Kimlik Hırsızlığı Sendromu Nedir?

12.11.2019
162
Kimlik Hırsızlığı Sendromu Nedir?
Modelistlik Kursu

Kendisinden sıklıkla şüphe eden, yaşadığı hayat başta olmak üzere çalıştığı hayatı hak etmediğini düşünen kişilere kimlik hırsızlığı sendromu teşhisi konulmaktadır. Son zamanlarda birçok kişide meydana gelen bu sorun birçok psikolojik rahatsızlığa neden olmaktadır. Örneğin kendisine yapılan övgüleri hak etmediğini düşünen gerçekte tecrübesiz, deneyimsiz, yeteneksiz, başarısız ve bilgisiz olduğunu düşünen kişilere bu teşhis konulmaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz durumlardan herhangi birisi beyninizi sürekli yiyip bitiriyorsa kimlik hırsızlığı ile karşı karşıya olduğunuzu söyleyebiliriz. Günümüzde iş dünyasında çalışan kişilerin yaklaşık %65’inde bu tarz belirtilerin olduğu tespit edilmiştir. Genelde bir anda kariyer basamaklarını tırmanan kişilerin geldikleri noktayı hak etmediklerini düşündüklerini söyleyebiliriz.

Kimlik hırsızlığı sendromu
Kimlik hırsızlığı sendromu

Kimlik Hırsızı Sendromu Neden Olur?

Kendisini yetersiz olarak hisseden kişilerde ortaya çıkan bu sendromda kişiye yapılan övgü ve takdirler kişinin kendisi ile ters düşmesine neden oluyor. Başkalarının başarılarını çalıyormuş gibi düşünülmesine neden olan bu sendrom kişinin kendi yeteneklerinin ortaya çıkışını engelliyor. Daha çok profesyonel insanlarda görülen bu sorun kendi yaş grubuna göre çok fazla başarılar elde etmelerinden kaynaklanıyor. Kariyer basamaklarından birer ikişer çıkan profesyonel kişiler, etraflarında meydana gelen değişimleri hiçbir şekilde takip edemiyor. Bu sendromun ortaya çıkmasının nedenleri ise;

Hak Edilmemiş Övgü

Kimlik hırsızlığı sendromu nedenleri arasında ilk olarak hak edilmemiş övgü yer aldığını görüyoruz. Daha çocuk yaştan itibaren anne, baba, dede, kardeş gibi birinci derece insanlardan alınan övgülerin hak edilmediğini düşünen kişiler, belirli bir süreden sonra kendilerini sahtekar olarak dahi görmektedirler. Çevrelerindeki insanlar tarafından “iyi bir kız, iyi bir oğlan” gibi iltifatlar alan, okulda başkaları ile kıyaslanarak takdir edilen kişilerde ilerleyen yaşlarda bu sendrom ortaya çıkmaktadır.

Hiç Övgü Almamak

Çok fazla övgü almak kadar hiç övgü almamak da bu sendromu tetiklemektedir. Kendince başarılı işlere imza atan ancak hiç övülmeyen kişiler belli bir süreden sonra yetersiz görmelerine neden olmaktadır. Övgü, kişinin özgüvenini beslemek için gerekli olan en temel şeylerden birisidir. Övgü alamayan kişiler, yaptıkları en ufak bir işte dahi kendilerine güvensizlik duyarlar. Bu durum çocuklar için daha can sıkıcı bir hale gelebilmektedir.

Yetki Verilmeme

Koşullu şartlar ile yetiştirilen çocuklarda hem özgüven kaybı hem de kimlik hırsızlığı sendromu meydana gelebilmektedir. Odanı toplarsan akşam dışarı çıkarabilirsin, ödevlerini yapabilirsen ön koltukta oturabilirsin gibi koşullu şartlar ile yetiştirilen kişiler genelde hayatta hiçbir şeyi hak etmediklerini düşünür. Koşullu yetiştirilme de çocuklar her zaman ödül karşısında bir ceza almayı da beklerler.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Aile Tarafından Biçilen Rol

Kardeş ile büyümenin ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Aileni her zaman görev dağılımı yaparken belirli konulara dikkat etmektedir. Zeki, hassas, dikkatli, hırslı gibi özellikler görev dağılımında etkilidir. Çocuk kendi özelliğine göre görev dağılımı alamadığında da boşluğa düşebilmektedir.

Kimlik hırsızlığı sendromu tedavisi
Kimlik hırsızlığı sendromu tedavisi

Kimlik Hırsızlığı Tedavisi Adımları

Kimlik hırsızlığına neden olan durumlar yukarıdaki gibi listelenmiştir. Bu durumun tedavi ise aşağıdaki konular rehberlik etmektedir.

Niteliğe Değil Niceliğe Odaklanın

Kendisini yetersiz olarak gören sendrom mustaripleri övgü alsalar bile bunun sahte olduğunu düşünürler. Nitelikten ziyade niceliğe bakınız, sorunlara pozitif yaklaşıp üzerinden geldiğiniz için oradasınız. Elde ettiğiniz başarıları kabul edip övgülerin yerinde olduğuna karar vermeniz gerekiyor.

Övgüleri Sahiplenin

Size yapılan övgüleri her ne olursa olsun kabul etmeniz gerekiyor. Analiz yapmak, yargılamak sizin işiniz olmadığını, objektif bir şekilde sahiplenmeniz gerektiğini belirtmek isteriz.

Kelimeler Saçmayı Bırakın

Başarılarınızı başkasına anlatmaya çalışmayın. Yapacağınız açıklamalar sırasında karşınızdaki kişiye başrıyı hak etmediğiniz algısı oluşturabilirsiniz. Sizi takdir eden, başarılarınızdan dolayı öven kişilere teşekkür edip geçebilirsiniz.

Şanslı Olduğunuzu Düşünmeyin

Başarı ve şans kelimelerinin yan yana asla kullanmayın. Bazen doğru zamanda doğru yerde olabilirsiniz. Ancak; en zorlu koşullarda dahi başarılı işler ortaya çıkarmanın şans ile ilgili olmadığını bilmeniz gerekiyor. Çaba ve emek harcadığınızı bilmeniz kimlik hırsızlığından kurtulmanızı bilmek sizi rahatlatacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. aslan dedi ki:

     Kazanç kapısı arayan arkadaşlar için extra kazanç kapısı olan bir site önerim var: ustayazarcom  
    İçerik oluşturup sosyal medyada paylaşarak para kazanabiliyorsunuz, kazanç oranları diğerlerine göre çok iyi .
    Site size içerik oluşturmanız için youtube daki videolardan yararlanmanızıda sağlıyor,çok kullanışlı bir site
     , kendi içeriklerinizi sosyal medyada paylaşabiliyorsunuz