Araç Deri Koltuk Temizleme Nasıl Yapılır?: Deri koltuklar Neyle Temizlenir?

29.12.2021
397
Araç Deri Koltuk Temizleme Nasıl Yapılır?: Deri koltuklar Neyle Temizlenir?
Modelistlik Kursu

Araç deri koltuk temizleme işi hem daha hijyenik bir kullanım için hem de temiz bir deri görünümü ile elde edilen için önemlidir. Aynı zamanda deri araç koltuklarının temizliğini etkili bir şekilde gerçekleştirmek için izlenmesi gereken yollar da daha incelikli ve daha sistematik bir. Deri koltuk temizliği için birden fazla yönteme başvurulabilir. Araç deri koltukların temizliği için belirlenen bu yöntemler arasında en kolay şekilde elde edebileceğiniz maddelerden oluşan ve en rahat şekilde gerçekleştirebileceğiniz yönteme sahip seçeneği kendinizce belirleyerek aracınızın deri koltuklarını en hijyenik ve en etkili şekilde temizleyebilirsiniz.

Araç Deri Koltuk Temizliği Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aracınızın deri koltuklarını temizlerken bazı durumlara karşı dikkatli olmanız hem deri koltukların sağlığı hem de temizliğin daha hijyenik olması için önem arz etmektedir. Öncelikle açık renkli deri araç koltuğuna sahipseniz ayda bir kez ya da 2 ayda bir kez olacak şekilde düzenli bir temizlik rutini oluşturmanız önemlidir. Deri koltuk temizliği esnasında sert sünger kullanmanız koltuğun deri yapısını bozabilir. Bu sebeple temizlik sırasında sert süngerler kullanmamanız önerilmektedir.

Deri koltuğunuza dökülen bir sıvının hemen o an temizlenmesini istiyorsanız temizlik işlemini kirli bir bezle ya da sert bir süngerle sürdürmeniz deri koltuğunuzun temizlenmesine yardımcı olmaz. Aksine deri koltuğunuza dökülen sıvı lekesinin koltuğun deri yapısına daha fazla işlemesine sebep olabilir. Bu hususta yapılması gereken nemli bir yumuşak bezi ile deri koltuk üzerindeki fazla sıvının alınmasıdır. Ayrıca fazla sıvının deri dokusunu bozduğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla kurulama işlemini gerçekleştirmek önemlidir.

Araç Deri Koltuğu Temizliğinde Hangi Ürünler Kullanılır?

Araç Deri Koltuğu Temizliğinde Hangi Ürünler Kullanılır?

Araç Deri Koltuk Temizliğinde Hangi Temizlik Ürünü Kullanılmalı

Araç deri koltuk temizlemek için Temizlik ürünü deri koltuk temizliği esnasında dikkat edilmesi gereken önemli hususların başında gelir. Öncelikle dikkat edilmesi gereken seçeceğiniz temizlik ürününün deri yapısı için uygun olup olmadığıdır. Deri yapısına zarar veren temizlik ürünlerini tercih etmeniz durumunda karşılaşacağınız sonuçlar iç açıcı olmayacaktır. İlk kullanımlarda zararsız gibi görünse de zamanla deri koltukların üzerindeki elastik yapı bozulabilir ya da deri koltukların yüzeyi yıpranabilir.

Çamaşır suyu ve deterjan gibi temizlik ürünleri deri koltuklarınızı temizliğinde temizlik açısından etkili sonuçlar sağlayabilir. Fakat çamaşır suyu ve deterjan gibi temizlik ürünleri geri koltuklarınızın dokusuna zarar verebilir. Dolayısıyla deri koltuklarınızın temizlik işlemini gerçekleştirirken çamaşır suyu, tuz ruhu, çamaşır deterjanı gibi temizlik ürünlerini tercih etmeniz önerilmemektedir. Bu sebeple aracınızın deri koltukların temizlemek için tercih edeceğiniz temizlik ürününün deri koltuk yapısına uyumlu olduğuna dikkat etmeniz önemlidir.

Deri Koltuk Nasıl Temizlenir?

Deri Koltuk Nasıl Temizlenir?

Araç Deri Koltuklarını Nasıl Etkili Bir Şekilde Temizlerim?

Araç deri koltuklarını tam bir şekilde temizlemek istiyorsanız bu hususta yumuşak bir fırça ataşmanı kullanabilirsiniz. Ayrıca tüm çatlak kısımlardan kirin emildiği konusunda emin olmanız önemlidir. Zira temizleme solüsyonu kullanıp gerçekleştirdiğiniz temizlik esnasında toz ve kirlerin beze yapışması söz konusu olabilir. Deri temizliği için özel olarak geliştirilen ve üretilen solüsyonlar kullanabilirsiniz. Bu solüsyonları mikrofiber bez yardımıyla kullanmanız önerilmektedir. Yumuşak bir mikrofiber bez kullanarak gerçekleştireceğiniz temizlik işlemleri aracınızın deri koltukların yapısını ve sağlığına da koruyacaktır. Aracınızın deri koltuklarında zorlu lekeler varsa ve bu lekelerden bir türlü kurtulamıyorsanız araç deri koltuk temizleme esnasında eskimiş bir diş fırçası kullanmak işinize yarayabilir. Yumuşak kıllı bir diş fırçası ve deri koltuklar için özel üretilmiş olan temizlik solüsyonu ile birlikte bugün açılacağını boş edebilirsiniz. Kurulama esnasında ise fön makinesi kullanılması önerilmemektedir. Zira fön makinesinin derinin yapısını kurutacağı ihtimali söz konusudur. Dolayısıyla temiz ve yumuşak bir havlu kullanarak kurulan işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Araç Deri Koltuk Temizliği İçin Sirke ve Su Karışımı

Sirke ve su karışımı, araç deri koltuklarınızın temizliği esnasında etkili sonuçlara sağlayabilecek bir solüsyondur. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey söz konusu olan sirke ve su karışımını doğru bir şekilde tamamlamaktır. Bir sprey şişesi içerisinde uygulayabileceğiniz bu basit yöntem ile aracınızın deri koltuklarını temizleyebilirsiniz. Öncelikle sprey şişesinin yarısını beyaz sirke ile doldurmanız geri kalan kısmını ile ılık su ile tamamlamanız karşımız için yeterli olacaktır. Akabinde söz konusu olan bu çözeltiyi sprey şişesi ile koltuklarınıza yaklaşık olarak 20 santimetre ile 25 santimetre arası mesafeden uygulayabilir, mikrofiber bez ile hafifçe ovalama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Deri Koltuk Temizliği İçin Nemlendirici Sabun Etkisi

Nemlendirici sabun kullanımı da otomobil deri koltuk temizliğinde etkili bir tercih olacaktır. Üstelik uygulanması bakımından da oldukça pratik ve kolaydır. Sabunlu suyu köpürtmeniz ve sonrasında mikrofiber bez kullanarak silme işlemini gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. Böylece aracınızın deri koltukları üzerinde etkili ve hijyenik bir temizlik işlemi gerçekleştirmiş olursunuz.

Araç Deri Koltuk Temizliği İçin Arap Sabunu ve Su Karışımı

Arap sabunu ve su karışımı kullanarak hazırlayacağınız karışım deri koltuklarınızın üzerinde hijyenik bir temizlik gerçekleştirmenize yardımcı olmaktadır. Bu karışımı hazırlamak için öncelikle yapmanız gereken küçük bir kase ya da kova içerisine bir miktar su ve bir miktar Arap sabunu eklemektir. Akabinde yumuşak bir mikrofiber bez kullanarak deri koltuk yüzeyinde hassas bir temizlik işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında kuru ve yumuşak bir bez kullanarak kurulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Araç Deri Koltuk Temizliği İçin Limon Kabuğu Yöntemi

Limon kabuğunun deri koltuk temizliğinde her anlamda büyük avantajları bulunmaktadır. Aracınızdaki deri koltukların en etkili şekilde temizlenmesini sağladığı gibi parlaklık bakımından da artış gözlenmesine yardımcı olur. Limon kabuklarını deri koltuğun üzerine güzelce sürerek oğlum işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kabuklardan kaynaklı olarak gözlenen lekeler ise olumsuz olarak gözlenen bir durum değildir. Nemli bez yardımıyla limon kabuğu lekelerinden kurtulabilir Araç Deri Koltuk Temizleme hem hijyenik hem de kaliteli bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Bizi YouTube kanalından takip edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Sosyal İçerik üreten, bilgi ve eğlence odaklı viral internet sitesi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.