Ventolin Şurup Ne İşe Yarar? Ne İçin Kullanılır?

27.08.2021
411
Ventolin Şurup Ne İşe Yarar? Ne İçin Kullanılır?
Modelistlik Kursu

Ventolin şurup denildiğinde ilk olarak insan vücudundaki akciğer yapısı ele alınmalıdır. Çünkü Ventolin şurup akciğerde bulunan küçük hava yıllarını etkileyen bir ilaçtır. Bu küçük hava yollarının duvarlarında yer alan kasların rahatlamasını sağlayan Ventolin şurup kişinin daha rahat nefes almasına yardımcı olmaktadır.

 • Dikkat! Bu şurubu doktor kontrolü altında kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ventolin şurup ne için kullanılır sorusunu araştıran kişiler genellikle bu ürünü kullanacak olan bireylerdir ve faydalarını öğrenmek amacıyla bu konuyu araştırmaktadır. Ventolin şurup, amfizem, kronik bronşit ve astım gibi hastalıkların tedavi süreçlerinde kullanılan bir ilaç türüdür. Aynı zamanda solunumda güçlük, hırıltılı nefes alma gibi rahatsızlıklarda da kullanıldığı görülmektedir.

Özellikle astım hastaları yaşadıkları krizlerde güçlükle nefes alabilmektedir. Bu süreç astım ile mücadele eden bireyleri oldukça zor durumda bırakmaktadır. Astım hastalarının yaşadıkları astım krizlerinde kişinin rahatlaması amacıyla Ventolin şurup kullanması önerilenler arasında yer almaktadır. Bu sayede astım rahatsızlığı yaşayan bireylerin yaşam kaliteleri artmaktadır.

KOAH hastalığının neden olduğu nefes darlığı ve öksürük gibi şikayetleri de yatıştırabilen bu şurup, kişilerin üzerinde sakinleştirici bir etki yaratarak 4-6 saat rahatlamalarını sağlamaktadır. Bu yarattığı etki sayesinde sağlık sorunu çeken kişilerin normal hayatları biraz daha kolay ilerleyebilmektedir.

Ventolin Şurup Nasıl Kullanılır?

Nefes darlığı yaşayan veya ani öksürük krizleri ile karşılaşan kişiler Ventolin şurup sayesinde rahat bir gün geçirme imkanına sahip olmaktadır. Nefes darlığına sebep olan rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bu şurup, yarattığı rahatlama hissi sayesinde kişinin yaşam kalitesini artırmaktadır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Ventolin şurup nasıl kullanılır sorusunun cevabını ilaç içerisindeki kullanım kılavuzundan veya doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Bazı internet sitelerinde ise yaygın olarak bulunan kullanım şekilleri mevcuttur. Aşağıda yer alan bilgilerden bu yaygın kullanım şekillerine ulaşabilirsiniz.

Ventolin şurup özellikle doktorun belirlediği şekilde kullanılması gereken bir ilaçtır. Çoğu uzmana göre ise;

 • Yeterli olarak görülen doz her gün 3-4 defa 10 ml şeklindedir.
 • Hastalığın ilerleme hızına veya seyrine göre doktorlar ilaç dozunu artırabilmektedir. Her bir doz 20 ml kadar artırılmaktadır.
 • Çocuklarda kullanımı yetişkinlerde olduğu gibi ağız yolundandır. Fakat kullanım miktarı yaşa göre değişiklik göstermektedir.
 • 2 ile 6 yaş arası grubunda olan çocuklar için; günde 3-4 kez, 2,5 veya 5 ml şeklindedir.
 • 6 ile 12 yaş arası grubunda olan çocuklar için; günde 3-4 kez, 5 ml şeklindedir.
 • 12 yaş ve üzerinde olan çocuklar için; günde 3-4 kez, 5 veya 10 ml şeklindedir.
 • 65 yaş üzeri kullanımlarda ise günde 3-4 kez, 5 ml olarak tavsiye edilmektedir.
Yan Etkileri

Yan Etkileri

Ventolin Şurup Yan Etkileri

Bazı ilaçlar içeriğindeki maddeler sebebiyle kişi üzerinde yan etkilerin oluşmasına neden olabilmektedir. Bu yan etkiler kişiden kişiye göre değişiklik gösterse de sıklıkla görülen etkiler konusunda her birey uyarılmaktadır.

Ventolin şurup yan etkileri doktorunuz veya eczacınız tarafından size söylenmektedir. Bu yan etkilerin artması veya sürekli olarak devam etmesi halinde mutlaka uzman bir hekime başvurmanızda fayda olacaktır. Aşağıda bu şurubun yan etkileri listelenmiştir.

 • Titreme
 • Kalp ritminin hızlanması
 • Kas krampları
 • Kanda yer alan potasyum düzeyinin normalden az seviyeye gerilemesi
 • Kol ve bacak damarlarında genişleme
 • Kaslarda meydana gelen gerginlik hissi
 • Aşırı hareketlilik

Bu listede yaygın olarak görülen ve nadir olarak görülen yan etkiler karışık olarak verilmiştir. Tedavi sürecinde bu yan etkilere rastlayan bireyler ihmal etmeyerek hızlı bir şekilde mutlaka doktorlarına durumu bildirmelidir.

Ventolin Şurup Açıldıktan Sonra Ne Kadar Sürede Kullanılmalıdır?

Kişiler yaşadıkları rahatsızlık sonucu nedeniyle doktor kontrolünden geçerek belli bir tedavi sürecine tabi tutulurlar. Bu tedavi sürecinde kullanılacak olan ilaçların türü, kullanım miktarı ve kullanım şekli oldukça önemlidir. Kullanmanız gereken ilaçlar hakkında doktorunuzdan veya eczacınızdan kesin bilgiler almanız yanlış adımlar atmanızı önleyecektir.

Ventolin şurup açıldıktan sonra ne kadar sürede kullanılmalıdır sorusu da ilacı kullanacağınız şekli ve süreyi etkileyen nitelikler taşımaktadır. Her ilaç ne kadar sürede tüketilmesi gerektiğini gösteren son kullanma tarihine sahiptir. Ventolin şurup ise açıldıktan sonra mutlaka 3 ay içerisinde kullanılması gereken bir ilaçtır. Aynı zamanda bu ilacı güneş ışığından uzak ve serin yerlerde saklamanız gerekmektedir. Çocukların erişemeyeceği noktalarda muhafaza etmenizde de yarar vardır.

Ventolin Şurup Fiyatı (güncel)

Eczanelerde ventolin şurubunun fiyatı 11,00 TL ile 15,00 TL arasındadır. Bu ücret 2mg/5mg (150 ml) için geçerlidir.

Ventolin Şurup Reçetesiz Alınır mı?

Doktorunuz veya aile hekiminiz tarafınca yapılan muayene sonrasında reçete yazdıysa şurubun ücreti devlet tarafından karşılanır.

Ventolin Şurubun Kokusu ve Tadı Nasıl?

Birçok çocuk ve hatta yetişkin şurupların tadını ve kokusunu sevmeyebilir. Ventolin şurubun tadı anlatabilecek bir tat olmasa da kokusu portakal kokusuna benzemektedir.

Şeker Hastaları Ventolin Şurup Kullanabilir mi?

Diyabet diğer adıyla şeker hastalığı ülkemizde çok yaygın olmakla birlikte sebebi daha çok genetik faktörlere dayanmaktadır. Bazı yiyecek ve içecekler gibi bazı ilaçlar da şeker hastaları için tehlikeli ve zararlı olabilmektedir. Ventolin şurup da dikkat etmeniz gereken ilaçlardan biridir. Çünkü şurubu kullandığınızda kan şekerinizin yükselmesi gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce mutlaka doktorunuza şeker hastası olduğunuz konusunda bilgi veriniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.