Rosacea Tedavi Yöntemleri

Rosacea halk arasında gül hastalığı olarak bilinir. Bu hastalık, esas olarak yüzdeki cildi etkileyen yaygın bir hastalıktır. Burun, çene, yanaklar ve alında kızarıklığa neden olur. Zamanla, kızarıklık daha yoğun hale gelebilir ve bu da kötü bir görünüme neden olabilir. Aslında, bu hastalık kan damarlarının cildin yüzeyinde olmasıdır ve bu yüzden kan damarları ciltte görünebilir.

Bazı durumlarda, rosacea göğüs, sırt veya boyun bölgesinde belirir. Gözleri etkileyebilir, tahriş olmalarına, kanlı ya da sulu görünmelerine neden olabilir. Rosacealı kişilerde ayrıca kırmızı katı yumrular ve irin dolu sivilceler gelişebilir. Hastalık, burnun rinofim denilen, şişmiş bir görünüm almasına neden olabilir.

İlaçlar. Bazen doktorlar, hastalığa ilişkili şişlikleri, sivilceleri ve kızarıklıkları tedavi etmek için oral ve lokal ilaçlar yazmaktadır. Akne rozasea reçeteleri sayesinde sivilceli görünüm yok olabilir. İlaçlar durumu kontrol altına alabilir ve iyileştirilebilir. Akne rozasea blog yazımızı okuyarak bu hastalıkla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

rosacea gül hastalığı

Rosacea Nedenleri Nelerdir?

Rosaceanın nedeni bilinmemektedir ancak hastalık sürecinin elemanları tanımlanmıştır. Bir teori, gül hastalığının, nörovasküler sistem (sinirler, damarlar, arterler) veya bağışıklık sistemi bozukluğundan kaynaklandığını ortaya koyar. Dermodex adı verilen mikroskobik bir cilt akarı, rozaseanın olduğu yerlerde daha fazladır ve hastalığı arttırabilir. Çalışmalar rozasea ile kardiyovasküler ve bağırsak hastalıkları gibi diğer ciddi sağlık sorunları arasında genetik bir bağlantı olduğunu göstermiştir.

gül hastalığı belirtileri

Rosacea Belirtileri Nelerdir?

Gül hastalığının görünümü bir kişiden diğerine büyük ölçüde değişebilir. Çoğu zaman, tüm potansiyel belirti ve bulgular ortaya çıkmaz. Rozasea her zaman aşağıda listelenen birincil işaretlerden en az birini içerir. Çeşitli ikincil belirti ve bulgular da gelişebilir.

Rozasea hastalığının başlıca belirtileri şunlardır:

Bu hastalığı olan birçok insanın cildi sık sık kızarır. Gelip gidebilen yüz kızarıklığı genellikle hastalığın en erken belirtisidir. Kalıcı yüz kızarıklığı, gitmeyen allık veya güneş yanığına benzeyebilir.

Küçük kırmızı katı şişlikler veya irin dolu sivilceler, bu hastalıkta sıklıkla gelişir. Bazen yumrular sivilceye benzeyebilir ancak siyah noktalar yoktur. Yanma veya batma da olabilir.

Bu hastalığı olan birçok insanın cildinde küçük kan damarları görülür.

Gözler tahriş olabilir ve bu hastalığa sahip bazı kimselerde gözler sulu veya kanlı görünebilir. Oküler rozasea adı verilen bu durum, göz kapaklarının kızarıklığı ve şişmesinin yanı sıra arpacıklara da neden olabilir. Eğer tedavi edilmezse ciddi vakalar kornea hasarı ve görme kaybına neden olabilir.

Yüzde yanma veya acı hissi oluşabilir ve kaşıntı veya gerginlik hissi gelişebilir.

Yüzdeki cilt pürüzlü olabilir ve bu nedenle çok kuru görünebilir.

Bazı vakalarda, cilt kalınlaşabilir ve fazla dokudan genişleyebilir. Bu da rinofima denilen bir duruma neden olabilir. Bu durum genellikle burun üzerinde meydana gelir ve yumrulu bir görünüme neden olur.

Yüz şişmesi bağımsız olarak ortaya çıkabilir veya diğer hastalık belirtilerine eşlik edebilir.

Rosaceanın belirti ve semptomları, yüz, boyun, göğüs veya kulaklar dahil yüz bölgelerini etkileyen şekilde gelişebilir.

Akne rozasea belirtileri akneli ve çok kırmızı cilt, yağlı cilt, hassas cilt, görülebilir kırık kan damarları, kalınlaşan cilt, pürüzlü cilt, büyük gözenekler ve görünür kırık kan damarlarıdır.

Oküler rozasea belirtileri ise kanlı ve sulu gözler, görüşte bozulma, gözlerde yanma veya acı hissi, kuru, kaşıntılı gözler, ışığa duyarlı gözler, gözlerdeki kistler, azalan görüş ve göz kapaklarındaki kırık kan damarları görüntüsüdür.

rosacea tedavi yöntemleri

Rosacea Neden Oluşur?

Bu hastalığı nedeni belirlenmemiştir. Kalıtsal ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonu olabilir. Baharatlı yiyecekler yemek, alkollü içkiler tüketmek, bağırsak bakterisi olan helicobacter pylori, demodex ve taşıdığı bakteri denilen bir cilt akarı, bacillus oleronius gibi nedenlerden dolayı bu hastalık oluşabilir.

Gül hastalığının görülme olasılığını diğerlerinden daha fazla artıracak bazı faktörler vardır. Rosacea genellikle 30 ila 50 yaş arasındaki insanlarda gelişir. Aynı zamanda açık tenli ve sarı saçlı ve mavi gözlü olan insanlarda daha yaygındır.

Rosacea hastalığının genetik bağlantılar da vardır. Eğer aile öyküsünde bu hastalık varsa, Kelt veya İskandinav atalarınız varsa, bu hastalığın görülme olasılığı daha yüksektir. Kadınlar da bu hastalık erkeklere oranla daha sık görülür. Ancak, erkeklerin çoğu zaman daha ciddi semptomları vardır.

Doktorunuz, bu hastalığı cilt muayenesinden kolayca teşhis edebilir. Rosacea veya başka bir cilt rahatsızlığınızın olup olmadığını belirleyebilecek bir dermatoloğa başvurabilirsiniz.

Rosacea hastalığı tedavi edilemez, ancak belirtilerini kontrol etmek için adımlar atabilirsiniz. Cildiniz için nazik temizleyiciler ve yağsız, su bazlı cilt bakım ürünleri kullanmanız gereklidir. Yağsız yüz kremleri ve nemlendiriciler dışında başka ürünler kullanmayın.

Kozmetik ve cilt bakımı alışverişi yaparken alkol, mentol, cadı fındığı ve peeling maddeleri bulunan ürünlerden uzak durun. Bu içerikler belirtilerinizi tahriş edebilir. Doktorunuz bir tedavi planı geliştirmek için sizinle birlikte çalışacaktır. Bu genellikle antibiyotik kremler ve oral antibiyotikler olur.

Doğrudan güneş ışığından kaçının ve güneş koruyucu kullanın. Alkollü içecekler, asitli içecekler, yağlı ve baharatlı gıdalar tüketmekten kesinlikle uzak durun.

Bu hastalığın kesin bir tedavisi yoktur ancak tedavi ile kontrol edebilirsiniz. Rosacea herkesi farklı şekillerde etkiler ve durumunuzu nasıl yöneteceğinizi anlamak zaman alabilir. Hastalığın belirtilerini önlemenin en iyi yolu, bir tedavi planı geliştirmek ve tetikleyicilerden kaçınmak için doktorunuzla birlikte hareket etmektir.

gül hastalığı çeşitleri

Rosacea Çeşitleri Nelerdir?

Bu hastalığın dört farklı türü vardır. Eritematöz telenjiektazik rozasea olarak bilinen çeşidi, yüz kızarıklığı, kızarma ve görünür kan damarları gibi belirtileri vardır.

İkinci tür, papulopustular veya akne rozaseadır. Akne ve sivilcelere benzer yumrular ciltte ortaya çıkabilir ve genellikle orta yaşlı kadınları etkiler.

Rinofima rozasea, burnunuzdaki derinin kalınlaşması ile ilişkili nadir bir formdur. Genellikle erkekleri etkiler ve sıklıkla bu hastalığın başka bir türü ile birlikte görülür.

Dördüncü alt tip ise oküler rozasea olarak bilinir ve semptomları göz bölgesinde toplanır.

Izotretinoin Rozasea tedavisi

Izotretinoin Rozasea Tedavisi

Bazen şiddetli akneleri tedavi etmek için kullanılan güçlü bir ilaç, daha ileri cilt hastalığı olan insanlar için de etkili bir gül hastalığı tedavisi olabilir. Ancak, genellikle Roaccutane olarak bilinen izotretinoin, yıkıcı yan etkilere neden olabileceği için tartışmalıdır.

Roaccutane, diğer tedaviler işe yaramadığında şiddetli kistik aknesi olan kişilerde kullanılan oral bir ilaçtır. Bu tür sivilce genellikle fiziksel ve duygusal izler bırakır. Roaccutane, bir A vitamini şeklidir ve genellikle dört ila beş ay boyunca günde bir veya iki kez alınır. Yağ bezlerinin boyutunu ve ciltteki yağ miktarını azaltarak, akne bakterilerinin gelişimini engelleyerek ve gözenekleri koruyarak bu tip akneli kişinin cildini tamamen ve bazen kalıcı olarak temizlediği görülmüştür.

Gül hastalığı tedavisinde, düşük dozda Roaccutane bazen diğer gül hastalığı tedavilerinin işe yaramadığı durumlarda ve daha ileri durumlarda kullanılır. Araştırmalar, Roaccutane, genişlemiş yağ bezlerinin boyutunu ve sayısını azalttığını ve hastalarda akne benzeri şişlik ve sivilcelerle savaşabileceğini göstermiştir. Roaccutane, özellikle de daha az ilerlemiş hastalığı olan genç insanlarda burundaki (rinofima) cilt değişikliklerini yavaşlatmada özellikle etkili olmuştur. Bununla birlikte, bazen, ilaç durdurulduktan sonra problemler tekrar ortaya çıkabilir.

gül hastalığı ameliyatı

Rozasea Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Farklı rosacea belirtileri için farklı tedaviler uygulanır. Dermatologlar rosacea için bir tedavi planı oluşturduklarında, plan genellikle ilaçlardan, rosacea dostu bir cilt bakım planından ve ataklardan kaçınmanıza yardımcı olacak ipuçlarından oluşur. Bazen, bir tedavi planı ayrıca rozasea lazer tedavisi gibi bir işlemi de içerir.

Eğer damarlarınız cilt yüzeyindeyse, cildinizde kızarma ve kalınlaşma varsa tedavi planınız büyük olasılıkla bir lazer veya ışık tedavisi içermelidir. Lazer tedavisi kan damarları görünümünü azaltabilir veya yok edebilir. Kalınlaşan cildi soymak için, dermatologlar lazerli yüzey yenileme kullanabilir.

Lazer tedavisi kızarıklığı da azaltabilir. Birkaç küçük çalışmada, akne benzeri lekeleri çevreleyen yüzdeki kalıcı kızarıklığı tedavi etmek için lazerler kullanılır. Yüzünüzde kalıcı bir kızarıklık varsa dermatoloğunuz bir ilaç da verebilir.

Bu lazer tedavisinde seanslar genellikle 3 ila 4 hafta arayla yapılır. Kalınlaşan bir cildiniz varsa, kalifiye bir dermatolog tarafından yapılan lazer işlemleri size çok iyi sonuçlar verebilir. Kalınlaşan cildini erken tedavi eden hastalar en iyi sonuçları alabilirler.

Kan damarlarını tedavi etmek için kullanıldığında, sonuçlar 3 ila 5 yıl sürmektedir. Tedavi edilen kan damarları tekrar ortaya çıkmaz ancak yenileri oluşabilir. Kalınlaşma ise tedaviden sonra geri dönme eğilimindedir. Bunu önlemek ve sonuçları korumanıza yardımcı olmak için dermatoloğunuz ilaç yazabilir. Gelecekte ayrıca ek lazer tedavisine ihtiyacınız olabilir.

Bir lazer tedavisi düşünüyorsanız, sonuçlarınızın büyük ölçüde tedavinizi yapan kişiye bağlı olduğunu bilmek önemlidir. Bir dermatolog ile görüştüğünüzde, cilt ve cilt hastalıklarını tedavi etme konusunda deneyimli olmasına dikkat etmelisiniz. Dermatologlar cildi tanır ve sık sık bu hastalığı tedavi eder. Bir tedavi planı oluşturmadan önce tıbbi geçmişinizi düşünün. Lazer tedavisinin veya ışık cihazının, bu hastalığı etkili bir şekilde tedavi edip edemeyeceğini siz, doktorunuz söyleyebilir.

Lazer veya ışık tedavisi sizin için uygunsa, bir dermatolog sizi tedavi ettikten sonra geçici bazı yan etkileri olabilir. Tedaviden sonra bir miktar kızarıklık sık görülür. Bu genellikle 2 hafta içinde kaybolur. Ayrıca mor veya kırmızı lekeler görebilirsiniz. Bunlar da 1 ila 2 haftada yok olur. Tedavi sırasında, bazı hastalar ciltte sıkışma, kaşıntı veya ağrı hissederler. Skar yetenekli ellerde nadir görülür.

En iyi sonuçları almanıza yardımcı olmak için, tedavi edilen cildinize nasıl bakım yapacağınızı iyi öğrenmelisiniz.

Güneşten korunma ile ilgili talimatlar gereksiz görünse de, güneşten korunma gerçekten önemlidir. Güneşten uzak kalmak ve cildinizi güneş ışınlarından korumak, kalıcı izleri önlemeye yardımcı olur.

rosacea yoğurt maskesi

Yoğurt Rozasea Doğal Maske Tarifi

Elma sirkesi, rozasea hastalığı için mucize bir maddedir çünkü cildinizin doğal pH dengesini geri kazanmakta harikadır. Cildinizin pH’ı dengesiz olduğunda gül hastalığı, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıkları alevlenir. Elma sirkesi içeren bir maske kullanmak, cildin doğal pH dengesini geri kazanmaya yardımcı olur ve yoğun kızarıklık ve sivilceleri engeller.

Yoğurt, cilt için harikadır. Çünkü antienflamatuar, antioksidan ve antibakteriyel özelliklerle doludur. Cildinizi derinden nemlendirir, diğer doğal içeriklerden daha iyidir! Laktik asit, ölü ve kuru cilt hücrelerinin erimesine yardımcı olurken, proteinler cilt dokusunu onarmaya yardımcı olur.

Yulaf ezmesi en iyi antienflamatuardır ve rozasea gibi bir cilt rahatsızlığıyla karşı karşıya kalırsanız bunu mutlaka kullanmalısınız. Cildi sakinleştirmek, kızarıklığı ve iltihabı atmak için yulaf ezmesinden daha iyi bir şey yoktur.

Bal, rosacea ile ilgili akne ve gözenek tıkayan bakterileri tamamen ortadan kaldıran şaşırtıcı bir doğal antibakteriyel ve anti-mantar maddesidir. Hemen hemen tüm yüz maskelerimizde balı görmenizin bir nedeni var. Ne tür cilt sorunları ile uğraşıyor olursanız olun, bal her cilt tipini onarmak ve iyileştirmek için inanılmaz bir araçtır.

Gelelim yüz maskesinin nasıl yapıldığına! 2 tatlı kaşığı yulaf ezmesi, 3 tatlı kaşığı elma sirkesi, 2 tatlı kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı organik balı cam bir kasede iyice karıştırın. Maskeyi yüzünüze sürün ve biraz yüzünüzü ovalayın. Yüzünüzde maskeyi yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Bir kağıt havluyla tampon yaparak cildinizi kurutun ve hafif bir nemlendirici sürerek işlemi sonlandırın. Haftada 1 kez bu maskeyi yapabilirsiniz.

rosacea diyeti tarifi

Rosacea Diyeti Nasıl Yapılır?

Bazı yiyecekler iltihaplanmayı azaltmaya ve bağışıklık sistemini dengelemeye yardımcı olur. Bu, genel olarak sağlık için önemlidir ve ayrıca rozasea semptomlarının azaltılmasına yardımcı olabilir. Kuşkonmaz, çilek, kakule, karnıbahar, kereviz, kişniş, salatalık, rezene, üzüm, yeşil fasulye, yeşillik, yağsız tavuk kanat, mango, kavun, fındık, bamya, kabak, tatlı patates, zerdeçal ve kabak gibi antienflamatuar yiyecekleri ve baharatları günlük yemeklerinize ekleyebilirsiniz.

Omega-3 yağ asitleri gibi sağlıklı yağlar açısından zengin besinler de iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Keten tohumu, somon, ghee yani sade yağ gibi sağlıklı yağlar ve diğer besinleri içeren besin takviyeleri, bu hastalığı olan erişkinlerde kızarıklığın yatışmasına, kuru ve buğulu gözlerin sakinleşmesine yardımcı olabilir.

Vücuttaki iyi bakterileri üretmeye yardımcı olan gıdalar, rosacea semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bazı durumlarda gül hastalığının, bağırsaklarımızda ve cildimizde yaşayan mikroorganizmalarda oluşan bir dengesizlik tarafından tetiklendiği düşünülmektedir.

Lif bakımından zengin besinler, prebiyotikler ve probiyotikler içerir. Prebiyotik yiyecekler bağırsak ortamının iyi bakteriler için sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Probiyotik gıdalar vücudunuza daha iyi mikroorganizmalar eklemenize yardımcı olur.

Az yağlı yoğurt, süt peyniri, soya sütü, soya krem ​​peynir, sebze ve meyve turşusu, pancar suyu, şekersiz ananas suyu, şekersiz üzüm suyu, lahana suyu, lâhana turşusu, kefir, kombucha çayı, muz, soğan, çiğ pırasa, çiğ enginar, çiğ kuşkonmaz, çiğ sarımsak, hindiba kökü, karahindiba, mercimek, yulaf, arpa, filizlenmiş buğday gibi kepekli tahıllar probiyotik gıdalardır ve gül hastalığı olan kişiler sık sık tüketmelidir.

Bazı yetişkinlerde bu cilt hastalığı daha da kötüleştirebilir. Şekerli ve işlenmiş yiyecekler gibi vücutta kronik enflamasyona neden olan yiyecekler, hastalığın şiddetlenmesine neden olur. Bu yüzden rafine şeker, şekerli gıdalar, beyaz un, işlenmiş bitkisel yağlar, kızarmış yiyecekler, işlenmiş etler, şekerli meyve suları ve gazlı içecekler, yapay tatlandırıcılar, gıda koruyucuları ve katkı maddelerinden uzak durmanız gerekir.

Araştırmalara göre, bu hastalığı tetikleyen maddelerden birisi de alkollü içeceklerdir. Az miktarda alkol bile kızarıklık gibi semptomları tetikleyebilir. Buna şarap, likör, şampanya, burbon, cin, votka, bira ve diğer alkollü içecekler dahildir. Çay, kahve, elma suyu ve sıcak çikolata gibi sıcak içecekler de bu hastalığı tetikleyebilir. Bu büyük olasılıkla kafein nedeniyle değil, vücut sıcaklığını arttırdıkları içindir.

Araştırmalar, baharat ve baharatlı yiyeceklerin de bu hastalığı tetiklediğini ortaya koydu. Genel olarak bu yiyeceklerde bulunan kimyasal kapsaisin maddesi vücut ısısını arttırdığı için rozasea hastalığını tetikler.

Selma Ulusoy

7 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yapılan Yorumlar
1 Yanıtlanan Yorumlar
1 Takipçiler
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Berfinömer Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
ömer
Ziyaretçi
ömer

merhaba izotreonin tedavimde 4. ayımdayım ve çevrem yüzümün değiştiğini beyaz olduğunu kızarıklıkların gittiğini belirtiyor. Ben de çok mutluyum ancak 20-40-40 ve bu ay 30 mg kullanacağım ilaçtan bana kalsa çok kullanıp tekrarlamayı azaltmaktan yanayım ama doktorum bunu istemedi yeterli olacağını söyledi daha tecrübeli birisi varsa yardımcı olabilir mi acaba ?

Berfin
Ziyaretçi
Berfin

Ne durumdasiniz

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı