Patates Diyeti Nedir, Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

06.01.2022
314
Patates Diyeti Nedir, Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Modelistlik Kursu

Patates diyeti, Dr. Barry Sears tarafından oluşturulan bir kilo verme diyetidir.  Bu diyet, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada dahil olmak üzere birçok ülkede popüler hale gelmiştir.  Diyetin birincil odak noktası, düşük glisemik indeks değerlerine sahip gıdaları birleştirmek üzerine kuruludur;  bu diyet ayrıca açlık krizlerini önlemeye yardımcı olmak için karbonhidrat yemeye izin verir.

Patates diyetinin temeli, ister patates ister başka bir şey olsun, belirli bir süre boyunca yalnızca bir tür yiyeceğin yenebileceği teorisidir.  Bu, Dr. Sears’ın kilo kaybına neden olacağına inandığı bir “bayram ya da kıtlık” döngüsü oluşturur.

Herhangi bir kilo verme programının en önemli kısmı bilgi ve kontroldür. Onlarsız başarı için çok az umut vardır.  Herhangi bir kilo verme programına başlamadan önce, kendinizi neden diyete soktuğunuzu anlamak önemlidir.  Bu sorunun doğru ya da yanlış cevabı yoktur;  bununla birlikte, motivasyonunuzu anlamak, uzun vadeli başarıya ulaşma şansını artıracaktır.

Hiç kilonuzu kontrol etmek istediniz, ancak pes ettiniz mi veya kolayca hayal kırıklığına uğradınız mı?  Diyet yapmanın zor olduğu, çok fazla irade gerektirdiği ve işe yaramadığı hiç size öğretildi mi?  Sürdürülebilir olmadıklarını çabucak fark ederek diyetlerden kurtulmak için kendinizi diyetlere başlarken bulmuş olabilirsiniz.  Eğer öyleyse, o zaman bu sizin için diyet.  Patates Diyeti basit ve uygulaması kolay bir plandır. Patates bazlı gıdaların sizi diğer gıda türlerinden daha uzun süre tok tutacağı fikrine dayanır.  Ayrıca bu diyet, acıkma hissini ve aşermeyi engelleyerek iştahınızı kontrol etmenizi kolaylaştıracaktır.

Patates Diyetinin Tanımı

Patates Diyetinin Tanımı

Patates Diyetinin Tanımı

Patates diyeti, günlük yaklaşık 1.000 kalori sağlayan düşük kalorili bir diyettir.  Patates diyetinin amacı, kilo vermeye ek olarak, EAT (Tonlu Yeme) adı verilen bir yeme düzeni oluşturmaktır.  EAT, sağlığınızı korumak ve kilo vermek için yüksek kaliteli, işlenmemiş gıdalar yemeniz gerektiği fikrini açıklamak için Dr. Sears tarafından ortaya atılan bir terimdir.  EAT ilkesine uymak, yalnızca kilo vermenize veya kilonuzu korumanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda genel sağlığınızı ve zindeliğinizi de iyileştirir.

Patates diyeti meyve, sebze ve kepekli tahılları diğer gıdalardan daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olabilecek düşük glisemik indeks değerlerine sahip kompleks karbonhidratlar olarak vurgular.  Karmaşık karbonhidratlar sizin için iyidir çünkü rafine karbonhidratlarda bulunmayan vitaminler, mineraller ve (sindirime yardımcı olan) liflerle yüklüdürler.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Patates diyeti tuz veya baharatları yasaklamaz, ancak genellikle kalorisi ve yağı yüksek, yüksek oranda işlenmiş gıdaları caydırır.  Kilo vermek veya kilonuzu korumak için çok fazla yağ yemeniz gerektiği konusunda yanlış bir kanı var.  Gerçek şu ki, kilonuzu etkileyen ne kadar yediğiniz değil, yediğiniz yiyecek türleridir.

Tüm meyve ve sebzeler EAT ilkesinin bir parçası olarak kabul edilir. “Yüksek kalite” olarak kabul edilen gıdalar şunları yapacaktır:

Patates Diyetinin Temel Kuralları Nelerdir?

Patates Diyetinin Temel Kuralları Nelerdir?

Patates Diyetinin Temel Kuralları Nelerdir?

  • Sadece patates, patates ve daha fazla patates yiyin;  başka hiçbir meyve veya sebze yenemez (sebze yerine kullanılabilir).
  • Tüm yağlardan kaçının ve diyetinize herhangi birini dahil etmeyi seçerseniz protein alımınızı ciddi şekilde sınırlayın. Kendinizi nemli tutmak için yeterince sıvı tüketin.  Tıp Enstitüsü (IOM) aşağıdaki günlük minimumları önerir.
  • Patates diyeti atıştırmaya izin verir, ancak atıştırmayı engeller;  Bu, bireye bağlı olacaktır, çünkü bazılarının öğünler arasında bir şeye ihtiyacı vardır ve bazılarının ihtiyacı yoktur.  Bununla birlikte, atıştıracaksanız, düşük kalorili meyve, sebze veya az yağlı peynirli tam tahıllı krakerlere yapışmanız önerilir.  Ayrıca bir parça taze meyve yiyebilir veya bir bardak su içebilirsiniz.
  • Patates diyetinde sınırsız miktarda kahve ve çaya izin verilir.  Patates diyeti düşük kalorili bir diyettir;  bu nedenle, ek kalori yakmak için egzersiz yapmaya teşvik edileceksiniz.  Egzersiz yapmak, her gün yürüyüş yapmak veya bisiklete binmek kadar basit olabilir, ancak bu size kalmış.  Egzersiz yapmak istemiyorsanız, günde 30 dakika yürüyüş yapmanız önerilir.
  • Patates diyeti, Avustralya’da ve ABD ve Kanada da dahil olmak üzere diğer birçok ülkede popüler hale geldi.  2008 yılında, “Patates Diyeti: Patates Hack – Kilo Vermek için Hızlı ve Kolay Bir Plan” kitabı, yazar Bill Czuhay tarafından Kuzey Amerika’da yayınlandı ve daha sonra diğer birçok ülkede yayınlandı.  Yazar ayrıca “Patates Diyet Rehberi” adlı bir kitap da satıyor.
  • Bununla birlikte, Dr. Barry Sears, patates diyeti için porsiyonlar konusunda herhangi bir özel yönerge sunmamaktadır.  Patates diyet planında yüksek kaliteli olarak kabul edilen gıda kaynaklarından bazıları, kabuklu patatesler, harmanlanmış ve patates püresi, kabuğu ve kabuğu çıkarılmış patatesler ve patates püresidir.
  • Diğer kaynaklar arasında tatlı patates ve havuç (deri ve kabuklu) bulunur.  Ancak yenmesine izin verilen yiyecek türleri kişiden kişiye değişebilir.  Bu nedenle, patates diyet planını yiyorsanız, bu diyeti uygularken güvende olmanız için kayıtlı bir diyetisyene veya sağlık uzmanına danışmanız önerilir.
  • Patates diyet planı sınırsız miktarda kahve ve çaya izin verir. Patates diyetinin ayrılmaz bir parçası, düzenli bir programa bağlı kalmak ve ondan sapmamaktır.  Dr. Sears, uygun olmayan aralıklarla öğünlerin kilo alımına neden olacağına veya kilo verme hedeflerini engelleyeceğine inanmaktadır.
  • Patates diyeti herkes için güvenli olarak kabul edilir, ancak başarılı olmak için, plana bir süre sadık kalacak kadar kararlı ve sabırlı olmalısınız.  Patates diyeti planına bağlı kalmaya kararlı olanlar, yüksek kalorili yiyeceklerden kaçınarak başlangıçta bir miktar kilo kaybı bekleyebilirler ve ayrıca bir ay sadece patates yedikten sonra haftada 3 kilo verebilirler.

İlginizi çekebilecek içerik: Candida Diyeti Nedir

Youtube kanalımız: https://www.youtube.com/channel/UCZ9Fvcs8yk7J9glrgA9CNkA

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.