Bilgisayarın Oyun Performansını Arttırma Nasıl Yapılır

07.09.2021
340
Bilgisayarın Oyun Performansını Arttırma Nasıl Yapılır
Modelistlik Kursu

Kişisel işlemleri halletmekten çok oyun oynamak adına bilgisayarlar tercih ediliyor. Ancak her geçen gün daha yüksek özelliklerde oynanabilecek oyunlar piyasada yer almaya başlıyor. Bu yüzden bilgisayar sahipleri, yeni çıkan oyunları oynamakta zorlanabiliyorlar. Ancak bilgisayarın oyun performansını arttırma konusunda da bir dizi işlemleri gerçekleştirerek, bu oyunları oynama şansına sahip olabiliyorlar. Daha çok dizüstü bilgisayarlarda görülen bu duruma karşı bilgisayarın desteklememe sorununu çözebilmek mümkün olabiliyor. Gaming laptop olarak bilinen oyun bilgisayarlarının taşınabilir olması da tercih sebebi olarak görülüyor. Ancak genel olarak özellikleri ne kadar üst seviyede olursa olsun zorlanmaların önüne geçmek adına bir dizi işlemleri gerçekleştirmek gerekiyor.

Oyun laptopları kolay kullanımı ve taşınabilir halde olmasıyla her yerde kullanılabiliyor. Bu yüzden de oyuncuların genel olarak tercih ettikleri cihazlar olarak ifade ediliyor. Masaüstü bilgisayarlarla kıyaslandığında performans açısından düşük neticeler vermesine karşın bilgisayar oyunlarına merak salan kitlenin vazgeçilmezi durumunda yer alıyor. Ancak temel sorunlardan bir tanesi de bu cihazların gereken performansı bazı zamanlarda verememesi olarak tabir ediliyor. Bu yüzden de bilgisayarın oyun performansını arttırma hususunda da girişimlerde bulunmak gerekiyor. Bunun için bir dizi işlem gerçekleştirilmeli ve kullanıcıların genel olarak oyun performansından memnun kalmaları durumu da ortaya çıkmaktadır. Böylelikle her oyunun oyunculara hitap etmesi gibi bir netice de söz konusu olacaktır.

Temizleme İşlemleri

Temizleme İşlemleri

Temizleme İşlemleri

Dizüstü bilgisayarların en temel sorunlarından biri temizliktir. Bilgisayarın oyun performansını arttırma hususunda da muhakkak belirli aralıklarla yapılmalıdır. Genel olarak aşırı ısınmaya neden olacağından dolayı bu şekilde hareket etmek önemlidir. Fazladan fan kullanımıyla aşırı ısınma sorunu çözülse de bilgisayarın donanımlarının daha etkili çalışmasına mani olduğu da ifade edilmektedir.

Bilgisayarı temizleme işlemleri için teknik servislere yönelmek oldukça önemlidir. İçi açılacağından dolayı garanti kapsamının dışında kalacağından ötürü bu şekilde hareket etmek gerekebilir. Ancak cihazın garanti süresi dolduysa dikkatli bir biçimde açılarak, temizleme işlemi gerçekleştirilebilir. Her bir parçanın büyük bir titizlikle temizlenmesi sonrasında eski performansına erişmesi hali de görülebilecektir.

DirectX Versiyonlarının Güncelliği

Yüksek özellikler gerektiren oyunları daha rahat oynamak için ekran kartı oldukça önemlidir. DirectX programı da ekran kartının yükünü hafifletecek ve oyunların daha rahat oynanmasını sağlayacaktır. Son olarak DirectX 12 sürümü kullanıldığından dolayı bilgisayarlarda gerekli güncellemelerin yapıldığından emin olmak gerekmektedir. DirectX versiyonlarına bağlı olarak bilgisayarın oyun performansını arttırma yolu izlenebilecektir. DirectX sürümünü denetlemek ve güncellemek için basit olarak ifade edilen bir dizi işlem gerçekleştirilmelidir.

 • Başlat kısmına gelerek “Çalıştır” yazılmalı ve açılmalıdır.
 • Ortaya çıkan küçük pencereye “dxdiag” yazılmalı ve Enter tuşuna basılarak devam edilmelidir.
 • Sonrasında çıkacak olan soruya “Evet” yanıt verilerek devam edilecektir.
 • Gelen pencerede “Sistem” kısmına giriş yapılacaktır.
 • Burada var olan “DirectX Sürümü” kısmında DirectX12 yazması halinde güncel olduğu görülecektir.
Güç Ayarları Yapılmalı

Güç Ayarları Yapılmalı

Güç Ayarları Yapılmalı

Bilgisayarın daha etkili bir performans ortaya koyması için “Yüksek Performans” seçeneği tercih edilebilir. Bilgisayardaki tüm donanımların daha etkili çalışması adına gerekli gücün oluşturulması da önemlidir. Bilgisayarın oyun performansını arttırma hususunda güç ayarlarının yapılması oldukça etkili sonuçlar verecektir. Her bir donanımın daha üst seviyede çalışması bu sayede sağlanacaktır. Ancak bilinmesi gereken unsurlardan bir tanesi de bu ayar değişiminin aşırı ısınmaya neden olacağıdır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
 • Başlat kısmından “Ayarlar” seçeneğine giriş yapın.
 • Buradan “Sistem” bölümüne girin.
 • “Güç ve Uyku” seçeneğine tıklayın.
 • “Ek Güç Ayarları” sekmesine girin.
 • “Yüksek Performans” seçeneğine girin.

Windows 10 Oyun Modu Performansını Kullanın

Windows 10 işletim sistemi oyuncuları da düşünerek Oyun Modu seçeneğiyle ön plana çıkıyor. Bilgisayarın oyun performansını arttırma sayesinde dizüstü bilgisayarların daha etkili performans sağlamasında etkili oluyor. Oyun esnasında tüm gücü aktararak, performansın en üst seviyede olmasını sağlıyor.

 • Windows + G tuşlarına beraber basın.
 • Açılan ekrandan “Ayarlar” kısmına giriş yapın.
 • Sonrasında gelecek olan “General” kısmından “Edit More Prefences in Windows Settings” yazısına tıklayın.
 • Sonrasında gelecek olan ayarlarla beraber “Oyun Modu” kısmına giriş yaparak aktif edin.

Windows 10 Oyun Modu seçeneğini sadece oyun oynarken aktif etmekte fayda var. Farklı uygulamalarda performans düşüklüğü yaşamamak için bu yönde hareket edilmelidir.

Güncellemelerini Yapın

Güncellemelerini Yapın

Bilgisayarın Oyun Performansını Arttırmak İçin Güncellemelerini Yapın

Bilgisayarların daha etkili çalışabilmesi adına güncellemeler mutlaka yapılmalıdır. Bilgisayarın oyun performansını arttırma işlemleri için otomatik güncellemelere izin vermekte her zaman fayda vardır. Birçok farklı özelliğin daha etkili bir biçimde görülmesi bu şekilde sağlanacaktır. DirectX sürümü ya da kablosuz ağ bağlantısı gibi durumların güncel olması bilgisayarda oyun oynamak adına herhangi bir sorunla karşı karşıya kalmamak için etkilidir. Ancak dikkat edilmesi gereken durumlardan bir tanesi de bilgisayarın yüksek donanım özelliklerine sahip olmaması durumunda güncelleme esnasında oyun oynamamak gerektiği ifade edilmektedir.

Ekran Kartı ile Oyunları İlişkilendirmek

Oyun oynarken ekran kartı oldukça önemli bir yer tutuyor. Ekran kartının etkili bir performans sergilemesi daha etkili oyun deneyimini sağlayan temel faktör olarak öne çıkıyor. Ancak bilgisayarın oyun performansını arttırma konusunda optimize işlemlerine tabi tutmak da gerekebiliyor. Bunun için ekran kartlarının farklı uygulamalarından yararlanarak, optimizasyon işlemini gerçekleştirmek söz konusu olabiliyor.

Nvidia ekran kartı modelleri için GeForce Experince uygulamasıyla bu işlemi gerçekleştirmek söz konusu olabiliyor. Aynı zamanda da AMD ekran kartları için de AMD Gaming Evolved uygulamasıyla optimizasyon süreci başlatılabiliyor.

Sistemi Overclock Etmek

Sistemi Overclock Etmek

Sistemi Overclock Etmek

Overclock işlemleri ciddi bir performans arttırıcı olsa da riskli bir harekettir. Ancak bilgisayar kullanıcılarının yeterli bilgiye sahip olmaları durumunda bu hareketi gerçekleştirmeleri gerektiği tavsiye edilmektedir. Ekran kartının optimizasyon işlemini gerçekleştirirken daha ciddi sorunlara mahal vermek ya da tamamen bozulmasına neden olmak gibi bir durum ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden bilgisayarın oyun performansını arttırma konusunda overclock işlemlerini bilen kişilere yaptırmakta da fayda vardır.

Overclock işlemlerinin temel yapılma amacı ekran kartlarının ve işlemcilerinin daha da aktif olarak faaliyet göstermesidir. Ancak dizüstü bilgisayarlarda daha çok kontrol odaklı olarak gerçekleştirilmelidir. Ancak overclock işlemini gerçekleştirecek olan bilgisayar sahiplerinin daha da fazla ısınma problemiyle karşılaşmaları olası bir durumdur. Ekran kartının grafik konusunda kusursuz bir performans sergilemesine karşın ısınmasından dolayı kötü bir durumu da ortaya çıkarabilecek düzeydedir.

Overclock işlemlerini gerçekleştirmek için programlar da yer alıyor. Nvidia ve AMD ekran kartları tarafından desteklenen MSI Afterburner uygulaması bu işlemi gerçekleştirmek için uygundur. Ekran kartının daha aktif bir performans sergilemesi ve fan hızının ayarlanması ve güç dengesinin sağlanması gibi durumlar bu program sayesinde de ortaya çıkacaktır.

Dizüstü bilgisayarların oyun oynanırken daha da etkin bir sonuç elde etmek adına farklı yollar bulunuyor. Bilgisayarın oyun performansını arttırma konusunda her bir kullanıcının bu aşamaları teker teker geçmelerinde fayda görülüyor. Ekran kartının ve işlemcinin gerekli şartları karşılayacak şekilde çalışmaya başlaması durumu da bu şekilde ortaya çıkabiliyor. Oyun odaklı bir dizüstü bilgisayara sahip olmak için bu şekilde hareket etmek ve genel olarak da herhangi bir oyunu daha yüksek performansla oynamak da mümkün oluyor.

Daha fazla içerik için bizi YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Sosyal İçerik üreten, bilgi ve eğlence odaklı viral internet sitesi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.