Protopic Krem Nasıl Kullanılır?

02.01.2020
393
Protopic Krem Nasıl Kullanılır?
Modelistlik Kursu

Protopic krem genel olarak bedenin bağışıklık sistemini güçlendirir ve çeşitli cilt hastalıklarına iyi gelir. Peki Protopic krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Protopic Krem Nedir?

Bu krem topikal bir makrolid immünosüpresandır. Vücudunuzun bağışıklık sistemindeki hücre aktivitesini azaltarak cildinizdeki atopik dermatitin (egzama) büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olur. Bu krem, şiddetli atopik dermatiti (egzama) tedavi etmek için kullanılır.

Protopic Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

  • Bu kremi kullanmadan önce, bu üründe bulunan herhangi bir maddeye karşı alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza belirtiniz. Bu ürün alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek inaktif bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınıza danışınız.
  • Bu kremi kullanmadan önce, doktorunuza cilt kanseri veya cilt enfeksiyonu (uçuk veya su çiçeği dahil), herhangi bir genetik cilt bozukluğu (netherton sendromu gibi), zayıf bir bağışıklık sistemi, böbrek hastalığı veya şişlik, kızarıklık veya tahriş olup olmadığını belirtiniz.
  • Bu krem, vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan kan hücrelerini düşürebilir. Bu, su çiçeği, zona veya uçuk gibi bir virüsten dolayı hastalanmanızı kolaylaştırabilir. Bu sayılan hastalıklardan herhangi birisine hastalığa maruz kaldıysanız mutlaka doktorunuza bildiriniz.
  • Bu tedavi boyunca güneş ışığından, solaryumdan, bronzlaşma yataklarından ve UVA veya UVB ışıklı fototerapi uygulamalarından kesinlikle kaçınınız. Açık havada olmanız gerekiyorsa, bol ve rahat giysiler giyiniz. Teninizi mutlaka güneş ışığından koruyunuz. Doktorunuz size söylemediği sürece, bu kremi kullandığınız bölgelerde güneş kremi kullanmayınız.
  • Bu kremi altı hafta boyunca kullandıktan sonra durumunuz düzelmezse ya da daha da kötüleşirse doktorunuzla konuşunuz.
  • Bu ilacı iki yaşından küçük bir çocukta kullanmayınız. Bazı insanlar, bu kremi kullandıktan sonra cilt kanseri veya lenfoma geliştirmiştir. Bununla birlikte, bu ilaçlardan herhangi birinin cilt kanserine veya lenfomaya neden olup olmadığı bilinmemektedir. Bireysel riskler hakkında doktorunuzla konuşunuz.
  • Bu kremin FDA gebelik kategorisi C’dir. Bu kremin doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Hamileyseniz veya bu ilacı kullanırken hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söyleyiniz. Bu krem anne sütüne geçebilir ve anne sütü alan bir bebeğe zarar verebilir. Bir bebeği emziriyorsanız, doktorunuza söylemeden bu ilacı kullanmayınız.

Protopic Krem Kullanımı

Bu kremi tam olarak doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde kullanın. Daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya önerilenden daha uzun süre kullanmayın.

Ellerinizi tedavi etmek için ilacı kullanmıyorsanız, kremi kullanmadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın. İlacı sadece egzamadan etkilenen cilt bölgelerine ince bir tabaka halinde uygulayın. Tedavi edilen cildi bir bandajla ya da başka malzeme ile kapatmayın. Bu kremi uyguladıktan hemen sonra banyo yapmayın, duş almayın veya yüzmeyin. Su, ilacı yıkayabilir.

Cildinizin çok kuru olmasını önlemek için nemlendirici bir krem ​​veya losyon kullanmanız gerekebilir. Hangi nemlendiricinin kullanılacağını doktorunuza sorun.

Bu krem uzun süreli kullanım için değildir. Doktorunuz aksini söylemedikçe, belirtileriniz giderildikten sonra ilacı kullanmayı bırakın. Altı haftalık tedaviden sonra semptomlarınız düzelmezse veya bu kremi kullanırken durumunuz daha da kötüleşirse doktorunuzu arayın. Bu kremi oda sıcaklığında saklayın. Kesinlikle dondurmayın. Kullanılmadığı zaman merhem tüpünü sıkıca kapalı tutun.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Protopic Krem Niçin Kullanılır?

Bu krem genel olarak diğer egzama ilaçlarına iyi yanıt vermeyen veya kullanmaması gereken hastalarda egzama (atopik dermatit) adlı bir cilt rahatsızlığını tedavi etmek için ciltte kullanılır.

Egzama; ciltte kızarıklık, tahriş ve kaşıntıya neden olan alerjik tip bir cilt rahatsızlığı olarak bilinir. Bu ilaç cildin savunma yani bağışıklık sistemini zayıflatarak çalışır böylece alerjik reaksiyonu azaltır ve egzamayı hafifletir. Bu krem, topikal kalsinörin inhibitörleri olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir.

Belirli bir nadir genetik bozukluk (netherton sendromu) gibi bir tıbbi geçmişiniz varsa bu ilaç önerilmez. Ayrıca, bu ilaç zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip olan herhangi bir kişi tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır. Organ nakli olmuş ya da böbrek rahatsızlığı geçirenler için bu krem uygun değildir. Zona, su çiçeği ya da uçuk hastalığı olan kişiler de bu kremi kesinlikle kullanmamalıdır.

Protopic Krem Fiyatı

Bu ilacın güncel fiyatı 63.95 liradır.

Protopic Krem Ne İşe Yarar?

Bu krem, topikal kortikosteroidler gibi geleneksel tedavilere yeterli şekilde yanıt vermeyen veya toleranssız olan yetişkinlerde orta ya da şiddetli atopik dermatit yani atopik egzama tedavisi için uygulanır.

Protopic Krem Kullanıcı Yorumları

“yeni nesil seboreik dermatit pomadı. kortizon içeren pomadlara güzel bir alternatif. kortizonun zaman içerisinde yüzde yaratacağı tahribatı düşünerek endişeye kapılan ve böylece diğer yandan seboreik dermatiti tetikleyerek kısır döngü yaratan bünyelere nefes aldırıp aldırmayacağı zaman içerisinde anlaşılacaktır…”

“yaklaşık 20 yıldır prednol, fucidin vb tüm kortizonlu ilaçlara maruz kalan bünyemin yeni ilacı olmasını umduğum pomaddır. ilk sürüldüğü günlerde acayip bir yanma efekti yaratsa da ağrı kesici ile geçirebilineceği önerildi doktorum tarafından.

ayrıca sgk tarafından icazeti daha önce alamamış olması üzücü olmakla birlikte kurumun ilacın tamamını ödememesi daha da üzücü olmuştur. %0.1 lik formu 70 lira olup kurumun payından arta kalan 12.50 liralık masrafı hasta tarafından ödenmektedir.

unutmadan, ilaç sağlık raporuyla verilmektedir. ilacı yazan doktorlar yanında 3 veya 6 aylık bir rapor daha verir ve reçete ile birlikte bu raporun bir kopyası da eczanelere verilerek temin edilir.”

“yüzümde egzamadan daha zor kontrol atına alınabilen sorunlara sebep olduğu için kullanmayı kesinlikle bıraktığım krem.

gözardı edilemeyecek sıklıkta ve çeşitlilikte, çok ciddi yan etkileri mevcuttur;

yan etkiler:

enfeksiyonlar

sık: herpes enfeksiyonları (herpes simplex dermatiti (eczema herpeticum), herpes simplex (uçuk), kaposi’nin varicella-benzeri erupsiyonu).

deri ve subkütan doku

sık: folikülit, kaşıntı. nadir: akne.

sinir sistemi

sık: parestezi, disestezi (hiperestezi, yanma hissi).”

“merhaba, önceki gün doktora gittiğimde yüzümde oluşan beyaz lekerin vitiligo olduğunu öğrendim….. bana, beta carotene ve protopic verdi.. dün akşam kullanmaya başladım.. fakat bir arkadaşımızın sarımsağın iyi geldiğini söylemesi çok ilgimi çekti, zira prof.dr. İbrahim Saraç kesinlikle sarımsak dan uzak durulmalı diyor! buna rağmen sarımsağı denemeyi düşünüyorum..”

“Ben de egzamadan şu an içn kurtulmuş biri olarak deneyimimi yazmak istiyorum. Birilerine faydası olur inş.

Benim de 1 yıldır göz çevremde egzama vardı. 3 farklı doktora gittim , kortizonlu kremler ve kortizonlu ilaçlar verdiler . Ancak 1 hafta kullanıyorum, geçiyor, bırakınca tekrar başlıyordu . Geçici bir çözümdü ve kortizonlu kremlerin zararı büyüktü , deriyi inceltiyor ve damarların yüzeye çıkmasını sağlıyor . İnternet te çok araştırdım ve herkesin söylediği kesin bir tedavisi olmadığı ve hiç geçmediği .

O kadar moralim bozulmuştu ki . Göz çevresi bir de düşünün. En hassas yer . Egzama başladığından beri de kırışıklık oluştu. Hiç bir şey süremiyorum da , daha beter kızarıyor, pullanıyor , sızlıyor filan . Sonra bi ara dut kürünü denedim. Onda da bi fayda göremedim . Sonra bi arkadaşımın tavsiyesi üzerine 4. Kez başka bir doktora gittim . Çok umudum yoktu ama bu doktorun kortizonlu kremlere karşı olduğunu duyunca denemeye karar verdim . Daha önce yama( alerji) testi yaptırmıştım. benim 2 maddeye karşı alerjim çıktı . ama bu iki madde hayatımızın her alanında var ve doktorun söylediği kullandığım hangi ürünün buna neden olduğunu bulmamızın imkansız olduğu . Bu yüzden 1 ay boyunca bütün kimyasallardan uzak durmam gerektiğini söyledi . Makyaj yasak , banyoda şampuan yüze değmeyecek, sigara dumanına maruz kalınmayacak , parfüm sıkılmayacak . Bu süreç içinde de protopic kullanılacak sabah akşam . Gün arasında da , göz çevresi kuruduğu içinde göz çevresi kremi verdi . 1 aydan sonra da yavaş yavaş kimyasalları ( makyaj, parfüm ) hayatıma sokacağım Ve böylece neyin ben de hassasiyete sebeb olup egzama yaptığını bulabilecrğiz. sonuç ALLAH ıma bin şükür kızarıklar ve kırışıklıklar geçti . Hala daha inanamıyorum. Herkese de acil şifalar diliyorum. İnş. Bu dertten muzdarip herkesinki de geçer .”

Protopic Kremin Faydaları

Bu krem orta veya şiddetli atopik dermatitin (egzama) alevlenmelerini (nüks etme veya kötüleşme) tedavi etmek için kullanılır. Atopik, dermatitin bir alerjiye bağlı olduğu anlamına gelir. Bu krem, lokal olarak uygulanan kortikosteroidler gibi geleneksel tedavilere iyi yanıt vermeyen veya tolere etmeyen iki yaş ve üzerindeki hastalarda kullanılır.

Protopik ayrıca hastalığın alevlenmesini önlemek veya hastalığın nüks etme süresini uzatmak için de kullanılabilir. Bakım tedavisinde, genellikle yılda dört kez ve altı haftaya kadar günde iki kez kullanılır.

Protopic 0.1 Krem Fiyatı

Bu kremin fiyatı 63.95 TL’dir.

Protopic 0.1 Krem Ne İçin Kullanılır?

Bu krem, immün yetmezliği olan yetişkinlerde ve atopik dermatit (egzama) için diğer topikal ilaç tedavilerine yeterince yanıt veremeyen çocuklarda orta ile şiddetli atopik dermatit hastalığının kısa süreli ve sürekli olmayan kronik tedavisi için ikinci basamak tedavi olarak belirtilir. 

Protopic 0.1 Krem Kullananlar

“Kızlarr yardımm istiyorum protopic 01. Krem kullanan varmı aranızda doktor cildime rosea var dedi bu kremi verdi acayip yanıyo yüzümü kzartıyo kullanan varmı ayni etkiyi gördünüz mü….”

“Bende pigment kaybi yasadim lazer sonradi goz cevresinde simdi protopic krem kullaniyorum bi etkisini gorurmuyum cildim yeniden normale donermi acaba bilen kullanan varsa yorum alabilirmiyim”

“bendede var seboraik .sarı ktuyu bende kullandım. herkesde eskiden mucizweler yaratan krem bendede işe yaramadı.ben artık eski versiyonun söylediklerinin aksine kortizonlu olduğunu düşünüyorum.

şu anda bioderma seboraik serisini kullanıyorum.kırmızıklarım geçmedi ama döküntü geçti daha sakin.

birde protopic diye bi krem var. kortizonsuz yeni nesil s.d. kremi diyorlar. denemedim.

birde şu lr satıcılarından birisi geçirdiğini idda ediyor. onunla çok ilgilenmedim.bende bıktım şu kızarıklıktan”

“Protopic ve colchicum ama sakin recetesiz kullanmayin kendu kendinize lutfen yaziyorum ama doktora mutlaka danisin”

“merhaba arkadaşlar birçok başlıgı ve yorumu okudum ama benimkine benzer bişeeye burada rastlamadım.genelde herkuesin sorunu koyu lekeler ama benim yüzümde yer yer güneşte karardıgımda kararmayan bölümler çıkıyor ortaya.pigment eksikligi diye düşünüyorum ve doktor protopic diye bi krem verdi albino gibi değil fakat bazı bölgeler daha açık ve kuru kalıyor ne yapmam gerekli yardım ederseniz çok sevinirim”

“protopic ilacın adı umarım kimse kızmaz ilaç adı yazdığım için.

arkadaşlar kontrolsüz kullanılmaması lazım sürülüp güneş ışınlarına maruz kalmanın çok tehlikeli etkileri var lütfen doktor kontrolünde kullanın. ayrıca farklı yüzde içerikleri var ilacın ; bunu da size en uygun olan yüzdeyi ancak doktorunuz belirler.

herkese acil şifalar…”

Protopic Krem İçeriği

Bu krem, 1 .0 mg takrolimusa eşdeğer miktarda takrolinuıs monohidrat içermektedir. Yardımcı maddeleri ise beyaz yumuşak parafin, sıvı parafin, propileri karbonat, beyaz balmumu ve sert puratindir.

Protopic Krem ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu krem ile ilgili aklınıza takılan her sorunun cevabını bu bölümde sizler için yanıtladık.

Protopic Krem Kanser Yapar Mı?

Evet, bu kremi kullanan 13 kişide kanser hastalığı meydana gelmiştir. Bu yüzden mutlaka bu kremi doktor gözetiminde kullanmanız gereklidir.

Protopic Krem Vitiligoya İyi Gelirmi?

Bu krem, vitiligo tedavisinde kesinlikle doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Protopic Krem Seboreik Dermatit Tedavisinde Kullanılır Mı?

Bu krem kesinlikle doktor kontrolünde seboreik dermatit tedavisinde kullanılmalıdır.

Protopic Krem Hamilelikte Kullanılır Mı?

Bu kremin hamilelik döneminde kullanılması risklidir. Kesinlikle bu kremi hamilelik döneminde kullanmayınız.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. aycan dedi ki:

    Egzama kendi içinde çeşitlilik gösteren bir cilt rahatsızlığı. Bu durumdan muzdarip olan bireyler birden çok krem, merhem, jel veya losyon kullanır. Özellikle de seboreik dermatit cilt rahatsızlığını tedavi etmek için genelde Protopic adlı krem tavsiye edilir. Krem bağışıklık sistemi üzerinden bir tedavi sağlamaya çalışır, bu nedenle de bağışıklık sistemi güçsüz olan bireylere tavsiye edilmez. Zaten bu tür cilt rahatsızlıklarında kesinlikle uzman birisine sorup öyle kullanmak gerekir. Son olarak şunu söyleyeyim, seboreik dermatit sorunu olanlar doktoruna danıştıktan sonra bu kremi uygulasın işe yaradığını görecekler.