Genital Bölge Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli

27.12.2021
434
Genital Bölge Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli
Modelistlik Kursu

Kadınlar için en hassas olunan temizlik alanlarından biri genital bölge temizliğidir. Dikkat edilmediği takdirde sağlığımızı tehdit eden ve yaşam kalitemizi düşüren bir bölge olduğundan dolayı temizliğine karşı dikkat etmek büyük önem taşımaktadır.

Genital bölge temizliği için…

  • İç çamaşırlar sık sık değiştirilmeli
  • Pamuklu ve terletmeyen iç çamaşırlar tercih edilmeli
  • Tuvalette genital bölgeyi yıkarken önden arkaya doğru yıkanmalı
  • Dar pantolon, iç çamaşırı, çorap, tayt giymekten kaçınmalı
  • Ev yapımı yoğurt ve kefir tüketilmeli
  • Genital bölge ile ilgili sık sık kaşıntı ve akıntı şikâyetleri olduğu durumda doktora danışılmalıdır
Genital Bölgede Kaşıntı ve Akıntı
Genital Bölgede Kaşıntı ve Akıntı

Genital bölgedeki kaşıntı ve akıntılar

Hali hazırda genital bölge içinde faydalı bakteriler bulunmaktadır. Kadınlar bazen yanlış yöntemler ile genital bölgeyi temizlemek isterken aksine daha zararlı hale getirmektedir. Genital bölgeyi çok sıcak suyla yıkamak, fazla sabuna ve duş jeli kullanmak, tahriş edici bir şekilde genital bölgeye kese yapmak faydalı bakterileri öldürmektedir. Bu durumda genital bölge mantar ve zararlı bakterilere açık hale gelmektedir.

Genital bölgede görülen; kaşıntı, kızarıklık, akıntı, koku değişimi, ağrı gibi durumlarda mantar olmasından şüphelenir. Böyle bir durumla karşılaşan kadınlar doktora görünmeli ve doktor ile birlikte tedavi yolları belirlenmelidir. Genital bölge bakımına dikkat etmediğiniz durumlarda genital bölgede sivilce gibi diğer rahatsızlıklara da zemin hazırlamış olursunuz. Tedavi devam ederken kadınlarda genital bölgelerini temiz tutmaya, duştan sonra mutlaka kurulamaya ve tedavi döneminde cinsel ilişkiden kaçınmaya özen göstermelidir.

Genital Bölge Temizliği
Genital Bölge Temizliği

Genital bölgedeki tüylerin temizliği

Genital bölgedeki tüylerin temizliği için kullanılan yöntemler de büyük önem taşımaktadır. Tüyleri jiletle ve ağdayla almak o bölgenin iltihap kapmasını kolaylaştırıp mantar vb. hastalık oluşma riskini artıracaktır. Bu nedenle genital bölgeye özel geliştirilmiş temizleyici aletlerle veya makasla tüylerden kurtulmak daha sağlıklı bir yöntemdir.

Genital bölge kendi doğal ortamına bırakıldığı zaman kendi kendini temizleyen bir bölgedir. Bu nedenle genital bölge temizliği için sabun, duş jeli ve kozmetik ürünleri kullanmak temizliğin aksine bu bölgenin sağlığını oldukça riske atmaktadır. Sadece su yardımı ile genital bölgenin dışını yıkamak temizleme adına yapılacak en büyük ve tek yöntemdir denilebilir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Genital Bölge Temizlenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genital Bölge Temizlenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genital Bölge Temizlenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Vulvanızı yıkarken;


Hafif, kokusuz bir sabun kullanın. Bez yerine parmaklarınızı kullanmanızı ve vajinanıza sabun bulaştırmamanızı öneririz. Dudakların kıvrımları arasını temizlemek için parmaklarınızı kullanın.

Adet bakımı;


Tek kullanımlık ürünler kullanıyorsanız, kokusuz pedler ve tamponlar tercih edin. Profesyoneller ayrıca adet kaplarını kullanmanızı tavsiye eder.

Temizlik ürünleri;


Vajina veya vulva üzerinde kokulu ürünler kullanmayın. Daha önce hiç kullanmadıysanız, özel bir PH yıkama kullanmanıza gerek yoktur. Vajinamızın özel ürünlere ihtiyacı olmasa da vulvanız fayda sağlayabilir.

Doğal Hijyen;


Vajinanız kendini temizler. Bu deşarj şeklinde ortaya çıkacaktır. Normal akıntı berrak veya beyaz olabilir ve kokusuzdur. Bu, doğum kontrolünde olup olmamanıza bağlı olarak değişebilir. Kimsenin size akıntının sağlıklı olmadığını söylemesine izin vermeyin. Akıntı sağlıklıdır ve vajinanın yapması gerekeni yaptığı anlamına gelir.

Genital Bölge Temizliği yazısı Kamp, Doğa ve Yaşam üzerine güncel bilgiler sunan Bushcraft Okulu sponsorluğunda eklenmiştir. Kendilerine teşekkür ediyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.