Pirinç Suyu Saç Uzatır Mı? Pirinç Suyunun Saça Faydaları

13.07.2019
238
Pirinç Suyu Saç Uzatır Mı? Pirinç Suyunun Saça Faydaları
Modelistlik Kursu

Pirinç suyu saç uzatır mı, Çin, Japonya ve Güneydoğu Asya’daki kadınlar yüzyıllardır pirinç suyunu saç bakımı için kullandılar. Fakat pirinç suyunun bilimsel olarak kanıtlanmış çok sayıda başka güzellik faydası da var. Pirinç suyu, pirinç pişirildikten veya bekletildikten sonra kalan nişastadır. Saçı pürüzsüz ve parlak hale getirmenin yanı sıra daha hızlı uzamasına yardımcı olduğu düşünülmektedir. Peki, pirinç suyu saç uzatır mı? Saç için pirinç suyunun diğer faydaları nelerdir? Gelin bu soruları daha detaylı yanıtlayalım.

Pirinç suyu saç uzatır mı?

Pilav yapmayı bilmeyen yoktur. Pirinçleri suda beklettikten sonra suyunu genellikle süzer ve heba ederiz. Ancak bu yazıyı okuduktan sonra pirinç suyunu asla atmayacaksınız. Çünkü pirinç suyunun faydaları saç ve cilt için gerçekten de harikalar yaratıyor. Pirinç suyu, Asya’nın en iyi korunan sırrıdır. Kullanabileceğiniz en iyi DIY saç maskeleri ve cilt tonerlerinden biridir. Üstelik maliyetsizdir, çünkü evde kolayca yapabilir, hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Pirinç Suyu Nedir?

Pirinç suyu sütlü bir sıvıdır ve pirinçten arta kalan nişasta nedeniyle böyle görünür. Bu su, pirinç kaynatırken boşalttığınız şeydir. Sadece herhangi bir filtrat değildir! Pirinç suyu veya pirinç sütü mineraller ve vitaminler bakımından zengindir ve bu daha da sağlıklı bir içecek olmasını sağlar. Pirinç suyu cildinizi sıkılaştırır ve saç sağlığını iyileştirir. Ayrıca vücudunuzdaki kan dolaşımını artırır, cilt hücrelerinin büyümesine yardımcı olur ve cildinizin genç görünmesini sağlar. Bu çözüm yeni bir keşif değil. Görünüşe göre, pirinç suyu tescilli cilt rejimindeki güzellik iksirlerinden biridir. Pirinç suyu nedir öğrendiğimize göre gelin, ne zaman kullanılmaya başlanmış ve nasıl keşfedilmiş onu da öğrenelim.

pirinç suyu saç uzatır mı
Pirinç Suyu Nedir

Saç İçin Pirinç Suyu Kullanmanın Tarihçesi

Çin’in Huangluo köyündeki Kızıl Yao kabilesinin kadınları, saçlarını yıkamak ve beslemek için pirinç suyu kullanıyorlar. Bu köy halk arasında ‘Rapunzels Ülkesi’ olarak bilinir. Hatta Guinness Dünya Rekorları Kitabı’ndan “dünyanın en uzun saç köyü” olarak sertifika aldı. Japon İmparatorluk Mahkemesi’nin soylu kadınları (MS 800) güzel uzun saçlarıyla biliniyordu çünkü saçlarını pirinç suyuyla yıkadılar. Bu gelenekler kuşaklara ağızdan sözlerle aktarıldı.

Saç İçin Pirinç Suyu Kullanmanın Tarihçesi
Saç İçin Pirinç Suyu Kullanmanın Tarihçesi

Pirinç Suyunun Saça Faydaları Nelerdir?

Pirinç suyu, saçınızı güneşten, tozdan ve biyokimyasal bileşimi nedeniyle kimyasal işlemlerden korur. Saç derisinin ve saç şaftının nem dengesini geri yükleyerek kuru saç derisinin ve kepeklerin yönetimine yardımcı olur. Pirinç suyunun saça faydaları maddeler halinde şöyledir;

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Saçınızı Hasardan Korur

Saçınızı düzleştirmek, kıvırmak veya renklendirmek çoğu zaman saçınızı çok fazla strese maruz bırakır. Toz ve UV ışınlarına uzun süre maruz kalması bile çok fazla hasara neden olur. Saçınızı fermente edilmiş pirinç suyuyla yıkamak bu hasarın kaybolmasını sağlar. Pirinç suyu, derinden sağlıklı bir bakım sağlamak için işlem görmüş saçı derler ve korur. B ve E vitaminlerini, mineralleri ve amino asitleri içerir. Kafa derisi bu mikro besinleri kolayca emer.

Kepeği yok eder

Kepek bir tehlikedir ve kaşıntı ile tahrişe neden olur. Mantar istilasına bağlı kuru bir saç derisi kepek nedeni olabilir. Bir araştırmaya göre, pirinç suyu kepek tedavisinde% 85-90 oranında etkilidir. Bir gün bekletilen beyaz pirinç suyu, kepek yapan mantar olan Malassezia’nın büyümesini engeller. Bu fermente suyu haftada bir kez saç maskesi olarak kullanabilirsiniz. Saçı yıkamadan önce mümkün olduğunca uzun süre maskeyi bekletin. Bununla birlikte, bu maskeyi kullanmayı bıraktığınızda, kepek önleyici şampuanlarla da oluşabilecek kepekler geri gelebilir. Bu nedenle, pirinç suyu kepek önleyici şampuanlara karşı daha güvenli, daha ucuz ve kimyasal madde içermeyen bir alternatif olabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=-jVuC4ya_4g

Kimyasal Strese Karşı Korur

Pirinç suyu tedavisi saçınızı çevresel, kimyasal ve fiziksel strese karşı korur. Ayrıca mantar patojenlerinin büyümesini de engeller. Bu nedenle, kepek ve kuru kafa derisi sorunlarını kontrol altında tutar. Kısacası pirinç suyu tam bir saç spasıdır. Pirinç suyunu evinizde istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Yapımı kolay ve oldukça da maliyetsizdir.

Pirinç Suyu Nasıl Yapılır?

Evde pirinç suyunu hazırlamak ve saçlar için etkili bir şekilde kullanmak için iki basit yöntem hazırladık. Biri kaynatmak, diğeri ise kaynatılmış pirinç suyunu mayalamaktır. İşte pirinç suyu nasıl yapılır sorusunun yanıtı:

Haşlanmış Pirinç Suyu

Pirinç suyu elde etmenin en basit yolu pirinci kaynatmaktır. Pirinç su içinde pişirildikten sonra kalan fazla suya, kaynatılmış pirinç suyu denir. Onu dökmek yerine değerlendirebilir ve saç maskesi olarak kullanabilirsiniz. Bir bardak alın ve pirinç (beyaz, kahverengi, basmati veya yasemin pirinci) ile doldurun. Yemek pişirmek için kullandığınızdan daha fazla suyu tencereye doldurun ve pirinci bu su içinde bir süre kaynatın. Daha sonra fazla olan suyu süzün. Suyu soğumaya bırakın ve daha sonra cilt ile saç için kullanmaya başlayın.

Fermente Pirinç Suyu

Fermente pirinç suyu, bir süre kullanılmadan önce fermente bırakılan ıslatılmış pirinç suyudur. Fermantasyon pirinç suyunu kullanımdan önce seyreltilmesi gereken güçlü bir sıvıya dönüştürür. Yarım bardak pirinci alın ve iki bardak suyla ıslatın. 15 ila 30 dakika bekletin. Pirinci süzerek suyu çıkarın. Elde ettiğiniz sıvıyı bir kaba aktarın ve bir veya iki gün oda sıcaklığında bekletin. Sıvı ekşi bir koku vermeye başladığında, fermantasyonu durdurun ve kavanozu buzdolabına kaydırın. Fermente pirinç suyunu kullanmadan önce bir bardak veya iki bardak ılık su ekleyin, çünkü oldukça etkilidir ve doğrudan kullanılması önerilmez.

Pirinç Suyu Saçları Uzatır Mı?

Pirinç suyunun saç için faydalarını yukarıda sizlere saymıştık. Ancak herkesin merak ettiği en önemli konu pirinç suyu saç uzatır mı? Asyalı kadınlar uzun yıllardan beri saçlarını uzatmak amacıyla bu yöntemi kullanıyorlar. Pirinç suyunun çok eski yıllara dayanan tarihinde en önemli etkisini saç uzatma etkisi olduğu belirtilmiştir. Ancak ve etkilerinden faydalanmak için pirinç suyunu düzenli olarak kullanmak gerekir.

Pirinç Suyu Nasıl Kullanılır?

Peki, pirinç suyunu hazırladık, beklettik nasıl kullanacağız? İşte pirinç suyu saç için nasıl kullanılır sorusunun yanıtı.

Bir bardak haşlanmış pirinç suyu alın ve birkaç damla biberiye, lavanta veya papatya esansiyel yağı ekleyin. Saçınızı şampuanlayın ve ardından üzerine pirinç suyunu dökün. Bu maskeyi saçlarda 5 ile 20 dakika arasında bekletin. Bu süre içinde saçınıza ve saç derinize hafifçe masaj yapın. Yaptıktan sonra saçınızı normal suyla iyice durulayın. Saçınızın sağlığında ve dokusunda iyileşme görmek için en az haftada bir kez kullanın.

Yeterli miktarda musar tozu alın ve fermente edilmiş pirinç suyunda pürüzsüz bir macun oluşana kadar karıştırın. Macuna bir miktar zeytinyağı ekleyin ve iyice karıştırın. Hamuru kafa derinize uygulayın. Saçınıza yaymamaya çalışın. Maskeyi 20 dakika saçınızda bıraktıktan sonra hafif bir şampuanla yıkayın. Zamanla, sert su kullanırsanız pirinç suyu saçlarınızda ve saç derinizde tutulma eğilimindedir. Saçınıza pirinç suyunun birikmesini önlemek ve gidermek için shikakai veya amla (bektaşi üzümü) ya da doğal bir temizleyici ekleyin.

https://www.youtube.com/watch?v=Cl2uuqY_Kqw

Pirinç suyu doğal saponinler içerir. Bu nedenle, cildinizde de kullanılabilir. Temiz bir cilt için bu sıvıyı az miktarda başka bileşenlerle birlikte kullanın. Pirinç suyunun cilt için kullanımı şu şekildedir; Cildinize taze veya fermente edilmiş pirinç suyunu nazikçe masaj yapın. 5 dakika bekletin. Soğuk suyla yıkayın. Düzenli kullanımla cildiniz yumuşak, pürüzsüz ve parlak hale gelir.

Aynı su toner olarak da kullanılabilir. Diğer tonerler de olduğu gibi gözeneklerin görünümünü azaltmak ve cildinizi sıkılaştırmak için temizledikten sonra yüzünüze uygulayın.

Pirinç suyu saç uzatır mı sorusuna sizlere cevap verdim. Cilt bakımı yazılarımıza da bakabilirsiniz.

Bu link üzerinden de bilgi alabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. Seher dedi ki:

    Saç bakımında sarımsak ve soğan suyu duymuştum, ancak pirinç suyunu daha önce hiç duymamıştım. Fermente edilen pirinç suyu ile cilt ve sac bakımı yapilabiliyormus. Gerçekten şaşırtıcı. Doğada mevcut olan her şeyin bir faydası var bu çok güzel. Bunlardan yararlanmak gerek, kozmetik markaların ürünlerine para vermekten kaçınabiliriz bu durumda. Evde deneyeceğim merak ettim daha önceden deneyen varsa yorum yazabilir mi