Cilt Tipi Belirleme Yöntemleri

26.06.2019
235
Cilt Tipi Belirleme Yöntemleri
Modelistlik Kursu

Cilt tipi belirleme, cilt bakımı için oldukça önemlidir. Çünkü cilt tipinizi belirlemeden, cildinizde oluşabilecek sorunlara önlem alamazsınız. Cilt tipinize uygun ürünleri ve uygun tedavi yöntemlerini belirleyemezsiniz. Bu açılardan cilt tipi belirleme işlemi çok önemli hale gelir. Siz de cilt tipi testleri yaparak ve yazımızı okuyarak cildiniz hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

cilt tipi belirleme

Cilt Tipi Belirleme: Kaç Cilt Tipi Vardır?

Normal cilt, kuru cilt, hassas cilt, karma cilt ve yağlı cilt tipleri olmak üzere 5 farklı cilt tipi vardır. Bu farklı cilt tiplerinin kendilerine özel, farklı cilt bakım yöntemleri vardır. Ayrıca farklı cilt türleri için farklı cilt bakım ürünleri ve kozmetik ürünleri kullanılır. Hatta makyaj malzemeleri seçimi yaparken bile cilt tipleri göz önünde bulundurulmalıdır.

cilt tipi çeşitleri

Cilt Tipleri Kaça Ayrılır?

Cilt tipi belirlemeden önce cilt tiplerini öğrenmek gerekir. Cilt tipleri beş farklı türdür. Normal cilt çok yağlı ve kuru değildir. Bu cilt tipine sahipseniz, muhtemelen akne gibi cilt rahatsızlıklarından çok sıkıntı çekmezsiniz. Sabah uyandığınızda cildiniz çok sıkı ve kuru değildir, normal hissettirir. Genel olarak dengeli bir yapıya sahiptir.

Kuru cildiniz varsa, kabuk kabuk döküntüler veya kızarıklık olabilir. Cildinizin durumu muhtemelen rüzgar ve güneş gibi hava koşullarından etkilenir. Sıcak bir duştan veya iç mekan sıcaklığıyla bile daha fazla tahriş olabilir. Kuru cilt çok sıkı ve rahatsız hissedebilir.

Yağlı cilt genellikle ergenlikle ilişkilidir ancak diğer yaş gruplarını da etkileyebilir. Nemli hava, stres ve hormonlar da yağlı cildi şiddetlendirebilir. Yağlı cilt sıklıkla sivilce, siyah nokta ve genişlemiş gözenekler gibi sorunlara yol açar. Sivilce ve iltihaplı akne oluşumuna meyilli bir cilt yapısıdır.

Kombinasyon cilt tipi, yüzünüzün farklı bölgelerinde birden fazla cilt tipine sahip olduğunuzda ortaya çıkar. Karma cilt, farklı bölgeleri tedavi etmek için sıklıkla farklı ürünlere ihtiyaç duyar. Karma bir cildiniz varsa, yanaklarınız genellikle kurudur. Alın, burun ve çene bölgesi denilen T bölgesi ise yağlıdır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Hassas bir cildiniz varsa, o zaman periyodik kızarıklık, kuruluk, kaşıntı ve yanma nöbetleri yaşayabilirsiniz. Hassas ciltler için özel olarak tasarlanmamış cilt bakım ürünleri ve bu cilt türüyle yakın temasta bulunan diğer maddeler, cildin tahriş olmasına neden olabilir. Bununla birlikte, güneş ışığına maruz kalmanın yanı sıra iç mekan ısıtması ve diğer çevresel faktörler de hassas cildi etkileyebilir.

cilt tipi testi belirleme

Cilt Tipi Testi Eczane

Cilt tipi belirleme tekniklerinden birisi eczanelerde bu testi yaptırmaktır. Herkes harika görünmek ve hissetmek için cildinize bakmanın gerçekten önemli olduğunu bilir. Peki cildiniz hakkında gerçekte ne biliyorsunuz?

Eczanelerde bulunan cilt analiz cihazı, eksiksiz bir profesyonel cilt değerlendirme sistemidir. Sondalar kullanılarak derinin bilimsel ve objektif değerlendirmesini ve dijital ve görsel değerlendirmeyi içerir.

Eczanelerde yapılan cilt tipi testlerinde cildin hidrasyon değeri, pH değeri, elastikiyeti, melanin değeri, sebum değeri ve sıcaklığı gibi verilerde analiz edilir.

Her mini testte, cilt tipinizi ve daha sağlıklı bir cilt elde etmek ve sonuçları değiştirmek için gerçekleştirebileceğiniz eylemleri ayrıntılandıran bilimsel sonuçların bir kopyasını alırsınız. Eğitimli eczane personeli, cildiniz, ürünleriniz ve size en uygun tedaviler hakkında size tavsiyelerde bulunur.

cilt tipi testi peçete

Cilt Tipi Testi Peçete

Cilt bakımına gelince, bilgi her zaman güç demektir. Akne ve kırışıklıklar gibi problemlerle başarılı bir şekilde mücadele etmek için, cilt tipinizi bilmek ilk önemli adımdır. Eğer cilt tipiniz ve ten renginizin hangi kategoriye girdiğinden hala emin değilseniz, tek bir peçete cilt tipi belirleme amacıyla kullanılabilir.

Yüzünüzdeki kir, yağ ve makyaj kalıntılarını gidererek yumuşak bir temizleyici ile yıkayın. Bir havluyla hafifçe kurulayın ve en az bir saat boyunca tamamen nemsiz bırakın ve bu arada yüzünüze dokunmaktan kaçının. Daha sonra, büyük bir mendil alın ve cildinizin tüm bölgelerini nazikçe silin. Bu yapıldıktan sonra sonuçları incelemenin zamanı geldi.

Peçetede yağ izi yoksa ve cildiniz genel olarak sağlıklı görünüyorsa, tebrikler normal bir cildiniz var. Yağ yok ise, ancak yüzünüz sıkışık ve kabuk kabuk hissediyorsa, bu kuru cildinizden muzdarip olduğunuzun bir göstergesidir. Eğer peçete yağlıysa ve yüzünüz parlak görünüyorsa, yağlı bir cilde sahipsiniz demektir. Yüzün diğer bölgeleri kuru iken T bölgesi yağlı ise karma bir cildiniz vardır. Eğer peçeteyle yüzünüzü silerken cildinizde yanma ve tahriş oluştuysa, cildinizde kızarıklık varsa hassas bir cilt tipine sahipsiniz demektir. Artık gerçek cilt tipinizi bildiğinize göre, doğru ürünler için alışverişe buradan başlayabilirsiniz.

Garnier Cilt Tipi Testi

Cildiniz, sizin kadar eşsizdir. Yaş ve çevre de dahil olmak üzere görünüşünü değiştirebilecek ve etkileyebilecek birçok faktör var. Cilt tipinizi bilmek, kendi gereksinimlerinize en uygun ürünleri seçerek vücudunuzun en önemli alanına bakmanıza yardımcı olabilir.

Genel olarak konuşursak, üç ana cilt tipi vardır: normal, kuru ve yağlı. Bununla birlikte, birleşik cilt olarak bilinen birden fazla cilt tipine sahip olmak da mümkündür. Bunun da ötesinde, bazı insanlar da herhangi bir cilt tipini etkileyebilecek hassas cilde sahip olabilir. Hassas cilt, ürünlere ve hava durumu gibi diğer elementlere karşı artan hassasiyet ile karakterize edilir. Hassas cilt en iyi dermatolog tarafından teşhis edilir.

Garnier, farklı cilt tiplerinin ihtiyaçlarına uygun bilgiler ve ürünler sunarak cildinize iyi bakmanızı sağlar.

normal cilt tipi bakımı

Normal Cilt Tipi Bakımı

Cilt bakım rutinleri, normalden yağlıya, normalden kuruya ve çok kuru cilt tiplerine göre gruplandırılır. Ama eğer normal cildiniz varsa, hangi grubu seçersiniz? Bu, sizin için cevaplayabileceğimiz tamamen normal bir soru!

Normal cildinizi düşünmenin en iyi yolu, ince bir derece, tercihler ve beklentilerle ilgili ince bir mesele olduğudur. Ayrıca, şu anda kullanmakta olduğunuz cilt bakım ürünlerine de bağlıdır. Başka bir deyişle, görünüşte kusursuz bir cilde sahip olanlar bile, hala biraz kuruluk veya biraz yağlılık hissedebilir veya arada bir tıkanmış gözenekli karma cilt belirtileri görebilir. Bunu çoğunlukla normal bir cilt artı diğer küçük ancak tespit edilemeyen sorunlar olarak düşünün.

Bunlardan herhangi birini ne kadar küçük olursa olsun tespit ederseniz, bu sizi ne tür ürünler kullanmanız gerektiği konusunda yönlendirecektir. Ara sıra kuruluk hissi varsa, normal ve kuru cilde yönelik ürünleri göz önünde bulundurmalısınız. Karşılaştığınız tıkanmış gözeneklerin az yağlı olması için normalden yağlıya veya karma ciltlere uygun olarak etiketlenmiş ürünleri seçmelisiniz.

Kişisel tercihinize göre kararlar da verebilirsiniz. Biraz daha zengin veya kremsi olan ürünlerden hoşlanırken, normal cilde sahip olan kişiler, hafif ve sıvı dokulu ürünleri de tercih edebilir. Veya hafif bir gündüz nemlendiricisi isteyebilirsiniz ancak gece daha zengin bir krem ​​kullanmak size iyi gelebilir. Cilt normal olduğunda, doku tercihi gereklilikten çok seçeneklerle ilgilidir.

Çoğunlukla kaçınmak istediğiniz, soruna neden olacak, istemediğiniz bir cilt türü oluşturan şey cilt bakımı ürünleridir. Cildi ağırlaştıran maddeler içeren ürünler kullanıyorsanız veya aşındırıcı fırçalar veya sert kıllı temizleme fırçaları kullanıyorsanız, cildinize zarar vereceksiniz. Bu doğal olarak normal cilt tipinizin zarar görmesine yol açar!

Temel olarak, normal cildinize iyi bakmak, şu anda yüzünüzde bulunmayan cilt sorunlarının ele alınmasını ve önlenmesini gerektirir. Normal bir cilde sahip olmak demek, günlük müthiş bir cilt bakım rutini ile ilgilenmeniz gereken cilt bakımı endişeleriniz olmadığı veya olmayacağı anlamına gelmez.

Mevsimsel hava değişimleri, çevresel etkenler veya yaşamın ortasında meydana gelen değişiklikler nedeniyle güneş kremi veya diğer cilt bakım problemlerinin kullanılmamasından kaynaklanan güneş hasarı belirtileri göremeyebilirsiniz ancak yine de onlar sizin peşinizde. Bu, sağlıklı bir cilt bakım rutinine başlamanızın önemli olduğu anlamına gelir. Cilt tipi belirleme işleminden sonra normal bir cilt tipiniz varsa buna uygun cilt bakım rutini geliştirmelisiniz.

Normal cilde bakım yapmanın en iyi yolu, yumuşak, etkili bir yüz temizleme ürününün günlük kullanımı, cildi yenileyici bileşenlerle yüklü tonik, tahriş edici olmayan, cildi yatıştırıcı bileşenler içeren ve güzel formüle edilmiş bir nemlendirici, peeling, SPF 30 ya da daha büyük ayrıca antioksidanlar ve cildi onarıcı maddeler içeren güneş kremi de dahil olmak üzere her cilt tipi ihtiyacının temel ürünlerini kullanmaktır.

Ayrıca, cilt bakım rutininize bir antioksidan serum eklemek de iyidir çünkü normal cildi bile beslemek ve çevreye karşı korunmasını sağlamak için sağlam miktarda antioksidan gerekir. Hyaluronik Asit içeren ürünler, nemlendirmeyi artırabilir ve retinol normal cildinizi korur.

Normal cilt tipiniz hafifçe ya da ara sıra kuruya dönerse, cilt yenileyici ürünleri kullanın. Cildiniz hafif yağlanırsa veya karma cilt tipine doğru dönerse, ci̇lt dengeleme ürünlerini tercih etmelisiniz.

Yukarıda da belirtildiği gibi normal cilde sahip olanlar ürünlerin dokusuna göre seçim yapabilir. Biraz daha kremsi, zengin dokulu ürünleri tercih ediyorsanız, cilt yenileyici ürünler sizin için mükemmel olacaktır. Daha hafif bir doku tercih ederseniz, cildinizde zar zor hissedeceğiniz, daha fazla sıvı dokulu ci̇lt dengeleme ürünleri ideal olacaktır veya her ikisinin bir karışımını kullanabilirsiniz.

Avon Cilt Tipi Testi

Avon’un Güzellik Eğitmeni Ezgi Sadeghi, cilt tipi belirlemek için Avon’un tasarladığı cilt tipi testinin nasıl kullanılacağını açıkladı. Alın bölgesine bandı 10 saniye kadar koyun ve bekletin. Daha sonra aynı işlemi elmacık kemiklerinin üzerinde yapın. Cilt tipinizi öğrenmek için bantta çıkan sonuçları, kartın arka bölümünde yer alan sonuçlarla karşılaştırmanız gerekir.

Cilt Tipi Belirleme Yöntemleri adlı yazımız buraya kadardı. Eğer beğendiyseniz, Farmasi Winter Beauty Cilt Bakım Paketi ile ilgili olan yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. Destina dedi ki:

    Ben cilt tipimi ayırt etmekte zorlaniyorum çünkü bazen kuru bazen de yağlı oluyor anlam veremiyorum. Hatta bu yüzden normal cilt tipine uygun temizleme ürünleri veya kremleri tercih ediyorum. Şu cilt tipi testini ben de evde yapayım bakalım cozebilecekmiyim. Ayrıca eczanelerde cilt tipi testi yapıldığını bilmiyordum. Evde peçete ile deneyip yapamazsam eczaneye gideceğim.