İngiliz Diyeti Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

29.12.2021
426
İngiliz Diyeti Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?
Modelistlik Kursu

İngiliz diyeti öncelikle et şeklinde karbonhidratlar, yağlar ve proteinden oluşur. Bu üç besin grubu, İngiliz diyetinin temel taşlarıdır.

İngiltere Halk Sağlığı Beslenme Araştırmaları Başkanı Profesör Andrew Radford, “Bol sebze ve meyve yemenin, bol su tüketmenin ve tuz alımını azaltmanın sağlıklı kalmamıza yardımcı olabileceğini biliyoruz” diyor. “Fakat İngiltere’de hangi yiyeceklerin yendiğini bilmek hayati önem taşıyor, böylece sağlığımız için iyi olan şeyler ile insanların yeterince yemesini sağlamak arasında doğru dengeyi kurabiliyoruz.”

Pek çok İngiltereli yeterince sebze, meyve ya da yeterince su tüketmediği için İngiliz diyeti görünüşte sorunlu gibi duruyor. Hükümet, Britanyalıların daha düşük hastalık riskiyle daha sağlıklı yaşam tarzları yaşamak için daha fazla meyve ve sebze yemesini öneriyor. İngiliz Diyeti, 2010 yılında US News & World Report tarafından sağlık ve kilo kaybı için en kötü diyetler arasında ilk 10’da yer aldı.

Peki İngiliz Diyeti Neden Böyledir?

Avrupa’da ‘en sağlıklı’ diyetlerden biri olarak kabul edildi mi? Bu çelişkili ve kafa karıştırıcı görünüyor. Bu gizemin cevabını henüz bulamadık.

Bunun yerine, birçok İngiliz’in yeterince su içmediğini, ancak çok fazla şarap içtiğini ve bunun alkolle ilgili sorunlara yol açtığını görüyoruz. Bir hatırlatma olarak: Vücudumuzun günde 21 litre suya ihtiyacı vardır ve vücut ağırlığının her bir kilosu 2-3 litre suya ihtiyaç duyar. Su yaşam için gerekliyken, alkol vücutta su kaybına neden olur. Bu nedenle, düzenli olarak alkol kullananlar, vücutlarına hayatta kalmak için yeterli suyu vermemektedir.

İngiliz Diyetinde Et ve Alkol Tüketimi

İngiliz Diyetinde Et ve Alkol Tüketimi

İngiliz Diyetinde Et ve Alkol Tüketimi

Alkol dehidrasyona ve bazı durumlarda ölüme yol açabilen bir diüretiktir. İngiliz diyeti, tarihin bu noktasında aşırı et alımına ve aşırı alkol alımına dayanmaktadır, bu da İngiliz diyetinin iki ana bileşeni oldukları için mantıklıdır. Karbonhidratların, yağların ve proteinlerin temeli olan İngiliz diyeti, genel olarak Avrupalılar tarafından tüketilen karbonhidrat miktarının artması nedeniyle bugün diğer Avrupa diyetlerinden ayrı olarak büyüyor.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Gerçektende, birçok İngiliz sebzeden daha fazla ekmek yer. İngiliz Diyetinde karbonhidrat tüketimi dünya çapında büyüyor ve Avrupa’da bugün dünya çapında kaydedilen en yüksek tüketime sahip olanlar arasında. Ortalama bir Avrupalı, 1961’de günde yaklaşık 38 gram karbonhidrat tüketiyordu. Bu rakam 1975’te 74 grama ve 2007’de 105 grama yükseldi.

Düşük karbonhidratlı diyetlere artan ilgi (1998’den beri yaygın olan bir eğilim) meyve ve sebzelerden yararlandı ve esasen tahıl veya şeker içermeyen bir diyetti. Hikaye tipik olarak, kilo vermenin veya genel sağlıklarını iyileştirmenin bir yolu olarak düşük karbonhidratlı diyetleri benimseyen, eğer doğruysa, bir kişinin kendi iradesi dışında başka bir diyet yönergesine uymasını gerektirmeyen bireyleri çevreler; sadece acıktığında yemek yemeyi veya en sevdiği zevklere göre yemek yemeyi gerektirir.

İnsan iradesi hem kutsal hem de öngörülemeyen bir varlık olduğundan, bu diyetleri kimin ve neden takip etmeye karar verdiğini söylemek imkansızdır. Ancak, şu anda geleneksel İngiliz mutfağından uzaklaşan nüfusun bir azınlığı gibi görünüyorlar.

Çoğu Britanyalının yeterince meyve ve sebze yemediği Britanya diyetinde genellikle algılanan bir ‘sağlık’ eksikliği vardır. Birçok İngiliz, hamburger, balık ve patates kızartması ve yağ, tuz veya şeker oranı yüksek diğer yiyeceklere sağlıksız bir bağımlılığa sahiptir. Ayrıca, ülkenin taze meyve ve sebzelerde fena halde eksik olduğunu düşünen artan bir tüketici eğilimi var. Londra Queen Mary Üniversitesi Obezite Araştırmaları Profesörü Dr Rosemary Stanton, “Birleşik Krallık’taki insanlar hala ne kadar meyve ve sebze yemeleri gerektiğini hafife alıyorlar” diyor.

Peki, İngiltere neden Avrupa’daki ‘en sağlıklı’ diyetlerden biri olarak kabul ediliyor? Bu sorunun cevabı diğerlerinden daha kafa karıştırıcı görünüyor çünkü hükümet tarafından daha net bir şekilde yansıtılması gerekiyordu.

İngilizler Neden Çok Fazla Et Yer?

İngilizler Neden Çok Fazla Et Yer?

İngilizler Neden Çok Fazla Et Yer?

İngiliz diyeti aşırı et tüketimine dayanıyor gibi görünüyor. ‘İngiliz diyeti‘, İngilizlerin gerçekten günlük olarak ne yedikleriyle karıştırılmamalıdır. Birincisi, birçok farklı beslenme faktörünün toplamı iken, ikincisi çoğu Britanyalı için ülkenin ana beslenme kaynağıdır. İngiliz diyeti, diğerlerinin yanı sıra kalp hastalığı ve obeziteyi önlemek için temel olarak tahıllar, sebzeler ve meyvelerden oluşur.

Et veya bu konuda herhangi bir hayvansal ürün, insan sağlığı ve refahı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Örneğin, bir çalışma, optimum kırmızı et tüketimi seviyesinin günde 50 gram (yaklaşık iki ons) olabileceği sonucuna varırken, diğer iki çalışma bu miktarın günde 100 grama (yaklaşık 4,5 ons) daha yakın olması gerektiğini gösteriyor. İngiltere’de ortalama kırmızı et tüketimi nedir? Günde 110 gram. Britanyalılar için ortalama kırmızı et tüketimi şu anda yaklaşık 110 g/gündür (ortalama 90-120 aralığında), bu da önerilen miktarın iki katıdır.

Örneğin 60 yaşında bir erkek günde 54 gramdan fazla kırmızı et yememeli, 53 yaşından büyük bir kadın ise günde 40 gramdan fazla kırmızı et yememelidir. Yine de araştırma sonuçları Britanyalıların sadece %33’ünün önerilen miktarı yediğini, %47’sinin ise çok fazla kırmızı et yediğini gösteriyor. Yani günde 100 gramdan fazla tüketiyorlar ve bu nedenle kanser, diyabet ve kalp hastalığı için yüksek risk taşıyorlar. 2009’da ortalama bir İngiliz erkek günde 58 gram kırmızı et yerken, ortalama bir kadın günde yaklaşık 6.2 bardak şarap içti.

Gerçek şu ki, İngilizler çok fazla kırmızı et yiyor ve bu onların sağlıklarını olumsuz etkiliyor. Kırmızı et tüketimini azaltmak için bazı tıbbi tavsiyeler var ama çok fazla değil. Tıbbın çoğunluğu, kanser ve diyabet gibi birçok hastalık için önerilen uygulamalarına dair kanıttan yoksundur ve bu hastalıklara karşı herhangi bir şekilde ‘yardımcı’ olduğuna dair net bir kanıt yoktur.

İlginizi çekebilir: Basen Eritme Diyeti Nasıl Yapılır

Youtube kanalımız: https://www.youtube.com/channel/UCZ9Fvcs8yk7J9glrgA9CNkA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.