Motor Fazla Yağ Yakma Neden Olur? Yağ Eksiltme Sorunu

06.06.2021
254
Motor Fazla Yağ Yakma Neden Olur? Yağ Eksiltme Sorunu
Modelistlik Kursu

Motor fazla yağ yakma sorununun nedenleri, araç bakımı ve onarımı konusunda üzerinde dikkatle durulması gereken bir konudur. Motorun fazla yağ yakması ile motorda yağ eksiltme sorunu temelde aynı şeydir. Fakat sürücüler bu konuyu genellikle motor yağının yanması problemi ile karıştırdığından “motor çok yağ yakıyor” şeklinde sorunu tanımlarlar. Motor yağ eksiltme sorunu günümüzde marka veya model fark etmeksizin her araç sürücüsünün karşılaşabileceği sorunlardan biridir.

Motorun fazla yağ yakması, yalnızca fazladan motor yağı masrafı ile karşılaşmanız anlamına gelmez. Çünkü bu sorunu zamanında ve profesyonel bir şekilde gidermemeniz halinde daha başka sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Motorun fazla yağ yakma sorunu aslında başka birtakım motor aksamı arızalarından kaynaklanan bir sonuçtur. Dolayısıyla bu sorunların tespit edilip onarılması gerekir.

Motorun Fazla Yağ Yakma Sorunu

Motor fazla yağ yakma problemi arkasındaki sebepler araştırılmalı ve vakit kaybetmeden onarılmalıdır. Eğer yağ eksiltme sorunu hafife alınırsa motor yatak sarmaya kadar büyüyebilecek problemlere neden olacağı için bu da bakım masrafından daha pahalıya patlayacaktır. Motorda yağ eksiltmesi genellikle LPG’li araçlarda görülür. Motorda yağ eksiltme seviyesi fazlaysa bunun pek çok farklı nedeni olabilir. Bu nedenler genellikle motor aksamları ile ilgili sorunlardan kaynaklanır.

Eğer motor fazla yağ yakıyorsa, bu noktada yapacağınız ilk şey arıza teşhisi yapmaktır. Genellikle piston ve segmanların aşınmasından kaynaklanan motorun yağ eksiltmesini ortadan kaldırmak için bu parçaların yenileri ile değiştirilmesi gerekir. Ayrıca bu sorunla karşılaşıldığında ilk akla gelen sebep, motor keçelerinde sızıntı ya da kaçak olması ihtimalidir. Sorun bundan kaynaklanıyorsa uygun maliyetlerle sorunu giderebilirsiniz.

Motor Fazla Yağ Yakma Sebepleri

Motorun fazla yağ yakmasının nedenleri arasında keçeler ve conta kontrolü yapılmalıdır. Küçük bir sızıntı yerinden kaybedilen yağın miktarı tahmin edildiğinden bile çok fazla olabilir. Havalandırma borusunun etrafında görülen yağlanmanın nedeni yağın havalandırma borusundan dışarı atılması veya emilmesidir.

Karterde yağ kaçağının olması da motorun fazla yağ yakmasının sebepleri arasında gösterilmektedir. Yağ karterinde boşalma tapası gevşekse ya da tapanın contası aşınmışsa bu durumda yağ eksiltme sorunu ortaya çıkabilir. Eğer otomobil hareket edince havalandırma sisteminde hava giriş süzgeci ya da çıkış borusu tıkanırsa da karterdeki basınç yükseleceği için otomobilden yağ sızıntıları artacaktır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Emme supabının kayıtları ve supap sapları arasındaki boşluk büyümüşse bu durumda da yağ eksiltme söz konusudur. Silindire yağ kaçmasına neden olan bu durum, dolayısıyla motorun fazla yağ yakmasının sebepleri arasında gösterilmektedir. Ustanın bu alanda da kapsamlı araştırma yapması gerekir.

Vakumlu cam sileceği bulunan otomobil modellerinde motora bağlı vakum pompası bulunur. Bu pompa çok miktarda yağ tüketmeye neden olabilir. Vakum pompası diyaframı delinmişse de karterden emme manifolduna yağ emilmesine sebep olabilir. Bu nedenlerle motorun çok yağ yakması gündeme gelebilir.

Motorun bazı bölgelerinde contaların ağır hasar görmesi ya da gevşemesi yağ eksiltme sorununa davetiye çıkarır. Silindir kapak contası olarak da bilinen motor contası işlevini yerine getiremezse, yağ sızıntı yaparak motora karışır. İşte bu durumda egzozdan siyah ya da koyu gri duman atımı da görülür.

Motor Fazla Yağ Yakma Diğer Nedenleri

Motorun fazla yağ yakmasının diğer sebepleri de merak edilmektedir. Genel anlamda hızlı cevap arayanlar için işin tüm dikkat edilmesi gereken noktalarını sıralamak gerekirse yağ eksiltmenin nedenleri şunlardır:

  • Motorun segman, ana ve sibop yataklarının ya da pistonunun aşınması sebebiyle motorun yanma odasında yağın yanması söz konusu olabilir. Bu durum motorda yağ eksiltir.
  • Motordaki emme subab yataklarının aşınması karbüratörün yağı emmesine neden olacağı için motor yağ yakar.
  • Aşınmış gömlek ve silindirlerin iç yüzeyleri yağ yakmasına sebep olur.
  • Motor keçelerinin sızdırması durumunda yağ eksiltir.
  • Aracı sürekli olarak çok yüksek devirde kullanmak motorda yağ eksiltir.
  • Motordaki yağ seviyesinin çok yüksek olması da motorun yağ yakmasına neden olabilir.
  • Aracın yağ pompasında oluşan arızalar yağ yakmasına neden olabilir.
  • Debisi hızlı akan yağ yanma odasına ulaşacağı için eksilebilir.
  • Motordaki yağ segmanlarının kurum bağlaması motorda yağ yakar.
  • Kullanılan motor yağının araç için uygun olmaması da yağ eksiltmesine sebep olabilir.

Motorda Yağ Eksiltme Sorunu

Motorda yağ eksiltme problemi içinde kurum yapan segmanlar da bulunmaktadır. Motor çalışırken egzozdan mavi dumanlar çıkıyorsa işte bu durum genellikle motor segmanlarının yağ kaçırdığının en büyük işaretidir. Bazı durumlarda segman yuvalarında mumlaşma sebebiyle sıkışmalar meydana gelir. Bu tür durumlarda depoya uygun solvent (eritici) koyarak segmanlar motor açılmadan da serbest hale getirilebilir.

Motorun Yağ Eksiltmesiyle Araç Çekişten Düşer Mi?

Motorun yağ yakması sebebiyle aracın çekiş gücünün düşmesi mümkündür. Çünkü ikinci el veya sıfır fark etmeksizin yağ eksiltme problemi olan aracın tam performanslı olarak çalışması sorun çıkarabilir. Aynı şekilde motor ekipmanlarına da zarar verebilecek bir sorun olan yağ eksiltme durumlarında mutlaka ihmal etmeden sorunun çözülmesi tavsiye edilir. Çünkü yağ eksilten ya da bir başka deyişle fazla yağ yakan araçlarda sürüş konforu ile çekiş performansında gözle görülür bir azalma meydana gelmektedir.

Yatak Sarması Sorunu Nedir?

Motorda yatak sarması problemi de yağ eksilmesi ile yakından ilgilidir. Yatak adıyla isimlendirilen parça motor içindeki hareketli ekipmanlar arasında oluşan sürtünmeyi önlemeye yardımcı olan aparattır. Krank ve blok arasındaki yatağa ana yatak adı verilirken bu parçalar yağ eksilmesi nedeniyle randımanlı çalışmamaktadır. Motor yağ eksiltme sorunu çözülmesi durumunda bu parçalar da kendi performansında çalışarak konforlu ve performanslı bir kullanım sunar.

Sitemizden araç lastikleri nasıl üretilir? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Siyaset bilimi eğitiminin bana kattığı katkıları sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.