Saç Kınasına Neler Katılır?

24.06.2021
309
Saç Kınasına Neler Katılır?
Modelistlik Kursu

Kına, Arabistan kökenli bir ağacın yapraklarından elde edilen bir tozdur. Kına ağacının yaprakları kurutularak toz haline getirilir. Bu toz, su ile karıştırılarak saç ve ellere renk vermesi için kullanılmaktadır. Uzun yıllardır, saçını boyamak isteyen kadınlar kınaya başvurmaktadır. Zira kına bitkisel bir ürün olduğu için piyasadaki boyalar gibi saçlara zarar vermemektedir.

Saç kınası tek başına su ile karıştırılabileceği gibi, çeşitli ürünler de kullanılarak karışımlar elde edilebilmektedir. Bu karışımların temel amacı, kınanın saça daha iyi tutunabilmesini sağlamaktır. Bunun yanı sıra, kınanın içine eklenen bazı ürünler, kına ile saç boyanırken saçın bir yandan beslenmesine yardımcı olmaktadır. Bu durumda saçlarını kına ile boyamak isteyen kadınların aklına “Saç kınasına neler katılır?” sorusu gelmektedir. Aşağıda kınayla saç boyama tarifi ve malzemelerini anlatacağız.

Saç Kınasına Eklenebilecek Malzemeler

Saç Kınasına Eklenebilecek Malzemeler

Saç Kınasına Eklenebilecek Malzemeler

Saçı kına ile boyamak bir dönem popülerliğini yitirmiş olsa da, günümüzde yeniden gündeme gelmeyi başarmıştır. Kınayla saç boyama işlemi yapmış olan kadınlar, bazı zamanlarda kınadan yeterli verimi alamamaktadır. Zira saç boyamak için kına ve su karışımı yeterli gelmeyebilmektedir.  Bu durumda saç kınasına eklenebilecek malzemeler ile kınanın etkisi arttırılmaktadır. Aşağıdaki başlıklara göz atarak saçınızı boyamadan önce kına karışımınıza ekleyebileceğiniz malzemeler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Tuz

Kına karışımınızın içerisine bir çay kaşığı kadar tuz ekleyerek kınanın saçınızda daha uzun süre kalmasını sağlayabilirsiniz. Saçınızın uzunluğuna göre kınayı ve tuz oranını göz kararı ayarlayabilirsiniz. Ancak fazla tuz koymanız, karışımın fazla pütürlü olmasına neden olabilir.

Yağ

Kına ile saç boyama işleminde, kına saçta uzun süre beklemektedir. Genellikle saçını kına ile boyayan insanlar gene boyunca saçlarında kına ile durmaktadır. Bu durumda saç kuruyabilmektedir. Saç boyama için hazırladığınız kına karışımının içerisine 1 tatlı kaşığı yağ (bademyağı, zeytinyağı, argan yağı, keratin yağı, hindistancevizi yağı gibi)  ekleyebilirsiniz. Bu sayede saçlarınızın rengini değiştirirken saçlarınız korunmuş olacaktır.

Sirke – Limon

Saç kınasına neler katılır sorusunun en çok merak uyandıran cevabı sirke limon ve şarap olmaktadır. Pek çok insan bilmese de, kınanın etki etmesini sağlayan maddeler arasında asit bulunmaktadır. Asit, kınanın renk veren pigmentlerinin daha hızlı aktif olmasını sağlamaktadır. Kına karışımınızın içerisine az miktarda asidik ürün ekleyerek daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Vanilya

Tatlılarda kullanılan toz vanilya, kınanın içerisine eklenebilmektedir. Saçınızın uzunluğuna ve kullanacağınız kına miktarına göre karışıma 1 ya da 2 paket vanilya ekleyebilirsiniz. Kınaya vanilya eklenmesinin sebebi ise, kınanın kötü kokusunu azaltmaktır. Böylece saçınızı kına ile boyadığınız zaman kötü kokuya maruz kalmak zorunda olmazsınız.

Esansiyel Yağ

Genellikle tatlılara hoş bir tat ve koku vermek için kullanılan esanslar, kınanın içine eklenebilir. Bu durumda gerek saçınızı boyarken gere ise kınalı saç kullanırken saçlarınızın kokusu sizleri rahatsız etmeyecektir. Ölçüyü kaçırmamak kaydıyla bir çay kaşığı kadar esansiyel yağı boya karışımınıza ilave edebilirsiniz.

Rastık

Rastık, kaş ve saç boyası olarak kullanılan bir maddedir. Eğer saçlarınızın daha koyu bir kızıl olmasını istiyorsanız, kına karışımınıza 1 çay kaşığı rastık tozu ilave edebilirsiniz. Böylece saçınız kına ile değil de, normal bir saç boyası ile boyanmış gibi gözükecektir. Rastık, aktarlarda satılmaktadır.

Çay

Kına için hazırlanan karışıma en sık eklenen malzemelerden bir tanesi de demlenmiş çay olmaktadır. Kınaya eklenebilecek malzemeler arasına çayın da eklenmesinin sebebi, kınanın vereceği rengin dengelenmesi içindir. Demlenmiş siyah çay, hem saçınızı besler hem de boyama sonucu koyu kızıl saç rengi elde etmenizi sağlar.

Kına İle Saç Boyama

Kına İle Saç Boyama

Saçları Kına İle Boyamanın Püf Noktaları

Kına, saç rengini doğal yöntemler ile değiştirmek isteyen kadınların ilk tercihi olmaktadır. Ancak kınayla saç boyama işleminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar aşağıda belirtilmektedir.

  • Kına karışımını hazırlayıp bir gece boyunca buzdolabında bekletirseniz, boyama işleminin sonucu daha güzel olacaktır.
  • Kınayı saçınızda bir gün bekletmeniz, boyanın saçınıza daha iyi işlemesine yardımcı olacaktır.
  • Kına, kolay çıkamayan bir ürün olduğu için kullandığınız kıyafetlerin eski olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Saçlarını kınayla boyayan kadınlar, en az iki ay boyunca saç rengini değiştirememektedir.

Yukarıda yer alan maddelere dikkat etmeniz oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Zira kına, oldukça zor çıkan bir boya türüdür. Saçınızı kına ile boyamadan önce iyice düşünmeniz gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: https://sosyola.com/kina-yagi/

YAZAR BİLGİSİ
İzmir'de Bilgisayar destekli muhasebe ve netsis öğretmeniyim. Fotoğraf çekmekten ve doğa gezintilerinden hoşlanırım. Papatya en sevdiğim çiçektir. Boş zamanlarında öğretmenlik mesleği ile alakalı kendini geliştirerek, makale yazarlığı konusunda çalışmalar yürütmekteyim. Özellikle oyuncuların ekranların arkasındaki yaşantılarını anlamayı ve anlatmayı seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.