Reklamlar

Hızlı Saç Gürleştirme Yöntemleri

Reklamlar

Saç gürleştirme, bazı insanların sorunlarından biri de saçlarıdır. Gür, parlak ve sağlam saçlarım olsun ister. Ama bu bazen olmayabilir. Her insanın saç yapısı, şekli farklıdır. Seyrelmiş, kökleri zayıf her yıkandığında aşırı derece de dökülen saçlarımız hiç istemediğimiz bir durumdur. Bu durum irsi olmakla birlikte ilerleyen yaşlarda karşımıza çıkabilir. Genellikle kadınlar bu durumdan çok etkilenir psikolojisi bozulur, özgüvenleri kaybolur ve korkulu rüyaları haline gelir.

Çünkü kadınlar bakımlı olmak, güzel görünmek, vücudunun önemli parçası olarak gördükleri saçlarının gür ve parlak olmasını ister. Özgüvenin üst seviye de olması için bakımlı ve güzel görünmek şarttır. Onun için bunları dert etmeyin saç gürleştirme formülleriyle sağlıklı, daha iyi bir görünüme, karşıdan bakıldığında ilgi çekici saçlara sahip olabilirsiniz.

Saçlarımız Neden Dökülür

Saçların dökülmesinde çok fazla etken sayabiliriz. Bunların başında stres, kimyasal saç boyaları, beslenmeye dikkat etmemek, saç düzleştiricileri, sertleşmesi ve parlaklığı için kullandığımız jöle, briyantin, sprey gibi kimyasal madde içeren ürünler, olumsuz hava şartları (yağmurlu, karlı, güneşli), yanlış şampuan kullanımı gibi bazı faktörler saçlarımızın dökülmesine sebep olabilmektedir. Bu etkenlerin birçoğuna önlem alınıyor fakat istemeyerek kullanmakta olduğumuz bazı ürünlere önlem almakta zorlanıyoruz. Önlem almak için kullandığımız bazı şampuanların içinde saçlarımıza iyi gelmeyecek kimyasallar bulunmaktadır. Eğer kullandığınız zaman fayda görmüyorsanız doğal ve bitkisel ürünleri kullanmanızı tavsiye ederiz.

Saçlarımız Neden Dökülür
Saçlarımız Neden Dökülür

 Saçların Dökülmesini Nasıl Engelleyebiliriz

Saçlarımızın dökülmesini engellemek için öncelikle yapmamız gereken moralimizi üst seviyede tutmamız ve başaracağımıza inanmamız gerekmektedir. Eğer herhangi bir sağlık problemimiz varsa onu halletmemiz gerekir çünkü bazı sağlık problemlerimiz saçlarımızın dökülmesinde önemli rol oynamaktadır. Sağlık problemimiz var iken strese gireriz, moralimiz bozuk olur bu faktörlerde saç dökülmesini tetikler. Bunun için sağlık problemleri yok etmek gerekir.

Reklamlar
 Saçların Dökülmesini Nasıl Engelleyebiliriz
Saçların Dökülmesini Nasıl Engelleyebiliriz

Vitamin Eksikliğinden Saç Dökülmesi

Vitamin eksikliği olduğunda saçlarımız dökülebilir. Genelde B1, B6, B12, çinko, demir, anemi eksikliğinden meydana gelen saç dökülmeleri günümüzde görülmektedir. Şu vitamin saçlarıma iyi gelir diye kendi kendimizi tedavi etmemeliyiz. Doktora başvurarak size uygun tedaviyi yapar eksikleri belirler ona göre uygun ilaçlarla tedavinize güvenli bir şekilde devam edersiniz.

Vitamin Eksikliğinden Saç Dökülmesi
Vitamin Eksikliğinden Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi ve Saçlarımızı Gürleştirmeye Karşı Yöntemler

Mutlaka her insan da saç dökülmesi ve saçlarda seyrelme olmaktadır. Bu sorunlardan kurtulmanın birden fazla yolu (formülü) vardır. Bitkisel oldukları için denemekten bir zarar gelmez. Bu formülleri sizlerle paylaşacağız.

Saç Dökülmesi ve Saçlarımızı Gürleştirmeye Karşı Yöntemler
Saç Dökülmesi ve Saçlarımızı Gürleştirmeye Karşı Yöntemler

Saçlarınızı Besleyici ve Güçlendirici Bitkisel Ürünler

Bazı bitkisel ürünler denemiş ve işe yardığı görülmüştür. Saçlarımızda güvenli şekilde kullanmamızda hiçbir sakınca görülmemiş, yani bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bunlar ısırgan otu, sarımsak, karanfil ve zeytinyağı gibi ürünlerdir. Birçok profesör bu bitkisel yağların saçlarımızda ve diğer sağlık sorunlarımızda önemli derecede etkili olduğunu her zaman söylemekte ve bilimsel çalışmalarla kanıtlamaktadırlar. Bunların başında Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu gelmektedir. Kendi programlarında ve internet ortamında bu bitkisel yağların faydalarından bahsetmiş ve bunları birden fazla çalışmalarıyla insanlara sunmuştur. İbrahim Saraçoğlu’nun kendine özel bir kürü vardır. Biraz bundan bahsedelim. Her programında bu kürü önermektedir.

Saçlarınızı Besleyici ve Güçlendirici Bitkisel Ürünler
Saçlarınızı Besleyici ve Güçlendirici Bitkisel Ürünler

 Bu ürünlerin (çam, badem, sarımsak, havuç, buğday) yağlarını normal bir kap içerisine koyun ve karıştırmaya başlayın. Biraz bekledikten sonra bu karışımı nazik bir şekilde saç köklerimize doğru uygulayın. Hızlı şekilde yapmayın. Bu kürü doğru ve düzenli bir şekilde ayda en az dört veya beş kere yaparsanız, sonuçlarını bir iki ay içerisinde görmeye başlar olmayan yerlerde saç ve seyrek saçların gürleştiğini fark edersiniz.

Reklamlar

Isırgan Otu İle Saç Gürleştirme

Isırgan otunu ilk duyduğumuz zaman bize güzel ve iç açıcı bir kelime olarak gelmeyebilir. Hatta dokunmaya çekiniriz. Çünkü yakıcı özelliği vardır. Ama bu tarafları bir yana saç gürleştirmede ki etkilerini duyunca sizde ısırgan otunu sevmeye başlarsınız. Bu ısırgan otu yeni çıkan saçların köklerini sağlamlaştırır, güçlendirir ve ileri ki günlerde saç dökülmelerini azaltır. Bu sadece yeni çıkan saçlar için geçerli değil bütün saçlar için geçerlidir. Ayrıca besleyici yapısı olduğundan saçlara parlaklık, dolgunluk, ışıltılı bir görünüm sağlar. Aynı zamanda saç bakımı için kullandığımız bazı malzemelerinin içinde ısırgan otunun özleri vardır.

Isırgan Otu İle Saç Gürleştirme
Isırgan Otu İle Saç Gürleştirme

Şimdi saçlarımıza uygulayacağımız ısırgan otu karışımını nasıl yapacağımıza gelelim. Öncelikle bu malzemeleri (su, ısırgan otu) temin edelim. Aktarlardan ısırgan otunu bulabiliriz.

Maskenin Yapılışı

Öncelikle suyumuzu kaynatalım. Bir iki dakika suyun durulmasını bekledikten sonra içine bir miktar ısırgan otunu koyalım ve otuz saniye kadar karıştıralım ki kaynamış su ısırgan otunun içine tam işlesin. Yarım saat sonra su ile ısırgan otunu bir süzek yardımı ile birbirinden ayıralım. Süzmüş olduğumuz su ile saçlarımızı masaj yaparak güzelce yıkayalım. Yıkadıktan sonra 45 dakika kadar dinlenmeye bırakalım daha sonra ılık su ile saçlarımızı yıkayalım. Bu işlemi 2 günde 1 düzenli şekilde yapmaya devam ederseniz saçlarınızdaki değişikliği fark edeceksiniz.

Sarımsak İle Saç Gürleştirme

Sarımsak insanların vazgeçilmez doğal antibiyotiğidir. Sarımsağı yemesi bir o kadar lezzetli olup kokusu karşıdaki insanı rahatsız edecek kadar etkisi vardır. Bu söylediklerimiz bir yana sarımsağın faydaları yazmakla bitmez o faydalardan biri de saçlarımıza olan faydasıdır. Sarımsak aynı zamanda birçok şampuanların içinde özleri bulunmaktadır. Gelelim sarımsağın saçlarımıza olan faydasına sarımsağı ezip saçımıza uyguladığımız zaman saç olmayan bölgelerde saçların çıkmasına yardımcı olduğu gözlenmiştir. Sarımsak saçları besler, uzatır ve kırık oluşumunu engeller.

Sarımsak İle Saç Gürleştirme
Sarımsak İle Saç Gürleştirme

Şimdi ise saçlarımıza uygulayacağımız sarımsak maskesini yapalım. Malzemelerimiz bir baş sarımsak yaklaşık 3-4 diş, bir miktar süt yaklaşık 50ml ve 2 yemek kaşığı ılık su.

Yapılışı

Suyu ve sütü küçük bir kaba boşaltıp karıştırın, daha sonra önceden yıkayıp temizlediğiniz sarılmakları hiç sertlik kalmayacak şekilde ezin, ezilmiş sarımsağı suyu ve sütü karıştırdığımız kaba koyun iyice karıştırın. Karışım yaptığımız bu kürü saçlarımıza ve saç köklerine masaj yaparak uygulayın. Özellikle saç olmayan bölgelere biraz daha fazla uygulayın ki etkisini daha çabuk görelim. Bu kürü 10 günde 1 yapın. İçine süt ve su koymamızın sebebi sarımsağın kokusunu ortadan kaldırmaktır.

Karanfil İle Saç Güçleştirme

Karanfil güzel kokusu ve aroması ile yemeklerden sonra ağzımıza birkaç tane atıp yemek kokusunu önlemekte olup, sağlığımız açısından oldukça faydalı bir üründür. Karanfilin saç bakımında kullanıldığını pek çok kişi bilmez. Ama kullanıldığı zaman saçlarımıza olan faydasını göreceksiniz. Karanfilin saç güçleştirmesi yöntemi uygulayıp farkını görebilirsiniz.

Gerekli olan malzemeler bir avuç kurutulmuş karanfil ve 2 litre su.

Karanfili bir kaba koyun üzerine suyu ekleyin ve kaynayana kadar karıştırın. Daha sonra bir süzek ile suyunu başka bir kaba süzün ve 1 saat sonra bu su ile saçınızı güzelce ovalayarak yıkayın. Yarım saat sonra bol su ile yıkayın. 10 günde 1 bunu uygulamayı yapabilirsiniz ve sonuçlarını görürsünüz.

Birazda saç gürleştirme önerilerini sizlerle paylaşalım.

  • Bu önerileri yabana atmayın mutlaka size yardımcı olacaktır.
  • Saçlarımızı günde bir veya iki günde bir yıkamak daha faydalı olacaktır.
  • Saçlarınızda oluşan kırıkları kesinlikle temizletin.
  • Yukarıda bahsettiğimiz bitkisel kürleri denediğinizde fayda görmüyorsanız hemen pes etmeyin. Adı üstünde bitkisel olduğu için bir ağrı kesici gibi hemen etki etmeyebilir sabırla devam ettikten sonra faydasını kesinlikle göreceksiniz.
  • Saçlarınıza kür hazırlamadan sadece saf zeytinyağını kullanabilirsiniz. Besleyici özelliği çok fazladır.
  • Her insanın kullandığı şampuanları aşırıya kaçmadan kullanabilirsiniz.
  • Saçlarımızın düzgün görünmesi için kimyasal madde içeren ürünler kullanılmakta, bu kullanımı minimuma indirmek gerekir.

Saç gürleştirme yöntemleri hakkında sizlere bilgi verdik. Gür ve şık saçlar her kadının vazgeçilmezidir. Cilt bakımı yazılarımıza bakarak sizlerde güzel ve bakımlı ciltlere sahip olabilirsiniz.

Reklamlar

Kübra Özcan Tokur

Selamlar. El yapımı ürünlere odaklanmış bir yaşantım var. Bir şeyler üretmeyi çok seviyorum. Ön lisans üniversite mezunuyum. Sağlıklı beslenme ve yaşam koçluğu üzerine eğitim almaya devam ediyorum. Aldığım ve uyguladığım eğitimler sayesinde de sizlere güncel ve kaliteli bilgiler aktarmaya çalışacağım.
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Yıldız

Saçların gür olması genetik bir durum. Elbette sonradan da gür saçlara ulaşabilirsiniz ancak, çok uzun zaman alan bir işlemden gecmeniz gerek. Yapay saçlar, saç bakımları ve yeme içme alışkanlıkları gibi durumlar ile gür saç elde etmek mümkün. Sarımsak özlü şampuan kullanmak çok fayda sağlayacaktır. Sarımsak saç dökülmesinin önüne geçiyor ve bu sayede saçlarınızı gür hale getirebilirsiniz. Denemenizi tavsiye ederim arkadaşlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x