Rasta Saç Nasıl Yapılır? Kadın ve Erkek Rasta Saç Modelleri

24.10.2021
698
Rasta Saç Nasıl Yapılır? Kadın ve Erkek Rasta Saç Modelleri
Modelistlik Kursu

Saçlarınızı rasta saç olarak kullanmak istiyorsanız farklı bir kişiliğe sahip, bunun yanında farklı görünmeyi de seven bir kişi olmalısınız. Birçok insanda bu saç stilini yapmak isteyip çekindiklerinden yapmamaktadır. Bana sorarsanız ben de yapmazdım herhalde. Bu saçın kullanımı yaz aylarında oldukça ve pratiklik sağlayacaktır. Saçlarımızın birbirine karışıp kirlenmesini engelleyip sık sık yıkanmak istemeyecektir. Bu nedenle de yaz aylarında oldukça rağbet görmektedir. Birçok dünya yıldızı ve sanatçılarda rasta saçını kullanmaktadır.

Eski yıllardan günümüze kadar gelmiş olup, popülerliğini hala yitirmemiştir. Bu saç modeli oldukça popüler olduğundan birçok yerde uygun fiyatta, hijyen dışı yapma saç ile kalitesiz bir şekilde yapılmaktadır. Rasta saç kullanmak isterseniz eğer bu işte uzmanlaşmış bir kişi tarafından yaptırmalısınız ki uzun süre kullanıyor olasınız. Son dönemlerde erkek rasta saç modelleri de revaçta. Daha önce sadece kadınların tercih ettiği bu saç modelini şimdilerde erkeklerde tercih etmeye başladı.

 

Kadın ve Erkek Rasta saç modelleri pek çok şekilde yapılmaktadır. En çok bilinen ve kullanılan rasta saç tığ ve tarak ile yapılan olduğu bilinmekle beraber oldukça fazla kullanılıp tavsiye edilmektedir. Tığ ve tarak ile yapılan rasta tek tek el işçiliği ile yapıldığından uzun zaman alacak Bu nedenle diğer asla saçlara göre daha maliyetli olacaktır. Ama bu maliyet rastanın iyi olduğu takdirde bir kere işlem yapmış olacaksınız ama bu saçınız kötü olursa defalarca saçınız işlem gördüğünden yıpranıp kırılabilir ve her gidişinizde farklı ödeme yaptığınız için daha çok pahalıya patlayacaktır size.

Rasta Saç Erkek

Rasta Saç Erkek

Rasta saçlar nasıl yapılır?

Birçok yerde yapılan rasta saç hijyenik ve düzenli şekilde kullanılırsa 8-10 ay kadar bozulmadan kullanılabilir. Kullanılan bu kadar ay sonunda saçlarımız uzadığından rastaların bozulmaması için sadece diplere rasta uygulanıp kullanıma devam edebilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Oldukça zahmetli olan bu saç yapımı güzellik salonunda 4 günümüzü bile alabilir, çünkü rasta saç yapımının zor olduğundan yapım aşaması günlere yayılacaktır. Bilmelisiniz ki saçınız kısa ise bu süre sizin için az olup saçınıza takılacak olan ek rasta saçlar önceden hazır bulunmaktadır. Rasta saç kullanmaya karar verdiyseniz bu konuda bir uzmana danışmalısınız. Rasta saç işlemi bir kaç günde tamamlanacağından sizi bu süre zarfında görüntü açısından rahatsız etmemesi için ense bölümünden başlanır. Saç örümcek ağı şeklinde aynı miktarda tutam tutam şeklinde saçlar ayrılır. Bu tutamlar istediniz kadınlığa bağlı fazla ya da az olabilir.

Örneğin kalın rasta istiyor iseniz saçınız her tutam da fazla aldığından rasta sayınız hem az olduğundan işlemin bitiş süresi de kısa olacaktır. Tutamlama işleminden sonra tığ ve tarak ile bir el işçiliği gibi saçlar tek tek işlenip rasta görünümü kazandırılır. Saçınızın daha kalın ve şiş bir şekilde olmasını isterseniz bambulama işlemi de bulunmaktadır. Bambulama işlemi tığ işlemine kadar hijyenik ve sağlıklı değildir. Balmumu saçın daha iyi birbirini tutmasını sağlayıp yapımı da tığ işlemi kadar zor olmadığından bir çok yerde balmumu ile saç yapımı da bulunmaktadır.

[box type=”note” align=”aligncenter” class=”” width=””]Saçlarınızı su ile temasından kesinlikle kaçınmanız gerekir. Bunun için havalar çok ısınmadan, en geç ilkbaharın başlarında hatta mümkünse kış aylarında rasta yaptırın.[/box]

Tığlama işlemi ile yapılan rastalarda balmulama işlemine gerek yoktur. Saçlar tek tek birbirine geçirildiğinden zaman la açılma yapma riski oldukça azdır. Rastalı saç yapmak isteyen müşteriler tarafından bolmulanması da istenirse, tabi ki bu istekte kabul edilir. Balmulama işlemi sırasında tığ ile yapılan bu saçların içerisine balmumunu hapsettirilir. Balmumu ile yapılan saçlarda kötü koku olmayacağı bilinmelidir.

Rasta saç  yapımı oldukça zahmetli olduğu için kuaförlerin çoğu bununla ilgilenmez. Bu nedenle bu saç modeli için kuaföre başvurmayınız. Rasta saç yapan birçok güzellik salonları bulunmaktadır. Kendi saçını rasta yapanların yanında,  saçları kısa olup ek rasta saç satın almak isteyenlerde vardır. Bu nedenle rasta saç olarak satılan birçok rasta bulunmaktadır.

Ek Rasta Saç Nasıl Yapılır?

Ek rasta saç yapılması için kullanılan saçın uzunluğu 10- 15 santim olması gerekir. Ek rasta saçlarda  güzellik salonlarında tığ ve tarak ile önceden yapılmış bulunmaktadır. Hazırlanmış ek saçların kendi saçımıza takılması sadece bir günümüzü alacaktır. Ek rasta saçlar takıldığı takdirde kendi saçımızdan hiçbir fark olmayıp birbirine tığ ile işlendiğinden kendi saçımızdan zamanla kopmayacaktır. Bu nedenle gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Ek Rasta Saç İki Şekilde Yapılır

Yapay saç ile rasta

Yapay (sentetik) saç doğal saçlara göre daha uygun olduğundan rasta saç yapım maliyetini azaltmak için birçok güzellik salonunda yapay saç kullanılmaktadır, bilinmelidir ki yapay saç kendi saçımızdan farklı durup görüntü açısından çirkin duracaktır. Bunun yanında zamanla kırılıp, kendi saçımızdan kopacaktır. Daha uygun fiyata rasta saç yapayım derken sentetik saç kullandığınız için tekrar tekrar işlem gördüğünden hem daha çok para ödeyip, hem de saçınızın yıpranmasına neden olacaksınız. Yapay saç yapmanızda ki tek avantaj yatay saçın tekrar tekrar boya istememesidir.

Doğal Saç İle Rasta

Doğal saç ile yapılan rasta yapay saça göre daha zahmetli olduğundan size pahalıya patlayabilir. Ama bilmelisiniz ki doğal saç ile yapılan rastta kendi saçımız arasında bir fark olmadığı için doğal bir görüntü sağlayıp, zamanla kopma da oluşmayacaktır. Burada bilinmesi gereken doğal saç ile rasta yapıldığında saç sürekli boyanmak isteyecektir.

Bu iki ek rasta saç ile saçlarınızın daha uzun rastalı görünmesi sağlanacaktır, tercih sizin.

Evde Rasta Saç Yapılabilir Mi?

Bir çılgınlık yapıp bu saç modelini kullanmak istiyor iseniz ve bunu yapmaktan korkuyorsanız önce kendiniz de evde deneyebilirsiniz. Şayet beğendiğiniz takdirde bu konuda ustalaşmış uzmanlara danışıp onlardan destek alabilirsiniz.

Evdeki yaptığımız rasta saç tabii ki güzellik salonunda yapılan rasta saçlar gibi olmayacaktır. Bunun size faydası kendinize yakışıp yakışmadığını anlamanız olacaktır.

Evde rasta saç yaparken  yapar size daha kolay, daha basit olması için saçınızı eşit dört parçaya bölünüz. Böldüğünüz her parçayı kendi içinde ayrı parçalara eşit bir şekilde  ayırınız. Ayırdığınız her parçayı saç jölesi  veya saç spreyleri ile birbirine geçirip yapışmasını sağlayın. Daha sonrasında yaptığınız saç parçalarının daha kolay kurutması için saç kurutmandan yardım alarak kurumasını sağlayabilirsiniz. Saç kurutma sınıf saçını da çok yakın tutmayınız ve aynı işlemi tüm saçlara uygulayınız.

Oldukça kolay olan evde rasta yapımını yaptıktan sonra size yakıştığını görürseniz,  gerçek rasta yapmak için bir uzmana danışıp yaptırabilirsiniz.

 

Rasta Saçın Bakımı ve  Temizliği Nasıl Olur?

Bu saçın bakımı diğer saçlara oranla daha meşakatlidir. Bu saçın bakımını yaparken saç diplerinin tamamen köpürtüp masaj yaparak saç köklerinin temizlendiğine dikkat etmelisiniz. Köpükten tamamen arınmadığı  takdirde diplerde kepeklenme ve bitlenmeye neden olabilir. Bu nedenle bu saçı kullanan kişilerin kepeğe karşı bir şampuan kullanılması da önerilmektedir. Saçı durularken ılık veya soğuk su kullanmalısınız. Aksi halde saçınızda balmumunun erimesine ve bütün saçların birbirine yapışıp karışmasına neden olabilir. Her duştan sonra tamamen kuruduğundan emin olmalısınız.

Rasta Ağrı ve Kaşıntı Yapar mı?

Güzel görünmenin her zaman kolay olmadığını biliyoruz değil mi? Bu nedenle bu saç yapımı oldukça meşakatli,  uzun süren ve ağrılı bir dönem olacaktır. Bu dönemde saçlarımızın bölme bölme ayrılıp tığ ve tarak ile işlediğinden saç kök ve derimizde ağrıya neden olacaktır. Ama bu ağrı birkaç gün sonrasında geçecektir. Rasta saç kullanılmak istediğiniz takdirde saçlarımızı rahatça salıp tarayamadığımız için, saçlar birbirine yapışık olduğundan bazı zamanlarda kaşıntı yapması çok doğal olarak kabul etmeliyiz. Unutmamalıyız ki temizliğini doğru yapar isek kaşıntı da olmayacaktır.

Rasta Saç Modelleri

en güzel rasta saç modelleri
en güzel rasta saç modelleri
en güzel rasta saç
en güzel rasta saç
rasta modelleri
rasta modelleri
rasta saç 2019
rasta saç 2019
2021 rasta saç modeli

2021 rasta saç modeli

rasta saç modelleri
rasta saç modelleri
rasta saç nasıl yapılır
rasta saç nasıl yapılır
rasta saç nedir
rasta saç nedir
rasta saç
rasta saç
renkli rasta saç modelleri
renkli rasta saç modelleri
uzun rasta saç modelleri
uzun rasta saç modelleri
rasta örgü saç
rasta örgü saç
rasta saç
rasta saç
rasta saç
rasta saç
rasta saç
rasta saç
2021 rasta saç modeli

2021 rasta saç modeli

R asta FiRasta yatları

Rasta fiyatları erkek ve kadınlar için değişkendir. Bu saç örgüsünü yaptırmak için mutlaka maharetli ellere ihtiyaç duyulur. Oldukça zahmetli ve becerikli ellerde yapılan bu saç örgü fiyatlarının ortalamasını sizler için araştırdık. 2021 yılı için rasta fiyatlarının ortalaması şu şekildedir,

Rasta&Afrika Örgüsü Fiyatları 2023
Afrika Örgüsü Omuz Hizası fiyatı – 800 TL ile 2400 TL arası,
Afrika Örgüsü Göğüs Hizası fiyatı – 1000 TL ile 3000 TL arası,
Afrika Örgüsü Bel Hizası fiyatı – 1500 TL ile 4500 TL arasında değişmektedir.

Rasta saç nasıl yapılır, kadın ve erkek rasta saç modelleri hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Cilt bakımı yazılarımıza bakabilirsiniz.

Sosyola.com ‘u YouTube den takip edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. Biran dedi ki:

    Yakın bir arkadaşımın uzunca bir sürede kullandığı saç tarzıydı rasta. Temizleme işlemi çok dikkatli yapılması gerek bunun için özel şampuanlar satılıyor. Yaptırmak isteyenler normal şampuan yerine rasta saca uygun şampuan kullanmalı. Bir de, rasta saç çok cesaret isteyen bir şey bence, açılması zor ve hatta imkansız olduğu için eski saçlarınıza ulasamayabilirsiniz. Bu yüzde sacları kazıtmak zorunda kalabilirsiniz. Ama yine de görüntü olarak çok güzel değil mi?