Balaban Krem Ne İşe Yarar?

06.05.2020
572
Balaban Krem Ne İşe Yarar?
Modelistlik Kursu

Balaban pomad genel olarak ciltteki iltihaplı enfeksiyonları iyileştiren güçlü ve etkili bir ilaçtır. Peki Balaban pomad nedir, ne işe yarar, özellikleri nasıldır, faydaları nelerdir, fiyatları ne kadar, muadili nelerdir ve yan etkileri nelerdir gibi soruların yanıtları şimdi yazımızda!

Balaban Pomad Nedir?

Bu pomad kremin aktif maddesi mupirosin isminde bir bileşendir. Bu pomad krem homojen görünümlü beyaz bir krem olarak sunulur. Bu merhem, staphylococcus aureus ve streptococcus pyogenes duyarlı zorlanma ve burkulmalar nedeniyle, küçük laserasyonlar, sütüre yaralar veya sıyrıklar gibi ikincil enfekte travmatik lezyonların topikal tedavisi için kullanılır.

Balaban Pomad Etken Maddesi

Bu kremin etken maddesi mupirosin adlı bir maddedir. 

Balaban Pomad Krem
Balaban Pomad Krem

Balaban Pomad Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Bu pomad krem kullanımı ile olası bir duyarlılaşma reaksiyonu veya ciddi lokal tahriş meydana gelirse, tedavi kesilmeli, bu merhem hemen yıkanmalı ve uygun tedavi uygulanmalıdır.
 • Diğer antibakteriyel ürünlerde olduğu gibi, uzun süreli kullanım, duyarlı olmayan organizmaların aşırı büyümesine neden olabilir.
 • Psödomembranöz kolit, antibiyotik kullanımı ile bildirilmiştir ve hafif ila hayatı tehdit eden şiddet arasında değişebilir. Bu nedenle, antibiyotik kullanımı sırasında veya sonrasında ishal gelişen hastalarda teşhisini dikkate almak önemlidir. Topikal olarak uygulanan mupirosin ile bunun meydana gelme olasılığı daha az olsa da, uzun süreli veya önemli ishal oluşursa veya hastada karın krampları görülürse, tedavi derhal kesilmeli ve hasta daha fazla araştırılmalıdır.
 • Bu pomad krem formülasyonu oftalmik kullanım ve burun içi kullanım için uygun değildir. Bu krem pomadın gözler, burun, ağız ve kulaklar ile temasından kaçının. Kontamine olursa, krem ​​kalıntıları giderilene kadar bu bölgeler su ile iyice sulanmalıdır.
 • Bu pomad krem setil alkol ve stearil alkol içerir. Bu inaktif bileşenler lokal cilt reaksiyonlarına (örneğin kontakt dermatit) neden olabilir.

Balaban Pomad Muadili

Bu pomadın muadilleri Bacoderm krem, Bacoderm pomad, Bactroban krem, Bactroban pomad, Dextrocin krem, Dextrocin pomad, Mupiderm krem, Mupiderm pomad, Mupigen pomad, Mupiron merhem, Mupobel krem ve Mupobel pomaddır.

Balaban Pomad Fiyatı

Bu pomadın güncel fiyatı 31,19 TL’dir.

Balaban Pomad Krem
Balaban Pomad Krem

Balaban Pomad Faydaları

Bu pomad krem (psödomonik asit A veya Balaban pomad) orijinal olarak pseudomonas fluorescens’ten izole edilmiş bir antibiyotiktir. Topikal olarak kullanılır ve öncelikle gram pozitif bakterilere karşı etkilidir. Bu pomad krem düşük konsantrasyonlarda bakteriyostatik ve yüksek konsantrasyonlarda bakteri öldürücüdür. Bu pomad krem, izolösinin bakteri proteinlerine katılmasını durduran bakteriyel izolösil-tRNA sentetaza seçici bağlanma olan benzersiz bir etki mekanizmasına sahiptir. Bu etki mekanizması başka bir antibiyotikle paylaşılmadığından, Balaban’ın antibiyotik çapraz direnç problemleri azdır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Balaban Pomad Kullanımı 

Bu pomad krem sadece topikal kullanım içindir. Bu krem pomadı kullanmadan önce ellerinizi yıkayın. Etkilenen bölgeye on güne kadar, günde üç kez pamuklu çubuk veya gazlı bezle az miktarda bu merhemi sürün. İstenirse, etkilenen alanı gazlı bezle örtün. Bu ilacı kullandıktan sonra ellerinizi yıkayın.

Balaban Pomad Yanık Tedavisinde Kullanılır Mı?

Hayır, bu ilaç yanıklara etki etmez.

Balaban Pomad Antibiyotik İçerir Mi?

Evet, bu ilaç antibiyotik içerir.

Balaban Pomad Açık Yaraya Sürülür Mü?

Hayır, bu ilaç açık yaraya uygulanmaz.

Balaban Pomad Reçetesiz Alınır Mı?

Bu  pomad reçeteli ya da reçetesiz satın alınabilir.

Balaban Pomad Bebeklerde Kullanımı Nasıldır?

Bu pomad krem kesinlikle bebeklerde kullanılmaz.

Balaban Pomad Yan Etkileri

Bu pomad krem kullanırken uygulama bölgesinde yanma, batma veya ağrı, cildin kabarması, kabuklanması, tahrişi, kaşınması veya kızarması, acıyan yara, çatlak, kuru, pullu cilt, ciltte ağrı, şişme, hassasiyet, sıcaklık, dudaklarda, dilde veya ağızda yaralar, ülserler veya beyaz lekeler gibi yan etkilerden herhangi birinin meydana gelip gelmediğini derhal doktorunuza danışmalısınız.

Bunun dışında bu pomad kremi kullanırken karın veya mide hassasiyeti, öksürük, yutma güçlüğü, baş dönmesi, hızlı nabız, ateş, kurdeşen veya ürtiker, kaşıntı veya deri döküntüsü, yüz, göz kapakları, dudaklar, dil, boğaz, eller, bacaklar, ayaklar veya seks organlarında büyük, ödem benzeri şişlik, göz kapaklarının veya gözlerin, yüzün, dudakların veya dilin şişmesi, ciltte kızarıklık, şiddetli karın veya mide krampları ve ağrı, göğüste sıkışma, olağandışı yorgunluk veya halsizlik, kanlı da olabilen sulu ve şiddetli ishal, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi yan etkilerden herhangi birisini ya da birkaçını görürseniz hemen ilacı kullanmayı durdurun ve acil olarak doktorunuza başvurun.

Bütün Listeyi Görüntüle Listeyi Daralt
Balaban Krem Göze Temas Ederse Ne Olur?

Balaban krem göze temas etmesi durumunda hemen bol suyla yüzünüzü ve gözünüzü yıkamalısınız. Aksi takdirde gözünüzde tahrişe neden olabilir.

Balaban Krem Diğer Merhemlerle Kullanılabilir mi?

Balaban krem diğer merhemlerle birlikte kullanılmamalıdır. Aksi takdirde hem cildi tahriş edebilir hem de Balaban krem etkisini yeterince göstermeyebilir.

Balaban Krem Ne Kadar Süre Kullanılabilir?

Balaban Krem ile tedavi süreci başladığında, bu süreç 10 günü geçmemelidir. Eğer doktorunuz bu sürenin uzamasını bildirirse uzayabilir.

Bir başka krem türü olan Clinoper Krem hakkında da bilgi alabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Cansu dedi ki:

  Yuzde ne kadar tutulmasi gerek

  1. akın tunç canbeker dedi ki:

   hiç bir yer demiyor ama ben yarım saat tutuyorum 🙂

 2. Mustafa dedi ki:

  Merhaba açık iltihaplı yarada zonklama yapar mı