Candida Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

04.01.2022
116
Candida Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?
Modelistlik Kursu

Candida diyeti, Candida albicans organizmasının aşırı büyümesine neden olduğu düşünülen bazı gıdalardan kaçınmayı içeren özel bir diyet türüdür. Bunun için internette veya yemek kitaplarında tarifler bulabilirsiniz ve bunlar genellikle şunları içerir: Kaçınılması gereken yiyecekler: herhangi bir biçimde şeker, maya (genellikle ekmek ve alkollü içeceklerde bulunur), yüksek fruktozlu mısır şurubu, alkol, kafein, fasulye ve baklagiller, birçok meyve ve sebze (elma, armut, havuç), buğday (makarna), şeker ilave edilmiş işlenmiş gıdalar.

İzin verilen yiyecekler: şekerle tatlandırılmamış yoğurtlar (içerik listesine bakın) veya meyve. Probiyotik Lactobacillus acidophilus nedeniyle hala “candida dostu” olarak kabul edilirler. Çiğ yoğurt da laktobasil bakterisi içerdiğinden iyi bir seçimdir. Ayrıca çiğ sütten yapılan minimal işlenmiş peynirler de iyi bir probiyotik kaynağıdır. Diyet ayrıca çok sayıda işlenmemiş sebze içerir, ancak yalnızca düşük nişastalı olanlar (havuç, yeşil biber, pancar) ve şeker açısından zengin olmayanlar. Aynı nedenle karabuğday veya kinoa gibi filizlenmiş tam tahılları da yiyebilirsiniz.

Candida Diyette Amaç Nedir?

Candida diyeti, yiyeceklerin candida albicans için dostça veya düşmanca olmasına dayanır. Bu, bazı yiyecekler ona saldırıp daha hızlı yayılmasını sağlarken, diğerlerinin maya seviyelerini dengelemeye yardımcı oldukları için bunun için iyi olduğu anlamına gelir. Dengeyi doğru kurmak önemlidir çünkü çoğu insanın aşırı büyümesi o kadar hafiftir ki gerçekten tedavi edilmesine gerek yoktur, ancak yine de doğru besinleri doğru miktarlarda alarak faydasını görürsünüz.

Candida albicans’ın aşırı büyümesinin sonucu, şeker metabolize etme, amino asit üretme ve çok fazla asit üretme kabiliyetinde sorunlara neden olan artan sayıda maya hücresidir (genellikle uyku aşamasındadır). Bu, antifungal ilaçlar (genellikle reçeteli ilaçlar) alarak tedavi edilebilecek yorgunluğa ve diğer semptomlara yol açabilir.

Candida Diyet Ne Yapar?

Candida Diyet Ne Yapar?

Candida Diyet Ne Yapar?

Temel olarak vücudunuzdaki maya hücrelerinin sayısını azaltmayı amaçlar ve zaten orada olanı iyileştirmenize yardımcı olur. Örneğin, bağırsak mukozası gibi bir dokuda aşırı Candida albicans büyümesi varsa, basit şekerler veya proteinler içeren yiyecekleri yediğinizde, üretimlerini uyarırlar ve yakında kontrolden çıkarlar. Bu tür yiyecekleri yedikten sonra aktivitelerinde büyük bir artış yaşayabilirsiniz: onlar için toksik olan kimyasalların daha yüksek çıktısı büyümelerini yavaşlatır ve bağırsaklar yeniden büyümeye başlar.

Candida diyeti, vücudunuzun şekerlere karşı daha iyi bir denge kurmasına ve daha iyi tepki vermesine yardımcı olur (çok fazla yemediğiniz sürece). Aynı şey, aşırı candida büyümesini uyardığı düşünülen alkol ve kafein gibi gıdalar için de geçerlidir. Bunun nedeni, basit şekerler açısından zengin olmaları ve zaten fazla büyümüş maya hücrelerinin beslenmesine yardımcı olmalarıdır. Böylece onlardan kaçınarak, vücudunuz zaten büyümüş ve daha yavaş büyüyen, maya hücrelerinin aktivitesini azaltanlarla başa çıkabilir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Candida Diyetine Ne Zaman Başlanır?

Diğer tüm diyet türlerini ortadan kaldırdıktan sonra bu tür diyete başlamak mantıklıdır. Vücuttaki iltihabı ortadan kaldırmak, iltihabı azaltmak için Paleo diyeti yemelisiniz ve sonrasında Candida duyarlılığı ile yemek yemeye başlayabilirsiniz. İlk adım, doktorunuzdan (kan testleri ve bazen bir endoskopi kullanarak) gerçekten aşırı maya hücresi büyümesine sahip olduğunuza dair onay almaktır. Bir sonraki adım, basit şekerler, alkol, mayalar veya kafein gibi maya hücrelerini besleyen gıdalardan kaçınmaktır. Bunları yeniden uygulamadan ve vücudunuzun nasıl tepki verdiğini görmeden önce bunu iki hafta boyunca yapmalısınız. Bunların küçük bir miktarının bile sizi çok fazla strese sokabileceğini ve enfeksiyonu teşvik edebileceğini unutmayın, bu yüzden onları yeniden tanıtırken aşırıya kaçmamaya çalışın. Ardından, takip etmek istediğiniz belirli bir diyet planına karar verebilirsiniz.

Candida Diyetini Neden Önemsemeliyiz?

Candida Diyetini Neden Önemsemeliyiz?

Candida Diyetini Neden Önemsemeliyiz?

Candida diyeti uzun yıllardır doktorlar tarafından ve aşırı maya büyümesinden mustarip hastalar için protokollerinin bir parçası olarak kullanılmaktadır. Pamukçuk, vajinal mantar enfeksiyonları ve diğer cilt enfeksiyonları gibi enfeksiyonlarla savaşan kişiler tarafından da yaygın olarak kullanılmaktadır.

İnsanların %75 ila %95’i bağırsaklarında bir tür Candida aşırı büyümesinden muzdariptir. Vücudun diğer doku ve organlarında aşırı büyüme olabilir. Normalde uykuda olan Candida albicans maya hücrelerinin büyümesini uyaran basit şekerler veya proteinler içeren yiyecekleri yemekten kaynaklanır. Aşırı candida büyümeniz olduğunda, bağışıklık sisteminiz sizi enfeksiyonlardan korumayı durdurur, bu nedenle bu organizmadan mümkün olan en kısa sürede kurtulmak çok önemlidir. Candida diyeti işe yarar çünkü Paleo tipi bir diyet yerken aşırı büyümeyi yavaşlatmaya yardımcı olur.

Candida diyeti, yiyeceklerin Candida albicans için dostane veya düşmanca olmasına dayanmaktadır. Aynı şey, aşırı Candida büyümesini uyardığı düşünülen alkol ve kafein gibi yiyeceklerde de olur. Bunun nedeni, basit şekerler açısından zengin olmaları ve mayanın beslenmesine yardımcı olmalarıdır. Zaten aşırı büyümüş hücreler. Böylece onlardan kaçınarak, vücudunuz zaten aşırı büyümüş ve daha yavaş büyüyen, aktivitelerini azaltan hücrelerle başa çıkabilir.”

“Bu yiyecekleri içeren bir diyet yediğinizde, bağışıklık sisteminiz genellikle vücudunuza herhangi bir zarar vermeden önce içindeki yabancı maddelere (kötü bakteriler) saldırmak için antikorlar üretecektir. candida aşırı büyümesi ile bağışıklık sisteminin antikor yapma yeteneği Diyet, dengeye geri dönmesine ve kırılanı onarmasına yardımcı olur.”

İlginizi çekebilir: Kolesterol Diyeti Nasıl Yapılır? 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.