Geleceğe Dönüş 4 Ne Zaman? Geleceğe Dönüş 3 Filmi Hakkında Her Şey

12.08.2021
175
Geleceğe Dönüş 4 Ne Zaman? Geleceğe Dönüş 3 Filmi Hakkında Her Şey
Modelistlik Kursu

Asıl adı Back to the Future olan Geleceğe Dönüş Filminin yönetmenliğini Robert Zemeckis, yardımcı senaristliğini Bob Gale, yürütücü yapımcılığını da Steven Spielberg yapıyor. 1985 yapımı olan ve bilimkurgu, macera ve komedi türlerini içeren bir film olduğunu söyleyebiliriz. Başrollerinde Michael J. Fox’un Marty McFly, Christopher Lloyd’un Emmett Brown olarak yer alıyor olduğu bu filmde Crispin Glover, Lea Thompson ve Thomas F. Wilson da yan rollerde yer alıyor. Genel anlamda Geleceğe Dönüş filminde bir delikanlının yanlışlıkla 1985 yılından 1955 yılına dönmesi konu ediliyor ve bu delikanlı 1985 yılına geri dönmeye çalışıyor.

Geleceğe Dönüş 3 Filmi Konusu

Dünyanın en iyi 3’lemeleri arasına girmeyi başaran bu seri 1990’lı yılların bilim kurgusunu gözler önüne sermektedir. Michael J. Fox,  Cristopher Lloyd, Elizabeth Shue, Mary Steenburgen gibi önemli oyuncuları kadrosunda bulunduran bu yapım 118 dakika sürmektedir. Bir ABD yapımı olan bu filmin yönetmen koltuğunda ise Robert Zemeckis oturmaktadır.

Film, 1995 yılında takılıp kalan Marty kurtarmak için Dr. Brown’un zamanda yolculuk etmesiyle başlamaktadır. Fakat bu zaman yolculuğunda bazı şeyler ters gitmiş ve Doktor 1855’te sıkışıp kalmıştır. Bu aksiliklerin üzerine birde Delorean bozulur ve Dr. Brown bulunduğu zaman diliminin teknolojisi yetmediği için tamir işlemini gerçekleştiremez. Başka çaresi kalmayan Doktor Marty bir mektup yazar ve arabayı sakladığı yeri söyler. Artık tek kurtuluşları Marty’nin arabayı bulmasıdır.

Diğer iki filmin devamı niteliğinde olan Geleceğe Dönüş 3, içerisinde bulundurduğu Western ile kendi içinde farklılık yaratarak seyircinin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Güzel bir senaryoya sahip olan filmin yapımcılığını Steven Spielber ve Frank Marshall gibi alanında en iyiler üstlenmektedir.

Geleceğe Dönüş Filmi Hakkında

Geleceğe Dönüş Filmi Hakkında

Geleceğe Dönüş Filmi Hakkında

Geleceğe Dönüş Filmi 3 Temmuz 1985 tarihinde 1,200 sinema salonunda gösterime giriyor. Ayrıca Geleceğe Dönüş Filmi 11 hafta boyunca gişe listesinde en üst sıralarda bir numarada kalıyor. Bir de bu film ikinci hafta birinci haftadan yani gösterime girdiği haftadan daha fazla kazanç sağlıyor. Geleceğe Dönüş Filmi 1985 yılında ilk haftasında yılın en çok gişe alan ve en çok kazanan dördüncü filmi oluyor. Ayrıca 2008 Ekim ayında da

ABD’de en çok gişe yapmış olan elli sekizinci film oluyor.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Geleceğe Dönüş Filmi Oyuncuları

Michael J. Fox- Marty McFly

Christopher Lloyd-Dr. Emmett L. ‘Doc’ Brown

Lea Thompson-Lorraine Baines-McFly

Crispin Glover-George McFly

Thomas F. Wilson-Biff Tannen

Marc McClure-Dave McFly

Wendie Jo Sperber-Linda McFly

George DiCenzo-Sam Baines

Geleceğe Dönüş 4 Ne Zaman?

Geleceğe Dönüş Filmi gösterime girdikten sonra çok iyi yorumlar alıyor ve yılın en başarılı filmlerinden oluyor. Hatta Hugo Ödülleri’nde En İyi Dramatik Sunum ödülünü kazanıyor. Ardından Saturn Ödülleri’nde En İyi Bilim Kurgu Filmi ödüllerini kazanıyor. Ayrıca bunun yanında Akademi Ödülleri, BAFTA ve Altın Küre adaylıkları da alıyor.

Filmin bu büyük başarısının ardından 1989 ve 1990 olmak üzere bu yıllarda iki tane daha devam filmi gösterime giriyor. Bunun devamında animasyon olarak serisi de hazırlandı. Geleceğe Dönüş Filmi 2007 yılında Kongre Kütüphanesi aracılığı ile kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli filmler kategorisine seçiliyor ve aynı zamanda ABD Ulusal Film Arşivi’nde korunması kararı veriliyor. Filmin yönetmeni olan Robert Zemeckis ölmeden önce yeni bir Geleceğe Dönüş filmi çekilmeyeceğini belirtiyor. Bu açıklamalar da Geleceğe Dönüş 4 ne zaman? sorusunu yanıtlar niteliktedir. Ancak serinin 2016 yılında çizgi romanı çıkmıştır. Sosyola ekibi olarak araştırmalarımızın ışığında 2022 Yılında yayınlanacak gibi duruyor.

İlginizi çekebilir: Avatar 2 Ne Zaman Yayınlanacak?

YouTube kanalımızdan video içeriklerine göz atabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.