Bebeklerde Egzama Neden Olur?

27.06.2019
459
Bebeklerde Egzama Neden Olur?
Modelistlik Kursu

Bebeklerde Egzama, her beş bebekten birini etkileyen kuru, kaşıntılı bir cilt rahatsızlığıdır. Çocuğunuz beş yaşına gelmeden önce ilk kez ortaya çıkma olasılığı yüksektir ve vakaıların neredeyse yarısı altı aydan önce başlamaktadır.

Bebeğinizin egzaması varsa, kızarık ve çatlak gibi görünen ve sıvı ya da kanama yapabilen kuru, kaşıntılı cilt bölgeleri olur. Bunu dirseklerinin, dizlerinin, bileklerinin ve boynunun etrafındaki kırışıklıklar üzerinde fark etme ihtimaliniz yüksektir. Bununla birlikte, egzama, yüzü de dahil olmak üzere vücudunun herhangi bir yerinde görünebilir.

Bebeklerde Egzama Neden Olur?  

Bebeğinizin hiçbir semptomu olmadığı zamanlar ve semptomlarının daha belirgin olduğu zamanlar olabilir. Bu dönemlere alevlenme dönemi ya da parlama dönemi denmektedir. Bu parlamalara genellikle kişiden kişiye farklılık gösterebilen belirli tetikleyiciler neden olur. Maalesef, egzamanın tedavisi yoktur, ancak doğru tedavilerle kontrol edilebilir. İyi haber şu ki, egzaması olan birçok çocuk, ergenlik çağında durumlarının farkında olarak kontrol altında büyüyecek.

Bebeklerde Atopik Egzama Neden Olur?

Egzama ayrıca atopik egzama veya atopik dermatit olarak da bilinir. Atopik, bebeğinizin bağışıklık sisteminin normalde zararsız olan maddelere tepki verme eğiliminde olduğu anlamına gelir. Bu, diğer alerjik durumlarla da ilişkilendirilebilir. Bebeğinizin egzaması varsa, astım, saman nezlesi veya her ikisini birden geliştirme ihtimalinin üçte birine sahiptir. Egzamada olduğu gibi, bazı bebekler doğal olarak zamanla bu koşullardan büyür.

Bebeklerde Egzamaya Neden Olan Nedir?

Egzamaya neyin neden olduğunu tam olarak bilmiyoruz, ancak genler rol oynayabilir. Egzema, astım ve saman nezlesi de dahil olmak üzere alerjik koşullar modern, kentsel ortamlarda daha yaygındır. Bunun nedeni, bu ortamlarda yaşayan insanların egzama alevlenmesini tetikleyebilecek daha fazla kimyasal maddeye maruz kalması olabilir.

Veya temiz, hijyenik evlerimizin, bebeklerin bağışıklık sistemlerinin daha az alerjene maruz kalması ve zararsız maddelere aşırı tepki vermelerine neden olması anlamına gelebilir. Sonuçta, egzamaya neyin neden olduğunu bulmak için daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var. Bununla birlikte, bildiğimiz bir şey, atopik egzamın bulaşıcı olmadığı, bu nedenle bebeğinizden size ya da başkasına geçme olasılığı yoktur.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Bebeklerde Egzamaya Sebep Olan Nedir
Bebeklerde Egzamaya Sebep Olan Nedir

Bebeğimin Egzama Alevlenmelerini ne Tetikleyebilir?

Bebeğinizin egzaması belirli tetikleyicilerle temas ettiğinde alevlenebilir. Bebeklerde egzama için ortak tetikleyiciler şunlardır:

 • Sabunlar, banyo ve cilt bakım ürünleri ve çamaşır deterjanları
 • Sentetik veya yünlü kumaşlar veya belirli boyalar kullanılarak yapılan giysiler
 • Evcil hayvan, polen ve ev tozu gibi çevresel alerjenler
 • Süt, yumurta,  soya ve yer fıstığı gibi gıda alerjenleri
 • Olağandışı sıcak veya soğuk ortamlar

Çocuğunuzun egzaması, genellikle diş çıkarıyorsa, üşüyorsa veya yeterince uyumadığında da alevlenebilir.

Egzama olan çocuklar da cilt enfeksiyonlarına daha yatkındır. Impetigo, selülit veya herpes gibi bir enfeksiyon da şiddetli bir alevlenmeye neden olabilir ve özel bir tedaviye ihtiyaç duyabilir.

Egzama Bebeklerde Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeğinizin egzaması olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun. Egzamanın ne kadar kötü olduğuna bağlı olarak küçük çocuğunuz için doğru tedaviyi bulmanıza yardımcı olabilir. Mevcut tedaviler şunları içerir.

Nemlendiriciler

Bu, genellikle egzama tedavisinde en önemli adımdır. Kremler, losyonlar ve merhemler yanı sıra sabun yerine kullanabileceğiniz yıkamalar olarak sunulan nemlendirici bakımlardır.

Egzama semptomları olmasa bile her gün bebeğinizin cildine bol miktarda yumuşatıcı uygulamanız gerekir. Hatırlamanın iyi bir yolu, yumuşatıcıyı bebeğinizin bezini değiştirdiğiniz yerin yakınında tutmak ve onu en fazla değişiklikle uygulamaktır.

Kortikosteroid Krem

Bebeğinizde alevlenme olduğunda kortikosteroid krem ​​semptomları hafifletebilir ve daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir. Birkaç farklı kortikosteroid kremi vardır ve doktorunuz bebeğinizin semptomları için doğru kuvveti yazarken dikkatli olacaktır. Ayrıca size, olayları gerçekleştiğinde alevlenmeler ile başa çıkmak için nasıl ve ne zaman başvuracağınızı da gösterecektir.

Bebeğinizin özellikle şiddetli egzaması varsa, doktorunuz ayrıca, örneğin haftada iki kez, parlamalar arasında kortikosteroid krem ​​kullanmanızı önerebilir. Bu, alevlenmeleri azaltmaya yardımcı olabilir, ancak yalnızca doktorunuz tavsiye ederse denemelisiniz.

Bandajlar ve Tamamlayıcılar

Bebeğinizde ciddi egzama varsa, doktorunuz özel bandajlar veya ıslak örtüler önerebilir. Bunlar bebeğinizin cildinde herhangi bir krem ​​veya losyon bulundurmaya ve ayrıca cildi nemli tutmaya ve bebeğinizin egzama yamalarını önlemeye yardımcı olabilir.Doktorunuz sargıların yardımcı olabileceğini düşünüyorsa, doğru olanı seçmenize yardımcı olur ve etkili bir şekilde nasıl kullanacağınızı size gösterir.

Bitkisel İlaçlar

Bunların küçük çocuğunuzun egzamasına yardımcı olabileceğine dair fazla kanıt yok. Bazı durumlarda, içerik maddeleri düzenlenmemiş olduğundan, aslında yarardan çok zarar verebilirler. Bebeğinizin egzaması için bitkisel bir ilaç denemek istiyorsanız, daima önce eczacınıza, doktorunuza veya dermatoloğunuza danışın ve bebeğiniz için reçete edilen başka bir ilacı kullanmayı bırakmayın.

Egzama Bebeklerde Nasıl Tedavi Edilir
Egzama Bebeklerde Nasıl Tedavi Edilir

Başka Hangi Tedaviler Mevcuttur?

Yukarıdaki tedaviler bebeğinizin egzamasını kontrol etmek için yeterli değilse, doktorunuz sizi küçük çocuğunuz için doğru tedaviyi bulmanıza yardımcı olacak bir dermatoloğa yönlendirebilir. Bununla birlikte, kortikosteroid ilacı çok sık kullanılmamalıdır, çünkü uzun süreli kullanım bebeğinizin büyümesini etkilemek dahil olmak üzere ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu tür yan etkiler, kısa bir kurstan sonra çok düşük bir ihtimal.

Bebeğinizin diğer tedavilere cevap vermeyen özellikle kötü egzaması varsa, dermatoloğunuz immün baskılayıcı olarak adlandırılan bir ilaç türü önerebilir. Bu, küçük çocuğunuzun bağışıklık sistemini zayıflatabilir, böylece egzama semptomlarını azaltmaya yardımcı olacak şekilde zararsız tetikleyicilere aşırı tepki vermez. Doktorunuz bu ilacı kullanırken bebeğinize yakından bakmak isteyecektir.

Bazı durumlarda göz önüne alınabilecek son seçenek, ultraviyole ışık tedavisidir. Cilt üzerinde düzenli olarak parlayan UV ışığı egzama semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu genellikle bebekler ve küçük çocuklar için önerilmemektedir, çünkü normalde UV ışık kutusunun içinde, desteksiz olarak ayakta durmayı gerektirir.

Bebeğimin Egzaması Enfekte Olursa Ne Olur?

Bebeğinizin egzaması varsa, özellikle çok fazla çizik varsa, cilt enfeksiyonlarına karşı özellikle savunmasızdır. Bebeğinizi etkileyebilecek iki ana enfeksiyon tipi vardır:

Bakteriyel Enfeksiyonlar

Bebeğinizde bakteriyel bir enfeksiyon varsa, egzama semptomları daha da kötüleşebilir ve ayrıca derisindeki aşağıdaki değişiklikleri ark edebilirsiniz:  

 • Egzamadan sıvı sızıntısı oluyorsa,
 • Sarı, kabuklu bir görünüme sahipse
 • Küçük, sarı-beyaz lekelere sahipse
 • Egzama şiş ve ağrı yapıyorsa

Bebeğiniz ayrıca bir enfeksiyonla savaşıyorsa ateşi de gelişebilir. Bebeğinizin bakteriyel bir enfeksiyonu olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuza mutlaka danışın. Enfeksiyon sadece küçük bir alanda ise, temizlemek için bir antibiyotik krem ​​reçete edebilir. Daha yaygın enfeksiyonlar için, tüm bölgeleri bir kerede tedavi edecek olan bebeğinize ağız yoluyla verebileceğiniz antibiyotik damlaları yazabilir.

Viral Enfeksiyonlar

Genellikle uçuklara neden olan herpes simpleks virüsü, egzamalı bebekler için daha tehlikeli olabilir. Mümkünse bebeğinizi bu tarz viral eneksiyonları olan insanlardan uzak tutmaya çalışın. Kendiniz böyle bir virüse maruz kalırsanız, bebeğinizi öpmemeye çalışın veya tamamen iyileşinceye kadar bardak ve çatal bıçak ve tabağınızı ayrı tutun.

Bebeğiniz virüsü yakalarsa, egzama herpeticum adı verilen ciddi bir durum geliştirebilir. Belirtiler şunları içerir:

 • Bebeğiniz için özellikle acı veren egzama lekeleri ve hızla kötüye gider
 • Bebeğinizin cildinde küçük açık yaralar bırakarak patlayan sıvı dolu kabarcıklar oluşur
 • Yüksek ateş görülür.

Bebeğimin Egzama Alevlenmelerini Önlemek İçin Bir Şey Yapabilir Miyim?

Yapabileceğiniz en önemli şey, etkili bir yumuşatıcı kullanarak bebeğinizin cildini günde birkaç kez iyi şekilde nemlendirmektir. Ancak bebeğinizin alevlenmelerini azaltmak için atabileceğiniz birçok adım vardır:

 • Cildinde çizik oluşmasını önlemek için bebeğinizin tırnaklarını kesilmiş halde tutun. Ayrıca, cildinin korunmasına yardımcı olmak için parmaksız eldiven kullanmayı da düşünebilirsiniz.
 • Bazı kumaşları giydiğinde alevlenirse, onu pamuk gibi doğal malzemelerle giydirin. Yine de yün kullanmayın, bu bir tetikleyici olabilir.
 • Sabunları ve köpüklü banyoları, bebeğinizin cildine uygun  olan yumuşatıcı bir yıkama jeli ile değiştirin.
 • Biyolojik olmayan deterjanların kullanılmasının yardımcı olabileceğine dair bir kanıt yok, ancak birçok ebeveyn bunun kendileri için işe yaradığını söylüyor. Deterjan kalıntılarının bebeğinizin giysilerinden ve yataklarından kullanmadan önce kaldığından emin olmak için çift durulama işlemi de kullanabilirsiniz.
 • Evinizi serin tutun, özellikle bebeğinizin yatak odası, çok sıcak ve terli olmak parlamalara neden olabilir.
 • Bebeğinizi yüzmeye götürdüğünüzde, cildi gidermek için cildinizi daha sonra temiz suyla iyice durulayın ve daha sonra nemlendirin.
 • Evcil hayvanınızın etrafında olmak bebeğinizin egzamasını daha da kötüleştiriyorsa, yatak odalarından uzak tutun ve evin kalanını düzenli olarak temizleyin. Ayrıca, evcil hayvanlarınızı ve yataklarını sık sık yıkamak iyi bir fikirdir. Çocuğunuzun egzaması özellikle şiddetliyse, hayvanınızı sahiplendirmeyi de düşünebilirsiniz. Bu olabildiğince zor, bebeğiniz için en iyi seçenek olabilir.
 • Bebeğinizin egzamasının belirli bir yemek yedikten sonra alevlendiğini fark ederseniz, diyetinizden (veya emziriyorsanız diyetinizden) kesmeden önce doktorunuzla konuşun. İlk önce tavsiye almak, hala sağlıklı ve güçlü büyümek için ihtiyaç duyduğu tüm besinleri aldığından emin olabileceğiniz anlamına gelecektir.
Bebeklerde Egzama
Bebeklerde Egzama

Bebeğimin İlk Başta Egzama Olmasını Önleyebilir Miyim?

Egzamayı önlemenin kesin bir yolu yok. Ancak bebeğiniz onu geliştirme riski yüksekse örneğin, siz veya eşiniz varsa – pratisyen hekiminize veya sağlık ziyaretçinize yumuşatıcı kremler hakkında soru sormayı deneyebilirsiniz. Bunlar küçük çocuğunuzun cilt bariyerini korumaya yardımcı olabilir ve egzama gelişme riskini azaltabilir. Cildi tahriş edebileceğinden sulu krema adı verilen bir yumuşatıcı türden kaçının.

Bebeğinize organik süt veya balık yağı takviyesi vermenin egzamayı önlemeye yardımcı olabileceğini duymuş olabilirsiniz. Bu, esas olarak büyük bir çalışmaya dayanmaktadır ve diğer çalışmalar aynı sonuçları bulamamıştır. Bununla birlikte, genel olarak, bebeğiniz belirli yiyeceklere cevap olarak alevlenmez ise, yaşındaki diğer bebeklerle aynı sağlıklı diyetin tadını çıkarabilir.

Bebekleri egzamadan koruyabiliriz. Giyimlerine dikkat edip ipek kıyafetler giydirmelisiniz. Toz konusunda da oldukça hassaslardır. Islak mendil kullanmanızı önermiyoruz.

Bebeklerde egzama hakkında vereceğimiz ilgiler bu kadardı. Cilt Tedavileri yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Bu konu hakkında yazılmış olan bu yazıya da bakabilirsiniz. Cilt Bakımı Nedir?

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.