Reklamlar
Sağlık

Sigaranın Cilde Olumsuz Etkileri

Reklamlar İş makineleri operatörlük kursu

Sigaranın hem içene hem de etrafındakine pek çok zararı olduğu bilinmektedir. Sağlığa olduğu kadar cilde de çok fazla zararı olan sigara; kötü ağız kokusuna, diş sararmasına, yüz çökmelerine, cilt rengi bozuklukları, cilt sarkmalarına ve cilt lekelerine sebep olmaktadır.

Cildin erken yaşlanmasına, sararmasına ve solmasına sebep olan sigara cilt lekelerinin de ana kaynağıdır. Uzmanlar, sigara içerisinde bulunan nikotinin; kişinin kötü kokmasına, erkeklerde bıyık ve sakalların sararmasına, cilt yorgunluğuna, cildin soluklaşmasına, parmaklarda ve tırnaklarda kalıcı renk değişikliklerine ve sivilce oluşumuna neden olduğunu söylemektedir.

Sigara içmek özellikle yüz bölgesinde akne ve sivilce oluşumunu artırmaktadır. Bu konuya daha önce Sigara içmek sivilce yapar mı? makalemizde değinmiş ve detayları aktarmıştık.

Elektronik Sigaranın Cilde Zararları
Elektronik Sigaranın Cilde Zararları

Sigara, cildin incelmesine sebep olarak cilt sağlığının bozulmasına neden olur. Bu kötü görünümü makyajla düzeltmeye çalışan bayanlar, ciltlerine daha da zarar verir.

Reklamlar

Hem sigara hem de makyaj ciltte lekelenmelere yol açar. Cildin incelmesiyle kemiklerin ortaya çıkması da kişinin yaşlı gözükmesine ve ciltte kırışıklıklara sebep olmaktadır.

Sigaranın dolaşım sistemini engellemesi ile hücrelere yeterli oksijen gitmemesi cilde solgun, mat, cansız ve sağlıksız görünüm sunar. Oksijen bakımından zayıf kalan cilt hücreleri görevlerini yerine getiremez ve bu durum sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarına hatta cilt kanserine bile sebep olabilir.

Sigaradaki nikotinin su tutma özelliği ciltteki suyu emerek ciltte çizgilenmeleri ve kırışıklıkları meydana getirir. Ayrıca sigara içen kişilerin dudakları mor ve grimsi renk alır, dudak çevresindeki yaşlılık çizgileri belirginleşir. Sigara, vücuttaki C ve E vitaminini de emerek, cildin yaşlanmasını hızlandırır.

Sigara cilt hücrelerini öldürür

Reklamlar

Reklamlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Reklamlar
Başa dön tuşu