Sedir Ağacı Yağı ile Sakal Bakımı

26.08.2019
588
Sedir Ağacı Yağı ile Sakal Bakımı
Modelistlik Kursu

Sedir Ağacı Yağı Nedir?

Sedir ağacı soğuk iklimde yetişen bir bitkidir. Bu nedenle yüksek rakımlı bölgelerde kendiliğinden yetişir. Sedir ağacı yağı, sedir yapraklarının birçok işlemlerden geçirilerek elde edilen doğal bir yağdır.

Sedir ağacı yağının antiseptik, antispazmodik ve antiseboreik özelliğe sahiptir. Bu sayede cilt sağlığından insan sağlığına kadar birçok yararı bulunmaktadır. Sedir ağacı yağı birçok uzman tarafından araştırılmıştır.

İnsan sağlığı için bir mucize olan bu yağ, insan sağlığına hiç bir yan etkisi de yoktur. Sedir ağacı yağının insan sağlığına faydalarını sizin için araştırdık. Bunlar;

 • Sedir ağacı yağı vücudumuzdaki sistemlerin düzenli olarak çalışmasını sağlar ve vücuttaki tıkanmaları engeller.
 • Sedir ağacı yağı güçlü bir antispazmodik tir. Bu sayede boğaz kurulduğunu engelleyip, mukus dengesini korur. Kuru öksürüğün geçmesini sağlar. Sedir ağacı yağını peçetenize damlatarak burun tıkanıklığının da geçmesini sağlayabilirsiniz.
 • Kadınların regl dönemlerinde meydana gelen sancı ve ağrının azalmasını sağlar. Adet dönemini rahat bir şekilde geçirmenize yardımcı olur. Genital bölge ve kalçanıza zeytinyağı ve sedir ağacı yağını aynı oranda kullanarak, yaptığınız yağ karışımını sürmeniz adet ağrılarının azalması için yeterli olacaktır.
 • Sedir ağacı yağı saçların bakımın da oldukça kullanılmaktadır. Saç bakımını yapmak için duş almadan önce saç diplerine sedir ağacı yağı sürerek masaj yapmanız saçlarınızın daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlayacaktır.
 • Sedir ağacı yağı kas ve kemik ağrılarını azaltır. Masaj yağı olarak sedir ağacı yağını kullanarak cildinize masaj yapmanız gerekir
 • Sedir ağacı yağı derin bir uyku çekip dinlenme ize yardımcı olacaktır.
 • Sedir ağacı yağı beyin hücrelerin  yeniler ve unutkanlığı engeller.

Sedir Ağacı Yağının Cilde Faydaları

Sedir ağacı yağı cilt bakımı sağlığı için oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle günümüzde birçok kozmetik ürününün içerisinde de bulunmaktadır. Sedir ağacı yağı cildi yeniler ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Sedir Ağacı Yağı Ciltteki Renk Farklılığının Azalmasını Sağlar

Sedir ağacı yağı cilt üzerinde ki ölü derilerin neden olduğu ciltteki renk farklılığının yok olmasını sağlar. Cilde uygulandığı zaman ölü derileri uzaklaştıracak yeni hücre oluşumunu destekler, bu sayede cilt renk tonu eşitlenir. Sedir ağacı yağı gözaltı morluklarının da azalmasını sağlar. Sedir ağacı yağını pamuk üzerine damlatarak cildinize sürerek cilt bakımınızı yapabilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Sedir Ağacı Yağı Ciltteki Renk Farklılığının Azalmasını Sağlar

Sedir Ağacı Yağı Güçlü Bir Antiseptiktir

Cilt üzerinde herhangi bir nedenle dolayı meydana gelen kesik, yırtık ve yaraların tedavi süresini hızlandırır. Cilt üzerindeki bakteri ve mikropların yok olmasını sağlayarak, tekrardan cilde girmesine engel olur. Sedir ağacı yağı cilt üzerinde leke kalmasını engeller. Güneş lekelerinin tedavisinde de kullanılır.

Sedir Ağacı Yağı Güçlü Bir Antiseptiktir

Yağlı Ciltlere Sedir Ağacı Yağı

Sedir ağacı yağı cilt için fazla olan yağı cilt den uzaklaştırır. Cildin yağ ve nem dengesini korur. Ciltteki kapalı gözenekleri açarak cildin nefes almasına yardımcı olur. Yağlı ciltten kurtulup doğal nem dengesine kavuşmanız için size bir maske tarifi vereceğim.

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı sedir ağacı yağı
 • Yarım çay kaşığı çay ağacı yağı
 • 1 çay kaşığı sandal ağacı yağı
 • 1 tatlı kaşığı jojoba yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Cam bir kabın içerisine sedir ağacı yağı, çay ağacı yağı, sandal ağacı yağı ve jojoba yağını katarak karıştıralım. Yaptığımız maskeyi yüzümüze oval hareketlerle masaj yaparak sürelim. Maske cilt üzerinde bir saat kaldıktan sonra ılık su ile yıkayalım. Bu maskeyi haftada 2 defa yapmanız gerekmektedir.

Sedir Ağacı Yağı Cilt Hastalıklarını Tedavi Eder

Bu yağ cilt üzerinde meydana gelen iltihap ya da bakterilerin neden olduğu cilt hastalıklarının tedavisinde etkili bir yağdır. Sedir ağacı yağı ciltte oluşan mantar ve egzama hastalığına karşı iyi bir antibiyotik görevi görerek hastalığın iyileşmesini sağlar.

Ayak parmakları arasında meydana gelen yaraların tedavisi içinde kullanabilirsiniz.

Sedir Ağacı Yağı ile Sakal Bakımı

Sedir ağacı yağı sakal uzatmak isteyen erkeklerin vazgeçilmez ürünü olacak. Sedir ağacı yağı özleri sakal uzatırken sağlıklı ve gür bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

Sakal uzatırken cildi nemlendirerek sakalların daha kolay uzamasına katkı sağlar. Sakalı yumuşatır. Sakalın uzarken sertleşmesini engeller. Sakalları uzatırken dikkat etmeniz gereken birkaç şey daha var;

Sivilceleri Tedavi Edin

Uzun sakalların ardında sivilceli bir cildiniz olursa kaşıntı sebebiyle sürekli olarak cildinizi rahatsız eder. Sakal köklerinin sivilceli veya irinli bölgeyle teması sonucu sakalların bazıları batmaya sebep verebilir. Sivilce oluşumunu önlemek için özellikle banyo sonrası yüzünüze jojoba yağı sürmeniz tavsiye edilir.

Sakal Dökülmesini Engelleyin

Bazı nedenlerden ötürü sakalların dökülmesi söz konusu olabilir. Bunun önüne geçebilmenin çeşitli doğal yöntemleri var. Lavanta yağı sakal dökülmesini engeller. Lavanta yağı kıl köklerinden itibaren kıl yapısını güçlendirir ve canlılık katar.

Ciltteki fazla yağlanmayı engelleyin

Cildiniz sürekli yağ üretmektedir. Saç diplerinde de bunu fark etmişsinizdir. Üretilen bu yağlanma aslında saç diplerinde kıl köklerini kuvvetlendirir. Aynı şekilde yüzde oluşan yağlanma da sakalları kuvvetlendirir.

Fakat aşırı yağlanma olması durumunda da cildinizi temizlemeniz gerekecektir. Bunun için biberiye yağı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Biberiye yağı cildin ürettiği yağlanmayı dengeleyici özelliğe sahiptir.

Hücrelerin Yenilenmesini Sağlayın

Uzun sakallar ile yakışıklı bir görünüm elde ederken cildinizin diri görüntüsünü de korumalısınız. Bu da cilt hücrelerinin yenilenmesiyle mümkün olabilir.

Sedir ağacı yağı cilt hücrelerini yenileyici özelliği ile cildin yaşlanmasını geciktirir. Böylece daha dinç ve diri bir cilt yapısına kavuşabilirsiniz. Yahut zaten öyle ise bunu korumaya devam edebilirsiniz.

Cildinizi Besleyin

Sedir ağacı yağında olduğu gibi argan yağı da cildi besleyici özelliği ile cilt yapısına katkı sağlar ve parlak bir cilt sahibi olmanıza katkı verir. Bununla birlikte kıl yapısını kuvvetlendirir ve özellikle sakal kırılmasının önüne geçer. Uzun sakallar istiyorsanız bunun bir mucize olduğuna tanıklık edeceksiniz.

Sedir Ağacı Yağı İle Sivilce ve Aknelere Son

Sedir ağacı yağı cilt üzerinde oluşan sivilce ve aknelerin tedavisinde kullanılmaktadır. Birçok kozmetik salonunda kullanılan en önemli yağlar arasındadır.

Sedir Ağacı Yağının Yan Etkileri

Sedir ağacı yağı az miktarda ve düzenli olarak kullanıldığı takdirde cilt sağlığına iyi gelmektedir. Aksi halde cildinizde tahrişe neden olacaktır. Sedir ağacı yağı cilde uygulamadan, cildin küçük bir bölümünde, Ciltte alerjiye neden olup olamayacağı kontrol edilmelidir.

Cilde harici olarak kullanılmaz ve içilmez. Hamile ve emziren kadınların kullanımına uygun değildir. Fazla tüketilmesi durumunda mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir. Düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız, doktor bilgisinde sedir ağacı yağını kullanabilirsiniz.

Sedir Ağacı Yağı Nerede, Ne Kadara Satılır? 

Sedir ağacı yağı aktarda, kozmetik mağazalarında ve alışveriş sitelerinde satılmaktadır. Aldığınız sedir ağacı yağının içerisinde katkı maddesinin olmadığını kontrol ediniz. Sedir ağacı yağının fiyatı 30-40tl arasında değişmektedir.

Sedir Ağacı Yağı İle ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Soru 1: Sedir ağacı yağı içilir mi?

Cevap 1: Sedir ağacı yağı içmeye uygun değildir. İçilmesi halinde midenin sağlığını bozacaktır.

Soru 2:Sedir ağacı yağını dudak çatlaklarım için kullanabilir miyim?

Cevap 2: Sedir ağacı yağının dudak bakımına uygun değildir. Yoğun bir yağ olduğundan dudaklarda tahrişe neden olacaktır.

Soru 3: Sedir ağacı yağını ben ve bebeğimde Kullanabilir miyiz?

Cevap 3: Bebeklerin cildi oldukça hassas olduğundan sedir ağacı yağının kullanılmaması gerekir. Yazımızda da bahsettiğimiz gibi emziren kadınların kullanımına uygun değildir.

Soru 4: Sedir ağacı yağını yüzümdeki kırışıklıklarım için kullanabilir miyim?

Cevap 4: Sedir ağacı yağı yaşlanma karşıtı bir kremdir. Yüzünüzdeki ince çizgilere ve sarkmalara da iyi gelecektir. Zeytinyağı ile karıştırarak yüzünüze sürebilirsiniz.

Soru 5:Sedir ağacı yağı egzama hastalığıma iyi gelir mi?

Cevap 5: Sedir ağacı yağı içerisinde ki güçlü bileşenler sayesinde ciltte meydana gelen pul pul dökülmeleri engeller ve egzama hastalığının ilerlemesini durdurur.

Daha fazla bilgiler için linke tıklayın.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/sosyolacom

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. Deniz dedi ki:

  Neredeyse her kadının regl döneminde yaşadığı sancı/ağrı hiç çekilmez oluyor diyordum sedir yağı ile karşılaştıktan sonra regl döneminde ağrılarım hafifliyor bazen de tamamen geçiyor. Herhangi bir aktarda bulabileceğiniz bu yağı, ağrıyan karnınıza yavaş hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Gün içinde yani ağrı olduğu zamanlar iki defa sürüyorum ben çok ise yarıyor rahatlatıyor.