Fark Yaratan Ufak Bir Dokunuş, Burun Dolgusu

25.10.2022
106
Fark Yaratan Ufak Bir Dokunuş, Burun Dolgusu
Modelistlik Kursu

Burnun genel görüntüsü yüz ifadesinde önemli bir fark yaratır. Yüz bölgesinde altın oranı sağlayacak büyüklük ve şekildeki bir burun kusursuz ve çekici bir görünüm sağlarken, orantısız ve şekil bozukluğunun olduğu bir burun ise kişinin kendisiyle mutsuz olmasına ve özgüveninin azalmasına neden olur. Burun estetiği olmaktan korkan veya çeşitli sebeplerden dolayı genel anestezi alamayan kişiler için çözüm ise burun dolgusudur. Ufak dokunuşlarla kişinin burun görünümünde ve yüz hatlarında fark yaratan burun dolgusuna dair merak edilen pek çok soruyu işin uzmanı Quartz Klinik Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas’a sizler için sorduk.

Burun Dolgusu

Burun Dolgusu

Burun dolgusu nedir?

Burun dolgusu, burun görünümündeki asimetri ve boşlukları gidererek genel yüz hatlarına uyumlu bir burun görünümüne ulaşılmasını sağlayan bir estetik uygulamasıdır. İhtiyaç duyulan noktalara enjekte edilen özel dolgu malzemesi sayesinde kişinin burnu daha kalkık, simetrik ve yüz bölgesindeki altın orantıyı sağlayacak hale gelir.

Burun dolgusu kimlere yapılır?

 • Burnundaki şekil bozukluğundan rahatsız olan,
 • Burunun görünümünün asimetrik olduğu,
 • Burun ucu düşüklüğü sorunu yaşayan,
 • Burundaki girinti ve kontur eksikliğinden rahatsız olan,
 • Cerrahi bir işlem olan burun estetiği ameliyatlarına bir alternatif arayan,
 • 18 yaşını doldurarak fiziksel ve ruhsal gelişimini tamamlamış,
 • Genel sağlık durumu açısından herhangi bir engeli bulunmayan kadın ve erkek herkese burun dolgu uygulaması yapılabilmektedir.

Burun dolgusu kimlere yapılmaz?

 • Burun kemiğinin yamuk, eğri veya büyük olmasından rahatsızlık duyan ve burun dolgusundan bu görünümün düzeleceğine dair beklentisi olan,
 • Burun kemiği veya burun içindeki et fazlalığı nedeniyle nefes almakta zorluk yaşayan ve burun dolgusundan bu soruna çözüm olmasını bekleyen,
 • Burun dolgu uygulamasından kalıcı bir sonuç beklentisi olan,
 • Kulak burun boğaz doktorları tarafından yapılması yasaklanan,
 • 18 yaşını henüz doldurmamış kişilere burun dolgu uygulaması yapılmamaktadır.

Burun dolgusu nasıl yapılır?

İşlem öncesinde hastanın burun bölgesine lokal anestezi yapılarak uyuşması sağlanır. Böylece işlem esnasında herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmez. Yaklaşık 30 dakika içerisinde burun bölgesinin uyuşmasının ardından işlem öncesinde belirlenen burun noktalara yavaş yavaş dolgu enjekte edilmeye başlanır. Enjekte edilen bu dolgu maddesinin içeriği halihazırda insan vücudunda bulunan hyalüronik asit olduğundan dolayı herhangi bir alerjik reaksiyona neden olması söz konusu değildir. Toplam enjeksiyon süresi kişiden kişiye göre değişmekle beraber yaklaşık 10-15 dakika kadar sürerken, tüm işlem süresi ise yaklaşık 20-30 dakika kadar olmaktadır. İşlemin ardından hasta günlük yaşantısına rahatlıkla geri dönebilir.

Burun dolgusunda hangi malzemeler kullanılır?

Burun dolgu işlemlerinde hyalüronik asit içeren dolgu malzemesinin yanı sıra kişinin kendi yağ dokusunun da burun bölgesine enjekte edilmesiyle dolgu işleminin uygulanması mümkündür. Hastanın vücudunda yağ birikmesinin olduğu bölgeden uygun liposuction yöntemiyle çekilen yağlar çeşitli işlemlere tabii tutularak öncelikle ayrıştırılırlar. Ardından hastanın burnunda uygun görülen alana enjekte edilerek istenilen burun görünümünün elde edilmesi sağlanır.

Burun dolgusunun kalıcılığı

Burun dolgusunun kalıcılığı

Burun dolgusunun kalıcılığı ne kadardır?

Hem hyalüronik asit enjekte edilen burun dolgu uygulamasında hem de kişinin kendi yağ dokusunun liposuction yöntemiyle alınıp ayrıştırıldıktan sonra hastanın burun bölgesine enjekte edilmesiyle yapılan dolgu işlemlerinin ömrü ortalama 1,5-2 yıl kadar olmaktadır. Bu sürenin sonunda dolgu uygulaması yavaş yavaş etkisini kaybetmektedir. Ancak hasta eğer işlemin tekrarını talep ederse ikinci bir burun dolgu uygulamasının yapılması mümkündür.

Burun dolgu uygulaması ağrılı bir uygulama mıdır?

Hyalüronik asit içeren burun dolgu uygulamalarının öncesinde hastanın burun bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulduğundan dolayı işlem esnasında herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Kişinin kendi yağ dokusu enjekte edilerek yapılan burun dolgu uygulamalarının öncesinde ise hastanın vücudundaki yağlar liposuction yöntemiyle alınmadan önce anestezi uygulaması yapıldığından dolayı hasta yine herhangi bir acı ya da ağrı hissetmemektedir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Burun dolgusu kim tarafından yapılır?

Tüm estetik uygulamalarda olduğu gibi burun dolgu uygulamasının da alanında uzman kişiler tarafından hijyenik koşullar altında yapılması oldukça önemlidir. Özellikle yağ enjeksiyonu ile yapılan dolgu uygulamalarının öncesinde liposuction işlemi de yapıldığından dolayı doğru kişiler tarafından ve uygun koşullarda yapılmazsa enfeksiyondan geç yara iyileşmesine ve cilt yüzeyinde girintili çıkıntılı bir görünüm kalmasına kadar pek çok ciddi ve geri dönüşümü olmayan riskleri olabilmektedir. Bu nedenle bu tip uygulamaların alanında uzman ve tecrübeli estetik ve plastik cerrahlar tarafından yapılıyor olması çok daha sağlıklı olmakta ve istenilen sonuca güvenli bir şekilde ulaşılmaktadır.

Burun dolgu uygulamasının avantajları nelerdir?

 • Burun kemiğinde herhangi bir sorun bulunmayan, yalnızca burun ucu düşüklüğü, asimetri ve şekil bozukluğu bulunan kişiler için burun estetiği ameliyatına (Rinoplasti) iyi bir alternatiftir.
 • Burna istenen formun verilmesinde yardımcı olur.
 • Burun bölgesindeki boşluk ve girintilerin doldurulmasıyla kusursuz bir görünüm elde edilir.
 • Burun ucundaki hafif düşüklüklerin ortadan kaldırılmasında oldukça etkindir.
 • Burun estetiği ameliyatlarında olduğu gibi genel anestezi alınması ve uzun iyileşme ile pansuman süreçlerine gerek duyulmamaktadır.
 • İşlem süresi oldukça kısadır ve işlem sonrası hastalar günlük yaşamına kolaylıkla geri dönüş yapabilirler. Bu sayede öğle molasında bile yaptırılabilen bir uygulamadır.

Burun dolgu uygulamasının sonrasındaki süreç nasıldır?

Hyalüronik asit içeren dolgu maddesinin enjekte edilmesiyle yapılan burun dolgularında herhangi bir iyileşme süreci yaşanmamaktadır. Hastaların günlük yaşamlarına hemen dönebilmeleri mümkündür. Ancak liposuction yöntemi aracılığıyla yağların alınıp enjekte edildiği burun dolgu uygulamalarında, yağların alındığı vücut bölgesinin iyileşmesi için belirli bir süre gerekebilmekte, işlem bölgesinde 2-3 hafta içerisinde kendiliğinden geçecek olan morluk ve şişlikler görülebilmektedir.

Burun dolgusu yaptırmadan önce kişinin dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir?

 • İşlem öncesinde uygulamayı yapacak olan kişinin ilgili donanıma ve sertifikalara sahip olup olmadığının sorgulanması ve uygulamanın yapılacağı yerin hijyenik olmasına özen gösterilmesi önemlidir.
 • Yine burun dolgu uygulamasını yapacak olan kişinin alanında tecrübeli olması, hastanın burun görünümünü iyi analiz edip dolgu uygulamasının gerektiği noktaları kolaylıkla belirleyebilecek deneyime sahip olması önemlidir.
 • Hastanın burun dolgu uygulamasından olan beklentisinin herhangi bir kemiğe müdahale olmayacağı, dolayısıyla da rahatsız olunan kemik eğriliği veya nefes alma problemlerinin bu uygulamayla çözülemeyeceğinin bilincinde olması önemlidir. Aksi halde işlem sonucu, kişiyi tatmin etmeyecektir.
 • Hamilelik veya emzirme sürecinde olan hastalara yönelik olarak her ne kadar ciddi bir riski bulunmasa da anne ve bebek sağlığı açısından burun dolgu uygulamasının bu süreçlerin bitiminde yapılmalarını tavsiye ediyoruz.

Burun dolgusu fiyatları nedir?

Burun dolgu uygulamaları Quarzt Klinik’te Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanları tarafından yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin haber ve internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Ayrıca burun dolgusu fiyatları işlemin yapacak olan doktorun tecrübesine, kliniğin kalitesine, yapılacak olan dolgu miktarına ve türüne göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle mevcut burnunun görünümünden rahatsız olan ve altın orana uygun daha estetik bir burna sahip olmak isteyen hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve bilgi alabilirler.

Özel Quartz Poliklinik

Web Site: https://www.quartzclinique.com/

TEL: +90 212 241 46 24

Facebook:@quartzclinique

Instagram :@quartzclinique

YouTube: Quartz Clinique

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.