Reklamlar
Psikoloji

Motivasyon Nedir ve Motivasyon Teorileri

Reklamlar

Motivasyon nedir? belirli bir zamanda belirli bir şekilde davranmamıza neden olan farklı psikolojik ve fizyolojik faktörleri tanımlar.

Motive olduğumuz zaman genellikle üç özellik gösteririz:

  1. Bazı hareketlerde bulunmak için enerji yükleniriz.
  2. Enerjimizi belli bir hedefe ulaşmak için yönlendiririz.
  3. O hedefe ulaşmak konusunda farklı şiddetlerde duygulara sahibizdir.

Motivasyon Teorileri

İçgüdü

İçgüdü nedir? davranışları belirleyen doğuştan gelen bir özellik olan eğilimler ya da biyolojik güçlerdir.

Sabit faaliyet örüntüsü, bir organizmayı belli çevresel şartlar içinde sabit şekilde davranmaya eğilimli hale getiren içten gelen biyolojik bir güçtür.

Reklamlar

Beyin: Ödül/Zevk Merkezi

Ödül/zevk merkezi, accumben çekirdeği ve ventral tegmental alan gibi beynin çeşitli bölgelerinde ve dopamin gibi çeşitli nöroileticileri kapsar. Bu bileşenler ödüllendirici ve zevk veren duyguları oluşturan nöral devreleri meydana getirir.

Teşvikler

Üniversiteye girmek için, neden bir sürü şeyden vazgeçip sadece ders çalıştığınızı sorduğumuzda motivasyon konusu kişisel bir hal alır. Artık üniversiteye girdiğinize göre onca sınav için ders çalışmaya ve o kadar ödevi hazırlamaya sizi motive eden nedir? Bunun cevaplarından bir tanesi, çok büyük bir teşvik olan üniversite diplomasını almaya motive olmuş olmanızdır.

Teşvik, değer vermeyi öğrendiğimiz ve elde etmek için motive olduğumuz nesne ya da düşünce şeklinde hedeflerdir.

Teşviklerin iki ortak özelliği var. Birincisi, değer vermeyi öğrendiğimiz düşünceler (‘’ Diploma almak istiyorum’’) yâ da nesneler (‘’ Para, kıyafet’’) olabilir. Örneğin, beş yaşındayken henüz iyi bir eğitimin değerini öğrenmemiştik. İkincisi, teşviklerin değeri zaman içinde değişebilir. Sabah saat 7’de pizza bir teşvik olmayabilir, ancak akşam saat 7’de önemli bir teşvik haline gelebilir. Davranışlarımızın çoğu diploma, övgü, para, kıyafet ya da akademik başarı gibi çeşitli teşvikler tarafından motive edilir. Teşviklerinizi çektiğini ya da onları elde etmemiz için bizi motive ettiğini düşünebilirsiniz.

Reklamlar

Tatlı ister misiniz? Teşvikler karnımız tok olmasında bile tatlı şeylere kesinlikle hayır demememizi, dolaplarımızın dolu olmasına rağmen kıyafet almaya devam etmemizi açıklar. Acil ihtiyaçlarımız karşılanmış olsa bile ( Karnım tok ya da yeterince kıyafetim var) çok değer verilen teşvikler örneğin arzu edilen yiyecekler ya da güzel kıyafetler onları elde etmemiz için bizi motive etme gücüne sahiptir. Teşvikler ayrıca insanları düşünmeden alışveriş yapmasını da açıklıyor.
Mark neden tırmanıyor? Mark’ın tırmanmak için motive olmasının diğer sebepleri muhtemelen ulusal medya tarafından tanınmak konuşma yapmak üzere davetler almak ve başka özürlülere bağışlayacağı, sponsorlar tarafından verilecek olan para gibi teşviklerdir. Ancak Mark’ın tırmanmasında aynı derecede etkili olan sebepler muhtemelen bilişsel faktörleri de içeriyor.

Motivasyonda Bilişsel Faktörler
Motivasyonda Bilişsel Faktörler

Motivasyonda Bilişsel Faktörler

İnsanlar neden maraton koşar?

Binlerce insan sadece ilk üçe girenlerin para ödülü aldığı, diğerlerine ise sadece birer t-shirt verildiği 41 kilometrelik maraton koşularına katılmak için aylarca hazırlanıyor. İnsanları böylesi bir çileye katlanmaya motive eden nedir? Bunun cevabı 1960’larda psikologların insan motivasyonunu açıklamak için bilişsel kavramları kullanmaya başladığı dönemlerde bulunabilir .Bu bilişsel faktör araştırmacıları insanların genellikle bir t-shirtten fazla bir ödülü olmayan maratonları koşmalarının sebebini dışsal ve içsel güdülenme arasındaki farkla ilgili olduğunu söylüyor. İşte motivasyon nedir sorusuna en güzel yanıt bu olsa gerek.

Dışsal güdülenme

Biyolojik ihtiyaçları azaltan ya da teşvik veya dışsal ödüller almamıza yardımcı olan belli davranış ve faaliyetlere katılmayı kapsar.

İçsel güdülenme

İnanış ya da beklentilerimizi yerine getirdiği için, faaliyetin kendisi ödüllendiricidir. Bu sayede belli davranış ya da faaliyetlere katılmayı kapsar.

İçsel güdülenme insanların gönüllü olmasını, hobilerine saatler ayırmasını, maratona katılmasını ya da kişisel projeler üzerinde çalışmasını açıklıyor çünkü bu faaliyetler kişisel olarak ödüllendirici, tatmin edici ve zorlayıcıdır. İçsel güdülenme birçok davranışı, dışsal teşvikler yerine kişisel inanışlarımız, beklentilerimiz veya hedeflerimiz nedeniyle yapmamızı açıklıyor.

Mark neden tırmanıyor?

Bilişsel teorinin içsel güdülenme kavramına göre Mark’ın tehlikeli ve neredeyse imkânsız bir tırmanışı gerçekleştirmeye motive olmasının sebebi, tırmanışın kendisi için ödüllendirici olmasıdır. Mark, bacaklarını kullanma yetisini kaybetmeden önce hırslı bir tırmanıcıydı. Çok güçlü motivasyon araçları olan kişisel hedefler ve beklentilere ulaşabilmek için tırmanmaya devam ediyor. Mark’ın da dediği gibi, “Herkesin kendi hedefleri var.”

Motivasyon Sözleri

Kötümser her fırsatta zorluk görür, iyimser her fırsatta kolaylık görür.

Winston Churchill

Bilmek yetmez uygulamak lazım; istemek yetmez yapmak lazım.

GOETHE

“Sadece çok ileri gitme riskini alanlar ne kadar ileri gidebildiklerini görür”

T.S. Elliot

“Oturduğumuz sürece korkular yaratırız. Harekete geçtiğimizde ise korkularımızın üstesinden geliriz.”

Dr Henry Link

Yüksek bir tepeye tırmandığında daha tırmanacak çok tepe olduğunu göreceksin

Nelson Mandela

Hayat her ne kadar zor görünse de, yapabileceğiniz ve başarabileceğiniz bir şey her zaman vardır.

Stephen Hawking

Motivasyon nedir ve motivasyon teorileri yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir başka yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın. Ayrıca Ergenlik Dönemi ile Terapiler, Psikoterapi ve İlk Tedavi Yöntemleri yazımızı okuyabilirsiniz. Bizi pinterest te takip edebilirsiniz.

Aşağıda yorum kutusuna motivasyon ile ilgili kendi sözlerinizi yazabilirsiniz.

Reklamlar

Dr.Ümit Uslu

Siyaset bilimi eğitiminin bana kattığı katkıları sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Reklamlar
Başa dön tuşu