Segman Atma Nedir? Segman Atma Nasıl Yapılır?

08.06.2021
510
Segman Atma Nedir? Segman Atma Nasıl Yapılır?
Modelistlik Kursu

Segman atma işlemi esasında içten yanmalı prensipte çalışan motorların piston segmanlarının değiştirilmesi olarak gerçekleştirilen işlemleri kapsamaktadır. İçten yanmalı motorlarda bazı sebeplerden kaynaklı olarak gözlenen üfleme kadar yağ eksiltme gibi problemlerden dolayı bazı dönemlerde piston segmanlarının değiştirilmesi gerekmektedir. Zira motorda bulunan pistonlar bir sinir sistemi içerisinde aşağı ve yukarı hareket ile çalışmaktadır. Pistonun üzerinde bulunan segmanlar ise bu işlem esnasında kompresyonu sağlamaktadır. Söz konusu olan bu kompresyon işlemi ise içeri alınan hava ve yakıtın sıkıştırılması, ateşleme esnasında meydana gelen basıncın kaçırılmaması ve pistonun aşağı itilmesi durumu gözlenir. Fakat piston segmanlarının geçen zamandır içerisinde aşınması durumu söz konusudur. Bu aşınma ile birlikte silindirdeki basıncın tutulamaması durumu ortaya çıkar. Böyle bir durum yaşandığında piston segmanlarının değiştirilmesi gerekmektedir. Segman atma işlemi de piston segmanlarının bu şekilde değiştirilmesi işlemine verilen isimdir.

Segman Atma İşlemimi Herkes Yapabilir Mi?

Segman değiştirme işleminin öncelikle büyük bir titizlikle ve dikkatle yapılması gerekmektedir. Zira segmanların kırıla bilmesi gibi durumlar söz konusu olabilir. Segmanların esnek bir yapısı olsa bile titizlikle ve dikkatle gerçekleştirilmeyen çalışmalar esnasında kırılma gibi durumlar gözlenmektedir. Bu sebeple segman çıkartma işleminin bu konuda tecrübeli ve ustalık sahibi kimseler tarafından gerçekleştirilmesi önem arz eder.

Segman Atma İşlemi Nasıl Yapılır?

Segman atmak işleminin gerçekleştirilmesi aşaması ilkin pistondan segman çıkartılması ile başlar. Bu işlem içinse segmanda bulunan açıklığı iyi bir şekilde değerlendirmek gerekmektedir. Segmandaki bu açıklığın bir nebze daha genişletilmesi ve bir tarafının kanal kısmından kurtarılması gerekmektedir. Kanal kısmından kurtarılan segmanı biraz çevirmeli ve kendimize doğru çekmelisiniz. İşte tam bu esnada, yani segmanın yukarı doğru çekilmesi esnasında kırılma gibi durumlar gözlenmektedir. Bu kısmın büyük bir dikkatle ve titizlikle gerçekleştirmesi bu sebeple önem arz etmektedir. Aynı zamanda segman tekrar yerine yerleştirilirken söz konusu olan bu açıklığı biraz daha geniş ilettikten sonra piston kanalına yandan takmak gerekir. Segman kanalı oturduktan sonra sırada pistonun gömleği takılması işlemi vardır. Piston gömleği takılırken pistondaki pimin gömlekteki boşluğa tam bir şekilde oturması gerekmektedir. Pistondaki pimin söz konusu olan gömlek boşluğuna tam olarak oturtulmaması durumunda ise pistonun kırılması durumunun gözlenmesi ihtimaller dahilindedir.

Segman Atma İşlemi Ne Kadar Tutar?

Segman atma işlemi için söz konusu olan maliyet tam olarak belirli değildir. Zira bu hususta maliyeti belirleyen pek çok unsur bulunmaktadır. Örneğin segman atımı işlemi için işlemin gerçekleşeceği motorun teknolojisi, aracın modeli, silindir sayısı ve segman atma işlemini gerçekleştirecek olan ustanın becerisi fiyatı etkileyen unsurlar arasında bulunmaktadır. Fakat segman atma işleminin ortalama olarak 500 TL ile 1700 TL arasında değişen fiyatlara sahip olduğunu söylemek mümkündür. Gerçekleştireceğiniz segman atma işlemi akabinde ise motorunuzun ihtiyaç duyduğu parça değişimi ve daha üstün bir performans sergilemek için gerek duyduğu bakım işlemi de tamamlanmış olacaktır. Aynı zamanda otomobiller için segman atma işlemi esnasında daha ayrıntılı bir çalışma ve daha ayrıntılı bir malzeme ihtiyacı söz konusuyken motosiklet gibi araçlarda ise bu durum biraz daha basit bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Dolayısıyla otomobillere yapılan segman atma işlemi masraf olarak motosikletler nazaran daha yüksek tutarla gerçekleşmektedir.

Segman Atma İşlemi Gerekli Midir?

Segman atma işleminin gerekliliği motorlar ve motorların daha iyi bir şekilde çalışması için önemli bir işlem olduğu unutulmamalıdır. Zira söz konusu olan segmanların zaman içerisinde aşınma gibi problemlerle karşılaşması gözlenmektedir. Bu aşınma akabinde segmanlar çaptan düşer. Aynı zamanda gerekli olan kompresyon işlemi de tam bir şekilde gerçekleşmez. Bundan dolayı motorun çalışması verimlilik açısından tatmin edici olmaz. Düşük verimlilikte çalışma gerçekleştiren motor bir zaman sonra ise çalışması esnasında tamamen arızalar vermeye başlayacaktır. Bu sebeple segman atma işlemi motorun performansını daima en iyi şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak adına gerektiği durumlarda gerçekleştirmesi gereken bir işlemdir.

Segman Atma İşlemi Fayda Sağlar Mı?

Segman atma işleminin sağladığı avantajlar esasında sürücüler ve araç sahipleri için maliyet açısından ve performansın yüksek bir şekilde sürdürülebilmesi açısından etkili olmaktadır. Zira böyle bir durumda segman işlemi ile birlikte motorun tamamen sökülüp atılması söz konusu olmaz. Ayrıca motorun sökülüp atılması işleminden hem daha kolay hem de daha az maliyetlidir. Fakat segman işleminin motorlar için geçici bir çözüm sunduğunu da unutmamak gerekir. Segman atma işlemi motor için gereken çalışma işlevini sağlaması bakımından etkili ve faydalı olsa da uzun vadeli bir çözüm değildir. Bir zaman sonra motorda performans kaybı ve yağ yakımı gibi problemler kendini göstermeye tekrar başlayacaktır. Aynı zamanda uzun süreli segmanlı kullanım gerçekleştirmesi halinde piston ve silindirin zarar görmesi ihtimali de söz konusu olacaktır. Böyle bir zarar akabinde değiştirilmesi gereken parçaların sayısı artabilir ve dolaylı olarak masrafın da artması söz konusu olabilir. Bütün durumlar ele alındığında segman işleminin ardından uzun bir zaman geçirmeden motorun tamamen yapılması önem arz eder.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Her Usta Segman İşlemini Yapabilir Mi?

Segman atma bu konuda uzman ustalar tarafından gerçekleştirilmesi önem arz etmektedir. Zira motora segman işlemi esasında oldukça detaylı ve oldukça dikkatli bir işçilik isteyen bir işlemdir. Aynı zamanda bu konuda işlemi gerçekleştirecek olan ustanın tecrübesi ve bilgi sahibi olması da önemlidir. Bundan dolayı segman atımı işlemleriniz esnasında ve sonrasında herhangi bir sorunla karşılaşmamak için bu konuda uzman olarak hizmet veren bir servis ile anlaşmanız sizin faydanıza olacaktır. Zira bu konuda yeterli deneyimi bulunmayan kişiler, ustalar ya da servisler tarafından gerçekleştirilen segman atma işlemi sonrasında karşılaşacağınız birtakım zararlar ile birlikte daha masraflı bir hal alabilir.

Sitemizden motor yağı değişimi hakkında bilgilere de bakabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.