Reklamlar
Cilt Bakımı

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Reklamlar

Balık yağı, alabalık, ton balığı, balina ciğeri, ringa balığı, hamsi, uskumru, somon, mühür balığı, halibut, lüfer, kefal gibi canlılarda balık yağı bulunur. İnsanlar balık yağı ihtiyacını bu balıkların tüketimi ile karşılar. Kilolu insanlar da diyet zamanında yardımcı olan besin kaynağıdır. Bayanlarda 9 aylık hamilelik süresince daha zinde olmasını sağlar. Omega 3 (Balık yağı) insanlar tarafından sıkça tüketilen yağlardan biridir. Sağlık açısından çok önemli olan omega 3 yağ asitleri en gerekli olanıdır.

Balık Yağı

Balık yağını insan vücudu kendi üretemediği için illaki takviye olarak insan vücuduna destek olarak alması gerekmektedir. Hamile kalma olasılığını yükseltmede, cildimizdeki olumsuz etkenleri gidermede, beynimizi güçlendirmede, kalbimizin hava kirliliğinden etkilenmemesine kadar ve daha sayamayacağımız kadar faydası vardır. Balık yağını çocuklar için şurup şeklinde alırken erişkin insanlar için kapsül şeklinde kullanabiliriz.

Balık Yağı Nasıl Kullanılır?

Omega 3 her yaş grubu için faydalı bir etkendir. Balık yağı içerisinde bulundurduğu omega 3, EPA, DHA, D vitamini insanlar açısından önemli besin desteğidir. D vitamini ise ton balığı, tereyağı, yumurta sarısı, istiridye, süt ürünlerinde bulunur. Bebeklik döneminden çıkan çocuklarda, hamilelik süresinde olan bayanlarda ve yetişkin insanlar tarafından kullanabilir. Balık yağı bir çok hastalık için yardımcı etkendir. Hastalıkların iyileşme süresince insan vücuduna yardımcı olmasından dolayı insanlar arasında kullanılan vitamin desteğidir.

Balık Yağı Nasıl Kullanılır

Çocuklarda kemiklerin gelişmesinde ebeveynler tarafından balık yağı kullanılır. Erişkin insanlarda kalp krizi geçirme olasılığını azaltır. Damarların tıkanmasını engeller. Kolesterol seviyesini düşürür. Vücudumuzda ihtiyaç olan DHA ve EPA asitlerini sadece deniz ürünlerinden almamız mümkün olamaz. Bundan dolayı balık yağı vücudumuzun ihtiyaçlarını karşılamadan yardımcı olur. Ama şunu bilmek gerekir ki her şeyin fazlası zarar olduğu gibi balık yağını fazla kullanmakta sizlere zarar verebilir. Bunun için kullanırken aile hekiminize danışın.

Reklamlar

Balık Yağı Nelerde Bulunur?

Omega 3 denizde bulunan canlılarda ve büyük balıklarda bulunmaktadır. Örnek olarak ise hamsi, ton balığı, sardalya, somon gibi deniz ürünlerde bulunmaktadır. Ayrıca koyu yeşil yapraklı sebzelerde, cevizde, semizotunda, kuru fasulyede, nohut, bruksel lahanasında da bulunur. Yanı sadece deniz ürünlerinde bulunmaz. Böylelikle bu ürünleri kullanırsak balık yağı ihtiyacımızda yardımcı olur.

Balık Yağı Nelerde Bulunur
Balık Yağı Nelerde Bulunur

Ama balık yağı alırken Uluslararası balık yağı standartlarından onay alınmış olması gerekmektedir. Böylelikle sizlerde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Ama konservelerde bulunan ton balıklarının fazla tüketmeyelim haftada en fazla 1 tane kullanılmalıdır.

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Öncelikle balık yağının sayamayacağımız kadar faydaları vardır. Bizler sizin için sadece bir kaç tanesini kaleme alacağız. Balık yağı 2 tür asit içermektedir. Bunlar;

Dokosaheksaenoik Asit (DHA): Tüm esansiyel yağ asitleri içerisinde omega3 beyinde en çok olan beyin hücre zarlarının ve sinir hücrelerinin yapı taşıdır.

Reklamlar

Eikosapentaenoik Asit (EPA): EPA omega 3 yağ asitlerinden olan EPA Norveç somunu, marina balığı karaciğeri, tuna balığı gibi canlılarda soğuk okyanuslarında sıkça bulunur.

Balık Yağının Faydaları Nelerdir

Kalbi Korur

Dünyada ölüm nedenlerinin bir çoğunun bildiğiniz üzere kalp hastalıklarından oluşmaktadır. Dünya çapında yapılan araştırmalarda da görüldüğü üzere balığı fazla tüketen insanlar da en az seviyede kalp hastalığı görülmektedir. Omega 3 kalp krizi trigliserid, kolesterol, tansiyon gibi günümüzde 10 kişiden 7 sinde gördüğünüz hastalıkları en az seviyeye indirme de önemli bir faktördür. MS hastalığında yardımcı etkendir.

Balık yağının 19 faydası

Epilepsi – Sara Hastalığı

Bildiniz üzere epilepsi hastaları nöbet geçirirler. 2014’de yapılan bir araştırmaya göre epilepsi (halk arasında sara hastalığı ) hastalarının balık yağı tüketmeleri durumunda gün içerisinde daha az nöbet geçirdikleri gözlemlenmiştir.

Kanser Hücrelerinin Oluşmasını Engeller

Göğüs, kolon kanseri prostat kanseri gibi kanser çeşidin de kendini belli ettiren omega 3 kanser oluşumundaki hücrelerin etkin olmasını engeller. Böylelikle kanser olmamak için bir nevi kanser olmayı engellemek için deniz ürünleri tüketelim.

Bağışıklığı Zinde Tutar

Özellikle kış ayarlarında her insanda illa öksürük, grip, yüksek ateş görülür. Ve bunun sonucunda bağışıklık sistemimiz zayıflar. Balık yağı bağışıklık sistemimizin güçlenmesinde büyük etken gösterir. 2011’de yapılan bir araştırmaya göre balık veya balık yağı kullanan insanlarda çok fazla soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkları görülmüş.

Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Omega 3’te bulunan EPA ve DHA asitleri ile birlikte insan vücudundaki yağı eritmeye yardımcı olur. Örnek olarak spora çıktığınız zaman balık yağı tüketirseniz sizlerin spor süresince daha zinde olmanıza yardımcı olur ve böylelikle kilo verdiğinizi görebilirsiniz.

Nefes Darlığına İyi Gelir?

Diğer adıyla astım olan nefes darlığı akciğerlerdeki iltihaplanmadan dolayı oluşan akciğer hastalığıdır. Balık yağı içerdiği DHA ve EPA asileriyle iltihaplanmanın azalmasını sağlar. Böylelikle hastalığın ilerlemesini hatta ve hatta gerilemesini sağlar.

Balık Yağının Yan Etkileri

Öncelikle sizler için tavsiyemiz balık yağını kullanmayı düşünüyorsak doktorumuza danışmayı unutmayalım. Çünkü vücudumuza yan etkileri olabilir.

 • Mide hastalığı olan reflünüz varsa reflünüzün daha ilerlemesini sağlayabilir. Bunun için aşırı kullanımdan uzak duralım ve doktorumuza danışmayı unutmayalım.
 • Midemizde gaz oluşturabilir. Bundan kaynaklı olarak karin ağrısı yaşayabiliriz.
 • Halk arasında adı ishal olarak bilinen diyare olabilirsiniz.
 • Midenizde yanmalar hissedebilirsiniz.

Ayrıca omega 3 kullandıktan sonra kendinizde bunları görüyorsanız aile hekiminize başvurun. Ayrıca nefes darlığı, yüzünüzde şişlikler, ter atmalar görüyorsanız balık yağını kullanmayı bırakınız doktorunuzu arayın.

Balık Yağının Yan Etkileri

Balık Yağı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnsan vücudunun balık yağına ihtiyacı olduğu için almaktadır. Ama bu balık yağını alırken sizlerin de dikkat etmesi gereken konular vardır. Sizlerle birkaçını paylaşacağız.

 • En önemlisi omega 3’ü alırken doğallığına, saf olmasına ve katkı madde içermemesine bakılmalıdır.
 • Balık yağının içerisinde bulundurduğu asitler nedeniyle insan vücudunun ihtiyacı olduğu DHA ve EPA ihtiyacını karşılar.
 • Dikkat etmemiz gereken konulardan biride kalite standartlarına uygun olması gerekmektedir. Ürünün kendi sertifikası değil üretildiği yerin üst düzeyde kalite standartlarına uygun olması gerekmektedir.
 • Omega3 vitaminin yapıldığı şekil trigliserid (TG) şeklinde olması da çok önemli faktördür. Etil ester olması uygun değildir.
 • EPA oranının DHA oranının 6/4 ve katları olması gerekmektedir. Her ne kadar yüksekse balık yağı kalitesi de o kadar iyidir.

Üretim şekline göre 2 çeşit omega3 bulunmaktadır.

 • Yarı mamul ve emilimi düşük.
 • Doğal form ve emilimi yüksek.

Olan omega 3’tür. Aldığımız balık yağlarının üzerinde hangi tur üretim olduğunu göremiyoruz. Çünkü TC Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca bunun yazma zorunluluğu yoktur.

Balık Yağı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

 • Omega 3 yemekten sonra alındığında daha etki gösterdiğini görülmektedir.
 • Diyet yapıyorsanız eğer egzersiz yapıyorsanız kilonuzu kontrol ederek kullanabilirsiniz.
 • Balık yağını dondurucuya koymayınız. Güneşten uzak tutunuz. Oda sıcaklığında bekletebilirsiniz.
 • Kapsülü kırmadan çiğnemeden hepsini birden yemeniz gerekmektedir.
 • Balık yağını kullanırken kan testi yaparak sizler için faydalı olup olmadığını görebiliriz.
 • Balık yağını kullanırken ayrıca kullandığınız ilaçlar var ise doktorunuza danışmayı unutmayın lütfen.
Balık Yağı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Balık Yağı Kullananlarda Ortaya Çıkan Yan Etkileri

 • Bazı insanlarda kilo aldırırken bazı insanlarda aldırmıyor . İnsan bünyesine göre değişmektedir.
 • Düzenli kullanımlarda boy uzattığı görülmektedir.
 • Yağ yakımını hızlandırdığı için zayıflama görülebiliyor.
 • Astım hastası olan olan insanların daha az nefes darlığı çektiği görülüyor.
 • Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastalarında insulin direncini arttırdığı görülmektedir.
 • Hamilelik süresinde kullanımla birlikte bebeğin beyin gelişiminde önemli etken olduğu görülmektedir.
 • Düzenli kullanımlarda egzamaların gittiği görülmüştür.
 • Alerjilere iyi geldiği görülmüştür.

Balık Yağı ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Çocuklarda balık yağı kullanımı öncelikli midir?

Tabi ki de balık yağı yağından önce deniz ürünleri kullanmaları daha iyi olacaktır. Eğer çocuğunuz yememek için ısrar ediyorsa doktorunuza başvurup doktorunuzun tavsiyesi üzerine balık yağını kullanabilirsiniz.

Bebeğim x aylık ve balık yağı kullanmam doğrumu?

12 aydan küçük bebeklerde balık yağı kullanmayınız tabi ki de 12 aydan sonra çocuğunuzun doktoruna söylemeden vermeyiniz. Çocukların bünyesi kaldırmayabilir. Aile hekiminize danışıp vermeye başlayınız.

Balık yağına alerjim olduğunu nasıl anlarım?

 • Kurdeşen dökmek
 • Nefes darlığı
 • Dudakların, yüzün, boğazın şişmesi
 • Diyare (ishal)
 • Kanama
 • Geğirme

Omega 3 asitlerinden dolayı boyu uzatır mı?

İçerisinde bulundurduğu asitlerden dolayı düzenli kullanımlarda çocuklarda boy uzatmada yardımcı bir etken olduğu görülmektedir.

Balık Yağı Markaları ve Fiyatları

 • Möller’s omega3 cod liver oil 250 ml:130 tl
 • Ocean multi vitamin balık yağı şurubu: 34 tl
 • Nutrigen balık yağı 200 ml: 49.90
 • Aksu vital koenzim Q10 +Balık yağı:63 tl
 • Herbalife omega3 balık yağı: 115.90 tl
 • Vitapol omega3 Balık yağı: 79.90 tl
 • Shiffa home omega3 EPA + DHA balık yağı şurubu:38.40 tl
 • Bomel omega3 balık yağı kapsül 169.90 tl
 • Voohka omega3 ve koensiz Q10 içeren balık yağı: 94 tl
 • Carlson omega3 balık yağı 50 kapsül: 55.50 tl
Balık Yağı Markaları ve Fiyatları

Balık yağı hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Cilt bakımı yazılarımıza göz atabilirsiniz. Göz Altı Kırışıklıkları Nasıl Giderilir? adlı yazımızı okumanızı öneririz.

Bu video ile balık yağı kilo aldırır mı sorusunun cevabını alabilirsiniz.

Reklamlar

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Bir Yorum

 1. Balık yağı sağlık açısından çok faydalı ve vücuda takviye edilmesi gereken bir yağ. Güne enerjik başlamak isteyenlere önerilen bir yağ türü. Bununla beraber, sık sık balık tüketmek de gerekiyor. Bağışıklık için kilo vermek için ve daha zinde olabilmek için balık yağı tüketmek oldukça fayda sağlayan bir yağ. Bir ara sürekli olarak kullanıyordum. Tavsiye ederim sizlere de.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Reklamlar
Başa dön tuşu