Yüzde Kılcal Damarlar Neden Oluşur?

17.09.2019
457
Yüzde Kılcal Damarlar Neden Oluşur?
Modelistlik Kursu

Yüzde kılcal damarlar, cilt yüzeyinin hemen altında oluşan genişlemiş kan damarlarıdır. Bu kırmızı ve ağ şeklindeki görünümü yüzünden örümcek damarları adı da verilir.

Kılcal damarlar genellikle vücutta herhangi bir yerde görülebilmesine rağmen yüz veya bacaklarda daha yaygın olarak bulunur. Görünüşleri dışında, yüzde kılcal damar ya da örümcek damarları başka belirtilere neden olmaz.

Bu yazıda, yüzdeki kılcal damarların nedenlerine ve tedavilerine, ayrıca ev yapımı tedavi yöntemlerine değineceğiz. 

Kılcal Damar Neden Çatlar?
Kılcal Damar Neden Çatlar?

Yüzde Kılcal Damar Neden Olur?

Yüzdeki kılcal damarlar herhangi bir yaşta ve herhangi bir kişide gelişebilir ancak bazı insanlarda olma olasılığı diğerlerinden daha yüksek olabilir. Yüzde kılcal damarların oluşumunun birçok farklı nedeni vardır.

Genetik faktörler

Aile üyelerinde örümcek damarları olan insanların, yüzde kılcal damarlarının olma olasılığı daha yüksektir.

Güneşe maruz kalma

Güneş hasarı, kan damarlarını genişletebilir ve onları cilt yüzeyine yaklaştırabilir. Bu yüzden eğer kılcal damarlar, cilt yüzeyine yakınsa güneşten korunmaya daha çok dikkat etmelisiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Havadaki değişiklikler

Havadaki ciddi değişiklikler vücuttaki dolaşımı etkileyerek yüzdeki derinin kızarmasına neden olabilir. Kan damarları patlayabilir ve bir örümcek damarlarına neden olabilir.

Basınçtaki değişiklikler

Basınçtaki ani ve aşırı değişiklikler, küçük kan damarlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. İstisnai olarak sert bir hapşırma veya kusma gibi basınç değişikliklikleri de buna neden olabilir.

Hamilelik

Hamilelikte yaşanan hormonal değişiklikler de yüzde kılcal damarların oluşmasına neden olabilir. Gebeliğe bağlı örümcek damarları genellikle doğum yaptıktan sonra kaybolur.

Çevresel tahriş edici etkenler

Bazı kimyasallara veya çevresel kirleticilere maruz kalmak cilde zarar verebilir ve kan damarlarını daha görünür hale getirebilir.

Rosacea

Rosacea, genişlemiş damarlar nedeniyle cildin kızarmasına neden olan yaygın bir cilt hastalığıdır. Rosacea olan kişilerde genellikle örümcek damarları görülür. Gül hastalığı olan kişilerde bazı durumlarda kızarıklık, örümcek damarları görünümüne sivilceler de eşlik edebilir.

Alkol tüketimi

Alkol, kan damarlarını geçici olarak genişletebilir. Sık alkol tüketimi, uzun süreli kılcal damarların yüzeyde görünümüne ve yüzde kızarıklığa neden olabilir.

Yaralanmalar

Morarmaya neden olan kafa yaralanmaları da kan damarlarının kırılmasına neden olabilir. Bu durumda, kan damarları çürükler gibi bir süre sonra iyileşir.

Yüzde Kılcal Damar Çatlaması
Kılcal Damar Çatlaması

Yüzde Kılcal Damarların Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bir doktor genellikle yüzdeki kılcal damarları görsel bir muayene ile teşhis edebilir. Bir dizi tedavi seçeneği mevcuttur ancak tüm tedaviler herkes için işe yaramaz. Bu nedenle örümcek damarları olan bir kişinin kendilerine neyin yardımcı olduğunu bulmadan önce birkaç tedavi yöntemini denemesi gerekebilir.

Retinoidler

Retinoid kremleri birçok cilt hastalığında kullanılır ve doktor, örümcek damarları olan bazı insanlar için retinoidler önerebilir. Retinoidler, damarların görünürlüğünü azaltmaya ve cildin sağlığını arttırmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, aynı zamanda cildi kurutabilir ve uygulandığında kaşıntı ve kızarıklığa neden olabilirler.

Skleroterapi

Skleroterapi, örümcek damarlarının kısa sürede, genellikle birkaç hafta içinde kaybolmasına yardımcı olmak için sklerozan ajanların enjeksiyonlarını kullanır. Enjekte edilen materyal, kan damarlarının kapatılmasına yardımcı olur ve bu da derinin altındaki görünür kızarıklığın ve damarsı görünümün kaybolmasına neden olur. Bazı insanlar bu yöntemi kullanarak rahatsızlık ve ağrı yaşayabilir ancak bu yan etkiler birkaç gün içinde yok olur.

Lazer tedavisi

Kılcal damar lazer tedavisi, sorunlu damarları yok etmek için yoğun lazer ışıkları kullanır. Bununla birlikte, lazer terapisi cilde zarar verebilir ve iyileşme sırasında hassas olmasını sağlayabilir. İşlem ayrıca pahalı olabilir ve istenen sonucu almak için çoğu zaman çoklu seanslar gerekir. Damarlar geri dönebilir ve işlemin tekrarlanması gerekebilir.

IPL lazer tedavisi

Intense Pulled Light yani IPL terapisi, üst katmana zarar vermeden derinin daha derin katmanlarına nüfuz eden özel ışıklar kullanır. Bu tedavide kişiler, lazer terapisine oranla daha çabuk iyileşir ve cilt daha az hasar görür.  IPL tedavisi, kırık kan damarları için lazer tedavisine benzer şekilde çalışır ancak sonuçlara ulaşmak için birkaç seans gerekebilir.

Evde kılcal damar için ilaç yapımı
Evde kılcal damar için ilaç yapımı

Yüzde Kılcal Damarlar İçin Yapılan Ev İlaçları

Bazı durumlarda, ev ilaçları yüzdeki kılcal damarların görünümünü önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabilir. Ev ilaçları genellikle güvenlidir ve herhangi bir yan etkiye neden olmaz ancak herhangi bir olumsuz reaksiyonu önlemek için tam bir yüz bakımı yapmadan 24 saat önce yeni ürünleri yama testi ile denemek iyi bir fikirdir. İlaç alırken veya tıbbi tedaviler görürken, bu uygulamaları yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Ilık su kullanımı

Yüz narindir ve aşırı ısı kırık kan damarlarına yol açabilir. Yüzü yıkarken sıcak su kullanmaktan kaçının. Vücudu ve yüzü yıkamak için soğuk veya ılık su kullanılması kan damarlarının zarar görmesini önler.

Soğuk kompres

Bir buz torbası veya donmuş bezelye torbası gibi basit bir soğuk kompres güneşe veya ısıya maruz kaldıktan sonra yüze uygulanabilir. Soğuk bir madde, yüzde kılcal damarların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Arnika yağı

Arnika yağı veya arnika içeren ürünler, örümcek damarlarının görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Arnika yağı, bazı insanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu nedenle önce bir yama testi yapmak ya da doktora danışmak gerekir. Arnika yağı aktarlardan veya online olarak satın alınabilir.

Elma sirkesi

Elma sirkesi, kızarıklığı azaltmak için cildi sıkıca çekerek, yüzde bir büzücü gibi davranabilir. Yüzünüze elma sirkesi uygulamak, örümcek damarlarının iyileşmesine yardımcı olur. Bir pamuk topu sirkeye batırın ve etkilenen bölgeye uygulayın. Böylece yüzdeki kılcal damar görünümü azalır. 

Cadı fındığı

Cadı fındığı, örümcek damarlarının görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek doğal bir büzücüdür. Cadı fındığı, antioksidan özelliklere sahiptir ve gözeneklerin daha küçük görünmesine yardımcı olabilecek tanenler içerir. Bu bitki, pek çok aktardan veya internet sitelerinden satın alınabilir.

Aloe vera

Aloe vera jeli, cilt kızarıklığının tedavisinde yardımcı olur. Araştırmalar, aloe veranın tıbbi bir krem ​​(hidrokortizon) gibi kızarıklığı azaltabildiğini ancak aynı zamanda cilt hücrelerini de kuruttuğunu gösteriyor. Ciltte aloe vera kullanmayı seçenlerin her kullanımdan sonra cilde nemlendirici sürmeleri gereklidir.

C vitamini

C vitamini takviyesi almak, kırık kan damarlarının yüzdeki görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Bir çalışma, C vitamininin kan damarlarını sağlıklı tutma konusunda kilit bir rol oynadığını belirtti. C vitamini, kan damarlarının elastik kalmasına ve hücrelerde kollajen tutulmasına yardımcı olur.

Doğal bitkiler

Araştırmalar, birçok bitkinin cilt üzerinde anti-enflamatuar bir etkisi olabileceğini buldu. Örümcek damarlarında kullanılabilecek şifalı bitkiler adaçayı, nergis, yulaf, civan perçemi, hatmi kökü ve papatyadır.

Kılcal damar görüntüsü nasıl geçer?
Kılcal damar görüntüsü nasıl geçer?

Yüzde Kılcal Damar Görüntüsünden Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Yüzde örümcek damar görüntüsü ile ilgili tedavi olduktan sonra bu cilt hastalığının tekrarlamaması ve daha kötü hale gelmemesi için bazı noktalara dikkat edilmesi gereklidir.

Aşırı sıcaktan kaçının

Kaplıcalardan, saunalardan veya çok yüksek sıcaklıklarda dışarı çıkmaktan kaçınmalısınız. Yüksek sıcaklık kan damarlarını genişletebilir ve örümcek damarlarının ortaya çıkma ihtimalini artırabilir.

Güneşe maruz kalmayın

Güneş kremi kullanmak, yaz mevsiminde şapka takmak ve uzun kıyafetler giymek, örümcek damarlarının güneşten zarar görme ihtimalini azaltır. Sıcak bir bölgede yaşıyorsanız, günün ortasında yoğun saatlerde güneşe maruz kalmamanızı öneriyoruz.

Vazodilatörlerden kaçının

Vazodilatörler, damarların kanla dolmasına neden olur ve örümcek damarlarını daha belirgin hale getirir. Yaygın vazodilatörler arasında kafein, baharatlı yiyecekler ve alkollü içecekler vardır. Orta derecede alkollü içki içmek bile bazı kişilerde kızarıklığa ve kan damarlarının kırılmasına neden olabilir.

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi Fiyatları

Yüzde kılcal damar lazer tedavisi seans fiyatları 300 TL ile 1000 TL arasında değişir.

Yüzde Kılcal Damar Buz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Güneş ışığına maruz kaldıktan sonra, bir bez içine birkaç küp buz sarın ve yüzünüze uygulayın. Bu uygulama, soğuk kompres olarak bilinir. Bu uygulama genel olarak genişlemiş damarları, kızarmaya daha az eğilimli hale getirecek şekilde daraltacaktır.

Aspirin Kılcal Damarları Geçirir mi?

Aspirin kan inceltici ve kan sulandırıcı bir ilaçtır. Bu ilacı kullanmak, yüzdeki kılcal damar görüntüsünü geçirmez aksine arttırabilir. Bu yüzden doktorunuz önermediği sürece kesinlikle aspirin kullanmamanız gerekir. 

Kılcal Damar Tedavisi için Maske Tarifi
Kılcal Damar Tedavisi için Maske Tarifi

Yüzde Kılcal Damarlar İçin Maske Tarifleri

Yüzde oluşan örümcek damarları görünümü için aşağıda vereceğimiz maske tariflerini evde hazırlayabilirsiniz. 

Beyaz Kil Maskesi Tarifi

Bu maskeyi yapmak için öncelikle orta boy bir patatesin yarısını çiğ olarak rendeleyin. Öncelikle 2 yemek kaşığı beyaz kili bir kasenin içine alın ve macun kıvamına gelene kadar su ekleyin. Daha sonra kasenin içine 1 tatlı kaşığı sarı kantaron yağı, 1 tatlı kaşığı at kestanesi yağı ve patates rendesini ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve bir fırçayla cildinize uygulayın. 15 dakika bekleyin. Ardından ılık suyla yüzünüzü durulayın. Cildinizi tonikleyin ve nemlendirici sürdükten sonra işlemi tamamlayın.

Adaçayı Maskesi Tarifi

Adaçayı genel olarak doğal bir büzücü, bakteri yok edici ve anti-enflamatuardır. Büzücü özellikleri cilt hücreleri ve dokuların sıkılaşması için kullanılır. Şişmiş kan damarlarında adaçayı kullanmak, kan damarlarını daraltmak ve varsa iltihabı azaltmak için çok yararlıdır.

Adaçayı yaprağının özü, çok kolay bulunmayabilir. En güvenli yol, evde adaçayı sütü hazırlayıp etkilenen bölgeye uygulamaktır. 

Bunun için yaklaşık 4 yemek kaşığı kuru adaçayı, 200 ml su ve 200 ml süte ihtiyacınız olacak. Suyu kurutulmuş adaçayı ile kaynatın ve ocağı kapatın. En az 10 dakika boyunca soğumasına izin verin daha sonra bu karışımı süzün. Yaprakları atın ve tüm adaçayı özü içeren suya süt ekleyin. Yüzünüzü bu adaçayı sütüyle temizleyin ve 5 dakika bekletin. Kalan sütlü suyla, yüzünüzü yıkayın ve ardından yüzünüzü soğuk su ve yumuşak bir yüz temizleme jeliyle yıkayın. Sonuç alana kadar bu maskeyi haftada birkaç kez kullanabilirsiniz.

Ceviz Yaprağı Maskesi Tarifi

Ceviz yaprakları doğal bir büzücüdür ayrıca hafif ve yüzeysel iltihaplanma durumlarında da faydalıdır. Ayrıca kepek, saç derisi kaşıntısı, güneş yanığı ve diğer cilt hastalıkları için kullanılır. 

Belirli alanlar için, ceviz yaprağı ile soğuk bir kompres veya solüsyonlar hazırlayabilirsiniz. Yapraklardaki bileşen juglonun kanserojen ve mutajenik aktivitesi nedeniyle doğrudan cilde uygulanmamalıdır. 

Soğuk bir kompres veya solüsyon hazırlamak için, ceviz yapraklarından bir çay yapmanız gerekir. Bunun için kurumuş ceviz yaprağı ve 400-500 ml suya ihtiyacınız olacaktır. Yapraklardaki kuvvetli bileşenlerden dolayı bu tarifte daha fazla su kullanılır. 

Ceviz yapraklarıyla suyu iyice kaynatın. Ocağın altını kapattıktan sonra çayın üzerine bir kapak kapatın ve 15 dakika demlenmesine izin verin. Soğuduğunda, bu çay ile cildinizi temizleyin. Arkasında yumuşak bir sabun ve soğuk suyla yüzünüzü yıkayın. 

Üzüm Çekirdeği Maskesi Tarifi

Yüzde kılcal damar görüntüsü için üzüm çekirdeği yağı, aradığınız mükemmel ev ilacıdır. Üzüm çekirdeği E vitamini, flavonoidler, linoleik asit ve antioksidanlar bakımından zengindir. Üzüm meyvesi de bu bileşenleri içerir ancak çok az miktardadır. Yararlanmak için tonlarca üzüm yemek zorundasınız. 

Üzüm çekirdeğindeki antioksidanların türü, kan damarlarında bağ dokusu yapısını oluşturarak iltihabı azaltır. Bu, vücuttaki kan damarlarını serbest radikal hasarlarından korur ve kollajeni oluşturan C vitamini sentezini güçlendirir. Diğer bir avantajı, kan damarlarının duvarlarını daha elastik hale getirmeleridir. Bu da kılcal damaları yırtılmalara, kanamalara ve enfeksiyonlara karşı korur.

Artık üzüm çekirdeğinin örümcek damarlar ve kırık kan damarları için ne kadar iyi olabileceğini bildiğinize göre, bundan nasıl faydalanabileceğinizi de söyleyelim. Üzüm çekirdeği yağını, doğrudan etkilenen bölgeye günde 2 kez uygulayabilirsiniz ve en az 1 saat cildinizde bekletmelisiniz. Bunun dışında harika bir esansiyel yağ karışımını da cildinize uygulayabilirsiniz. 

3 çay kaşığı üzüm çekirdeği yağı, 3 çay kaşığı jojoba yağı ve 8 damla sardunya yağını bir damlalık şişeye alın. Şişenin kapağını sıkıca kapatın ve çalkalayın. Bu karışımdan birkaç damla avcunuza alın ve yağı ısıtmak için avuçlarınızı birbirine sürtün. Daha sonra yüzünüze nazik bir şekilde 10 dakika kadar masaj yapın. 3 saat bekleyin. Ardından ılık suyla cildinizi durulayabilirsiniz.

En İyi Kılcal Damar Kremi Nedir?

G.M. COLLIN Rosa Sea Gel Cream, Avene Antirougeurs Fort ve Renée Rouleau Redness Care Firming Serum’u kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Kılcal Damar Çatlaması Burun Bölgesinde Nasıl Geçer?

Burundaki kılcal damarların çatlaması, her yaşta kişide görülebilen bir hastalıktır. Bunun birçok nedeni vardır. Bazı kanamalar hafiftir fakat çok şiddetli kanamalarda görülebilir. Bu durumun tedavisi için mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Kılcal Damar Tedavisi
Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal Damar Tedavisi Yaptıranlar

“Kol bölgemdeki kılcal damarlarımın birkaç tanesindeki çatlaklar sonrasında zaman zaman kan akıntıları baş gösteriyordu. Lazer ile yakma işlemi sonrasında bu sorun tamamen ortadan kaldırılarak sürekli şüphe ve temkin içerisinde yaşamamın da önüne geçilmiş oldu.”

“Yanaklarımda geçmeyen kızarıklıklar vardı. gittiğim dermatolog rozasea olduğunu söyledi ve lazer önerdi. 2 seans yaptırdım seanslardan sonra yüzümde morluklar ve izler oluşsa da birkaç güne geçti. kızarıklığımı tamamen geçirdiğini söyleyemem ama gerçekten belirgin şekilde azalttı iyi ki yaptırmışım diyorum.”

Kılcal Damar Çatlaması Görseller 

Aşağıdaki yüzde kılcal damar çatlamasıyla ilgili görselleri bulabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.