Bilgisayardan Facebook Canlı Yayını Yapma Nasıl Yapılır?

22.09.2021
315
Bilgisayardan Facebook Canlı Yayını Yapma Nasıl Yapılır?
Modelistlik Kursu

Bilgisayardan Facebook canlı yayını yapma, özellikle bilgisayar oyunları ile ilgilenen kişiler tarafından sorulmaktadır. Bu kişiler aynı zamanda yayın yaparak para kazanmayı hedeflemektedir. Facebook’ta kendisine bağlı olarak çıkarmış olduğu Facebook Gaming ile gamer yayıncılara para kazanma olanağı sunmaktadır. Facebook bu platform ile Twitch gibi canlı yayın platformlarına rakip olmayı hedeflerken, yayın yapan kullanıcıların para kazanmasını sağlamaktadır. Peki oyun oynarken bilgisayardan Facebook canlı yayını yapma nasıl yapılır?

Bilgisayardan Facebook Canlı Yayını Yapma Adımları Nelerdir?

Facebook gaming üzerinde yayın yapabilmek için yardımcı uygulamalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu uygulamalardan en çok kullanılanı ise OBS’dir. Bu nedenle ilk olarak bilgisayarınıza bu uygulamayı indirmeniz gerekmektedir. Uygulamayı şuradan indirebilirsiniz.

Daha sonra Facebook üzerinden canlı yayın yapacağınız Facebook sayfasını açmanız gerekiyor. Bunun için sırasıyla şu adımları izlemeniz gerekiyor.

 • Kişisel Facebook hesabınıza giriş yapın.
 • Sol üstte yer alan SAYFALAR bölmesine tıklayın.
 • Yeni açılan sayfada yine solda yer alan YENİ SAYFA OLUŞTUR kısmına tıklayın.
 • Karşınıza çıkan sayfada sol taraftaki alanları doldurun. Sayfa adını ve açıklamayı dilediğiniz gibi yapabilirsiniz ama kategori bölümüne OYUN VİDEOSU İÇERİK ÜRETİCİ yazın. Bilgileri girdikten sonra sol alt köşeden SAYFA OLUŞTUR seçeneğine tıklayın.
 • Daha sonra ana sayfanıza giriş yapıp ikinci adımı tekrar uygulayın. Bu sefer karşınıza YÖNETTİĞİNİZ SAYFALAR adı altında kurmuş olduğunuz yeni Facebook sayfası çıkacak. Ona tıklayıp giriş yapın.
 • Açılan sayfada OLUŞTUR-CANLI-ETKİNLİK bölümünü bulup CANLI seçeneğine tıklayın.
 • Yeni açılan sayfanın sol tarafında yapacağınız canlı yayın ile ilgili bilgilerinizi yazabilirsiniz. Bunun için başlık, açıklama yazmanız ve oynayacağınız oyunu etiketlemeniz gerekiyor. Şimdilik bu sayfada kalıp indirmiş olduğunuz OBS uygulamasının ayarlarını yapmanız gerekiyor.

Bilgisayardan Facebook canlı yayını yapma için, açmış olduğunuz Facebook sayfası ile OBS uygulamasını bağlayıp, OBS ayarlarını canlı yayına uygun bir şekilde yapmanız gerekiyor.

Bilgisayardan Canlı Yayını Yapma

Bilgisayardan Canlı Yayını Yapma

Bilgisayardan Canlı Yayını Yapma İçin OBS Ayarları ve Facebook Sayfasını OBS’e Bağlamak

OBS uygulamasının ayarlarını yapmak için ilk olarak OBS uygulamasını çalıştırmanız ve sağ alt köşeden ayarlar kısmına tıklamanız gerekiyor. Ardından yapacağınız işlemler ise sırasıyla şunlardır;

 • İlk olarak sol tarafta yer alan ÇIKIŞ yazısına tıklamanız gerekiyor. Burada yazan çıkış, uygulamayı kapatmak anlamında kullanılmıyor. Video çıkış ayarları için kullanılıyor.
 • Kodlayıcı kısmında yer alan için yer alan iki seçenekten dilediğinizi seçebilirsiniz.
 • Çıkışı yeniden boyutlandır kısmında ise Facebook sayfanız level atlayana kadar 1280*720 çözünürlüğünü seçmeniz gerekiyor. Seviye atlamamış yayıncılara 1080 çözünürlükte yayın yapma izni verilmiyor.
 • Oran Kontrolü > CBR
  Bit hızı > 3000-5000 Kbps (Bu oran internet hızınızla ilgilidir, ülkemizde alınan ortalama UPLOAD hızı 4-5 Mbps olduğu için bu hızı örnek alarak bu bit hızını verdik. Upload hızınız daha yüksek ise bit hızınızı arttırabilirsiniz..)
  CPU kullanımı > Very Fast
  Profil > main

Bu adımları tamamladıktan sonra uygula seçeneğine basarak OBS yayın ayarlarınızı tamamlayabilirsiniz. Şimdi bilgisayardan Facebook  canlı yayın yapma için Facebook sayfanızı OBS uygulamanıza bağlayalım.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Bunun için OBS ayarlarını yapmadan önce Facebook sayfasında kalmış olduğunuz yeri açmanız gerekiyor. O sayfada sağda yer alan CANLI YAYIN KURULUMU bölmesinin altında SUNUCU URL’si ve CANLI YAYIN ANAHTARI yer alıyor. Bunları tek tek kopyalayıp OBS uygulamasına yapıştırmamız gerekiyor. Bunun için izlemeniz gereken yol ise ;

 • OBS uygulamasını açın.
 • Ayarlar kısmına tıklayın.
 • Sol taraftan yayın bölümünü seçin.
 • Hizmet bölümüne tıklayıp ÖZEL seçeneğine tıklayın. Daha sonra Facebook sayfanızdan aldığınız sunucu urlsi ve yayın anahtarını kopyalayıp OBS üzerinde kendi bölmesine yapıştırın.
 • Uygula ve Tamam seçeneklerine basıp ayarlar bölmesini kapatın.

Şimdi Facebook’tan canlı yayın yapmak için hazırsınız. Sadece yayın sırasında seyirciye ne aktarmak istediğinizi seçmelisiniz. Oyun yayını yapıyorsanız da bilgisayar ekranınızı seyircilere aktarmanız gerekmektedir. Bunun için yine OBS uygulamasında alt kısımda KAYNAKLAR yazan kutucuğun sol altındaki + işaretine basıp EKRAN YAKALAMA seçeneğine basmanız ve karşınıza çıkan küçük kutucukta Tamam seçeneğine basmanız gerekiyor. Bu işlemi de tamamladıktan sonra, yayın sırasında, seyirciye ne göstereceğiniz, OBS uygulamasında, ön izleme olarak görünecektir.

Artık yayın için her şey hazır. Kendinizi de hazır hissediyorsanız, ilk olarak OBS uygulamasından YAYINI BAŞLAT seçeneğine tıklamalı ardından da Facebook sayfanızda yayınla ilgili başlık, açıklama ve oynayacağınız oyunu girdiğiniz bölmenin hemen altından CANLI YAYINA GEÇ seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Facebook sayfanızda canlı yayına geç seçeneği birkaç saniye geç açılabilmektedir. OBS ile Facebook sayfanız bağlantı kurar kurmaz canlı yayına geç seçeneği aktif hale gelecektir. Sizler de hem oyun oynayıp hem canlı yayın yaparak para kazanmayı deneyebilirsiniz.

Facebook'tan Yayın Yaparak Para Kazanma

Facebook’tan Yayın Yaparak Para Kazanma

Facebook’tan Yayın Yaparak Para Kazanma

 

Bilgisayardan Facebook canlı yayın yapma nasıl yapılır öğrendik. Peki Facebook’tan para kazanma için neler yapmanız gerekir? Facebook para kazanma özelliği nasıl açılır? Facebook 1 yıldız kaç tl? Gelin bunlardan bahsedelim.

Öncelikle Facebook üzerinden para kazanmaya başlamak için bazı şartları yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. Bunlar;

 • 100 takipçi sayısına ulaşmış olmak.
 • 14 gün günde en az 2 saat yayın yapmış olma.
 • Yayın yaptığınız Facebook sayfasının 30 gündür açık olması.

Bu şartları tamamladıktan sonra Facebook sizi seviye atlama üyesi yapmaktadır. Bu sayede izleyicileriniz sizlere sanal para birimi olan yıldız atabiliyorlar. Bu yıldızlar ise bakiyenizde toplanıyor. 500 dolarlık bakiye topladığınız takdirde para çekim talebi oluşturabiliyorsunuz. Peki  Facebook 1 yıldız kaç tl?

Facebook yayıncılarının yıldız kazancını dolar üzerinden hesaplamaktadır. Facebook 1 yıldız karşılığı 0,01 dolardır. Yani alacağınız 100 yıldız ile 1 dolar kazanmış olursunuz. 500 dolarlık çekim bakiyesine ulaşmak için ise 50.000 yıldız toplamış olmanız gerekmektedir. Ama para kazanmak için sadece yıldızlar özelliği bulunmamaktadır. Diğer para kazanma seçeneklerinden de bahsedelim.

1 ayda toplam 3000 saat izlenme veya 50.000 etkileşim aldığınız takdirde veya son 60 günde 10.000 takipçi veya 250’den fazla Geri Dönen İzleyici elde ettiğiniz takdirde izleyicileriniz belli bir ücret karşılığında sizlere aylık destekçi olabilir. Facebook bu destekçilerden kendisine kar almaz. Kullanıcıların verdiği ücret direkt olarak bakiyenize eklenir. Güncel şartlar şu an için bunlardır. Güncelleme olup olmadığını şuradan öğrenebilirsiniz.

Bilgisayardan Facebook canlı yayını yapma sayesinde para kazanma bununla da sınırlı değil. Abonelik yani bir diğer deyişle destekçi özelliğinizi açtıktan sonra izleyicilerinize yayınlarınızın arasında reklam izletebilir ve bu sayede de para kazanabilirsiniz. İzleyicilerin çıkan reklam bağlantılarına tıklaması gelirinizi arttıracaktır.

Tüm bunların yanı sıra bilgisayardan Facebook canlı yayını açma işlerinde oldukça büyüdükten sonra, izleyici ortalamanız belli bir sayının üzerinde olduğu takdirde, sözleşmeli yayıncı olabilirsiniz. Sözleşmeli yayıncılığı Facebook Gaming üzerinden yapabileceğiniz gibi diğer yayın platformlarından da iş teklifi alarak sözleşme yapabilir ve aylık düzenli bir gelir sahibi olabilirsiniz.

Bilgisayardan Facebook canlı yayını yapma için, OBS indirme, Facebook sayfası açma, OBS ayarları yapma ve OBS ile Facebook sayfasını bağlama işlemlerinin nasıl yürütüleceğini tek tek anlattık. Bunun dışında bu işlemleri yaptıktan sonra yayın hayatınızda nasıl gelir elde edebileceğinizden de bahsettik. Tüm bu işlemler sayesinde hem eğlenerek para kazanma fırsatını yakalayabilir hem de yeni arkadaş çevresi edinebilirsiniz. İzleyicilerinize eğlenci vakit yaşattığınız sürece bu imkansız değil.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.