Sigaranın Cilde Olumsuz Etkileri

18.09.2019
325
Sigaranın Cilde Olumsuz Etkileri
Modelistlik Kursu

Sigaranın hem içene hem de etrafındakine pek çok zararı olduğu bilinmektedir. Sağlığa olduğu kadar cilde de çok fazla zararı olan sigara; kötü ağız kokusuna, diş sararmasına, yüz çökmelerine, cilt rengi bozuklukları, cilt sarkmalarına ve cilt lekelerine sebep olmaktadır.

Cildin erken yaşlanmasına, sararmasına ve solmasına sebep olan sigara cilt lekelerinin de ana kaynağıdır. Uzmanlar, sigara içerisinde bulunan nikotinin; kişinin kötü kokmasına, erkeklerde bıyık ve sakalların sararmasına, cilt yorgunluğuna, cildin soluklaşmasına, parmaklarda ve tırnaklarda kalıcı renk değişikliklerine ve sivilce oluşumuna neden olduğunu söylemektedir.

Sigara içmek özellikle yüz bölgesinde akne ve sivilce oluşumunu artırmaktadır. Bu konuya daha önce Sigara içmek sivilce yapar mı? makalemizde değinmiş ve detayları aktarmıştık.

Elektronik Sigaranın Cilde Zararları
Elektronik Sigaranın Cilde Zararları

Sigara, cildin incelmesine sebep olarak cilt sağlığının bozulmasına neden olur. Bu kötü görünümü makyajla düzeltmeye çalışan bayanlar, ciltlerine daha da zarar verir.

Hem sigara hem de makyaj ciltte lekelenmelere yol açar. Cildin incelmesiyle kemiklerin ortaya çıkması da kişinin yaşlı gözükmesine ve ciltte kırışıklıklara sebep olmaktadır.

Sigaranın dolaşım sistemini engellemesi ile hücrelere yeterli oksijen gitmemesi cilde solgun, mat, cansız ve sağlıksız görünüm sunar. Oksijen bakımından zayıf kalan cilt hücreleri görevlerini yerine getiremez ve bu durum sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarına hatta cilt kanserine bile sebep olabilir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Sigaradaki nikotinin su tutma özelliği ciltteki suyu emerek ciltte çizgilenmeleri ve kırışıklıkları meydana getirir. Ayrıca sigara içen kişilerin dudakları mor ve grimsi renk alır, dudak çevresindeki yaşlılık çizgileri belirginleşir. Sigara, vücuttaki C ve E vitaminini de emerek, cildin yaşlanmasını hızlandırır.

Sigara cilt hücrelerini öldürür
YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.