müşterilerinin bulundukları konumlara uzak kalmasından kaynaklanıyor. Vodafone baz istasyonlarına uzak yerlerden internete girmeye çalışan aboneler, ne yazık ki internete erişimde sorun yaşamaktadırlar.

Vodafone şebeke sorunun genel nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Vodafone hattınızı kullandığınız bölgede yeterli baz istasyonu olmaması
 • Mobil cihazınızın bataryası azalmış ve olabilir ve çekim gücü azalmış olması
 • Akıllı telefonunuzdaki SIM kartı yerinden oynamış olması
 • Çevrenizde sinyal kesici cihazların bulunuyor olması
 • Akıllı telefonunuzda internet çekim gücünü azaltan bazı uygulamaların arka planda çalışıyor olması
 • Telefonunuzun uçak modunda kalmış olması
 • Telefonunuzun şebeke ayarlarının değişmiş ya da bozulmuş olması
Vodafone Şebeke Sorunu Nasıl Çözülür?

Vodafone Şebeke Sorunu Nasıl Çözülür?

Vodafone Şebeke Sorunu Nasıl Çözülür?

Cep telefonları ve hatlar arasında bir iletişim sistemi vardır ve şebekenin çekebilmesi için arasındaki bu iletişim sisteminin doğru bir şekilde yapılmış olması gerekir. Şebekeden kaynaklı sorunlarda ilk olarak kontrol edilmesi gereken SIM kartınızın cep telefonunuza doğru takılıp takılmadığı ve cep telefonunuzun uçak modunda olup olmadığıdır.

Cep telefonunuzun bataryası bitmek üzereyse daha kaliteli bir çekim gücü elde edebilmek için telefonunuzu şarja takmalısınız.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Cep telefonunuzda bir VPN uygulaması bulunuyorsa bu uygulamayı ya kapatmalı veya telefonunuzdan kaldırmalısınız.

Bu yöntemleri denemenize rağmen telefonunuzda hala şebeke sorunu yaşıyorsanız, telefonunuzun şebeke ayarlarını kontrol etmeli ve güncelleştirmelisiniz.

Bu seçenekleri sırasıyla kontrol ettikten sonra hala aynı sorunu yaşıyorsanız, şebeke ayarlarını kontrol etmeli ve güncellemelisiniz.

Şebeke ayarlarını güncellemek veya yeniden yapılandırmak için;

 • Cep telefonunuzun “Ayarlar” menüsüne giriş yapın ve “Bağlantı” seçeneğine tıklayın.
 • Sonra “Mobil Ağlar” ve “Şebeke Ayarları” seçeneklerine ilerleyin.
 • Karşınıza çıkan 4.5G, 3G, GSM veya LTE seçeneklerinden size uygun olanını edin.
 • Sırasıyla bu şebeke modlarını deneyerek hangi şebeke modunda erişim sağlandığını bulabilirsiniz.

Bu aşamada telefonunuzun hangi şebeke ayarını desteklediği önem arz ediyor. Vodafone şebeke modu değişimi yaptığınızda, seçtiğiniz şebeke modunun aktif olabilmesi için mobil cihazınızı bir kez kapatıp açmanız gerektiğini unutmayın. Vodafone kampanyaları için Vodafone Bedava İnternet yazımızı okıyabilirsiniz.

Hatalı Şebeke Modu Seçimi

Mobil cihazınızın yetersiz şebeke çekiminin başlıca nedenlerinden biri Vodafone yeni şebeke modlarına otomatik geçmemesi veya vodafone hattınızın bunlara uyumlu olmaması olabilmektedir. SIM kartınız 4.5G uyumlu değilse bu durumda size en yakın Vodafone bayisinden ya da mağazasından 4.5G uyumlu hat ile ücretsiz değiştirebilirsiniz. Eğer Vodafone hattınız 4.5G uyumlu ise, şebeke modunuzun LTE ya da 4.5G seçili olduğundan emin olun. Mobil cihazınızın ayarlarını “Şebeke Ayarları” bölümünden bu ayarları değiştirebilirsiniz. Ayar değişikliği yaptığınız zaman cep telefonunuzu bir kere kapatıp açmanız gerekir.

Vodafone Baz İstasyonu Yetersizliği

Vodafone şebeke modunuzun doğru olması halinde hala vodafone şebeke sorunu yaşıyorsanız bunun bir diğer nedeni, bulunduğunuz konumun baz istasyonu ile aranızdaki mesafenin çok fazla olmasından kaynaklanıyor olabilir. İkamet ettiğiniz yerde diğer Vodafone kullanıcıları sizinle aynı sorunu yaşıyorsa, bu durumda yaşadığınız bölgeye yeni bir Vodafone baz istasyonu kurulması için talepte bulunabilirsiniz. Talebinizi Vodafone Genel Merkezi’ne iletmek için bir dilekçe yazabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.