Kereviz Suyu Faydaları Nelerdir? Kereviz Suyu ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

17.12.2021
480
Kereviz Suyu Faydaları Nelerdir? Kereviz Suyu ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
Modelistlik Kursu

Kereviz suyu faydaları son yıllarda popülaritesini artırdı. Cilt sağlığı için sözde faydaları nedeniyle övülür ve bazı insanlar akne tedavisine yardımcı olduğunu bile iddia eder. Ancak, bu özelliklerin bilim tarafından desteklenip desteklenmediğini merak edebilirsiniz. Bu makale, kereviz suyunun cildiniz için iyi olup olmadığını anlatıyor.

Kereviz Suyu Akne Tedavi Edebilir mi?

Birçok kişi kereviz suyunun sivilceleri tedavi edebileceğine söylese de, hiçbir çalışma bu amaç için olduğunu kanıtlamamıştır.

Akne, tıkanmış gözeneklere yol açan inflamatuar bir cilt durumudur. Başlıca nedenleri arasında yaş, genetik, hormonlar, diyet gibi belirli bakteri türleri bulunur.

Kereviz Suyu ile İlgili Yanlış İddialar

Kereviz Suyu ile İlgili Yanlış İddialar Nelerdir?

Akne kapsamlı bir şekilde araştırılmış olmasına rağmen, bazı insanlar aşırı streptokok bakterisi nedeniyle aşırı sebum, cildinizdeki bir yağ -üretiminden kaynaklandığını iddia ediyor. Kereviz suyundaki tuzun Streptococcus’u öldürdüğü ve böylece akneyi azalttığı söylenir.

Ancak bu iddialar aknenin karmaşıklığını fazlasıyla basite indirgemekte ve bu bakterilerin insan sağlığına hem zarar verebileceği hem de yardımcı olabileceği gerçeğini göz ardı etmektedir. Ayrıca, sınırlı araştırmalar kerevizin Streptococcus’u öldürdüğü fikrini desteklemektedir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Bir çalışma kereviz yapraklarının Streptococcus mutans’a karşı antibakteriyel etki gösterdiğini gösterse de, bu bir diş macunu formülasyonuydu.

Ayrıca vücudunuzda fazla miktarda zararlı Streptokok bakterisi varsa antibiyotik almanız gerekebilir ve her zaman bir sağlık uzmanına danışmalısınız.

Ayrıca, tuzun gıda muhafazası ve diş sağlığı için antibakteriyel özellikleri olmasına rağmen, kereviz suyunun sodyum içeriğinin bakteriyel enfeksiyonları veya akne prevalansını azalttığı fikrini destekleyen hiçbir araştırma yoktur. Kereviz suyu fayları sadece bunlarla sınırlı değil.

Akne için Kereviz Suyunun Potansiyel Faydaları Nelerdir?

Kereviz suyunun sivilceyi tedavi ettiği fikrini destekleyen hiçbir çalışma olmamasına rağmen, başka nedenlerle sivilce semptomlarını hafifletebilir.

Kereviz suyunun şekeri düşüktür ve soda, özel kahveler ve enerji içecekleri gibi şekerli içecekler için iyi bir alternatiftir. Araştırmalar, yüksek şekerli diyetleri artan akne ve düşük glisemik diyetleri azalan akne ile ilişkilendirmektedir.

Bir düşük glisemik diyet hızla kan şekeri düzeylerini artırmak değil gıdalar vurgular. Bunlara sebzeler, kepekli tahıllar, mercimek, fasulye gibi lif açısından zengin besinler ve çilek, elma ve armut gibi bazı meyveler dâhildir.

Şekerli içecekleri kereviz suyuyla değiştirirseniz, diyetinizdeki daha az şeker ve daha fazla lif nedeniyle sivilcelerde azalma görebilirsiniz.

Ayrıca kereviz suyu, iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek zengin bir vitamin, mineral ve antioksidan kaynağıdır.

Aknenin inflamatuar bir durum olduğu göz önüne alındığında, anti-inflamatuar gıdalar yemek oksidatif stresi ve akneye katkıda bulunan insülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1) gibi hormon düzeylerini azaltabilir.

Kereviz Suyunun Cilde Faydaları

 • Gün boyunca yeterince sıvı içmek, cilt hücrelerinizi iyi durumda tutmak için hidrasyon seviyelerinin korunmasına yardımcı olur. Susuz kaldığınızda, cildiniz donuk görünmeye başlayabilir, bu da ince çizgileri ve kırışıklıkları artırır.
 • Bununla birlikte, sıvı içmek kuru cildi iyileştirmekle ilişkili değildir. Kuru cilt, cildinizdeki koruyucu yağ seviyesinin azalmasından kaynaklanır ve genellikle cildinizin epidermisindeki suyu kapatmak için nemlendiricilerle tedavi edilir.
 • Sabun değiştirmek, ılık (sıcak değil) su kullanmak ve banyodan birkaç dakika sonra krem ​​sürmek gibi diğer önleyici tedbirler de önerilir.
 • Bununla birlikte, sürekli olarak nemli kalmak genel sağlık için önemlidir ve cildinizin taze görünmesine yardımcı olur.
 • Cildinizdeki besin mevcudiyetini artırır.
 • Kereviz suyu cildinize gönderilen besin miktarını artırabilir.
 • Nemlendirici etkileri, cildiniz de dâhil olmak üzere vücudunuzdaki besin maddelerinin verilmesine ve atık ürünlerin atılmasına yardımcı olabilir.
 • Ayrıca kereviz suyu, lif, magnezyum, çinko ve A, B, C ve K vitaminleri gibi cilt sağlığını destekleyen birden fazla besin içerir. Örneğin, C vitamini kolajen sentezinde anahtar rol oynarken çinko yara iyileşmesi için önemlidir.
 • Son olarak, antioksidanları cildinizin korunmasına yardımcı olabilir ve daha hızlı ve daha etkili bir şekilde gençleşmesini sağlayabilir.

Kereviz suyu ile Beslenme ve Besin Değerleri

Kereviz suyu besinlerle doludur ve diyetinize mükemmel bir katkı sağlar. Sadece 1 bardak (240 mL) şunları sağlar.

 • Kalori: 42,5
 • Protein: 2 gram
 • Karbonhidrat: 9.5 gram
 • Lif: 4 gram
 • Şeker: 5 gram
 • Kalsiyum: Günlük Değerin (DV) %8’i
 • Magnezyum: DV’nin %7’si
 • Fosfor: DV’nin %5’i
 • Potasyum: DV’nin %14’ü
 • Sodyum: DV’nin %9’u
 • A Vitamini: DV’nin %7’si
 • C Vitamini: DV’nin %16’sı
 • K Vitamini: DV’nin %74’ü

Ek olarak, bakır, çinko, folat, biyotin ve çok sayıda B vitamini gibi küçük miktarlarda mikro besinler sunar . Ayrıca vücudunuzdaki inflamasyonu ve oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilecek flavonoid antioksidanlar açısından da zengindir.

Son olarak, kerevizin suyunu sıkmak besinlerini yoğunlaştırır ve tek bir bardakta daha fazla kereviz tüketmenizi sağlar.

Kereviz Suyu Nasıl Yapılır?

Evde kereviz suyu yapmak istiyorsanız, burada meyve sıkacağı yerine blender kullanan basit bir tarif var.

 • 3-4 kereviz sapını akan su altında yıkayın, acıyı azaltmak için tüm yaprakları çıkarın.
 • Sapları küçük parçalar halinde kesin.
 • Karıştırıcıya kereviz ekleyin ve pürüzsüz olana kadar karıştırın.
 • Geniş bir bardağın üzerine bir süzgeç yerleştirin ve mümkün olduğunca fazla sıvıyı sıkmak için aşağı doğru bastırarak karışımı süzgecin içine dökün. Meyve suyu bardakta toplanacaktır.
 • Lezzet ve besin içeriğini iyileştirmek için limon suyu, zencefil veya yeşil elma eklemeyi deneyebilirsiniz.

Ayrıca meyve suyu dükkanlarından veya marketlerden kereviz suyu satın alabilirsiniz. Ancak, ilave şeker olmadığından emin olmak için içerik etiketini okuduğunuzdan emin olun. Kereviz suyunun faydaları yazımız şimdilik bu kadar. Bir başka yazımızda görüşmek üzere…

Bizi YouTube de takip edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.