Hipokort Krem Nasıl Kullanılır?

07.01.2020
526
Hipokort Krem Nasıl Kullanılır?
Modelistlik Kursu

Hipokort krem lokal olarak kullanılan ve iltihaplı cilt hastalıklarını iyileştiren bir ilaçtır. Birçok enfeksiyon kaynaklı cilt rahatsızlığını tedavi eden Hipokort krem nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, fiyatı nedir, faydaları nelerdir, muadilleri nelerdir gibi soruların cevaplarını sizler için hazırladık.

Neler Okuyacaksınız? →

Hipokort Krem Nedir?

Bu krem, vücutta iltihaplanmaya neden olan kimyasalların etkilerini azaltan topikal bir steroiddir. Hidrokortizon adı verilen bir madde bu kremin etken maddesidir. Alerjik reaksiyonlar, egzama veya sedef hastalığı gibi bir takım rahatsızlıklardan kaynaklanan cilt iltihabını tedavi etmek için kullanılır. Topikal olarak mevcut birçok hidrokortizon formu vardır.

Hipokort Krem Ne İşe Yarar?

Çoğu hidrokortizon cilt ürünleri hafiftir. Bazı sağlık problemlerinde kullanmak için eczanelerden satın alabilirsiniz. Bu kremi sadece reçete ile satın almak mümkündür. Bazen bu krem, bakteriyel veya fungal enfeksiyonların neden olduğu cilt sorunlarını tedavi etmek için antimikrobiyaller yani mikropları öldüren kimyasallar ile karıştırılır.

Hipokort Krem Cilde Faydaları

Kontakt dermatit, alerjik egzama, seboroik egzama, anal egzama, variköz egzama, lichen ruber planus, böcek ısırıkları, sedef hastalığı ve güneş yanıklarının tedavisinde bu krem kullanılır.

Hipokort Krem Eşdeğer

Kortos 10 supozituar, Kortos 24 supozituar ve Ureacort krem bu ürünün eşdeğerleridir.

Hipokort Krem Etken Maddesi

Bu kremin etken maddesi hidrokortizon asetattır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Hipokort Krem Yan Etkileri

Cildiniz, vücutta steroid yan etkilerine neden olabilecek topikal ilaçları emebilir. Bu kremin yan etkileri kilo alımı, yavaş yara iyileşmesi, cilt inceltmesi, tüylenme,  düzensiz adet dönemleri, cinsel fonksiyondaki değişiklikler, kas zayıflığı, yorgunluk hissi, depresyon, endişe, huzursuz hissetmedir. Çocuklarda ise akne, cilt kızarıklığı, hafif yanma, karıncalanma hissi, cilt rengindeki değişiklikler, kuruluk veya çatlaklar gibi yan etkiler görülebilir. Bu yan etkilerden herhangi birini gördüğünüz anda ilacı kullanmayı bırakın ve hemen doktorunuzu arayın.

Hipokort Fort Krem Nasıl Kullanılır?

Bu kremi prospektüsünde yazıldığı şekilde veya doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. El ile ilgili bir cilt rahatsızlığını tedavi etmek için bu kremi kullanmıyorsanız, her uygulamadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın. Etkilenen bölgeye az miktarda kremi uygulayın ve yavaşça ovalayın.

Bu ilacı yüzünüzde, gözlerinizin veya ağzınızın yakınında veya cilt kıvrımlarının veya ince cildin bulunduğu bölgelerde kullanmaktan kaçının. Doktorunuz size söylemediği sürece tedavi edilen bölgeyi kapatmayın.

Hastalık iyileşmezse veya daha da kötüye giderse doktorunuzu arayınız. Oda sıcaklığında ısı ve nemden uzak bir şekilde saklayınız.

Hipokort Krem Muadili

Kortos 10 supozituar, Kortos 24 supozituar ve Ureacort krem bu ürünün muadilleridir.

Hipokort Krem Kullananlar

“vücudumda minik minik de olsa bir sürü yerde sedef var, kısa zaman öncesinde yüzüme de sıçradı. ben de vücuduma kullandığım elosalic ve dermovate merhemi yüzüme de kullandım. bi süre sonra o bölgelerde kıllanma olduğunu farkettim. yüzümdeki minik sarı tüyler o kremi kullandığım bölümlerde kahverengileşmiş :/ bunu akıl edebilmiş olmam gerekirdi. hemen bi cildiyeye gittim tabi. yüzümdeki sedefler için hipokort krem tavsiye etti ama bu krem benim yüzümdeki sedeflere bana mısın demedi. 1 hafta içinde yüzümdeki sorunlu bölgeler kabuk kabuk oldular. hafif geldi yani. tekrar gittim. bu defa advantan verdi doktor. bakalım idare ediyoruz.

nemlendirici olarak da nutraplus yazmış ama kullanmaya korkuyorum. excipial gibi içinde üre olan bi krem. böyle kremlerden korkuyorum. sürüp yattığım zaman eğer gözüme filan kaçmışsa sabah gözümü şişmiş buluyorum. sadece sorunlu bölgeye süreyim diyorum ama ona bile korkuyorum yani.”

“bu krem benim baştacım.doktor kontrolünden bazı atopik,aşırı kuru ciltlere de tavsiye ediliyor.

benim sevmem şu şekilde süslüler: geçen üç gündür nedense allerji oldum.diz altları,el bilekleri öyle kaşınıyor ki utanmasam ısırarak etimi koparacağım.doktora gittim.stilex jel ve antiallerjik hap verdi.stilex krem birkaç gündür kullandığım halde kaşıntıma gram etki etmeyen birşey oldu.babam(genel cerrah) böyle durumlarda hipokort kullanmamı söylerdi.aldım ve kullandım kaşıntımı hem azalttı hemde o kıpkırmızı olan derimdeki kızarıklığı aldı.

doktor kontorlünde herkese tavsiye edebileceğim bir krem:)”

“eğer siz de benim gibi ilk gittiğiniz doktorun verdiği bu kortizonlu ilacı belli bir süre kullanıp daha sonra “ya kortizonlu ilaçlar sakat. bunu kullanmayı bırakayım, başka bir doktora gideyim” derseniz, gittiğiniz doktor size cevap olarak “bu ilac test sonuclarını etkiliyor ve kullandıktan sonra derinin bunu atması 28 gün sürüyor. o yüzden, o zamana kadar yapabileceğimiz bir şey yok, bekleyeceksin” şeklinde bir cümle kurabilir, neredeyse 1 ay hastalığınızla başbaşa kalabilirsiniz.

bu yüzden bir kaç doktor gezip, içiniz rahat ettikten sonra ancak bu ilacı kullanmaya başlayın.

tüm bunların dışında, seboreik dermatit’ten dolayı yüzümde oluşan feci derecedeki kızarıklığı, dökülmeyi ilk gün azaltmaya başladı, 4.günün sonunda eser bırakmadı. bu açıdan bakıldığında, baya etkili bir ilaç, tavsiye ederim.”

Hipokort Krem Endikasyonları

Bu krem, kortikosteroid veya steroid olarak bilinen bir tür ilaç içerir. Kortikosteroidler, anabolik steroidlerle aynı değildir. Bu krem ciltte şişme, kaşıntı ve tahrişi gidermek için kullanılır. Bu krem, genel olarak egzama, sedef hastalığı, kontakt dermatit, isilik, böcek ısırmaları ve sokmaları ile pişik gibi cilt sorunlarına yardımcı olabilirler.

Hipokort Krem Ne İçin Kullanılır?

Bu ilaç, çeşitli cilt hastalıklarını, kızarıklık, şişme, kaşıntı ve rahatsızlığı gidermek için kullanılır. Bu krem, kortikosteroid adı verilen ilaç sınıfındadır. Şişlik, kızarıklık ve kaşıntıyı azaltmak için ciltte bulunan doğal maddeleri harekete geçirerek çalışır.

Hipokort Krem İçeriği

Bu kremin etken maddesi hidrokortizon asetat maddesidir. Yardımcı maddeleri ise zeytinyağı, siklometikon, setostearil alkol, sıvı parafın, beyaz yumuşak vazelin, polisorbat 20, i̇zopropilmiristat, gliserinmonostearat, polisorbat 80, butii hidroksianizol, triklozan, klorheksidin hidroklorür, disodyum edta ve saf sudur.

Hipokort Krem Kullanıcı Yorumları

“alerji ilaclari yetmediginde ve vucudumun turlu yerlerindeki alerjik kizariklik ve sisiklikler gecmediginde igne olamadigim zaman sahalara giris yapan, bence etkili ve hizli sonuc veren bir ilac. hep yanimda bulundururum.”

“bir kaşıntı nedeni ile verildi. kullandım. sanırım 6 gün yatarken sürerken oh geçti 1-2 gün daha kullanayım derken sabah acı yanma kaşıntı ile uyandım. evet “yaktı” yakma derken alerjik reaksiyon diyelim. elbette yanık değil.

ertesi gün doktora gidince onu bıraktırdı ve eau boriquee ve fucidin verdi. ve kızdı ne sürdün buraya diye. ki kendisi vermişti 🙂 bu arada eborik’i sanırım alkolsüz, farklı bir formülle yaptırdı. çünkü problem kasıklarımda. bacak ile gövdenin birleştiği yer kızarık ve zaman zaman bezler ile sararılı buz pedleri ile rahatlatmam gerekiyor. 2 gündür evde sünnetli çocuk gibi çıplak geziyorum (şaka yapmıyorum. gerçekten rahatsız edici)

tabii ki ilacın kusuru yok. ancak şundan eminim reçete yerine sadece kod verilerek ve ne doktor ne de eczacı tarafından “şu şekilde kullanılmalı” denildiği için ben geniş bir bölge olması nedeni ile de biraz fazla sürmüş olabilirim (fazla dediğim öyle incecik bir tabaka değil demek oluyor. yoksa tüpü bir kerede sıkıp bitirmedim! 🙂

reçetenizde varsa doktorunuza veya en azından eczacıya sorun.

doğrudan ilgili olmasa da konu alerji olunca… bi okuyun istedim. (bkz: #51226168)”

“yüzümde acayip bir gerginlik,kuruluk var. şimdiye kadar olmayan ufak ufak çizgiler belirdi alnımda,göz kenarlarımda 1-2 hafta içinde… yanaklarım pul pul. doktor bunu verdi ama yüze sürmekten kaçınınız diyor. kedi sahiplendim kediden mi oldu? kediciğimi başka birine mi vermek zorunda kalıcam? kafamda deli sorular.”

Hipokort Krem Neye İyi Gelir?

Bu krem deride şişlik, kaşıntı ve tahrişi gidermek için kullanılır. Genel olarak egzama, sedef hastalığı, kontakt dermatit, isilik, böcek ısırmaları ve sokmaları ile pişik gibi cilt hastalıklarını tedavi eder.

Hipokort Krem Fiyatı 

Bu kremin güncel fiyatı 10.58 TL’dir.

Hipokort Krem ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu krem ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları sizler için derledik.

Hipokort Krem Sivilceye İyi Gelirmi?

Hayır, bu krem sivilce tedavisinde kullanılmaz.

Hipokort Krem Göz İçin Kullanılır Mı?

Bu kremin göz ve göz çevresine uygulanması kesinlikle sakıncalıdır.

Hipokort Krem Kortizonlu Mu?

Evet, bu krem bir miktar kortizon içerir.

Hipokort Krem Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Bu krem çok gerekli olmadıkça emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Eğer kullanılması gerekiyorsa mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Hipokort Krem Reçetesiz Alınır Mı?

Hayır, bu krem mutlaka reçete ile satın alınır.

Hipokort Krem Vitiligo İçin Kullanılır Mı?

Hayır, bu krem vitiligo tedavisine kullanılmaz.

Hipokort Krem Bebekler İçin Kullanılır Mı?

Hayır, bu krem bebeklerde kesinlikle kullanılmaz.

Hipokort Alerji Kremi Olarak Kullanılır Mı?

Alerjik kaşıntılar için kullanılabilir.

Hipokort Krem Cilt Lekeleri İçin Kullanılır Mı?

Hayır, bu krem cilt lekeleri için kullanılmaz.

Hipokort Krem Güneş Yanığı İçin Kullanılır Mı?

Evet, bu krem güneş yanıklarını tedavi etmek için kullanılır.

Hipokort Krem Genital Bölge İçin Kullanılır Mı?

Bu kremi doktor kontrolünde genital bölgede kullanabilirsiniz.

Hipokort Krem Gebelik Döneminde Kullanılır Mı?

Bu krem çok gerekli olmadıkça gebelik döneminde kullanılmamalıdır. Eğer kullanılması gerekiyorsa mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Hipokort Krem Kaç Gün Kullanılır?

Bu kremi doktorunuzun önerdiği şekilde ve süre boyunca kullanmalısınız.

Hipokort Krem Hemoroid İçin Kullanılır Mı?

Bu krem hemoroid tedavisinde kullanılmaz.

Hipokort Kremi Hamileler Kullanabilirmi?

Bu krem çok gerekli olmadıkça hamileler kullanmamalıdır. Eğer kullanılması gerekiyorsa mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Hipokort Leke Kremi Midir?

Hayır, bu krem cilt lekeleri için uygun değildir.

Hipokort Krem Mantar İçin Kullanılır Mı?

Hayır, bu krem virüs, mantar ya da bakteriden dolayı oluşan hastalıkları tedavi etmez.

Hipokort Krem Vajinaya Sürülür Mü?

Bu kremi doktor kontrolünde vajina bölgesinde kullanabilirsiniz.

Hipokort Krem Yüze Sürülür Mü?

Eğer bu kremi doktor yüzünüzde kullanabileceğinizi söylerse kullanmalısınız. Aksi takdirde riskli olabilir.

Hipokort Krem Pişik İçin Kullanılır Mı?

Evet, bu krem pişik için kullanmaya uygundur.

Hipokort Sivilce Kremi Midir?

Hayır, bu krem sivilce kremi değildir.

Hipokort Krem Uçuk İçin Kullanılır Mı?

Hayır, bu krem uçuk için kullanılmaz.

Hipokort Krem Yanık İçin Kullanılır Mı?

Evet, bu krem birinci derece yanıklarda ve ikinci derece yanıklarda kullanılabilir.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. Tülin dedi ki:

    Egzama var ve sürekli olrak doktora gidiyorum. Çünkü hala daha olumlu anlamda bir etki gösteren krem ile karşılaşmadım. En son gittiğimde uzman doktor Hipokort kremi verdi. Bu kremi reçetesiz alamıyorsunuz bu arada onu da söyleyeyim. Egzama olan yerlere sürüyorum ama pek fayda etmesi gibi. Bakalım gün geçtikçe belki etkisini gösterir.

  2. Arife dedi ki:

    Hipokort Kremi Yüze Uygulandığında Ne Kadar Bekletilmeki ve Sürüp Uyunur mu ?