Reklamlar
Cilt Bakımı

Ağda Çeşitleri Nelerdir?

Reklamlar İş makineleri operatörlük kursu

Ağda çeşitleri, son yıllarda özellikle güzellik merkezlerinde, kişisel bakım alanında popüler bir hizmet haline geldi. Kaş, üst dudak, koltuk altı, bikini bölgesi veya bacak gibi bölgelerin uzun süre temiz kalması için pek çok kişi ağdayı tercih eder. Fakat acılı bir süreç olduğu için bazı kişiler için biraz göz korkutucu görünebilir. Ağda denemeyi düşünüyorsanız, uzmanlarla konuştum ve ağda hazırlığından, ağda acısını azaltmaya, hangi ağda türünün en etkili olduğuna ve ne tür sonuçlar alacağınıza kadar her şeyi araştırdım. Ağda çeşitlerini sizler için inceledim.

Kimler Ağda Yaptırmalı?

Ağda, rahatsız edici derecede tüyleriniz varsa tıraş için harika bir alternatiftir. Her yaştan ve her cinsiyetten insanlar için ağda ideal bir epilasyon tipidir. İnsanların genç yaşlarda ağda yapmaları, güzellik uzmanları tarafından tavsiye edilir. Fakat yine de yaşına bakılmaksızın herkes bunu yapabilir.

ağda çeşitleri

Ağda mı? Yoksa Jilet mi?

Güzellik uzmanları, ağda yapmanın daha iyi olduğunu çünkü tüyleri kökünden aldığını düşünüyor. Jiletle istenmeyen tüyleri sadece kesersiniz. Öte yandan ağda, sadece bir aya kadar dayanmakla kalmaz aynı zamanda çok daha kalıcıdır. Çünkü zamanla tüyleri inceltir böylece zamanla daha kalıcı olur. Üstelik cildi de temizler, ipeksi bir pürüzsüzlük hissi bırakır.

Ağda Yaptırmadan Önce Hazırlık Yapın

Ağda çeşitlerinden hangisini kullanırsanız kullanın, ağda yapmadan önce bilmeniz gereken şeyler var. Eğer ağdanın çok acıtacağını düşünüyorsanız, ağda seansından yarım saat önce güçlü bir ağrı kesici içebilirsiniz. Böylece ağrıyı daha az hissedersiniz. Güzellik uzmanları, ağda yaptırmadan bir gün önce vücut peelingi uygulamanızı öneriyor. Fakat peeling yaptıktan sonra vücut losyonu kullanmamanız gerekiyor. Ayrıca koltuk altı bölgesine ağda yaptıracaksanız, terleme önleyici yani antiperspirant deodorant kullanmanızı öneriyorlar böylece tüyler daha kolay temizlenir.

Reklamlar

Ağda Ne Sıklıkta Yaptırılmalıdır?

Eğer jiletle epilasyon yaptıysanız beş gün bekleyin. Ağda çeşitlerinin zamanları farklı olsa da, tüylerin ne kadar çabuk uzadığına bağlı olarak, bir ay kadar beklemenin en iyisidir. Fakat acil bir durumda, örneğin tatile çıkmak üzereyseniz, üç hafta içinde sorunsuz bir şekilde ağda yaptırabilirsiniz.

Ağda Nasıl Yapılır?

Bir ağda seansında öncelikle güzellik uzmanı, ağda yapacağı bölgeyi temizler ve dezenfekte eder. Ondan sonra, ağdayı uygular ve her seferde küçük tüyleri temizler. İki farklı tür ağda vardır. Yumuşak ağda, kağıt veya kumaş şeritleri ile yapılır. Çam sakızı ağdası ise serttir ve direk cilde uygulanır. Genel olarak, çam sakızı ağdası bikini, koltuk altı ve bacak bölgesindeki kılları temizlemek için kullanılır. Sir ağda ise bacak veya koltuk altı gibi vücudun daha geniş alanlarında kullanılır. Ayrıca üst dudaktaki tüylerin temizlenmesi konusunda da etkilidir. Tüm tüyler temizlendikten sonra güzellik uzmanı, ağda artıklarını temizler ve krem ​​uygular. Böylece seans sona erer.

Ağda Sonrası Tedavi

Ağrı, ağda işlemi biter bitmez azalır ancak bölge hassas kalabilir. Bu yüzden, 48 saat boyunca ağdanın yapıldığı bölgede herhangi bir fırçalama işlemi yapılmamalıdır ve ağda yapılan bölgeye 24 saat boyunca güneş ışığı temas etmemelidir. Kızarıklığı veya şişliği tedavi etmek için eczaneden aldığınız, kortizonlu kremden az miktarda uygulayabilirsiniz.

Ciltteki hassasiyet azaldıktan sonra vücudunuza peeling yapmalısınız. Böylece kıl batmasını önleyebilirsiniz. Eğer cildinizde kıl batması oluşursa kesinlikle sıkmamalı ya da cımbızla almamalısınız.

Reklamlar

Ağda Çeşitleri Nelerdir?

boncuk ağda

Boncuk Ağda Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bir ağda seansına gittiğiniz zaman, hep aynı hikayedir… Sıcak ağda derinizi yakar, ağda bantları canınızı acıtır. Fakat ağda, gerçekten acısız, nispeten ağrısız bir deneyim olabilir. Bunun için boncuk ağda imdada yetişir. 2014 yılında ortaya çıkan boncuk ağdalar, son zamanlarda popüler hale geldi. Normal ciltler için, kuru ciltler için, hassas ciltler için ve bronz ciltler için olmak üzere farklı boncuk ağda çeşitleri vardır.

Aşırı sıcak sir ağdadan farklı olarak, bu ağda ile tüy alma işleminde ağda bantları kullanılmaz. Her ne kadar bu yöntem geleneksel ağdadan biraz daha pahalı olsa da, işlemi sonsuz şekilde ilerler, işlem daha az acı verici hale gelir. Popülerliğinin bir başka nedeni de, hassas ciltlerde bile tüyleri nazikçe temizlemektir. Bu yüzden birçok kişi, yüz, bikini bölgesi ve koltuk altı gibi hassas bölgelerde epilasyon için kullanılır. Evde boncuk ağdayı denemek istiyorsanız, size yol gösterelim.

Ağda ısıtıcı makinenizin sıcaklığını en yüksek seviyeye getirin ve 5 dakika bekleyin. Sonra makineye, 3 yemek kaşığı boncuk ağdadan koyun. 20 dakika bekleyin ve ardından sıcaklığı orta seviyeye getirin. Ağda bal kıvamına gelince, bir spatula kullanarak, kılların çıkış yönünde ağdayı uygulayın. 3 dakika kadar kurumasını bekleyin. Daha sonra tek ve hızlı bir hareketle tüylerinin çıkış yönünün tersine doğru çekin. İstenmeyen tüm tüyleriniz temizlenene kadar bu işlemi tekrarlayın.

çikolata ağda

Çikolata Ağda Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çikolata ağda genel olarak kakao, badem yağı, soya fasulyesi yağı, ayçiçeği yağı, gliserin ve diğer cilt besleyici bileşikler ve E vitamini ve mineraller de dahil olmak üzere vitaminler gibi doğal içerikler ile zenginleştirilmiş bir ağda türüdür. Deride bu kadar hassas olmasının nedeni budur.

Normal ağda ile arasındaki en büyük farkı, çikolatalı ağdanın cilt üzerinde pürüzsüz olması ve ağrı ya da rahatsızlık vermemesidir. Bu, ağrı nedeniyle ağda yapmaktan kaçınan kadınlar için bir avantajdır. Bunun dışında, çikolatalı ağda daha sağlıklı bir ışıltı için bronzlaşmayı yok etmek ve cildi güçlendirmek için birçok fayda sağlar. Çikolata ağda aynı zamanda tüylenmeyi azaltır ve cildin üzerinde en küçük tüyleri bile temizler.

Normal ağda, acıyı şiddetlendiren bal, şeker ve limon gibi yapışkan maddelere sahiptir. Buna karşılık, çikolatalı ağda, kakao, badem yağı, soya fasulyesi yağı, ayçiçeği yağı, gliserin ve diğer cilt besleyici bileşikler gibi doğal bileşenlerin bir bolluğu ile zenginleştirilmiştir. Bu, az miktarda cildi yatıştırıcı elementler, çok az yapışkan maddeyle daha az ağrılı bir şekilde cildin rahatlamasını ve cilt gözeneklerinin genişlemesini kolaylaştırır. Çikolatalı ağda, döküntüleri azaltır ve seans sonrası daha az kızarıklığa neden olur. Peki çikolata ağda nasıl uygulanır?

Çikolatalı ağdayı 20 dakika kadar ısıtın. Ağda yapacağınız bölgeye, tahta bir spatula ile ince bir tabaka halinde, kılların çıkış yönünde sürün. Üzerine bir ağda bandı yapıştırın ve bandı, kılların çıkış yönünün tersinde çekin.

brezilya ağdası

Brezilya Ağdası Nedir ve Nasıl Yapılır?

Brezilya ağdası, istenmeyen tüylerden kurtulmak için üretilmiş ağda çeşitlerinden birisidir. Son zamanlarda idrar yolu enfeksiyonu geçirdiyseniz, bölgeyi daha fazla tahriş etmekten kaçınmak en iyisidir ve reglden dört gün önce ve sonra Brezilya ağdası yaptırmaktan kaçınmalısınız. Ağda, kesik ve sıyrıkları yeniden açabileceği için, genital bölgenizin yakınında yaralarınız varsa bu işlemden kaçınılmalıdır. Brezilya ağda yaptırmadan önce, tüylerin mümkün olduğu kadar uzamasını sağlayın. Seanstan birkaç saat önce iki ibuprofen içmelisiniz. Sert ağda istemelisiniz, yumuşak değil. Fark nedir? Yumuşak ağda bir bezle yapılır, sert balmumu ise ağda bantlarıyla yapılır. Cilt üzerinde sertleşir ve ardından çıkarılır.

Hazırlanmanın en iyi yolu Brezilyalı ağdası yaptırma sürecinde neler olduğunu bilmek. Öncelikle, sertifikalı bir güzellik uzmanı veya estetisyen soyunmanızı rica ediyor. Eldiven giyerek bu işlemi yapan güzellik uzmanı yeni bir çubuk alır, ağda ısıtma makinesindeki ısıtılmış brezilya ağdasına çubuğu batırır ve cildinize tüylerin çıkma yönünde ince bir tabaka uygulayar.

Daha sonra, estetisyen ağdanın üzerine bir ağda bandı yapıştırır, birkaç kez hafifçe vurur ve daha sonra hızlı bir şekilde çeker.  Genital bölgedeki cilt son derece hassastır. Brezilya ağdası çok ağrılı olabilir, bu yüzden güzellik uzmanının becerisi çok önemlidir.

İşlemden sonraki ilk iki gün cildi yatıştırmak için Aquaphor gibi bir merhem kullanabilirsiniz. Son olarak, işlemden sonra cilt UV ışınlarına karşı daha duyarlı olduğundan işlemden sonra iki gün boyunca güneşten ve bronzlaşmaktan kaçınmalısınız.

pudralı ağda

Pudralı Ağda Nedir ve Nasıl Yapılır?

Pudralı ağdanın ince pudralı ve kalın pudralı olmak üzere iki türü vardır. Pudralı ağdanın asıl amacı ağdanın verdiği acının en aza indirilmesidir. Ayrıca ağda yapılırken cildin terlemesini önlemek için bu ağda türü kullanılır. Böylece diğer ağda işlemlerine göre pudralı ağda kullanıldığında cilt biraz daha rahat nefes alır.

Eğer evde pudralı sir ağda uygulaması yapmak isterseniz öncelikle cildinizi iyice temizlemeli ve cildinizi kurulamalısınız. Ayrıca cildinize kesinlikle talk pudrası kullanmayın. Bebek pudrası bu işlemde kullanılmalıdır. Bebek pudrası, ağda yapılacak alana dökülür ve cilde iyice sürülür. Üzerine ağda ısıtma makinesinde ısıtılan ağda, tüylerin çıkış yönüne paralel olarak tahta bir spatula ile sürülür. Sonra üzerine ağda bandı yapıştırılır ve hızlıca tüylerin çıkma yönüne ters bir şekilde çekilir. Daha sonra cilde nemlendirici sürülerek rahatlatılır.

Ağda Fiyatları ne kadar?

Ağda çeşitleri genellikle ağda ısıtma makinesi ile birlikte satılır. Piyasada ağda fiyatları 20-100 TL arasında değişiklik gösterir. Ağda seansları fiyatları ise güzellik merkezlerinde farklılık gösterir. Fakat genel olarak uygulama bölgesine göre 15-100 TL arasındadır.

Ağda Çeşitleri Nelerdir? adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bunun yanı sıra, Şems Aslan Kolajen Maskesi Nasıl Yapılır? adlı yazımızı da okumanızı öneririz.


Reklamlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Reklamlar
Başa dön tuşu