Meme Büyütme Ameliyatının Farkı

16.09.2022
362
Meme Büyütme Ameliyatının Farkı
Modelistlik Kursu

Meme estetiği operasyonlarının içerisinde en çok talep gören operasyonlardan biri de hiç şüphesiz meme büyütme ameliyatıdır. Göğüslerinde istediği dolgunluğa sahip olamayan, vücudun bütünüyle orantısız duracak şekil ve ebatlarda göğüslere sahip olan veya kilo vermek, hamilelik ve emzirme süreçleri gibi çeşitli sebeplerle göğüslerin mevcut hacmini ve diriliğini kaybettiği kişiler meme büyütme ameliyatı olarak istedikleri görünüme kavuşmak için estetik ve plastik cerrahlara sıklıkla başvurmaktadır. Alanında uzman doktorlar tarafından yapıldığı takdirde riskleri oldukça düşük olan ve yüz güldürücü sonuçlar sağlamaktadır. Konunun Uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas “Göğüs büyütme işlemi kişiye özel planlanır ve uygulanır.” diyerek göğüs büyütme ameliyatının detaylarını sizler için anlattı.

Meme büyütme ameliyatı nedir?

Meme büyütme ameliyatı nedir?

Meme büyütme ameliyatı nedir?

Meme büyütme ameliyatı, mevcut göğüslerinin büyüklüğünden ve şeklinden memnun olmayıp daha dolgun ve vücudu ile daha orantılı duracak göğüslere sahip olmak isteyen kişilerin meme bölgesine silikon protez yerleştirilmesiyle memeler istenen görünümün sağlandığı cerrahi bir işlemdir. Genel anestezi altında yapılmaktadır. Yaklaşık 1,5-2 saat içerisinde tamamlanan ameliyatın ardından hastalar genellikle bir gece hastanede kalırlar ve ardından ortalama bir hafta içerisinde de günlük yaşamlarına dönüş yaparlar.

Meme büyütme ameliyatlarının diğer meme estetiği ameliyatlarından farkı nedir?

Meme estetiği ameliyatları olarak bilinen ameliyatlar, meme büyütme, meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatlarını kapsamaktadır. Meme büyütme ameliyatında silikon protez ile memelere hacim kazandırılması amaçlanırken, meme küçültme ameliyatlarında fazla meme dokusunun çıkarılarak kişiye ağırlık yapan, yalnızca görsel değil, omuzlarda ve belde ağrı gibi fiziksel sorunlara da neden olan büyük memelerden kişiyi kurtararak hem psikolojik hem fiziksel rahatlama sağlanmaktadır. Meme dikleştirme ameliyatları ise, büyük memeli hastalarda fazla meme ve deri dokusu çıkarılıp gerdirilerek memelerde sıkılaşma ve toparlanma sağlanırken, küçük memeli hastalarda ise meme bölgesine yerleştirilen silikon protezler sayesinde toparlanma ve dik görünüm sağlanmaktadır.

Meme büyütme ameliyatları nasıl yapılır?

Meme büyütme ameliyatları öncesinde hasta detaylı bir şekilde muayene edilerek mevcut meme şekline, yapısına ve vücut orantısına en uygun olacak ve en doğal görünecek olan protez şekli ve büyüklüğü belirlenir. Bu ameliyatlarda hastanın beklentisinin karşılanması ve hasta özelinde aşama aşama tasarlanarak en doğal sonucun elde edilmesi oldukça önemlidir. Ameliyat öncesinde hastaya genel anestezi uygulanarak ameliyat esnasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmemesi sağlanır. Hasta uyutulduktan sonra ameliyat öncesinde memenin durumuna göre belirlenen yerlerden 4-5 cm’lik kesiler açılır. Kesi yerleri genellikle meme başı, meme altı veya koltuk altından olmaktadır. Kesi yerlerinin açılmasının ardından ise hasta özelinde belirlenen özelliklerde ve büyüklükteki silikon protezler göğüs bölgesine yerleştirilir. Kanama ihtimali olan hastalar için kan birikmesini önlemek üzere dren yerleşimi de ameliyat esnasında yapılabilmektedir. Kesi yerlerinin estetik dikiş ile kapatılıp, göğüs bölgesinin ödemin önlenmesi amacıyla bandajlanmasının ardından ameliyat tamamlanır.

Meme büyütme ameliyatının sonrasında hastanede kalınması gerekir mi?

Meme büyütme ameliyatlarında genel anestezi uygulandığından dolayı hastanın belirli bir süre hastanede gözlem altında tutulması ve anestezinin herhangi bir yan etkisinin olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Devamında eğer hasta kendisini iyi hissediyorsa taburcu olabilir. Ancak biz genellikle ilk gece oluşabilecek ağrının kontrol altında tutulabilmesi ve hastanın konforlu bir gece geçirebilmesi için ameliyat gününün gecesinde hastanede kalınmasını tavsiye ediyoruz. Özellikle implantın kas altına yerleştirildiği hastalarda ameliyatın ilk gecesinde daha fazla ağrı olabildiğinden dolayı hastanede kalmaları çok daha rahat etmelerini sağlamaktadır.

Meme büyütme ameliyatının yapılabilmesi için yaş sınırı var mı?

Tüm estetik cerrahi işlemlerinde olduğu gibi meme büyütme ameliyatlarının yapılabilmesi için hastanın 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Bu yaşın altında henüz hormonal ve fiziksel gelişim süreci devam ettiğinden dolayı hastanın vücudu nihai görünümüne kavuşmamıştır. Bu nedenle hem genel sağlık durumu açısından hem de hasta için istenen uygun sonucun sağlanması açısından 18 yaşının tamamlanması beklenir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Meme büyütme ameliyatları kimlere yapılır?

Meme büyütme ameliyatları kimlere yapılır?

Meme büyütme ameliyatları kimlere yapılır?

  • Mevcut meme şeklinden ve büyüklüğünden memnun olmayan,
  • İki meme arasında asimetri ve büyüklük farkı bulunan,
  • Hamilelik ve emzirme süreçlerinin sonrasında mevcut meme hacminde kayıp yaşamış,
  • Göğüs kanseri nedeniyle göğüslerinden birini veya her ikisini aldırmak durumunda kalmış,
  • Sağlık durumu açısından genel anestezi almasında herhangi bir sakınca bulunmayan,
  • 18 yaşını doldurmuş tüm kadınlara göğüs büyütme ameliyatı yapılmaktadır.

Meme büyütme ameliyatlarına alternatif olabilecek meme büyütme işlemleri var mı?

Göğüs bölgesinde kalıcı hacim ve dolgunluk isteyen hastalar için yapılabilecek tek işlem meme büyütme ameliyatlarıdır. Ancak ameliyattan korkan veya başka sebepler nedeniyle ameliyat olmak istemeyen hastalar için de geçici etkiye sahip 2 ayrı göğüs büyütme işlemi mevcuttur. Bu işlemlerden birincisi yağ enjeksiyonu ile meme büyütme, diğeri ise dolgu maddesi ile göğüs büyütmedir. Her iki işlem de meme büyütme ameliyatlarıyla kıyaslandığında daha kolay ve daha az maliyetli olsalar da geçici etkiye sahiplerdir ve zaman içerisinde tekrarlarının yapılması gerekmektedir.

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme nasıl yapılır?

Hastanın karın, bel, basen, kalça veya iç bacak gibi yağ birikiminin olduğu vücut bölgelerinden liposuction yöntemiyle alınan yağlar, çeşitli işlemlere tabii tutulduktan sonra hastanın göğüs bölgesine enjekte edilirler ve istenen dolgunluğu sağlarlar. İşlemin başlangıcında hastanın vücudu için ön görülen işlem süresine bağlı olarak genel anestezi veya sedasyon uygulaması yapılır. Ardından hasta özelinde en uygun liposuction tekniği kullanılarak yağ birikiminin olduğu bölgedeki yağlar parçalanır. Bu esnada ince kanüller aracılığıyla parçalanan yağlar vücuttan çıkarılır. Özel işlemlere tabii tutulması sayesinde ayrıştırılan kaliteli yağ dokuları, hastanın meme bölgesine enjekte edilir. Tüm işlem genellikle 2-4 saat içerisinde tamamlanmış olur.

Dolgu maddesi ile meme büyütme nasıl yapılır?

Meme büyütme amacıyla kullanılan dolgu maddesi, bu işlem için özel olarak üretilen ve %97’si sudan oluşarak insan bedeniyle tamamen uyumlu hale gelen Aquafilling dolgusudur. İşlem öncesinde hastanın göğüs bölgesine lokal anestezi uygulanır. Bu sayede hasta herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. Ardından göğüs bölgesine homojen bir şekilde yayılabilmesi adına dolgu maddesi yavaş yavaş enjekte edilir. Hyalüronik asit içerikli dolgu maddelerinden farklı olarak vücutta çok daha uzun süreli etki eden bu dolgu maddesi, enjekte edildiği bölgede çeşitli tepkimelere yol açarak göğüslerde istenen hacmi sağlar. Yaklaşık 30-40 dakika içerisinde tamamlanan bu işlem sonrasında uzun iyileşme süreçleri yaşanmadan hastalar günlük yaşamlarına kolaylıkla geri dönebilmektedirler. Dolgu maddesinin zaman içerisinde vücut tarafından eritilmesiyle beraber hastanın arzu etmesi halinde işlemin tekrarı mümkündür.

Meme büyütme ameliyatının fiyatı nedir?

Meme büyütme ameliyatları Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas tarafından yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin haber ve internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal olmadığı gibi, meme büyütme ameliyatının fiyatı doktorun tecrübesine, hastanın mevcut durumuna ve kullanılacak olan protezin özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle daha dolgun ve daha büyük göğüslere sahip olmak isteyen hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve bilgi alabilirler.

Op. Dr. Leyla Arvas

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.