Yeşil Menengiç Sabunu Nedir? Nasıl Kullanılır?

15.04.2020
427
Yeşil Menengiç Sabunu Nedir? Nasıl Kullanılır?
Modelistlik Kursu

Yeşil menengiç sabunu; sakız ağaçgiller familyasından olan yabani fıstıklardan (menengiç) üretilir. Türkiye’de daha çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin kırsal kesimlerinde yetişir. Boyları yaklaşık, iki ya da üç metre olur ve çalı şeklinde yetişirler. Menengiç bitkisi sıcak iklimi sever. Yuvarlak taneleri, misket şeklinde yuvarlaktır ve yeşil renklidir. 

Menengiç meyvesi, farklı bölgelere göre çitlenbik, çedene, çıtlık, bıttım, kezwan, bıttıom, gizven gibi isimlerle bilinir. Bu bitkiden elde edilen meyveler kahve, kuruyemiş üretiminde kullanılır. Fakat en çok sabun yapımında kullanılır. Menengiç yağından elde edilen bu sabunlar çok faydalıdır. Yeşil menengiç sabununun faydalarını sizler için yazdık.

Yeşil Menengiç Sabunu Nedir?

Bıttım sabunu olarak da bilinen yeşil menengiç sabunu, son yıllarda faydalarından dolayı çok popüler olmaya başladı. Koyu yeşil renkte olan bu doğal sabun, çok büyük emekler ile üretilir. 

Yeşil Menengiç Sabunu Fiyatları

Bir kalıp yeşil menengiç sabununun fiyatı 8 lira ile 15 lira arasında değişiklik gösterir.

Yeşil Menengiç Sabunu Faydaları

Doğal olarak üretilen bu bu sabun birçok farklı hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Özellikle saç rahatsızlıklarına iyi gelen bu sabun, saç köklerini güçlendiriyor ve saç dökülmesini önlüyor. Saçların parlak ve pürüzsüz olmasını sağlıyor. Saç derisindeki kepek sorununu tedavi ediyor.

Vücut temizliğinde oldukça iyi olan bu sabun, doğal peeling etkisiyle vücudu ölü derilerden arındırıyor ve cildi kurutmadan temizliyor. Rahatlatıcı kokusuyla, banyoda en sevilen ürünler arasında yer alıyor. Vücuttaki yara ve tahrişleri iyileştiren bu sabun, kaşıntı ve kızarıklıkları da gideriyor.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Ciltteki sivilce ve akneleri kurutan bu sabun, ciltteki yağı azalttığı için yeni sivilce oluşumunu da engelliyor. Ciltte oluşan koyu lekeleri tedavi ediyor. Ciltteki gözenekleri temizleyen bu sabun, siyah noktaları yok ediyor. Egzama, sedef ve mantar hastalıklarının iyileşmesine yardımcı oluyor.

Yeşil Menengiç Sabunu Saça Faydaları

Bu sabun saç dökülmelerini tamamen durduruyor. Düzenli kullanım sonucunda saçlardaki kepek sorununu tamamen tedavi ediyor. Saçların beyazlaşmasını önlüyor. Saçların temizlenmesini ve bakterilerden arınmasını sağlıyor. 

Ayrıca bu sabun saçları besliyor, yumuşaklık kazandırıyor, nemlendiriyor ve güçlendiriyor. Saçların parlak, sağlıklı ve canlı olmasını sağlıyor. Saç derisini dezenfekte eden bu sabun, saçların hacim kazanmasını sağlıyor ve saç uçlarında oluşan kırıkları onarıyor.

Yeşil Menengiç Sabunu Kullanım Şekli

Bu sabunu kullanmadan önce saçlarınızı ılık suyla ıslatın. Ardından bu sabunu saçlarınızda köpürtün. Ardından saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Ardından tekrar ılık suyla durulayın. Bu sabunu düzenli olarak kullanmanız önemlidir.

Yeşil Menengiç Sabunu Kullananlar

“mardin’e seyahatimde tanıştığım, güneydoğu anadolu bölgesinde yetişen bir meyve olan bıttım (yabani fıstık) dan çıkan menengiç yağından yapılan sabun.

saç dökülmesi ve kepeği önlüyormuş. özellikle mardin ve siirt’de herkes saçlarını bu sabunla yıkadığı için kolay kolay kel bulunmazmış. ben de esnafın yalancısıyım ancak iki kalıp aldım, çılgın gibi saçımın döküldüğü şu sıralar deneyeceğim.”

“hani zaman zaman çoğumuz deneyimliyoruz ya yüklü miktarda para verilen kozmetik/dermokozmetik ürünlerin etkisizliğini sonra diyoruz su, sabun kullananın cildi benden güzel. ben de 1 aydır her gün huncanın bıttım sabununu yüzümde ve vücudumda kullanıyorum ph. değeri sanırım uygun ki ne kuruttu ne kötü başka bir şey yaptı. belki iyi bir şey de yapmıyor ama kötü yapmaması benim için şu an yeterli. ne peeling ne temizleme jeli sadece bununla köpürterek yıkıyorum tonik, nemlendirici rutinimi ise devam ettiriyorum. bu arada gözlemliyorum gözeneklerimi tıkıyor mu diye, fark edersem yüzümde kullanmayı bırakacağım tıkamasa da arada bir yine temizleme jeli, köpüğü gibi şeylere devam edeceğim.”

“dara sabun adlı internet sitesinden aldığım sabun. ürünlerinin doğal olduğunu iddia ediyorlar ki bence de öyle en azından kullandığımız şampuanlardan daha sağlıklıdır. bıttım sabununun kokusu ilk başta çok ağır geldi bana daha sonra alıştığımdan mı bilmiyorum aynı şekilde güzel de gelemeye başladı. saçımı yıkarken biraz zorlandım ama tarama aşamasında saçlarım kıvırcık olmasına rağmen hiçbir sıkıntı yaşamadım.

dökülmede azalma oldu ama tamemen durdu diyemeyeceğim. yine de almaya devam edeceğim bir ürün.”

“6.5 ay sonra bir güncelleme yapayım dedim.

öncelikle ben bu 6 ayın içinde haziran gibi saçlarım hem ince telli ve hem de kolay elektriklenen bir yapıda olduğu için bırakıp şampuan ve saç kremi ikilisine dönüş yaptım.

bir süre sonra yine saçlarım çok fazla dökülmeye başladı. bunda en küçük stresin bana kafa derimde egzama olarak dönmesi de etkili. genel olarak hassas bir cildim var ve buna kafa derim de dahil.

haliyle ben yine bu sabuna döndüm. yaklaşık 1 aydır. vaktim varsa bıttım sabunu yoksa daha kolay bir seçenek olarak bebe şampuanı bulundurdum ve üstüne saç kremi kullandım.

hedefim aslında saç kremine de doğal bir alternatif bulmaktı ama yine bir saç kremi aldım. (bkz: john frieda frizz ease flawlessly straight ) bunu da bitirene kadar bir araştırma dönemine girip elimdeki ürünü bitireceğim. doğal bir saç kremi alternatifi içinse sıvı yağlardan başka bir alternatif arayışına girdim.

yani saç derisine ve saçın kendisine gerçekten çok iyi geliyor. saçlarım yine toparlandı ve pek dökülmüyorlar. ancak yumuşaklık için saç uçlarında saç kremi kullanmaya devam edeceğim. kolayca birbirine dolaşan saçta tek başına kullanabilmek mümkün değil.

ama herhangi bir şampuanın götürdükleriyle kıyaslayınca en iyi seçenek yine bıttım sabunu ya da doğal başka bir alternatif.”

“i̇nternetten siirt’ten sipariş ettiğim sabun. 3 haftadır saçlarımı sadece bununla yıkıyorum. dökülmeye daha belirgin bir etkisini göremedim ama gittikçe daha da azalıyor dökülen saçlarım. kepeği tamamen kesti saçlarımın dipleri inanılmaz sağlıklı oldu. tepedeki saçlarım da hiç bu kadar güzel olmamıştı ama tek sorunum saç uçlarım yapış yapış oluyor sabunun yağından sanırım bi de benim saçlarıma bu etki avalon organicste de olmuştu tek farkı onda diplerim de berbat haldeydi bunda sadece uçlarımda. şimdilik bu yağlı bırakma beni rahatsız etmedi çünkü buklelerimi güzel gösteriyor ama nereye kadar dayanabilirim buna bilmiyorum tek ümidim saçımın sabuna alışması. saçlarımı taramada artı bir zorluk yaşatmadı bana saç kremi kullanmamama rağmen. umarım uçlardaki vıcık vıcık durum geçicidir alışır saçlarım da ben de hayatımdaki şampuan arama derdinden kurtulurum :)”

“bıttım, güney doğu anadolu bölgesinde yetişen bir meyvedir. bıttım sabunu yabani fıstık (bıttım) yani bilinen adıyla menengiç yağından elde edilir. bıttım siirt fıstığının aşılanmamış halidir siirt’e özgü bir sabundur. bıttım sabunu tamamen elle yapılır, bıttım sabunu yapımında kimyasal madde kullanılmaz. siirt halkı yıllardır bıttım sabununu kullanmaktadır. bıttım sabunu saç için kullanıldığı gibi cilt içinde kullanılabilir. birçok kişinin şikâyeti olan saç dökülmelerini tamamen ortadan kaldırır. i̇çeriğini bilmediğimiz kimyasal şampuanları kullanmaktansa bıttım sabununu kullanmakta her zaman fayda vardır. bıttım sabununun bir diğer mucizesi antiseptik mikrop öldürücü özelliği olmasıdır. her türlü deri hastalıklarına bıttım sabunu kullanılabilir

bıttım sabununu bol köpürttükten sonra saç diplerine masaj yaparak kullanın. bıttım sabununu kullanırken yanında kimyasal bir ürün kullanılmaması gerekiyor. bıttım sabununu düzenli kullanmaya mümkün olduğunca özen göstermede fayda var 1 gün bıttım sabunu kullanıp 2. gün şampuan kullanmayınız. saçlarınızı her gün yıkamayın bıttım sabunuyla yıkadıktan sonra 2 gün yıkamayın çünkü saçlar bıttım yağıyla beslenirler. ancak her gün yıkanmanız gerekiyorsa saçlarınızı bıttım sabunuyla yıkayın.

bıttım sabunu saç dökülmesini tamamen durdurur bıttım sabunu kullanarak saçlarınızı geri kazanabilirsiniz. bıttım sabunu kepek oluşumunu tamamen yok eder. beyazlaşmış saçlar için kullanıldığında 7-8 ay içerisinde doğal güç vererek eski rengini alır. saç derisindeki bakteriler tamamen yok eder.

kaynak: http://www.milliyet.com.tr/bittim-sabunu-kelligi-ve-kepegi-pembenar-detay-sacbakimi-1751785/

yaklaşık 1 aydır bıttım sabununu kullanıyorum. şampuan sonrası içeriği temiz saç kremi kullanıyorum. ben dalan dolive (onarıcı) olanını kullanıyorum. saçımı havlu ile nemini aldıktan sonra uç ve boylarına saç serumu uyguluyorum. saçlarımı kendi haline bırakıyorum. sabun çok güzel kokuyor, güzel köpürüyor ve kolayca suyla arınıyor. saçlarımı gerçekten yumuşatıyor.”

Alternatif sabun önerimiz; Üzüm Çekirdeği Sabunu

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.