Beygir ve Tork Arasındaki Fark Nedir? Tork ve Beygir Ne İşe Yarar?

07.06.2021
126
Beygir ve Tork Arasındaki Fark Nedir? Tork ve Beygir Ne İşe Yarar?
Modelistlik Kursu

Beygir ve tork gücü birbirinden farklı kavramlar olmakla birlikte yaptıkları işler de farklı olmaktadır. Tork gücü kısaca döndürme kuvveti anlamına gelmektedir. Beygir gücü ise 75 kilogramlık bir arabanın 1 saniye içerisinde 1 metre hareket edebilmesi adına ihtiyaç olduğu güç miktarına verilen addır. Tor gücü genellikle beygir gücü ile karıştırılmaktadır. Ancak her ikisi de bir araç için önem taşıyan farklı güçlerdir. Her iki kavram da aracın performansına doğrudan etki etmekle birlikte beygir ve tork arasında belirli farklar bulunmaktadır.

Tork Nedir?

Tork gücü kısaca dönme kuvveti olarak adlandırılmaktadır. Herhangi bir cismin dairesel şekilde yaptığı harekete etki eden kuvvete tork adı verilir. Araç içerisinde yer alan ve motorda bulunan krank milinin bir dakika içerisinde gerçekleştirdiği dönüş sayısıdır. Bu dönüşlere bağlı olarak aracın hız ı ve çekiş gücü belirlenmektedir. Tork kuvveti motorun ürettiği dönme kuvvetini tekerlekleri itme kuvvetine dönüştürülmesini sağlayan kuvvettir. Aracın kuvveti bu tok gücü ile doğru orantılıdır. Tork gücü yüksek olan araçlar yokuş yukarı daha rahat bir şekilde çıkabilir ve yüksek performans gösterebilir.

Beygir Gücü Nedir?

Beygir gücü HP ile ifade edilen ve aracın 1 saniyede 1 metre hareket ettirebilmesi için gerekli güç miktarına verilen isimdir. Araçlar için bir beygir gücü 75 kilogramdır. Yani araç 1 beygir gücüne sahip ise 1 saniyede 1 metreye taşıyabildiği güç miktarı 75 kilogram olacaktır. Beygir gücü aynı zamanda aracın ulaşabileceği maksimum hızları ifade eden bir kavramdır. Beygir gücü ne kadar yüksek ise araç o kadar yüksek hıza ulaşabiliyor demektir. Yüksek beygir gücü daha fazla yakıt tüketilmesine neden olur. İki aracın tork kuvvetleri eşit ancak beygir güçleri farklı ise beygir gücü yüksek olan araç daha hızlı bir şekilde yol almaktadır. Bunun nedeni ise 1 saniye içerisinde 1 metreye daha fazla yük taşıyabilmesinden kaynaklı olmaktadır. Araç ağırlığına da bağlı olan beygir gücü aracın daha hafif olması durumunda daha hızlı bir şekilde hareket etmesini sağlamaktadır.

Tork Gücü ile Beygir Gücü Arasındaki Farklar

Beygir gücü ve tork gücü arasında bulunan temel farklardan bir tanesi farklı kavramlar olmalarıdır. Tork gücü aracın çekiş kuvvetini temsil ederken beygir gücü aracın daha hızlı gitmesi ile orantılıdır. Tork gücü daha çok yokuşlu yolların kolaylıkla aşılmasını sağlarken beygir gücü ise düz yolda daha hızlı gidilebilmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda araç üzerinden beygir ve tork gücünü gözlemleyebilmek mümkün olmaktadır. Tork gücünü aracın ön kısmında yer alan panel içerisinde bulunan devir göstergesinden görebilecekken beygir gücünü görebilmek için hız göstergesine bakılması gerekmektedir. Her iki kuvvette aracın performansına doğrudan etkili olup birbirlerinden bağımsız ifadeler olarak ele alınmalıdır. Araç seçimi sırasında beygir gücü ile tork gücü ayrı ayrı incelenerek araç seçimi yapılmalıdır. Daha hızlı bir kullanım gerçekleştirmek isteyen kişiler beygir gücüne önem vermelidir. Daha yüksek çekiş gücüne sahip olmak isteyen kişiler ise tork gücünün yüksek olduğu araçları tercih etmeleri gerekmektedir.

Tork Kuvveti Nerede Etkili Olur?

Tork kuvvetinin yüksek olması oldukça avantajlı bir durum olmaktadır. Yüksek torklu araçlar ile daha ağır yükler çok daha rahat bir şekilde çekilebilir. Tork kuvveti bu noktada tırlar ve yük taşıyan araçlar için büyük bir önem taşır. Aynı zamanda araçların özellikle yokuş yukarı çıkması gerektiği durumlarda çok daha rahat bir çekiş imkânını beraberinde getirir. Tork gücü ne kadar yüksek ise aracın vites değiştirme gereksinimi o kadar az olur. Bu sayede sürekli olarak vites değiştirmek zorunda kalınmadan hızlanılabilir ya da yavaşlanabilir. Aynı zamanda tork gücü kullanıcılara daha rahat bir sürüş deneyimi yaşatır ve arabanın stop etme olasılığını oldukça düşürür. Tork gücü ne kadar yüksek ise dur kalk işlemlerinde o kadar rahat edilmesine imkân sağlar.

Beygir Gücünü Etkileyen Faktörler

Beygir gücü tekerleklere ulaşana kadar çok fazla sistemden geçmektedir. Bundan dolayı aynı beygir gücüne sahip olan araçların birbirleri arasında hız farkının olması mümkün olmaktadır. Beygir gücünü etkileyen başlıca faktörler arasında motorun benzinli ya da dizel olması gelmektedir. Aynı zamanda araç ağırlığı, araç büyüklüğü gibi faktörlerde iletilen beygir gücünün değişen olmasına etki etmektedir. Aracın aksamında ve tekerlek sisteminde bulunan dişli sayısı dahi beygir gücünü etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Dizel ve Benzinli Araçlarda Tork Etkisi Nasıldır?

Dizel ve benzinli araçlar arasında bariz bir tork etkisi farkı gözlemlenmektedir. Dizel motora sahip araçlar düşün devirlerde yüksek torklara ulaşabilmektedir. Bundan dolayı ise daha az yakıt tüketerek kullanıcıya tasarruf etme imkânını beraberinde getirir. Benzinli motora sahip olan araçlar yüksek tork ile uzun süren yolculuklarda daha fazla performans gösterir. Ancak bu noktada benzinli motora sahip araçlar dizel motora sahip araçlardan daha fazla yakıt tüketimi gerçekleştirir. Bundan dolayı ekonomik olarak görülen dizel motorlu araçlar daha çok rağbet görür. Beygir ve tork arasında bulunan en temel fark aslında temsil ettikleri alana bağlı olmaktadır. Bundan dolayı hem tork hem de beygir araçlar için oldukça arz eden iki kavram olmaktadır.

Sitemizden buji değiştirme hakkında bilgileri de inceleyebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Sosyal İçerik üreten, bilgi ve eğlence odaklı viral internet sitesi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.