Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır? Plakaya Yazılan Ceza Nasıl Ödenir?

10.06.2021
293
Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır? Plakaya Yazılan Ceza Nasıl Ödenir?
Modelistlik Kursu

Trafik cezası sorgulama için birden fazla yol bulunmaktadır. Bu yollar aracıyla trafik cezanızı, cezanın sebebini ve ceza tutarını rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz. Üstelik bu hususta sunulan yöntemlerin her biri pratik bir şekilde cezanızı öğrenebileceğiniz sisteme sahiptir. Bu sayede trafik cezanızı en kısa sürede ve en pratik şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Öncelikle trafik cezanızı Emniyet Genel Müdürlüğü resmî web sitesi üzerinden öğrenmeniz mümkün olmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü resmî web sitesi üzerinden trafik ceza sorgusu yapabileceğiniz gibi e-devlet üzerinden de trafik cezanızın detaylı sorgulamasını gerçekleştirebilirsiniz. Bu iki yöntem sayesinde trafik cezalarını kısa sürede ve detaylı bir şekilde görüntüleyebileceksiniz.

Ayrıca sürücüler ya da araç sahipleri plakaya yazılan trafik cezalarının ödeme işlemini gerçekleştirmek için PTT tarafından sunulan hizmetleri kullanabilir. PTT üzerinden pratik bir şekilde trafik cezası ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Trafik Cezası Sorgulama

Trafik cezası sorgulamanızı e-devlet sistemi aracılığı ile gerçekleştirmek için öncelik ve e-devlet sistemine kayıtlı olmanız gerekmektedir. E-devlet kaydınız bulunuyorsa e-devlet giriş menüsü üzerinden T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız. Akabinde yapmanız gereken “e-Hizmetler” menüsünü tıklamaktır. Bu menü üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sunulan hizmetlere girmelisiniz. Sonrasında bu hizmetler arasında “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” hizmetine tıklamanız gerekmektedir. Bu hizmet üzerinde yer alan kısımlardaki araç plakası gibi istenilen bilgileri doldurarak trafik cezası sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat kullanıcıların e-devlet sistemi üzerinden trafik cezası sorgulama işlemi yapmaları için e-devlet sistemine kayıtlı olmaları gerektiğini unutmamalıdır.

Nasıl e-Devlet Şifresi Oluşturulur?

E-devlet sistemine kayıt olmak isteyen kişilerin öncelikli olarak yapması gereken PTT şubelerine başvurmaktır. PTT şubelerinde vezneler üzerinden gerçekleştirilen pratik birkaç işlem akabinde e-devlet şifreniz oluşturulmaktadır. PTT aracılığı ile e-devlet şifresi oluşturmanın hizmet bedeli ise 2 TL olmaktadır. Ayrıca e-devlet şifrenizi unuttuysanız şifrenizi değiştirmek için sizlere 2 yol sunulmaktadır. Bu yollardan ilki e-devlet sistemi üzerinden şifre değiştirme işlemidir. E-devlet giriş menüsünde bulunan şifre değiştirme seçeneği üzerinde sizden istenilen bilgileri girerek yeni şifre oluşturabilirsiniz. Fakat e-devlet sistemi üzerinden şifre değiştirme işlemleri gerçekleştirebilmek için cep telefonu numaranızın sistemde kayıtlı olması gerekmektedir. Eğer cep telefonu numaranız e-devlet sisteminde kayıtlı değilse bu durumda yapmanız gereken ikinci yola başvurmaktır. Söz konusu olan bu ikinci yol ise PTT şubelerine müracaat etmektir. PTT şubeleri üzerinden T.C. kimlik kartınız ile kolay bir şekilde e-devlet şifresi değiştirebilirsiniz. Fakat PTT üzerinden gerçekleştirilen e devlet şifre değiştirme işlemleri için 4 TL hizmet bedeli tahsis edilmektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğü Aracılığıyla Trafik Cezası Sorgulama

Trafik cezası sorgulama işlemlerinizi Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinden gerçekleştirmek için öncelikli olarak Emniyet Genel Müdürlüğü web sitesinin trafik sorgu sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir. Bu sayfa içerisinde plakadan trafik cezası sorgulama işlemlerinizi pratik bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Bu hususta tek yapmanız gereken “Ceza ve Otopark Sorgulama” bağlantısını tıklamaktır. Bu bağlantı üzerinden adınız, soyadınız ve T.C. kimlik numaranız gibi birtakım bilgileri sisteme girerek trafik cezası sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü web sayfası aracılığıyla gerçekleştireceğiniz trafik cezası sorgulama işlemi esnasında ise yalnızca son 1 yıla ait olan trafik cezalarını görüntüleyebilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Sürücü Belgesine Yazılan Trafik Cezası Sorgulama İşlemi

Eğer trafik cezası sürücü belgesine yazılmışsa sürücü belgenize yazılan bu trafik cezasını da Emniyet Genel Müdürlüğü web sayfası üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinden trafik sorgu sayfasına girerek sizden istenilen bilgileri yazmanız sürücü belgenize dair herhangi bir trafik cezası olup olmadığını görüntülemenizi için yeterli olacaktır.

Araç Plakasına Yazılan Trafik Cezası Sorgulama

Araç plakasına yazılan cezaları sorgulamak için Emniyet Genel Müdürlüğü web sayfası kullanılabilir. Emniyet Genel Müdürlüğü web sayfası üzerinden ilgili sayfaya girmeniz akabinde araç plakasına yazılan ceza sorgulama seçeneğini tıklayarak bu seçenek üzerinde sizden istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri girmeniz akabinde araç plakasına yazılan cezalarınızı ve bu cezalara dair detayları görüntüleyebilirsiniz.

Otoparka Çekilen Araç Sorgulama İşlemi

Otoparka çekilen araç için sorgulama gerçekleştirebilmeniz adına Emniyet Genel Müdürlüğü web sayfasını kullanabilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü resmî web sayfası üzerinde bulunan “Ceza ve Otopark Sorgulama” seçeneğini tıklayarak otoparka çekilen araç sorgusu yapabilirsiniz. Sizden istenilen bilgileri eksik ya da yanlış olmayacak bir şekilde sisteme girerek aracınızın hangi otoparka çekildiğini ve üzerinde herhangi bir ceza olup olmadığını ya da cezanın tutarını pratik bir şekilde sorgulayabilirsiniz.

PTT Aracılığı İle Trafik Cezası Ödeme İşlemleri

Trafik cezalarınızı ödemek için PTT tarafından sunulan hizmetleri kullanabilirsiniz. Bu hususta PTT web sayfası üzerinden “Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme” sayfasına girmeniz yeterli olacaktır. Bu sayfa üzerinden yalnızca trafik cezası ödeme işlemi değil, aynı zamanda trafik cezası görüntüleme işlemi de gerçekleştirebilirsiniz. PTT tarafından trafik cezası görüntüleme ve ödeme işlemleri için sizden talep edilen bilgiler ise plaka numaranız ve T.C. kimlik numaranız olmaktadır. Ayrıca trafik cezası ödeme işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz PTT kanalları şunlar olmaktadır:

  • PttAVM.com,
  • HGS Kurumsal,
  • HGS Web,
  • HGS Mobil Aplikasyonlar.

Yukarıda yer alan bu kanallar üzerinden trafik cezalarınızın ödeme işlemlerini hem daha güvenli hem de daha zahmetsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Sitemizden segman atma nedir? Hakkında merak edilenlere de bakabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Siyaset bilimi eğitiminin bana kattığı katkıları sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.