Eliminasyon Diyeti Nedir, Ne İşe Yarar?

08.01.2022
349
Eliminasyon Diyeti Nedir, Ne İşe Yarar?
Modelistlik Kursu

Eliminasyon diyeti, belirli yiyecekleri diyetinizden çıkarmanızı gerektiren bir diyettir. Çıkarılması gereken yiyeceklerin tam listesi yemeğe bağlıdır, ancak tipik olarak glüten, buğday, mandıra veya kazein (inek sütü), yumurta, soya, mısır ve mayayı içerir. Tipik bir eliminasyon diyeti iki hafta sürer. ‘İlginç bulduğum şey, eliminasyon diyetinin vücudunuzu temizlemenin çok iyi bir yolu olmasıdır. İlk hafta en zorudur çünkü belirli yiyecekleri yiyemezsiniz, bu yüzden birkaç kilo almak kolaydır. Ama o ilk haftadan sonra kendini çok daha iyi hissedeceksin ve o yiyeceklerden bazılarını tekrar yemeye başlayabilirsin.

Eliminasyon Diyeti Ne İşe Yarar?

Bir eliminasyon diyeti, vücudunuzun hoşgörüsüz olduğu yiyecekleri belirlemenize yardımcı olur ve bu nedenle diyet değişiklikleri yapmanızı sağlar. Bu yiyecekler olmadan daha fazla enerjiye ve daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olacaksınız. Bazı insanlar farkında olmadan belirli gıda türlerine alerjisi olabilir. Yiyeceklere verilen reaksiyonların çoğu deride veya bağırsakta meydana gelir.

Bu nedenle, eliminasyon diyeti yapmak sadece rahatsızlık vermekle kalmaz, aynı zamanda potansiyel olarak tehlikeli yiyecekleri tanımanıza ve diyetinizden çıkarmanıza yardımcı olarak hayatınızı kurtarabilir. Ayrıca irritabl bağırsak sendromu gibi sindirim sorunları yaşayan kişiler, hangi gıdalara olumsuz tepki vereceklerini belirlemelerine yardımcı olduğu için bu tür diyetlerden yararlanabilir. Bu, bir kişinin sindirim sırasında gelecekteki sorunları önlemesine yardımcı olabilir.

İnsanlar Neden Besin Gruplarını Ortadan Kaldırır?

İnsanlar Neden Besin Gruplarını Ortadan Kaldırır?

İnsanlar Neden Besin Gruplarını Ortadan Kaldırır?

Bazı yiyecekleri ortadan kaldırmanın birkaç farklı nedeni vardır. Gıda Güvenliği ve Uygulamalı Beslenme Merkezi’ne göre, eliminasyon diyeti uygulayan çoğu insan, karşılaşmış olabilecekleri semptomları hafifletmek için bunu alıyor. Bunlar baş ağrısı, mide ağrıları ve mide bulantısını içerebilir. Bir eliminasyon diyetine girmek isteyen birçok insan bunu kilolarını kontrol etmekle ilgilendikleri için yapar.

Bu tür bir diyet uygulayan bir kişinin daha önce tanımlanmamış alerjileri veya intoleransı da olabilir. Ayrıca, daha iyi beslenme arayışında olabilir veya yedikleri gıdalarla daha fazla öz kontrol uyguluyor olabilirler. Birçok eliminasyon diyeti, glütenden etkilenen yiyecekleri içerir. Çölyak hastalığı olan bireyler, bu tür yiyeceklere olumsuz tepki verdikleri için glüten içeren yiyecekleri yiyemezler. Gluten, buğday ve çavdar dahil olmak üzere birçok tahılda bulunur. Diyabet veya tiroid hastalığı gibi başka sağlık sorunları olanlar da doktorları tarafından bu tür yiyecekleri diyetlerinden çıkarmaları için teşvik edilebilir.

Bir eliminasyon diyetine verilen yaygın bir örnek, buğday alerjisi olan bir kişidir. Buğday genellikle dünyadaki en önemli gıda alerjilerinden biri olarak kabul edilir. Buğday alerjisi olan bir kişinin vücudu, buğdaydaki belirli proteinlere karşı olumsuz tepki verir ve tükettiğinde onlara zarar verir. Bunun nedeni, vücudun bu proteinleri yanlış yorumlaması ve vücut için bir tehlike olduğuna inanmasıdır. Vücut daha sonra bu proteinlere karşı antikorlar üreterek vücuda bağışıklık kazanmalarına neden olur. Buna IgE aracılı aşırı duyarlılık denir ve kanda IgE antikorlarının aşırı reaksiyonu olduğunda ortaya çıkar.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Bağışıklık sisteminiz belirli gıdalarda bulunan belirli bileşenlere yanlış tepki verirse, tükettiğiniz şey size zarar verebilir. Bu alerjik reaksiyonlar deri döküntüleri kadar basit veya solunum problemlerinden gırtlak şişmesine ve nihayetinde yeterince hızlı tedavi edilmezse ölümcül olabilen hava yolu tıkanıklığına yol açan hayatı tehdit eden bir reaksiyon olan anafilaksi kadar ciddi olabilir. Buğday, dünyadaki en yaygın alerjenlerden biridir. Diğer yaygın alerjenler arasında süt ve soya ürünleri bulunur.

Eliminasyon Diyeti

Eliminasyon Diyeti

Bazı kişilerde buğday alerjisi, bağışıklık sisteminin vücuda gerçekten zararlı olmayan bir maddeye aşırı tepki vermesiyle ortaya çıkan bir otoimmün reaksiyona neden olabilir. Bu, egzama veya kurdeşen gibi cilt sorunlarına neden olabilir ve ayrıca gastrointestinal ağrı ve ishale veya kabızlığa neden olabilir. Bazı insanlar, yaklaşık iki hafta boyunca diyetlerinden çıkardıktan sonra buğday için pozitif bir cilt testi yaşayabilirler.

Deri testi, bağışıklık sistemlerinin buğday proteinlerinin varlığına tepki verdiğini gösteriyor. Ancak buğdayı diyetlerinden çıkardıktan sonra alerji ortadan kalkar. Alerjiye neden olduğu bilinen çok çeşitli başka yiyecekler olmasına rağmen, bunlar bazı kişiler için en yaygın olanlardan bazılarıdır. Bir tür yiyeceğe şiddetli alerjisi olan çoğu insan, muhtemelen diğer türlere de alerjik olabilir.

Ayrıca, tüm bir besin grubunu ortadan kaldırmayı değil, yalnızca onlara istenmeyen semptomlar veya problemler verebilecek belirli yiyecekleri ortadan kaldırmayı seçenler de vardır. Bazı insanlar, belirli yiyeceklere tepkileri olduğunu bildikleri için bir eliminasyon diyeti seçerler ve bu belirli yiyecekleri ortadan kaldırmak, ağrılı semptomlardan veya sindirim rahatsızlığı/bozukluklarından yorgunluğa kadar değişen diğer sorunlardan kaçınmalarına yardımcı olur.

Diğer olası reaksiyonları önlemeye yardımcı olabilir. Bu insanlar hassasiyet belirtileri yaşıyorsa, reaksiyonlara neden olan gıdalardan kaçınmak en iyisidir. Alerjiler ve intoleranslar ciddi ve potansiyel olarak yaşamı tehdit edici olabilse de sindirim sistemini etkilemedikçe veya vücutta başka sorunlara neden olmadıkça kalıcı hasara yol açmazlar.

Eliminasyon Diyeti Ne Kadar Sürer?

Eliminasyon Diyeti Ne Kadar Sürer?

Eliminasyon Diyeti Ne Kadar Sürer?

Eliminasyon diyetinin tıbbi gözetim altında yapılması önemlidir, çünkü bu, daha önce yediğiniz yiyeceklerden bağırsaklarınızda olumsuz bir reaksiyon yaşamamanızı sağlayacaktır. Geçmişte yiyeceklerle ilgili herhangi bir sorun yaşadıysanız, bu yiyecekleri tekrar vermeniz sonucunda yeni semptomlarınız olabileceğinden bu iyi bir fikir olmayabilir. Eliminasyon diyetlerinin tamamlanması 1-3 hafta sürebilir. Bu katı bir diyet olmasa da, bu 1-3 hafta boyunca ağızdan hiçbir şey almamanız önerilir. Kendinizi iyi hissediyorsanız ve herhangi bir istenmeyen semptomunuz yoksa, eliminasyon diyetini bitirdiniz ve normal yemeye dönebilirsiniz.

Eliminasyon diyetleri de sadece belirli gıdalarla sınırlı değildir; Kanıtlanmış hiçbir faydası olmayan ve düzenli olarak tüketildiğinde sağlığınız için tehlikeli olabilecek herhangi bir gıda maddesini veya bileşenini içerebilir. Çoğu eliminasyon diyeti, ortak bilgiye dayanan sağduyulu bir yaklaşım kullanır. Bu katı bir diyet olmasa da, günlük olarak tükettiğiniz bazı şeyleri ortadan kaldırmak ve genel olarak daha iyi hissetmenizi sağlayıp sağlamadığını görmek yardımcı olabilir.

Eliminasyon Diyetleri Tehlikeli Olabilir mi?

Belirli yiyecekleri diyetinizden çıkarmak, özellikle bu yiyecekler önemli bir beslenme grubunun parçasıysa veya önemli bir lif kaynağıysa, size zarar verebilir. Çıkardığınız besin grupları sağlığınız için önemliyse, eliminasyon diyeti de tehlikeli olabilir. Diyetisyenler ve gastroenterologlar genellikle eliminasyon diyetinin çoğu insan için uygun olmadığı konusunda hemfikirdirler ve insanları beslenme yetersizlikleri ve diğer sağlık sorunları açısından riske atabileceği için önermezler.

İlginizi çekebilir: Patates Diyeti Nedir

Youtube kanalımız: https://www.youtube.com/channel/UCZ9Fvcs8yk7J9glrgA9CNkA

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.