Reklamlar
Kamp Alanları

Ankara Ücretsiz Kamp Alanları

Reklamlar İş makineleri operatörlük kursu

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda sizlere Ankara Ücretsiz Kamp Alanları hakkında bilgiler vereceğim. Peki Ankara kamp alanları olarak en çok nereler tercih ediliyor gelin beraber görelim. İşte; Ankara Ücretsiz Kamp Alanları

Ankara Ücretsiz Kamp Alanları

Yapısı gereği çok fazla dere tepe şelale olmasa da Ankara da kamp yapılabilecek tarihi alanlar ve bir çok doğal güzellik bulunur.

Işık Dağı Karagöl Jeositi Kamp Alanı

Işık Dağı Karagöl Jeositi Ankara’ya 112 km, Kızılcahamam’a ise 35 km uzaklıkta bulunmaktadır. Burası Ankara’da kamp yapmak için en güzel yerlerden biridir. Doğal güzellikleriyle olduğu kadar tarihi güzellikleriyle de dikkat çekmektedir. Işık Dağı’nın rakımı 2034 metredir. Heyelan sonucu oluşuş olan Karagöl’ün rakımı ise 1600 metre civarıdır. Derinliği, en fazla 2 metreyi bulmaktadır. Karagöl’ün yanında 2 adet çeşme bulunmaktadır. Ancak, siz yinede içme suyunuzu yanınızda götürmeyi ihmal etmeyin.

Işık Dağı Karagöl Jeositi kamp alanı içerisinde tuvalet ya da elektrik bulunmamaktadır. Bölgede internet çekmesede, telefon çekmektedir. Market bulunmadığı için, Kazan ya da Kızılcahamam’da alışverişinizi yapmanız tavsiye edilmektedir. Tamamen ücretsiz olan Işık Dağı Karagöl Jeositi kamp alanı mutlaka görülmeye değerdir. Her mevsim birbirinden güzel olan Işık Dağı’nda, doğa yürüyüşleri yapmak için uygun patikalar vardır. Hem kolay hem de zorlu yürüyüş parkurlarını sevenler için muhteşem bir yer olacaktır.

Reklamlar
Işık Dağı Karagöl Jeositi Kamp Alanı

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı

Hafta sonu tıklım tıklım dolu olabilecek bir diğer cennet ise Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı diyebiliriz. Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı Ankara merkeze 78 km uzaklıktadır. Ankara’da kamp yapmak için oldukça ideal bir yer olduğu için, kamp severlerin genelde ilk tercihi burası olmaktadır. Gün boyu piknik için gelenler ve günübirlikçiler tarafından dolu olsa da, genelde akşamları burada sadece kamp yapanlar kalıyor. Bu yüzden tek gecelik bir kamp yapacaksanız, mutlaka akşam saatlerinde gitmelisiniz. Soğuksu Milli Parkı’nda birçok sıcak ve soğuk su kaynağına ev sahipliği yapan kaplıcalar bulunmaktadır. Parkın en yüksek tepesi olan Arhut Tepesi’ne çıkmak da yapabileceğiniz başka bir etkinliktir.

Soğuksu Milli Parkı 160’dan fazla kuş türüne ev sahipliği yaptığı için sadece kuşları gözlemlemek için bile tercih edilmeye değerdir. Parkta bulunan gürgen, karaçam, Sarıçam ve göknar ağaçlarının güzelliği sizi oldukça etkileyebilir. Milli parkın çevresinde istediğiniz her yere kamp kurabilirsiniz. Ancak, ormanın derinliklerinde vahşi hayvan tehlikesi olduğu için o kadar ilerlememekte fayda var. Kamp yapmadan önce Kızılcahamam Milli Park’ında çalışan güvenlik görevlilerine, kamp yapacağınızı bildirmek iyi olacaktır. Parkta kamp yaparken aynı zamanda yapabileceğiniz çok fazla etkinlik bulunmaktadır. ATV ile offroad yapabilir, bisikletle dağı gezerek güzel vakit geçirirken etrafı da keşfedebilirsiniz. Doğa yürüyüşü, tırmanma, voleybol, futbol gibi sporlar yaparak keyfinize keyif katabilirsiniz.

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı

Alicin Kültürel Jeositi – Alicin Deresi

Alicin Deresi Ankara’ya 90 km uzaklıkta yer almaktadır. Adeta bir doğa harikası olan Alicin Deresi, kamp yapmak için harika yerlerden biridir. Dere içinde balık tutulabilmektedir. İsterseniz doğa yürüyüşleri ile etrafı keşfedebilirsiniz. Yürüyüş için müsait patikaları bulunmaktadır. Alicin Kültürel Jeositi’nin kanyon şeklinde ki görünümü sizi oldukça etkileyebilir. Farklı bir kamp deneyimi yaşamak isteyenler mutlaka gidip görmelidir. Dere alanında tuvalet ya da elektrik bulunmamaktadır. Markette olmadığı için gitmeden önce alışverişinizi yapıp gitmeniz gerekmektedir. Bölgede telefon çekmektedir. Ayrıca, Alicin Deresi’ne ulaşım da oldukça kolaydır. Arabanızla dereye kadar inebileceğiniz için, rahatından ödün vermek istemeyen kampçılar tarafından tercih edilebilir.

Alicin Kültürel Jeositi – Alicin Deresi

Çamkoru Tabiat Parkı

Çamkoru Tabiat Parkı Ankara merkeze 110 km uzaklıktadır. Çamkoru Tabiat Parkı içerisinde bulunan Çamkoru Göleti sizlere mükemmel bir manzara sunmaktadır. Çamkoru Göleti’nde balık tutmak yasaktır. Kamp yapmadan öncede görevlilerden izin almak gerekmektedir. Kamp yapmak için oldukça ideal olan Çamkoru Tabiat Parkı’nda arkadaşlarınızla oldukça eğlenebilirsiniz. Buraya genelde üniversiteli gençler kamp yapmak için gelmektedir. Ailecek de gidilebilir ancak ailecek kamp yapmak isteyenler için çok daha uygun yerler bulunmaktadır. Çamkoru Tabiat Parkı’nda tuvalet bulunmaktadır. Ancak, market olmadığı için hazırlıklı gelmek gerekir. Muhteşem doğasıyla, fotoğrafçılar tarafından da sık sık ziyaret edilmektedir.

Reklamlar
Çamkoru Tabiat Parkı

Aluçdağı Milli Parkı

Aluçdağı Milli Parkı Ankara ilinin Çamlıdere ilçesine bağlı olup, Ankara merkeze 105 km uzaklıkta yer almaktadır. Çamlıdere’ye ise sadece 7 km uzaklıktadır. Ailecek gidip kamp yapmak için ideal yerlerden biridir. Bölgede internet çekmese bile telefon çekmektedir. Tuvalet, içme suyu, büfeler kamp yaparken ihtiyacınız olabilecek her şey burada bulunmaktadır. Aluçdağı Milli Parkı’nın içersinde ki mesire alanı pek çok piknik severide günübirlik olarak ağırlamaktadır. Güvenlik görevlisi de bulunduğu için burada kamp yaparken kendinizi oldukça huzurlu hissedebilirsiniz. Aluçdağı Milli Parkı’nda 17 farklı yürüyüş ve macera parkuru bulunmaktadır. Zipline, bisiklet ve ATV turları da burada yapabileceğiniz diğer etkinliklerdendir.

Aluçdağı Milli Parkı

Karagöl Milli Parkı

Ankara’nın Çubuk ilçesine bağlı Karagöl Milli Parkı Ankara merkeze 70 km uzaklıktadır. Çubuk ilçesine ise 30 km uzaklıkta yer almaktadır. Karagöl Milli Parkı kamp yapmak için dolukça uygun olsada, çadır kurmadan önce mutlaka güvenliklerden izin almanız gerekmektedir. Etrafı tamamen ormanlar ile kaplı olan Karagöl’de tuvalet, içme suyu ve büfe gibi yerleri bulabilirsiniz. Piknikçiler için piknik masaları, güvenliğinizi sağlamak için güvenlik görevlileri ve ışıklandırmaları ise tercih etmek için diğer sebeplerdir. Bir krater gölü olan Karagöl, kesinlikle görülmeye değer bir yerdir. Burada kamp yaparken doğal güzelliğine doyamayacaksınız. Kamp yapması güzel olduğu kadar rahat bir yer de olduğu için, ailecek kamp yapmaya uygundur. Güvenlik görevlileri bulunduğu için bir sorunla karşılaşma ihtimali düşüktür. Keyfinizi kaçıracak bir sorun yaşamadan, bol bol doğanın tadını çıkabilirsiniz.

Karagöl Milli Parkı

Ay Kayası Mesire ve Kamp Alanı

Ay Kayası Mesire ve Kamp Alanı Ankara merkeze 82 km, Çubuk ilçesine ise 40 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ay kayası, kamp yapmak için oldukça ideal bir mekandır. Kamp yaparken aynı zamanda pek çok doğa sporunu da burada deneyimleyebilirsiniz. Ay Kayası’nın hemen yanından geçen derenin kenarına çadırınızı kurabilir ve doğanın tadını burada çıkarabilirsiniz. Ay Kayası kamp alanı çevresinde herhangi bir işletme, tuvalet ya da market bulunmamaktadır. Burada tamamen doğa ile baş başasınız. Bu yüzden gitmeden önce yanınıza yeteri kadar yiyecek ve içme suyu almanız gerekmektedir. Daha sonra tek yapmanız gereken doğanın keyfini çıkarmak. El değmemiş yaban hayatının keyfini en güzel Ay Kayası kamp alanında çıkaracağınızdan şüpheniz olmanız.

Ay Kayası Mesire ve Kamp Alanı

Sorgun Göleti ve Sorgun Yaylası

Sorgun Göleti Ankara merkeze 105 km uzaklıkta yer almaktadır. Kamp alanında tuvalet, içme suyu, piknik masaları ve otopark gibi ihtiyaçlarınız bulunmaktadır. Sadece market ya da büfe olmadığı için yemek konusunda hazırlıklı gelmeniz gerekir. Şahane doğasıyla Ankaralılar tarafından sık sık tercih edilmektedir. Ayıca doğa yürüyüşleri için de oldukça uygun patikaları bulunmaktadır. Doğa sporlarını sevenler için harika bir kamp alanı olacaktır. Doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için yürüyüş parkurları 17 km kadar uzanmaktadır. Sorgun Göleti’nin rakımı ise 1440 metre olarak bilinmektedir. Ankara’da kamp yapmak isteyenler mutlaka Sorgun Göleti ve Sorgun Yaylasını tercih etmelidir. Adeta doğal güzelliği ile insanı büyüleyerek, bir gelenin bir daha gelmesini sağlıyor.

Sorgun Göleti ve Sorgun Yaylası

Şahinler Tabiat Parkı Kamp Alanı

Ankara ilinin Kızılcahamam ilçesine bağladır. Ankara merkeze 100 km, Kızılcahamam’a ise 30 km uzaklıkta bulunmaktadır. Şahinler Tabiat Parkı, Ankara’da kamp yapılacak önemli yerlerden birisidir. Kamp severlerin ilk olarak tercih etmesi gereken yerlerden biridir.

Kış aylarında etrafında akan dereleri bile insanı huzur ile doldurmak için yeterlidir. Şahinler Tabiat Parkının içinde bulunan Şahinler Göleti ise bir başka güzelliğidir. Alanda tuvalet, piknik masaları, büfe ve güvenlik gibi tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz olanaklar bulunmaktadır.

Şahinler Tabiat Parkı yılın her mevsimi ayrı bir güzeldir. Bu sebeple yılın farklı mevsimlerinde burada kamp yapmak, size birçok farklı duyguyu yaşatacaktır. Parkın içinde bir büyük, iki tane de küçük gölcük bulunmaktadır.

Bu gizli gölcükleri keşfetmek bile burada mutlaka yapılması gereken aktivitelerden biridir. Market alışverişinizi ise Şahinler Tabiat Parkı’na gelmeden, Kızılcahamam ilçesinden yapabilirsiniz. İsterseniz alanda büfe de bulunmaktadır.

Ancak, burada aradığınız her şeyi bulamayabilirsiniz. Ayrıca, Şahinler Tabiat Parkı’nda sadece acil durumlarda kullanılmak üzere elektrik de bulunmaktadır. Yine de siz elektrik yokmuş gibi düşünerek gitmelisiniz. Çünkü dediğimiz gibi, sadece acil durumlarda kullanıma izin verilmektedir.

Tüm güzellikleriyle Şahinler Tabiat Parkı Ankara’ya yolu düşenleri kesinlikle görmesi gereken bir yer. Güvenli bir ortam olduğu için ailecek kamp yapmak için oldukça uygundur. Çocuklarınızla buraya gönül rahatlığıyla gidebilir, onlarında doğanın keyfini çıkarmasını sağlayabilirsiniz.

Ankara Ücretsiz Kamp Alanları hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Sizlerde listede en çok beğendiğiniz kamp alanını yorum kısmından belirtebilirsiniz. Ayrıca Side Ücretsiz Kamp Alanları yazımıza bakmayı unutmayınız.

Reklamlar

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Reklamlar
Başa dön tuşu