Oximin Jel Ne İşe Yarar?

01.06.2020
372
Oximin Jel Ne İşe Yarar?
Modelistlik Kursu

Oximin jel genel olarak akne tedavisinde kullanılan bir üründür. Eğer Oximin jel nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Oximin Jel Nedir?

Bu jel krem genel olarak topikal kombinasyon akne ürünüdür. Bu jel kremin aktif bileşenleri benzoil peroksit ve klindamisin fosfat adlı maddelerdir. Her iki ilaç bileşeni de antibakteriyel aktivite gösterir. Benzoil peroksit, kurutma etkilerin ve, sebostatik etkilere sahiptir ve hafif cilt döküntülerine neden olur. Kullanım hem enflamatuar hem de enflamatuar olmayan akne lezyonlarında ve sivilcelerde iyileşme sağlar.

Oximin Jel Eşdeğeri

Bu jel kremin eşdeğerleri arasında Benzalin topikal jel, Benzoxin topikal jel, Clindoxyl jel, Clinoper jel ve Clozaryl jel bulunur.

Oximin Jel Etken Maddesi

Bu jel kremin aktif maddeleri benzoil peroksit ve klindamisin fosfat adındaki bileşenlerdir.

Oximin Jel Fiyat 2021

Bu jel kremin, bu yıl fiyatı 57.37 TL’dir.

Oximin Jel Muadili 

Bu jel kremin muadilleri arasında Benzalin topikal jel, Benzoxin topikal jel, Clindoxyl jel, Clinoper jel ve Clozaryl jel bulunur.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Oximin Jel Faydaları

Bu jel krem genel olarak ciltteki iltihaplı akne ve sivilcelerin tedavisinde kullanılır. Akne alevlenmelerini önleyen bu jel krem, iltihaplı olmayan akne ve sivilceleri de iyileştirir. Aynı zamanda komedonlar ve siyah noktalar üzerinde de etkilidir.

Oximin Jel
Oximin Jel

Oximin Jel Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Bu kombinasyon ürünü klindamisin ve benzoil peroksit olmak üzere iki ilaç içerir. Klindamisin, antibiyotik olarak bilinen ilaç ailesine aittir. Benzoil peroksit, antibakteriyel etkileri olan ve peeling ajanı olan bir ilaçtır. Bu kombinasyon ürünü belirli akne türlerini tedavi etmek için kullanılır. Akneye neden olan bakterileri öldürerek ve cilt hücrelerini soyarak çalışır. Sivilcelerinizin iyileşmesi birkaç hafta ila bir ay sürebilir.
 • Bu ilaç, birden fazla marka adı altında ve/veya birkaç farklı formda mevcut olabilir. Bu ilacın belirli bir markası, tüm formlarda mevcut olmayabilir veya burada tartışılan tüm hastalıklar için onaylanmamış olabilir. Ayrıca, bu ilacın bazı formları burada tartışılan tüm hastalıklar için kullanılamaz.
 • Doktorunuz bu ilacı, bu ilaç bilgi makalelerinde listelenenler dışındaki durumlar için önermiş olabilir. Bunu doktorunuzla tartışmadıysanız veya neden bu ilacı aldığınızdan emin değilseniz, doktorunuzla konuşun. Bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayı bırakmayın.
 • Sizinle aynı semptomlara sahip olsalar bile bu ilacı kimseye vermeyin. Doktorları reçete etmediyse, insanların bu ilacı kullanmaları zararlı olabilir.
 • Bir ilacı kullanmaya başlamadan önce, sahip olabileceğiniz tıbbi durumlar veya alerjiler, aldığınız ilaçlar, hamile veya emziriyorsanız ve sağlığınızla ilgili diğer önemli gerçekler hakkında doktorunuzu bilgilendirdiğinizden emin olun. Bu faktörler bu ilacı nasıl kullanmanız gerektiğini etkileyebilir.
 • Cilde uygulandığında, klindamisin kan dolaşımına emilir ve kolite (kolon iltihabı) neden olabilir. Karın ağrısı, kramplar veya şişkinlik, kanlı olabilecek şiddetli sulu ishal veya bulantı ve kusma yaşarsanız derhal doktorunuza başvurun.
 • Gözlerle, mukoza zarlarıyla (burun delikleri ve ağız çevresindeki kolayca tahriş olmuş bölgeler) ve hassas ciltlerle bu jel kremin temasından kaçının. Temas olursa, bol miktarda soğuk musluk suyu ile yıkayın. 
 • Benzoil peroksit ağartmaya neden olabileceğinden saç, kumaş, halı veya diğer malzemelerle temasından kaçının.
 • Diğer akne ilaçları ve cilt preparatları, ciltte tahrişe neden olabileceğinden, bu jel krem ile aynı anda kullanılmamalıdır. Ciddi tahriş oluşursa, bu ilacı kullanmayı bırakın ve doktorunuza başvurun.
 • Bazı kişiler, özellikle tedavinin ilk haftalarında geçici cilt tahrişi yaşayabilir. Cildiniz de güneşe karşı daha duyarlı hale gelebilir. Ciddi reaksiyonlar yaşıyorsanız ve cildiniz aşırı derecede kırmızı, şişmiş ve kabuklanmışsa, ilacı kullanmayı bırakın ve doktorunuza başvurun.
 • Bu ilaç, yararları risklerden ağır basmadıkça hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Bu ilacı kullanırken hamile kalırsanız veya hamile kalmayı planlıyorsanız, doktorunuza başvurun.
 • Bu jel kremin anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emziren bir anneyseniz ve bu ilacı kullanıyorsanız, bebeğinizi etkileyebilir. Emzirmeye devam edip etmeyeceğiniz konusunda doktorunuzla konuşun.
 • Bu ilacın güvenliği ve etkinliği on iki yaşın altındaki çocuklar için belirlenmemiştir.

Oximin Jel Kullanımı

Bu jel kremi etkilenen cilt bölgelerine günde iki kez, sabah ve yatmadan önce uygulanmalıdır. Cildinizi yıkayın, ılık suyla durulayın, hafifçe kurulayın ve ardından bu jel kremi ince bir tabaka halinde uygulayın. Göz, burun delikleri, ağız ve hassas ciltlerle temasından kaçının. Temas olursa, bol miktarda soğuk musluk suyu ile durulayın. Bu ilacı kullanmadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın.

Bu ilacı tam olarak doktorunuz tarafından reçete edildiği gibi kullanmak önemlidir.

Birçok şey, bir kişinin vücut ağırlığı, diğer tıbbi durumlar ve diğer ilaçlar gibi ihtiyaç duyduğu ilaç dozunu etkileyebilir. Doktorunuz burada listelenenlerden farklı bir doz önerdiyse, doktorunuza danışmadan ilacı kullanma şeklinizi değiştirmeyin.

Bu ilacı oda sıcaklığında saklayın, kavanozu sıkıca kapalı tutun ve çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın. Kullanılmayan jeli doksan gün sonra atın.

İlaçları atık suya (örneğin lavaboya veya tuvalete) veya ev çöpüne atmayın. Artık gerekli olmayan veya süresi dolmuş ilaçları nasıl atacağınızı eczacınıza sorun.

Oximin Jel Yan Etkileri

Bu jel kremi kullanırken kuru cilt, kızarıklık, yanma, kaşıntı veya cilt soyulması meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin. Burada listelenen yan etkilerin çoğunu azaltmak için cilt nemlendirici kremler veya losyonlar kullanabilirsiniz.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha fazla olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilaç kan dolaşımınıza emilebilir ve çok nadiren dirençli bakteriler nedeniyle ciddi bağırsak durumuna (clostridium difficile ile ilişkili ishal) neden olabilir. Bu durum, tedavi durduktan haftalar sonra ortaya çıkabilir. Kalıcı ishal, karın veya mide ağrısı, kramp, dışkıda kan, mukus gibi belirtilere sahipseniz, anti-ishal veya opioid ilaçları kullanmayın çünkü bu ürünler onları daha da kötüleştirebilir. Bu tür yan etkiler gelişirse derhal doktorunuza söyleyin. 

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, döküntü, kaşıntı, yüz, dudaklar, dil ve boğaz bölgesinde şişlik, şiddetli baş dönmesi ile nefes darlığı da dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın. 

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Bir başka jel türü olan Skinoren Krem hakkında da bilgi alabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.