Kesinlikle İzlenmesi Gereken 15 Korku Gerilim Film Önerileri

13.09.2021
256
Kesinlikle İzlenmesi Gereken 15 Korku Gerilim Film Önerileri
Modelistlik Kursu

Korku gerilim film önerileri bildiğimiz gibi dünyanın her ülkesinde alıcısı olan ve bu sebepten ötürü de yüzlerce korku-gerilim filmleri her sene vizyona girmektedir. Buna karşılık pek az film beklentiye cevap verecek niteliğe sahiptir. Muhtelif filmler incelendiği zaman göze çarpan nokta Uzakdoğu film sektörünün piyasada ciddi söz sahibi olmasıdır. Bu sebepten ötürü önce Uzakdoğu filmleri incelenerek ardından Hollywood yapımları değerlendirilmiştir. Keyifli okumalar.

Uzakdoğu Korku Gerilim Film Önerileri

Uzakdoğu Korku Gerilim Film Önerileri

Uzakdoğu Korku Gerilim Film Önerileri

İhtiyar Delikanlı (Oldeuboi)

Oldboy; yönetmen Park Chan Wook’un elinden çıkmış olan bir başyapıt. 2003 yılında vizyona giren bu film Güney Kore sinemasının dünyaya duyurulmasında ciddi bir role sahip. Filmi özetlemek gerekirse, 28 yaşındaki Oh-dae-su, yağmurlu bir günde evine doğru yol almak üzereyken tanımadığı insanlar tarafından kaçırılır. Oh-dae-su kaçırıldığı yerde 15 yıl kaldıktan ise intikam almak üzere yola düşer.

Filmin hikayesi böyle başlasa dahi, film sonraları çok başka noktalara kayacaktır. Filmin çekici olan kısmı ise ağır temposu sayesinde seyirciye harika diyaloglar, göndermeler ve zaman zaman da aksiyon sahneleri sunmasıdır.

Özetlemek gerekirse Oldboy seyirciye sadece gerilim filmi değil aynı zamanda alt metni ile 21. Yüzyıl klasiği sunan bir başyapıt.

İmdb puanı 8.4

Resimdeki Hayalet (Shutter)

2004 yılında Taylandlı yönetmenler; Parkpoom Wongpoom ve Banjong Pisanthanakun tarafından çekilmiş olan Resimdeki Hayalet, intikam ve bedel ödemek üzerine kurulmuş olan bir yapıt. Filmin konusu şu şekildedir; yirmilerinde olan bir çifte musallat olan yaratık ve çiftin ondan kurtulması ele alınmaktadır. Elbette ki son derece popüler olan bu konuya karşın filmi çekici kılan nokta ana karakterin geçmişine giderek seyirciye olayların arkasında yatan sebepleri sunarak seyir zevkini üst noktaya taşımaktadır. Beğenilen bu film sonraları Amerikan versiyonu çıkmasına karşın aynı tadı vermemiştir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Özetlemek gerekirse film; gerilim ve korku öğeleri ile birlikte iyi bir hikaye de sunarak göze çarpan, kaliteli bir korku filmi olmuştur.

İmdb puanı 7.1

İntikam Meleği (Chinjeolhan Geumjassi)

2005 yılında Güney Koreli yönetmen Park Chan Wook tarafından çekilmiştir. İntikam Meleği, yönetmenin çektiği intikam üçlemesinin son filmidir. Serinin ikinci filmi olan Oldboy gibi intikam temalı bir gerilim filmidir. Haksız yere hapse atılan ve kızından uzaklaşmak zorunda kalan Geum-ja, Lee adını temize çıkarmak ve intikamını almak için harekete geçiyor. Filmde izleyeceğimiz bu süreç, tıpkı Oldboy gibi sarsıcı ve trajik bir şekilde seyirciye sunulmaktadır.

İmdb puanı 7.6

Zombi Ekspresi (Busanhaeng)

2016 yılında Güney Koreli yönetmen Sang-ho Yeon tarafından çekilmiştir. Zombi Ekspresi Kore’nin zombi sektörüne bir armağanı konumunda yer almaktadır. Aile dramını ve aksiyon-gerilimin gayet iyi harmanlandığı bu filmin konusu ise şöyle; birbiri ile zaman geçiremeyen baba-kız tren ile Busan kentine doğru yola çıkarlar. Bu yolculuğun gerçekleştiği gün ise zombi salgını patlak verir. Salgından etkilenen bir yaralının ise trene son anda binmesi her şeyi değiştirecektir.

Hollywood Yapımı Korku Gerilim Film Önerileri

Hollywood Yapımı Korku Gerilim Film Önerileri

Hollywood Yapımı Korku Gerilim Film Önerileri

Korku Seansı (The Conjuring)

2013 yılında Çin asıllı Amerikalı yönetmen James Wan tarafında sinemaya aktarılan bu film gayet güzel ve kült film olmasının yanında Marvel filmleri gibi kendi evrenini kuran bir film serisinin ilk adımını oluşturuyor. Film Şeytan Avcısı olan bir çiftin, şeytanlar tarafından ele geçirilmiş bir evde yaşayan aileye yardım etmesini konu almaktadır. Film esnasında görebileceğimiz pek çok klişeye karşın iyi işlenmiş bir hikaye ve gerçekçi aksiyon sahneleri barındırmakta. Korku türünün yanında aile temasını da işleyen Korku Seansı bu filmle kendi serisine güzel bir başlangıç yapmış oluyor.

İmdb puanı 7.5

Annabelle (Annebelle)

2014 yılında Korku Seansının yönetmeni James Wan tarafından çekilen Annabella filmi, Korku Seansı ile aynı evrende geçen farklı bir hikayeyi konu eden başarılı bir yapıttır. Annabella içine şeytanın kaçtığı bir oyuncak bebektir. Bu sebeple de yanına yaklaşan her insan için de bela olmaktadır. Durdurulması için ise Ed ve Lorraine çifti mücadele edecektir.

İmdb puanı 5.4

Atticus Enstitüsü (The Atticus Institute)

2014 yılında yönetmen Chris Sparling tarafından vizyona giren bu film, içine şeytanın kaçtığı bir kadını anlatmaktadır. Filmi farklı kılan nokta ise belgesel formunda çekilmiş olmasıdır. Filmin temposu yavaş yavaş artarken çekim teknikleri ve korkutucu sahneleri ile seyirciyi filmin içine çekmektedir.

İmdb puanı 5.5

Korku Kapanı (Wrong Turn)

2003 yılında yönetmenliğini Rob Schmidt yaptığı Korku kapanı 7 film halinde çıkan serinin ilk filmidir. Teen-slasher dediğimiz tarzın öncülerinden biridir. Filmin konusu ise kısaca şudur; ormanda mahsur kalan bir grup gencin canavarların pençesinden kurtulma çabasını görmekteyiz. Pek çok filmden etkilenen ve pek çok filmi de etkilemesi sebebiyle kült bir film olmuştur. Bu yanıyla ve 90 dakika gibi kısa sürmesi sebebiyle tercih edilebilir bir yapımdır.

İmdb puanı 6.1

Ruhlar Bölgesi (Insidious)

Yönetmenliğini Korku Seansı ve Annabelle gibi işlere imza atan James Wan’ın yaptığı bu yapım korku-gerilim türünde tıpkı Korku Seansı gibi kült bir yapım haline gelmiştir. 2010 yılında çıkan bu filmin konusu ise şöyle; yaşlı bir medyum olan Elise Reiner’in şeytani güçler tarafından saldırıya uğramış olan Josh Lambert’i kurtarmasını konu ediyor. Korku Seansı’na benzer şekilde aile temalı olan bu filmde korku ve gerilim unsurları son derece fazla iken aynı zamanda filmde iblisler alemine dair bolca sahne barındırması da filmi daha da kaliteli bir hale sokuyor.

İmdb puanı 6.8

Eli

Eli

Eli (Eli)

2019 gibi yakın bir tarihte vizyona giren Eli’nin yapımcılığı Netflix üslenirken yönetmenliğini ise Ciaran Foy yapmıştır. Filmin konusu ise kısaca şudur; çocuklarının tedavisi için manastıra giden bir ailenin orada yaşadıkları anlatılmaktadır. Diğer filmler kadar parlak yanları olmasa bile, merak uyandırıcı hikayesi ve sürükleyici sahneleri ile filmi seyredilebilir kılıyor.

İmdb puanı 5.7

Dokuzuncu Kapı (The Ninth Gate)

Yönetmenliğini Roman Polanski’nin üstlendiği ve başrol oyuncusunun Jonny Deep olduğu bu film 1999 yılında vizyona girmiş. Filmde eski kitapların peşine düşen Dean Corso (Johnny Deep)’un izini sürdüğü bir kitabın onun başına nasıl bela açtığı anlatılmış. 135 dk civarı bir süreye sahip olması sebebiyle filmin seyirciyi sıkan bir tarafı olsa dahi seyredilmeye değer bir yapım olduğu söylenebilir.

İmdb puanı 6.7

Sessiz Bir Yer (A Quiet Place)

2018 yılında yönetmenliğini John Krasinski’nin üstlendiği bir filmdir. Sessiz Bir Yer son yıllarda gerilim dalında ismi en çok duyulan yapımlardan biridir. Emily Blunt’un başrol olduğu filmde dünya uzaylı istilası altındadır. Bu istila sebebiyle dünyada medeniyet çökmüştür. Hayatta kalan insanlar ise, uzaylılar yerlerini tespit etmemesi için ses çıkarmadan yaşamlarını sürdürmektedir. Farklı bir senaryo ve 90 dakika gibi bir süre ile gerilim türünü sevenler için kaçırılmaması gereken bir yapım olarak gözükmektedir.

İmdb puanı 7.5

Lanet (Sinister)

2012 yılında yönetmen Scott Derrickson tarafından sinemada vizyona girmiştir. Ethan Hawk’ın başrolünü çektiği Lanet klişelerle dolu olmasına rağmen bunları ustalıkla kullanabilen ortalamanın üzerinde bir korku filmidir. Korkutucu sahneleri ve lanete sebep olan yaratığın kadim geçmişi ile beraber filmin kalitesini yükselten en önemli unsurlar olarak göze çarpmaktadır.

İmdb puanı 6.8

Arınma Gecesi (The Purge)

2013 yılında James Demonaco tarafından yönetmenliği yapılmıştır. Ethan Hawk ve Lena Headey’in başrol olduğu bu film ise konusu ile dikkat çekmektedir. Filmin konusu ise şu şekildedir; Devlet suçları azaltıp asayişi sağlamak için insanlara senede sadece bir geceye has olmak kaydıyla insanların birbirlerini öldürmesine izin vermektedir. Bu geceye ise arınma gecesi denmektedir. Arınma gecesine odaklanılan bu film de yeni yasa ile zengin olmuş bir çiftin arınma gecesi boyunca hayatta kalma mücadelesini görmekteyiz.

İmdb puanı 5.7

Türk Yapımı Korku Gerilim Film Önerileri

Türk Yapımı Korku Gerilim Film Önerileri

Türk Yapımı Korku Gerilim Film Önerileri

Dabbe: Cin Çarpması

2013 yılında Hasan Karacadağ’ın yönetmenliğini yaptığı Dabbe serisinin içinde yer alan yapım Türk korku film serisi içinde dikkate değer bir filmdir. İki buçuk saati bulan filmde korku unsurlarının yerinde ve etkili kullanılması sebebiyle filmin hiçbir noktasından sıkılmak mümkün değildir. Konusu yabancı filmlerle paralellik göstermektedir. Öyle ki filmin başında ruhu şeytan veya cin tarafından ele geçirilmiş biri var ve ana karakter bu durumu çözmeye kalkarken hikaye daha da gelişip seyirciyi filmin içine çekiyor. Gittikçe korku dozunun arttığı filmde kültürümüze ait yerel öğelerin de kullanması ile beraber finalde iyi bir son yapıyor. Bu haliyle film Türk korku filmleri arasında öne çıkan başarılı bir değerindedir.

İmdb puanı 6.7

İlginizi çekebilecek içerik: Tüm Zamanların En Korkunç Filmleri

YouTube kanalımızdan video içeriklerine göz atabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.