Yeşil Çayın Saça Faydaları Nelerdir?

12.07.2019
339
Yeşil Çayın Saça Faydaları Nelerdir?
Modelistlik Kursu

Yeşil çayın saça faydaları,yeşil çayın faydaları zaten dillere destan. Antioksidan etkileri ve kilo vermeye yardımcı olması ile birçok kişinin tercih ettiği yeşil çay, saç için de oldukça faydalı. Yeşil çayın saça faydaları hem harici, hem de dahili kullanımında ortaya çıkıyor. Yeşil çayın saç için faydaları arasında öncelikle saç dökülmesine karşı adeta bir koruyucu olması öne çıkıyor. Tabii ki yeşil çayın saça sağladığı tek fayda da bu değil. İsterseniz gelin önce yeşil çay nedir, yeşil çayın faydaları nelerdir, yeşil çay saç için nasıl etkili olur birlikte bakalım. Aşağıda vereceğim yöntemleri daha önce denedim ve oldukça yararını gördüm sizlerde içiniz rahat şekilde kullanabilirsiniz. Yeşil çayın faydalarına geçmeden önce sizlere yeşil çay nedir? sorusuna cevap verelim.

Yeşil Çay Nedir?

Çay ailesinin sağlıklı üyelerinden biri olan yeşil çay, aslında siyah çayın bir varyasyonudur. Ancak yeşil çay ve siyah çay işleniş bakımından birbirinden farklıdır. Yeşil çay, çay bitkisinin kurutulması ve buğulanması sonucu elde edilir. Siyah çayda kafein içeriği yüksek olmasına rağmen yeşil çay da bu oran çok daha düşüktür. İçerisinde bulunan kateşin polifenolleri nedeniyle Siyah çaya oranla yeşil çayın tadı biraz daha acıdır.

Oldukça güçlü antioksidanlar olan bu polifenolleri yeşil çayın siyah çaydan çok daha sağlıklı olmasını sağlar. Yeşil çay aynı zamanda çok sayıda vitamin ve mineral içerir bu nedenle de birçok hastalığa karşı iyi geldiği bilinmektedir. Sadece genel vücut sağlığı için değil aynı zamanda cilt sağlığı için de oldukça faydalıdır. Yeşil çayın sivilcelere faydaları bakımından çok kullanıldığı bilinmektedir. Tabii ki saç sağlığı için bu mucize çayın etkilerini yabana atmamak gerekir.

Yeşil Çayın Saça Faydaları

Herkes sağlıklı saçlar ister ve sağlıklı saçları korumak için çok para harcar. Ancak dışarıdan yapılan bakım kadar, yediğimiz içtiğimiz şeyler de saçlarımızın sağlığını olumlu ya da olumsuz etkiler. Yeşil çay sağlıklı saçların korunmasında çok büyük bir rol oynayabilir. İlk önce yeşil çayın neden saç sağlığı için faydalı olduğuna bakalım, ardından da bunu nasıl yapıyor detaylara inelim.

Yeşil çay faydaları saç için çeşitli besin ve içinde bulunan antioksidanlardan kaynaklanmaktadır. Bunlardan biri B Vitamini (pantenol). B vitamini saç sağlığına iyi gelir çünkü kırılan uçları kontrol etmede yardımcı olur, saçı yumuşatır ve saç köklerini (folikül) güçlendirir. Yeşil çayın içilmesinin yanı sıra saça doğrudan yeşil çayın uygulanması, Vitamin B’nin emilimine yardımcı olur. İşte madde madde yeşil çayın saça faydaları;

Yeşil Çayın Saç İçin Faydaları
Yeşil Çayın Saça Faydaları

Doğal Kateşinlerin Varlığı

Saç dökülmesinin en büyük nedeni dihidrotestosterondur. Yeşil çay içeriğinde bulunan kateşinler sayesinde DHT’yi baskı altına alır. Bu nedenle düzenli olarak yeşil çay tüketimi saç sağlığına destekler ve saç dökülmesinin önüne geçer.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Uçucu Bileşiklerle Dolu

Yeşil çayın içerisinde çok fazla uçucu bileşik bulunur. Bunların başında krom, karotenoidler, çinko, takoferoller, selenyum askorbik asit ve manganez gelir. Bu bileşiklerin tamamı saç sağlığı için faydalıdır ve saç dökülmesinin önüne geçmeye yardımcı olur. Aynı zamanda bu bileşikler saç uzamasını da desteklemektedir.

Polifenollerde Zengin

Polifenoller Yeşil çayın içerisinde bulunan en önemli temel bileşikleden biridir. Yeşil çayın içinde bulunan ona polifenol Epigallocatechin gallate veya EGCG olarak bilinir. Bu madde saçların daha hızlı uzamasına destek olur. Aynı zamanda saç köklerini destekler ve besler. Saçlar bu sayede sağlıklı ve hızlı Şekilde uzamalarına devam eder.

Stres ve Depresyon ile Mücadele

İnsanlar hayatlarını çok hızlı ve tempolu şekilde yaşıyor bu da saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biri oluyor. Stres giderici etkileri ile de bilinen Yeşil çay bu etkisi sayesinde depresyon ile mücadelede sizlere yardımcı oluyor. Bu halini iyileştiren ve insanı mutlu eden yeşil çay bu özellikleri ile depresyon nedeniyle saç dökülmelerinin önüne geçiyor.

Anti-İnflamatuar Özelliği

Saç derisinde kaşıntı ve kepek oluşumu da saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biri. Antienflamatuar özellikleri bulunan yeşil çay, bu sayede saç büyümesine destek oluyor ve saç derisindeki kepek oluşumunu engelliyor. Aynı zamanda yeşil çayın bu etkisi sayesinde saç derisindeki kuruluktan kurtulmak mümkün.

Saç Derisindeki Parazitleri Yok Eder

Ilık yeşil çay ile saçları yıkamak,  saç derisinde bulunan parazitlerin ortadan kalkmasına yardımcı oluyor. Gözle görülmesi mümkün olmayan bu parazitler saç dökülmesine neden olabiliyor. Aynı zamanda saç köklerini zayıflatan bu parazitlerden kurtulmak için yeşil çay ile saçlarınızı durulayın bilirsiniz.

Vücuttaki Kolesterol Seviyelerini Düşürür

Saç dökülmesi ile kolesterolün alakasının nasıl olduğunu düşünebilirsiniz. Vücutta bulunan DHT seviyelerinin artması başta da belirttiğimiz gibi saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biridir. Yeşil çay kolesterol seviyesini ve DHT seviyesini düşürerek saç dökülmesinin önüne geçer.

Saç Derisinde Kan Dolaşımını Destekler

Kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olan yeşil çay bu sayede vücudun her yerine kan akışını mümkün hale getirir. Aynı zamanda kanda bulunan plakları yok eden ve kan dolaşımına engel olan serbest radikalleri de önleyen yeşil çay güçlü antioksidan etkilerine sahiptir. Bu şekilde, yeşil çay ile saç uzatma için yardımcı olur.

B Vitamini Tarafından Oynanan Rol

Yeşil çayın tek etkisi saç dökülmesi yönünde değildir. Aynı zamanda kırılan Saç uçlarının temizlenmesine yardımcı olur ve saçları yumuşatır. Yeşil çayın içerisinde başta saç sağlığına yardımcı olan B vitamini olmak üzere çok sayıda vitamin bulunur.

Yeşil Çay Saç İçin Nasıl Kullanılır?

Yeşil çayın saça faydaları için iki farklı yöntem deneyebilirsiniz. Bu yöntemler ise şu şekilde;

Çayı Tüketin

Yeşil çayın saça faydaları ve genel sağlık faydaları nedeniyle günde 2 defa tüketilmesi uygundur. Düzenli olarak yeşil çay tüketirseniz kısa süre içerisinde sonuçları görebilirsiniz.

Yeşil Çay ile Saçınızı Durulayın

Saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlamak ve saç dökülmesini durdurmak istiyorsanız yeşil çay ile saçlarınızı durulayabilirsiniz. Yeşil çay paketlerinden de bu aşamada yardım alabilir ve son durulama suyu olarak bu suyu kullanabilirsiniz. Sadece saç dökülmesini durdurmak ve kalmaz bu yöntem saçlarınızın derisinde bulunan rahatsızlıklarında önüne geçer. Yeşil çay ile saç bakımı için evde yapabileceğiniz karışım şu şekildedir;

Malzemeler

  • 3 yeşil çay poşeti
  • Yarım litre su

Yapılışı

Yarım litre sıcak suyun içerisine yeşil çay poşetlerini koyun ve yaklaşık 10-15 dakika kadar bekletin. Saçlarınızı şampuanlayıp duruladıktan sonra son olarak yeşil çay ile hazırladığınız suyu saçlarınıza uygulayın. Bu şekilde saçlarınızda suyu 10 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

Yeşil Çay Kapsülleri Alarak

Eğer uzun süre yeşil çay tüketerek zaman kaybetmek istemiyorsanız piyasada bulunan yeşil çay kapsüllerini deneyebilirsiniz. Saç dökülmesine karşı savaşmasına yardımcı olan bu kapsüller aynı zamanda saçların daha hızlı uzamasını sağlamaktadır.

Yeşil Çay Ekstraktları Olan Şampuan ve Saç Kremi Kullanın

Son yıllarda çok sayıda yeşil çay içeren saç bakım ürünü ve şampuan üretilmiştir. Saçlarınızda kimyasal ürün kullanmak yerine tamamen doğal içerikli olan ve yeşil çay özü bulunduran şampuanları ve bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz. Bu ürünleri düzenli kullanmanız durumunda saç dökülmesinin ortadan kalktığını görürsünüz. Ancak yeşil çayın faydaları doğal yollardan alındığında daha etkilidir. Yine de her ne kadar doğal ürün olsa da alerjisi olan kişilerde yan etki yapmadı riskine sahip olduğunu unutmamak gerekir. Yeşil çayı bir defa deneyerek sonuçları görün ve ardından düzenli olarak kullanmaya başlayın. Yeşil çayın günde 2 defadan fazla içilmesini tavsiye edilmediğini de unutmayın.

Yeşil Çayın Saça Faydaları hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Cilt bakımı yazılarımıza da bakmanızı tavsiye ederim.

Yeşil çayın faydaları hakkında bu linkten de bilgi alabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. Sebahat dedi ki:

    Yeşil çay kendi başına çok faydalı. Ister tüketin ister cilt veya saç bakımında kullanın. Bir kere, zayıflamak isteyenlerin ödem atmak isteyenlerin metabolizmayı hızlandırmak isteyenlerin tercih ettiği bir çay. Gerçekten çok faydalı ancak zayıflayacağım deyip çok tuketmemek gerekiyor, çünkü çarpıntı yapıyor çok tüketildiğinde. Saç bakımında da çok yararli, çünkü saç dinindeki parazitleri temizliyor ve kan akışını hızlandırıyor. Bu durumda saçlarınızın uzamasını hızlandırıyor.