Reklamlar

Hyaluronik Asit Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?

Reklamlar

Hyaluronik Asit, son zamanların en trend uygulamalarından bir tanesi. Hyaluronik Asit birçok bakım ürününde bulunmaktadır. Hyalüronik Asit hem ürün olarak kullanılırken hem de hekimler tarafından cilde direkt uygulanmaktadır. Hyaluronik Asit vücudumuzun glukozaminoglikan ismi verilen ve aminoasit içeren polisakkari formundaki bileşenlerin arasında doğal olarak yer almaktadır. Söz konusu bileşenlerin vücuda pek çok faydası bulunmaktadır. En önemli faydaları ise var olduğu dokulara sağlamlık ve nem katmasıdır.

Hyalüronik Asit
Hyaluronik Asit

Hyaluronik Asit insan vücudunda da büyük öneme sahiptir. İnsan vücudundaki Hyaluronik Asitler su moleküllerini çekmekte ve bağlamaktadır. Bu özelliği ile eklemlerin ve sinirlerin yumuşamasını sağlar. Bütün bunların cilt ile ne alakası var diyebilirsiniz. Fakat anlattıklarımızın hepsi cildin ve hatta saçların vücuttaki hiçbir dengeyi bozmadan tamamen doğal şekilde mükemmel derecede nemlenmesini sağlamaktadır. Genç bir insanın vücudunda 15 gram olarak yer alan Hyaluronik Asit yaş ilerledikçe azalmaktadır. İşte bu azalma sonucunda da ciltte birtakım istenmeyen durumlar yaşanmaktadır. Vücudun kendi kendine üretemedeği ya da az miktarda ürettiği Hyaluronik Asiti dışarıdan plastik cerrahlar yaşlanmanın engellenmesi ve gerilemesi için enjekte yöntemi kullanarak enjekte etmektedir.

Hyaluronik Asit cildimizde doğal olarak oluşan bir madde olmakla birlikte, cildimizi hem korur hem de nemlenmesine yardımcı olur. Hyaluronik Asit su bazlıdır. Dolayısıyla cildi çok güzel nemlendirmektedir. Bu nedenle özellikle kuru ciltler olmak üzere her cilt tipi için kullanılması gereken bir maddedir.

Hyaluronik Asit ismi duyulduğunda endişeye sebebiyet verebilmektedir. Oysa Hyaluronik Asit cildin nemlenmesini sağlayan bir maddedir. Korkulacak bir şeyin olmadığı gibi piyasada birçok madde için denendiğinin ve başarıyla sonuçlandığını bilmek gerekmektedir. Vücudun kendiliğinden doğal olarak üretmiş olduğu bu madde ile cilt nemli ve canlı kalmaktadır.

Reklamlar

Hyalüronik Asitin Faydaları

  • Vücut kendi ürettiği için tamamen doğaldır. 
  • Cildi çok iyi nemlendirir ve var olan nemin seviyesini korur.
  • Cildiniz daha sıkı ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşur.
  • Antioksidan özelliktedir. Bu sayede zararlı maddeler ile savaşır.
  • Antibakteriyeldir. Bu sebeple yaraların iyileşmesinde büyük rol oynar.

Hyaluronik Asit Nasıl Kullanılır?

Hyaluronik Asit genellikle plastik cerrahlar tarafından kullanılmaktadır. Ciltte çökme meydana gelen bölgeler Hyaluronik Asit sayesinde dolar. Plastik cerrahlar enjeksiyon yardımı ile Hyaluronik Asiti ciltte çöken bölgelere enjekte eder.

Hyaluronik Asit işlemi lokal olarak uygulanmaktadır. Hyaluronik Asit etrafındaki suyu çeker. Aynı zamanda hücre içerisinde yer alan nemi de düzenlemektedir. Hyaluronik Asit sağladığı su sayesinde ciltte dolgunluk meydana getirir. Böylece ince çizgiler yumuşar. Hyaluronik Asit ile bu işlemlerden sonra cildiniz eski görünümüne oranla çok daha ışıltılı, canlı ve doğal bir görünüme sahip olur.

 Hyalüronik Asit nedir
Hyaluronik Asit nedir?

Hyaluronik Asiti Kimler Kullanmalıdır?

Hyaluronik Asit çok yönlü bir maddedir. Aynı zamanda Hyaluronik Asit çok da nazik bir maddedir. Kuru bir cilde sahip olan herkes Hyaluronik Asit bazlı ürünlerden kullanarak cildinin mükemmel düzeyde nemlenmesini sağlayabilir. Nemi içinde tutan Hyaluronik Asit, yavaş yavaş nemi serbest bırakmaktadır. Bu durum da cildin dolgun ve çok daha nemli kalmasına yardımcı olmaktadır.

Bu asit özellikle erken yaşlanan ciltlerde ya da yaşlanma tehditi ile karşı karşıya olan ciltlerde oldukça etkili bir maddedir. İnsan yaşlandıkça vücudu daha az Hyaluronik Asit üretmektedir. Bu nedenle de cildi daha az nemli olmaktadır. Bu açığı kapatmak için bu maddeyi kullanmak gereklidir. Hyaluronik Asit uygulaması bölgesel olarak uygulanmaktadır. Yaşlanma karşıtlığı için kullanılacak olan bu maddeyi kırışıklıkların ve çizgilerin olduğu bölgelere bu çizgilerin ve kırışıklıkların giderilmesi için uygulanmaktadır. Aynı zamanda cildin elastikiyetinin korunmasının en güzel yolu bu maddeden geçmektedir. Sivilceli ve sivilce çıkmasına müsait ciltler için de Hyaluronik Asitin su bazlı olması dolayısıyla oldukça etkilidir.

Reklamlar

Hyaluronik Asit Cilde Herhangi bir Zarar Verir mi?

Özellikle son günlerde bu durum oldukça merak edilir hal aldı. Fakat bilinmelidir ki Hyaluronik Asit kesinlikle cildi yakmaz. Sivilce için kullanılan birçok jel ve kremler cildi soyarken, Hyaluronik Asit cildi soymaz bile. Bu madde sadece cildinizi kibarca nemlendirir ve bu nem uzun süre varlığını korur.

En İyi Hyaluronik Asit

Hiç şüphesiz cildi en iyi nemlendiren madde Hyaluronik Asittir. Onun yanında bir de sodyum hyaluronat kullanıldığında mükemmel sonuçlar elde edilecektir.

Hyaluronik Asit Serumunun Evde Uygulanması

Mevsim geçişlerinde, en çok da bahar aylarında her yıl 2 defa olmak üzere kür şeklinde uygulanmaktadır. 25 yaş ve üstü kişilerin yaşlanmaya karşıt olarak bu serumu uygulamasının büyük yararları bulunmaktadır. Bu serumların uygulanış biçimleri şu şekildedir. Hyaluronik Asit serumu tüm yüze ve boyun bölgesine uygulanmaktadır. Sabah ve akşam olmak üzere iki kere uygulanabilir. Uygulama pamuk yardımıyla nazikçe yapılmalıdır.

Hyalüronik Asit nasıl kullanılır

Vücuttaki Hyaluronik Asit Neden Azalmaktadır?

Daha öncede belirttiğimiz gibi insan vücudu Hyaluronik Asit üretmektedir. İnsan vücudu bu maddeyi üretmekle kalmayıp aynı zamanda bu maddeyi yenilemektedir. Fakat zamanla bu özellik giderek azalmaktadır. 15 gram bulunan Hyaluronik Asit vücudun tüm dokularına dağılmaktadır. Hyaluronik Asitin azalmasının sebebi ise yaşın ilerlemesi, hormonların değişmesidir. 

Hyaluronik Asit vücuda tekrar nasıl kazandırılabilir?

Hyaluronik Asit vücuda serumla, kremler ile ya da plastik cerrah uzmanlarının gerçekleştirdikleri enjekte yöntemi ile kazandırılabilir. İçerisinde Hyaluronik Asit bulunan birçok serum ve krem bulunmaktadır. Bu serum ve kremler genel olarak su bazlı ve doğal ürünlerdir. Bu nedenle kullanılmasında hiçbir sakınca görülmemektedir. 

Hyaluronik Asitin Cilt Üzerindeki Etkisi

Ciltte bulunan temel bileşenlerden bir tanesi de Hyaluronik Asittir. En önemli görevi dokuların daha dayanıklı hal almasını sağlamaktır. Bunu nasıl mı gerçekleştirir? Basınç gücünü suyla etkisiz hale getirmektedir. Bu durumda dokuların güçlenmesini sağlar. Derinin dermiş tabakasında dağınık halde bulunan Hyaluronik Asit, cildin nemlenmesinde hayati önem taşımaktadır. Her ne kadar cilt sağlığı insanlar tarafından çok önemsenmese de yaşlandıktan sonra psikolojik olarak da etkilemeye başlamaktadır.

Hyaluronik Asit ciltteki su miktarını dengede tutması sebebiyle cilt için çok önemli bir nem kaynağıdır. Bu nedenle Hyaluronik Asitin zamanla azalması özellikle kadınlar için çok hoş olmayan bir durumdur. Cildin nemsiz kalması, kuru, cansız görünmesine yol açmaktadır. Aynı zamanda cildin yapısı bozularak ciltte kırışıklıklar ve ince çizgiler meydana gelmektedir. 

Hyaluronik Asit ismi ile sizleri korkutarak cilde sürülmemesi gereken bir madde gibi algılamanıza sebep olabilir. Oysa bu madde zaten vücudumuzun doğal olarak ürettiği bir maddedir. Vücut yaşlandıkça bu maddenin üretilmesinin azalması hatta zamanla kaybolması ciltteki nemin azalmasına ve cildin kurumasına yol açmaktadır. Kuru cilt maalesef erken yaşlanmaya mahkumdur. Çünkü hem azaldıkça kırışıklıklar ve ince çizgiler artmaktadır. Bu nedenle Hyaluronik Asit ismi sizi korkutmamalı içerisinde Hyaluronik Asit olan ürünleri kullanmaktan çekinmemelisiniz.

Hyaluronik Asit içeren kremler kullanabilir, yine Hyaluronik Asit serumları evde kendiniz uygulayabilirsiniz. Maddi ve manevi olarak kaldırabilecek durumda iseniz de bir plastik cerrahı ile görüşerek Hyaluronik Asiti vücudunuza enjekte yöntemi ile aşılayabilir. Vücutta tekrar Hyaluronik Asit meydana gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlem bölgesel olarak uygulanmakta ve uygulandığı bölgeye canlılık ve dolgunluk vermektedir.

Hyaluronik Asit kendim kullanmadım ancak ev arkadaşım kullanıyordu ve oldukça iyiydi. Şikayet ettiğine hiç denk gelmedim deneyebilirsiniz sizlerde. Güzel bir cilde sahip olmak için bakım şart olduğu gibi doğru bakımları yapmakta önemli. Cilt bakımı yazılarımıza bakmanızı tavsiye ederim.

Ürün hakkında bu link üzerinden de bilgi alabilirsiniz.

Reklamlar

Selma Ulusoy

7 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
janset

Hyaluronik asit ciltte nem bakımından çok işe yarıyor. Su bazlı bu madde cilt bakımında iyi bir tercih bence. Neutrogena’nın turkuaz renkli ürünleri var hyaluronik asit içeren. Büyük boy vücut losyonunu tavsiye ederim. Kış aylarında kuru ve hassas cilde sahip olanlar rahatlıkla kullanabilir. Cildi rahatlatıyor ve yumuşacık yapıyor nem dengesini çok iyi koruyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x