Misket Limonu Yağı Ne İşe Yarar?

25.11.2019
378
Misket Limonu Yağı Ne İşe Yarar?
Modelistlik Kursu

Misket limonu yağını hiç duydunuz mu? Misket limonunun botanik adı citrus aurantifolia’dır. Sivilce, diş ağrısı, solunum problemleri veya sindirim sorunları gibi hastalıkları iyileştiren ve aromaterapi tedavilerinde kullanılan misket limonu yağı yararları olağanüstüdür. Ancak, lime yağı kullanımı yeni değildir. Tarihi, insanların bedenlerindeki ve evlerindeki kötü kokuları gidermek için kullandıkları eski Mısır dönemlerine dayanıyor. Saf misket limonu yağını detaylı olarak tanıyalım.

Misket Limonu Yağı Nedir?

Organik misket limonu yağı, kurutulmuş kabuğu ve yapraklarından elde edilen misket limonu ağacının uçucu bir yan ürünüdür. Ayrıca araştırmalarla desteklenen sayısız tıbbi kullanıma sahiptir. Ayrıca yemeklerde ve pastalarda da kullanılır. 

Misket limonu esansiyel yağı, aromaterapide ferahlatıcı ve uyarıcı kokuları nedeniyle farklı karışımlar yapmak için yaygın olarak kullanılır. Bir antiviral, büzücü, antibakteriyel, dezenfektan ve doğal bir antiseptiktir. Bu özellikler enfeksiyonları iyileştirmek, yiyecekleri dezenfekte etmek, ateşi düşürmek ve yaşlanma belirtilerini önlemek için kullanılan çok yönlü bir esansiyel yağdır.

Misket Limonu
Misket Limonu

Misket Limonu Yağı Neye İyi Gelir?

Misket limonu yağı faydalarını sizler için yazdık.

Kanserli hücrelere karşı etkilidir

Vücut hücreleri anormal şekilde büyüdüğünde, durum bir şişlik veya tümör olarak bilinir. Bu anormal hücreler vücudun bir bölümünden diğerine yayıldığında, habis tümör veya kanser olarak adlandırılır.

Genellikle hücreler belli bir süre yaşar ve sonra ölürler. Ancak kanser hücreleri ölmez, ancak çoğalmaya devam eder. Citrus aurantifolia’dan elde edilen yağ yani misket limonu esansiyel yağı, kolon kanser hücrelerinin büyümesini % 78 oranında inhibe eder.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Misket limonu esansiyel yağında bulunan D-limonen, limonoidler, flavonoidler ve D-dihidrokardon kanser önleyici özelliklere sahiptir. Ayrıca misket limonu esansiyel yağı, DNA fragmantasyonu ve apoptoz gibi mekanizmalarla çalıştığı için kolon kanserini önleyebilir.

Bakterilere karşı savaşır

Misket limonu esansiyel yağında bulunan metanol ve etil asetat, bacillus cereus, enterobacter faecalis, escherichia coli, klebsiella pnömonisi, pseudomonas aeruginosa, salmonella paratyphi, staphylococcus aureus, proteus vulgaris ve serratia marcescens gibi hastalık yapan bakterilere karşı etkilidir.

Ayrıca, misket limonu esansiyel yağının antibakteriyel aktivitesi, ofloksasin, tobramisin, gentamisin sülfat ve siprofloksasin gibi standart antibiyotiklerle karşılaştırılabilir.

Serbest radikalleri yok eder

Misket limonu esansiyel yağında bulunan etil asetat ve metanol bileşikleri antioksidan özelliklere sahiptir. Antioksidanlar, serbest radikal denilen zararlı maddeleri oluşturan bir işlem olan oksidasyonun önlenmesine yardımcı olan kimyasal bileşiklerdir. Serbest radikaller, hastalıklara neden olur ve yaşlanmayı hızlandırır.

Misket limonu esansiyel yağında bulunan biyoaktif bileşiklerin sinerjik etkisi antioksidan aktivitelere katkıda bulunur. Ayrıca misket limonu esansiyel yağında bulunan etil asetat ve metanolün, popüler antioksidanlar olan ilaçlarda kullanılabilecek kadar güçlüdür.

Soğuk algınlığı semptomlarını azaltır

Zengin C vitamini içeriği nedeniyle, misket limonu esansiyel yağı bir bağışıklık güçlendiricidir. Soğuk, boğaz ağrısı, bronşit ve grip gibi enfeksiyonları önlemenize ve temizlemenize yardımcı olur.

Grip, ateş, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, halsizlik ve boğaz enfeksiyonu bulunan bir hastalıktır. Boğaz ağrınız olduğunda, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, ateş ve yutma güçlüğü yaşarsınız. Bronşit, soğuk algınlığı ve ateşinizin birkaç haftadan uzun sürdüğü hava yollarının iltihabıdır. Solunum zorluğu, öksürük ve göğüste sertlik ile birlikte ciddi semptomları vardır.

Yemeklere inanılmaz lezzet ekler

Misket limonu esansiyel yağı içeceklerinizi, yiyeceklerinizi, tatlılarınızı ve ilaçlarınızı lezzetlendirebilir. Misket limonu yağının keskin, taze ve terpen benzeri tadı sayesinde harika bir tadı vardır. Tat, koku ve doku hissi gibi organoleptik özellikleri geliştirir. En sevdiğiniz kokteyl, sos, turşu veya pudinge bir damla yağ ekleyebilirsiniz.

Vücut bakımı ve ev bakımı için kullanılır

Misket limonu esansiyel yağı yaygın olarak parfümler, sabunlar, vücut yağı, saç kremleri, kozmetik ürünler ve ev temizlik ürünlerinde kullanılır. Misket limonu esansiyel yağının kokusu kozmetikte faydalıdır. Sıkılaştırıcı bir etkisi vardır ve cildinizde olduğu kadar saçlarınızda da fazla yağ oluşumunu önleyerek harika kokular bırakır.

Bu yağdaki büzücü özellik sivilceyi gidermeye yardım eder, kesikleri ve böcek ısırıklarını tedavi eder ve ayrıca uçuklarda da yararlıdır. Misket limonu esansiyel yağını kullanırken seyreltmeyi unutmayın. Aksi takdirde, olumsuz reaksiyonlara neden olabilir. Ev yapımı sabunlarınıza veya güzellik ürünlerinize sadece bir kaç damla yağ damlatabilirsiniz. 

Obeziteyi önler

Obezite, sağlıklı kilonuzun çok üstünde olduğunuzu gösterir. Obezite, dünya çapında yaygın sağlık sorunlarından biridir. Bir çalışma, misket limonu esansiyel yağının iştahsızlık özelliklerinin olduğunu ortaya koyuyor. Böylece kilo kaybına yardımcı olabilir.

Mantarlara karşı etkilidir

Misket limonu esansiyel yağı içinde bulunan monoterpenler sayesinde phaeoramularia angolensis, candida albicans, aspergillus parasiticus ve aflatoksinleri ve aspergillus niger gibi mantarların gelişimini önler. Antifungal etkilerinden dolayı, misket limonu esansiyel yağı turunçgil mahsulleri için bir mantar ilacı olarak popülerdir.

Misket limonu esansiyel yağı, gıdaları korumak için potansiyel bir adaydır ve toksijenik mantar büyümesi ve toksin kontaminasyonundan beslenebilir.

Kas spazmlarını hafifletir

Citrus aurantifolia yağı spazmolitik özelliklere sahiptir. Araştırmacılar, tavşan organları üzerinde test edildiğinde, misket limonu esansiyel yağının önemli spazmolitik özelliklere sahip olduğu sonucuna varmıştır. Araştırmacılar düz kaslar üzerindeki spazmolitik etkiyi incelediler. Misket limonu esansiyel yağının kasılmaların yanı sıra kas spazmlarını da azalttığını gözlemlediler. Bu yağ ayrıca sinire bağlı spazmları da en azından kısmen önler.

Depresyonun üstesinden gelmeye yardımcı olur

Depresyon, bir insanın üzgün olduğu, hayatı zevkli bulmadığı bir durumdur ve gözlemlenmeden bırakılırsa, bu hastalık daha çok ilerleyebilir.

Misket limonu esansiyel yağı, antidepresan olarak popülerdir. Zihninizi canlandırmanıza ve rahatlamaya yardımcı olur. Bir difüzör veya buharlaştırıcı kullanarak yağı, havada buharla dağıtabilirsiniz.

Misket limonu yağı
Misket limonu yağı

Misket Limonu Yağı Cilde  Faydaları

Bazı insanlar misket limonu esansiyel yağını doğal bir cilt temizleyici olarak kullanır. Diğer narenciye meyveleri gibi içten ve dıştan güçlü temizleme özelliklerine sahiptir. Evde kullanıldığında, mevsimsel tehditlerden korunmamıza yardımcı olabilir. Düzgün bir şekilde seyreltildiğinde ve yüzü temizleme amacıyla kullanıldığında, hasar görmüş cildi temizlemeye ve pek çok cilt probleminin etkisini azaltmaya yardımcı olabilir.

Misket limonu yağı birçok doğal temizlik ürününde bulunur ve ayrıca sert yağları yok ederek mutfakta çok etkili bir temizleyici olabilir.

Herkes yaşlanma belirtileriyle mücadelede yardım arıyor ve misket limonu esansiyel yağı ince çizgiler, pigmentasyon ve elastikiyet kaybı gibi zamanın etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Misket limonu esansiyel yağı, cildinizi gençleştirmeye yardımcı olmak için kullanımı mükemmel hale getiren sıkılaştırıcı bir etkiye sahiptir. Yararlarını elde etmek için cilt dostu bir taşıyıcı yağ ile lokal olarak kullanın. Misket limonu esansiyel yağının tonik etkisi genç bir görünüm kazandırır ve koyu lekelerin aydınlatılmasında yardımcı olabilir. 

Misket Limonu Yağı Nasıl Kullanılır?

Misket limonu esansiyel yağı çok güzel bir koku yayar. Bu nedenle, buzdolabında saklamak en iyisidir. Salamura, salsa sos, punch veya puding yaparken içine bir damla limon yağı ekleyebilirsiniz. Misket limonu esansiyel yağını kesinlikle karışmadığı için suya eklemeyin çünkü mukoza zarına zarar verebilir.

Saç kremi ya da şampuanınıza birkaç damla misket limonu esansiyel yağı ekleyebilirsiniz. Saç derinizdeki fazla yağ üretimini önlerken saçlarınızı daha parlak hale getirir. Ev yapımı sabununuza birkaç damla misket limonu yağı ekleyebilirsiniz.

En sevdiğiniz nemlendiricinize birkaç damla misket limonu yağı eklerseniz, yüzünüzdeki aşırı sebum yani yağ üretimini kontrol etmenize yardımcı olur. Misket limonu esansiyel yağı, yağlı cildi normal cilde getirmeye yardımcı olur.

Birkaç damla limon yağı dağıtmak zihni rahatlatır ve sakinleştirir.

Vücudunuzu dengelemek için banyo tozu veya epsom tuzu veya bir taşıyıcı yağ üzerine misket limonu esansiyel yağı ekleyin. Banyo için esansiyel yağları kullanmak vücudunuzu canlandırmanın harika bir yoludur.

Misket Limonu Yağı Saça  Faydaları

Misket limonu esansiyel yağı da saçınızın sağlığını arttırmaya yardımcı olabilir. Saçlarınızı daha bakımlı ve pürüzsüz hale getirir. Aynı zamanda kepek gibi saç derisi sorunları tedavisinde yardımcı olabilir. Genel olarak, misket limonu esansiyel yağı saçlarınızın ömrünü uzatmaya yardımcı olur çünkü saçları daha parlak ve canlı hale getirir!

Misket Limonu Yağı ile Cilt Bakımı Maskeleri

Misket limonu esansiyel yağı genel olarak limon yağı, portakal yağı, adaçayı yağı, selvi yağı, karabiber yağı, vetiver yağı, zencefil yağı ve zerdeçal yağı ile en iyi şekilde harmanlanır.

Yağı cilt dostu bir taşıyıcı yağ ile seyreltin ve etkilenen bölgelere uygulayın. Ayrıca, yüzünüze sürebilirve yaşlanma belirtilerini önlemek ve cildinizi beyazlatmak için dairesel biçimlerde hafifçe masaj yapabilirsiniz.

Misket Limonu Yağı ile Soğuk Kompres Maskesi Tarifi

Yaz günleri en iyisidir ancak bazen biraz fazla sıcak olabilir! Canlandırıcı etkilere sahip misket limonu esansiyel yağı ile işleri dengeleyin.

Bir havluyu soğuk suda ıslatın ve sıkın. 2 damla misket limonu esansiyel yağı ve 1 damla lavanta esansiyel yağı ekleyin. Havluyu yuvarlayın ve 10 dakika boyunca dondurucuda bekletin. Soğutmak için alnınıza ve boynunuza bu havluyu uygulayın.

Parlak Bir Cilt İçin Misket Limonu Yağı Maskesi Tarifi

Hiçbir tatil spa olmadan tamamlanmış sayılmaz. Cildinizi hak ettiği şekilde şımartmak için bu tarifi kullanın. Nemli bir pamuklu pedin üzerine 2 damla misket limonu esansiyel yağı ekleyin. Gece cilt bakım rutininin bir parçası olarak yüzünüze uygulayın. Bu yağ ışığa duyarlıdır, bu yüzden güneşe ve zararlı UV ışınlarına çıkmadan önce kesinlikle uygulamayın!

Yumurta Akı ve Misket Limonu Yağı Maskesi Tarifi

Bu ev yapımı maske akne eğilimli ciltler ve yağlı ciltler için mükemmeldir aynı zamanda cildi temizler ve akne izlerini aydınlatır, cilt tonunu eşitler.

Misket limonu yağı, C vitamini bakımından zengin bir antioksidandır ve cildin tam olarak zarar görmesini önlemenin yanı sıra cildin esnekliğini korumak ve ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmak için yüksek miktarda kolajen kaynağına sahiptir. Hem C vitamini hem de sitrik asit özellikleri nedeniyle misket limonu esansiyel yağı doğal bir parlatıcı maddedir. Bu, cildin üzerindeki sivilce ve koyu izleri temizleyerek cilt tonunu dengelemeye yardımcı olur. Misket limonu esansiyel yağı ayrıca ölü cilt hücrelerinin temizlenmesine, cildin soyulmasına ve detoksuna yardımcı olan ve tekrarlayan lekeler ve sivilcelerin ortaya çıkma olasılığını azaltan doğal dezenfektan ve antibiyotik özelliklere sahiptir.

Hem misket limonu esansiyel yağı hem de yumurta beyazlarını kullanmak sadece cildi aydınlatmaya yardımcı olmakla kalmaz, sivilce oluşumunu ve yara izlerini azaltır ve cildi sıkılaştırır. Aynı zamanda beyaz noktaların ve siyah noktaların giderilmesine de yardımcı olur. Misket limonu esansiyel yağı, beyaz noktaların ve siyah noktaların gevşemesine yardımcı olurken, yumurta beyazları da bunlardan cildi arındırmaya yardımcı olur. Yüz maskesinin bir parçası olarak kullanılan kağıt mendil, aynı zamanda beyaz noktaların ve siyah noktaların, ölü cilt hücrelerinin çıkarılmasına yardımcı olacaktır. Bunu daha etkili hale getirmek için, bu eşsiz cilt maskesinin muhteşem yüzünüze getireceği güzellikle ilgili birkaç teknik sunacağım!

İlk önce bir cam kasede 2 damla misket limonu esansiyel yağı ile 10 damla jojoba yağını karıştırın. Temiz bir fırçayla cildinize bu karışımı uygulayın. Bu, beyaz noktaların ve siyah noktaların gevşemesine ve maske çıkarırken işlem sırasında daha yapışkan bir yüzey oluşturmasına yardımcı olur. 

2 yumurta beyazını bir cam kasede iyice çırpın. Kıvamının koyu ve yapışkan olması gerekir. Böylece daha iyi peeling etkisi gösterir. Yumurta akı genel olarak kar beyazı, kabarık ve yoğun bir köpük haline gelene kadar çırpın. Daha sonra bir fırça yardımıyla cildinize uygulayın. 

Ardından yüzünüze bir kat kağıt havlu kapatın. Tekrar fırçayla yumurta beyazını havlu kağıdın üzerine uygulayın. Göz ve dudak bölgesi hariç yüzün etrafına tamamen sürün. 30 dakika bekleyin ve maskeyi yukarı doğru soyun. Ardından cildinizi ılık suyla durulayın. 

Bu maskeyi haftada 1 kez yapmanızı öneriyorum. Hassas ciltler hariç tüm cilt tiplerine uygundur. 

Misket Limonu Yağı ile Saç Bakımı Maskeleri

Şampuanınıza yaklaşık 3 damla misket limonu esansiyel yağı ekleyip saçınıza ve saç derinize uygulayın, ardından normal şekilde yıkayın.

Gür ve Sağlıklı Saçlar İçin Misket Limonu Yağı Maskesi Tarifi

Bunun dışında kolayca uygulayacağınız saç maskesiyle sağlıklı, gür ve bakımlı saçlara sahip olabilirsiniz. Bir cam kasede 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı, 2 damla misket limonu esansiyel yağı ve 2 damla sedir ağacı yağını iyice karıştırın. Bu karışımla, saç derisine 5 dakika kadar masaj yapın. Saçınızı normal şekilde yıkayın.

Spirulina ve Misket Limonu Yağı Maskesi Tarifi

1 yemek kaşığı organik spirulina, 1 tatlı kaşığı bal ile 1 tatlı kaşığı misket limonu esansiyel yağını bir cam kasede karıştırın. Bu saç maskesini ıslak saça uygulayın, saç derisine ve saç uçlarına uygulayın. En az 20 dakika bekletin. Ardından ılık suyla ve şampuanla iyice durulayın.

Misket Limonu Yağı ile Yapılan Tedaviler

 • Acı, kızarıklık ve şişme gibi iltihapları önler.
 • Kanser gibi hastalıkları önler.
 • Aşırı kilo alımını önler.
 • Aşırı yağ üretimini ve aşınma gibi küçük cilt sorunlarından kanamayı önler.
 • Cildin yağını azaltır ve cildi sıkı tutar.
 • Mantarlara karşı etkilidir.
 • Zararlı bakterilere karşı güçlü aktivite gösterir.
 • Kanserli hücrelere karşı etkilidir.
 • Sinir ve kas hastalıklarına karşı savaşır.
 • Kas spazmlarını önler.
 • Depresyonla savaşır.

Misket Limonu Yağı Hakkında Merak Edilenler

Misket limonunun kökeni Güneydoğu Asya’ya ve M.Ö. 4000 yılına kadar uzanır. Dünyanın pek çok bölgesinde yaygın olarak yetişen bir gıda bitkisinin yanı sıra tıbbi bir bitkidir. Genel olarak, citrus aurantifolia yani misket limonu Güney Florida, Mısır, Hindistan, Meksika ve Batı Hint Adaları gibi sıcak subtropikal veya tropikal bölgelerde iyi yetişir. 

Misket limonu ağacı kısa ve sert dikenlere sahiptir ve yoğundur. Çalıdır ve yıl boyunca meyve veren bir ağaçtır ve boyu beş metreye kadar büyür. Ancak, meyve miktarı mayıs ve eylül ayları arasında bol miktarda bulunur. Çiçekler sarımsı beyazdır. Meyveler çapı 3 – 6 santimetre büyür ve oval biçimlidir.

Ticari kullanım için meyveleri yeşil olduklarında toplanır ancak olgunlaşmasına izin verdiğimizde sararır. Misket limonu suyu inanılmaz derecede popülerdir ve sayısız tıbbi yararı vardır.

Narenciye olan misket limonu meyvesinin kabuğu, sağlık açısından yararlıdır ve % 7 esansiyel yağ verir. Misket limonu esansiyel yağının rengi soluk sarı ila açık zeytin yeşilidir, kıvamı akışkandır ve kokusu taze, tatlı, keskin narenciye kokusudur.

Misket Limonu Yağı Fiyatı

Misket limonu yağı 35 TL ile 60 TL arasında satışa sunulmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. Beyhan dedi ki:

  Misket limonu yağı ya da bir diğer adı ile Lime yağı internette satılıyor. Alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz. Misket limonu çok ferah bir kokuya sahip yağın kokusu da aynı şekilde çok hoş kokuyor. Ben Tisserand organik misket limonu yağı kullanıyorum. Cildimi temizliyorum ya da mutfakta çıkması zor yağ lekelerini temizlemede kullanıyorum. Kesinlikle yağı seyreltmeden cildinize sürmeyin.