Lazer Epilasyonla İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

20.07.2019
518
Lazer Epilasyonla İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey
Modelistlik Kursu

Lazer epilasyon nedir, lazer epilasyon nasıl yapılır? Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerden kurtulmak için konsantre ışık demeti yani lazer kullanılan tıbbi bir işlemdir. Bu işlem sırasında, bir lazer, tüylerdeki pigment yani melanin tarafından emilen bir ışık yayar. Işık enerjisi, derinin içindeki tüp şeklindeki keseleri yani kıl köklerini yakan ısıya dönüştürülür. Bu yakma işlemi, gelecekteki tüy büyümesini engeller veya geciktirir.

Her ne kadar lazer epilasyon tüylerin uzamasını etkili bir şekilde geciktirse de, genellikle kalıcı epilasyon ile sonuçlanmaz. İlk epilasyon için çoklu seanslar gerekir ve ayrıca bakım tedavileri de gerekli olabilir. Lazerle epilasyon, açık tenli ve koyu renkli tüyleri olan insanlar için çok etkilidir.

Bu yazımızda sizlerle lazer epilasyon nedir, lazer epilasyon nasıl yapılır, lazer epilasyon zararlı mı? gibi soruların cevaplarını paylaşacağız.

lazer epilasyon etkisi

İstenmeyen tüyleri azaltmak için lazerle epilasyon kullanılır. Yaygın tedavi yerleri arasında bacaklar, koltuk altları, üst dudak, çene ve bikini bölgesi bulunur. Bununla birlikte, istenmeyen tüyleri, göz kapağı veya çevresindeki bölge dışında hemen hemen her alanda yok etmek mümkündür.

Saç rengi ve cilt tipi, lazerle epilasyon kesinlikle başarısını etkiler. Buradaki temel ilke, tüylerin pigmentinin, cildin pigmentinin değil, ışığı emmesi gerektiğidir. Cildin zarar görmesini önlerken lazer sadece kıl köklerine zarar vermelidir. Bu nedenle, saç ve cilt rengi arasındaki kontrast en iyi sonucu verir. Yani açık tenli ve koyu renk saçlı kumral kişiler lazerle epilasyon işlemi için idealdir. 

Saç ve cilt rengi arasında çok az kontrast olması durumunda, cilde zarar verme riski daha fazladır ancak lazer teknolojisindeki gelişmeler, lazerle epilasyonu daha koyu cilde sahip kişiler için bir seçenek haline getirmiştir. Lazer epilasyon, ışığı iyi absorbe etmeyen kıl renkleri için daha az etkilidir: gri, kırmızı, sarı ve beyaz. Ancak, açık renkli tüyler için lazer tedavisi seçenekleri geliştirilmeye devam edilmektedir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

En i̇yi lazer epilasyon merkezleri İstanbul avrupa yakası için çok merak ediliyor. Lazer epilasyon yorumlarına baktığımda birkaç kliniğin öne çıktığını görüyorum. Epiderm Lazer Epilasyon merkezi herkes tarafından çok merak ediliyor, bu açıdan sizlere önerebilirim. Bakırköy lazer epilasyon tavsiye isteyenler için Epiderm Bakırköy şubesi de bulunuyor. 

lazer epilasyon nasıl yapılır

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Lazer epilasyon nasıl yapılır, lazer epilasyon kim tarafından yapılmalıdır?

Lazerle epilasyon ile ilgileniyorsanız, dermatoloji veya kozmetik cerrahi gibi bir uzmanlık alanında kurul onaylı olan ve lazer epilasyon konusunda deneyimli bir estetisyen seçmeniz gerekir. Sağlık personeli olmayan kişilerin lazer epilasyon yapmasına izin veren salonlar veya diğer tesisler konusunda dikkatli olun.

Lazer epilasyondan önce, bunun sizin için uygun bir tedavi seçeneği olup olmadığını belirlemek için doktorunuza danışın. Doktorunuz muhtemelen aşağıdakileri yapacak:

İlaç kullanımı, cilt hastalıkları veya yara izi öyküsü ve geçmiş epilasyon prosedürleri dahil tıbbi geçmişinizi gözden geçirir. 

Lazerle tüy almanın sizin için yapabilecekleri ve yapamadıkları dahil olmak üzere riskleri, yararları ve beklentileri tartışın. Öncesi ve sonrası değerlendirmelerde ve uzun vadeli incelemelerde kullanılacak fotoğrafları çekin. Konsültasyonda bir tedavi planı ve ilgili masrafları tartışın. 

Doktor ayrıca lazerle epilasyona hazırlanmak için özel talimatlar sunacaktır. Genellikle tedaviden altı hafta öncesine kadar güneşe maruz kalmamak için doktorunuzun tavsiyelerine uyun ve günlük geniş spektrumlu bir güneş koruyucu krem kullanın. Cildinizi bronzlaştıran cilt kremlerinden kaçının. Doktorunuz ayrıca yakın zamanda bronzlaşmış bir cildiniz varsa veya daha koyu bir cildiniz varsa, cilt beyazlatıcı bir krem ​​verebilir.

lazer epilasyon tedavisi

Ağda ve elektroliz gibi diğer epilasyon yöntemleri kıl folikülünü rahatsız edebilir ve tedaviden en az dört hafta önce bırakılmalıdır. Kan sulandırıcı ilaçları bırakmak önemlidir.

Lazer işleminden önceki gün tüylerin tıraş edilmesi önerilir. Cildin üstündeki kılları kaldırır ancak kıl kökünü yüzeyin altında sağlam bırakır.

Lazer epilasyonu genellikle iki ila altı seans gerektirir. Seanslar arasındaki aralık, bölgeye bağlı olarak değişecektir. Tüylerin, üst dudak gibi hızlı bir şekilde büyüdüğü bölgelerde, seans dört ila sekiz hafta içinde tekrarlanabilir. Sırt gibi yavaş kıllanma bölgelerinde, tedavi her 12 ila 16 haftada bir yapılabilir.

Bu işlem sırasında, estetisyen elde tutulan bir lazer aletini cildinize bastırır. Lazer tipine bağlı olarak, cildinizi korumak ve yan etki riskini azaltmak için cihazın ucundaki bir soğutma cihazı veya soğuk bir jel kullanılabilir.

Doktor lazeri etkinleştirdiğinde, lazer ışını cildinizden kıl foliküllerine geçer. Lazer ışınından gelen yoğun ısı kıl köklerine zarar verir, bu da kıl büyümesini engeller. Sıcak bir iğne gibi rahatsızlık hissedebilirsiniz.

Üst dudak gibi küçük bir alana epilasyon yapmak sadece birkaç dakika alabilir. Sırt gibi daha geniş bir alana epilasyon yapmak ise bir saatten uzun sürebilir.

lazer epilasyon kızarıklığı

Lazer epilasyondan sonra ilk birkaç saat boyunca kızarıklık ve şişme görülebilir. Herhangi bir rahatsızlığı azaltmak için, tedavi edilen bölgeye buz uygulayın. Lazer epilasyonundan hemen sonra bir cilt reaksiyonunuz varsa, doktor etkilenen bölgeye bir steroid krem ​​uygulayabilir.

Lazer işleminden sonra ve planlı tedaviler arasında, altı hafta boyunca veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde güneş ışığından kaçının. Günlük geniş spektrumlu güneş kremi kullanın.

Kıllar bu işlemin ardından hemen dökülmez ancak birkaç gün ila birkaç hafta arasında dökülmeler başlar. Seansların tekrarlanması genellikle gereklidir, çünkü saç dökülmesi doğal olarak bir döngüde meydana gelir ve lazer tedavisi, yeni büyüme aşamasında kıl kökleriyle en iyi şekilde çalışır.

Sonuçlar önemli ölçüde değişir ve tahmin edilmesi zordur. Çoğu insan birkaç ay süren epilasyon deneyimi yaşar ve yıllarca sürebilir, ancak lazer epilasyon kalıcı epilasyon garantisi vermez. Tüyler tekrar büyüdüğünde genellikle daha ince ve daha açık renklidir.

https://youtu.be/BGubV-60Cmw

Lazer Epilasyon Cihazları Nelerdir?

En iyi lazer epilasyon makinesi, hem kalın hem de ince kılları etkili bir şekilde yok eder. Ağrısız, güvenli ve rahattır. Uzun ömürlü garantili sonuçlar sunar. Yan etkilere veya cildin yanmasına neden olmaz. Ağırlıklı olarak 3 çeşit lazer epilasyon makinesi vardır.

Diode ve alexandrite lazer kalın kıllarda en iyi şekilde çalışır ancak ince tüyler için uygun değildir. Nd yag cihazlar ise ciltte herhangi bir yanmaya neden olmadan hem kalın hem de ince kıllarda çok iyi çalışır.

Bunun nedeni, diode cihazının cildin yanı sıra kıl köklerinde bulunan melanine de etki etmesidir, ancak nd yag cihazının seçici olarak sadece kıl köklerinde mevcut olan melanine etki eder.

Lazer Epilasyon Aleti Fiyatları

Bir çok farklı markanın lazer epilasyon aleti bulunmakta. Philips, Braun, Xiaomi, Rowenta, Remington gibi markalarda lazer epilasyon aleti mevcuttur. Peki bu markaların lazer epilasyon aleti fiyatlarına bakacak olursak, ortalama olarak 1.000 – 5.000 TL arasında değişen bir lazer epilasyon aleti fiyatlandırması olduğunu söyleyebiliriz.

Bu markaların kendi içinde farklı modelleri bulunmaktadır. Örneğin, Philips markasının lazer epilasyon aleti fiyatlarına bakacak olursak, 2.000 TL’ye de, 5.000 TL’ye de farklı modellerde lazer epilasyon aleti fiyatlarıyla karşılaşıyoruz.

Lazer Epilasyon Zararları Nelerdir?

Lazer Epilasyon Zararları Nelerdir?

Lazer Epilasyon Zararları Nelerdir?

Lazer epilasyon zararları, lazer epilasyon zararlı mı? Lazer epilasyona gitmeyi düşünen kişilerin aklına oldukça takılan bir konudur. Lazer epilasyon zararları ve lazer epilasyonun yan etkileri cilt tipine, saç rengine, tedavi planına ve tedavi öncesi ve tedavi sonrası gibi faktörlere göre değişir. Lazer epilasyon zararlarından karşılaşılan sorunlar cilt tahrişleri, pigment değişiklikleri, yara izi ya da kabarmadır.

Lazer epilasyon zararları olarak, işlem sonrasında geçici rahatsızlık, kızarıklık ve şişme olabilir. Herhangi bir belirti ve semptom genel olarak birkaç saat içinde kaybolur.

Lazerle epilasyon, genellikle geçici olarak etkilenen cildi karartabilir veya aydınlatabilir. Cildin aydınlatılması öncelikle, tedaviden önce veya sonra güneşe maruz kalmaktan kaçınanları ve daha koyu tenleri olanları etkiler.

Nadiren lazer epilasyon zararları olarak, cilt dokusunda kabarma, kabuklanma, yara izi veya diğer değişikliklere neden olabilir. Diğer nadir yan etkiler arasında, işlem görmüş tüylerin grileşmesi ya da özellikle koyu ciltlerde tedavi edilen alanların çevresinde aşırı tüy dökülmesi sayılabilir.

Lazer epilasyon zararlarından dolayı oluşabilecek ciddi göz yaralanması olasılığı nedeniyle göz kapakları, kaşlar veya çevresindeki alanlar için önerilmez.

Lazer epilasyon zararlı mı? sorusuna cevap olarak söyleyebileceklerimiz bu kadar. Gelelim her sene farklılık gösteren fiyat konusuna… Lazer epilasyon fiyatları 2021 yılında nasıldır?

Lazer Epilasyon Fiyatları 2021

Lazerle epilasyon fiyatları 2021 klinik ve güzellik merkezlerine göre farklılık gösterir. Fakat sizin için ortalama fiyatları araştırdık. 

Kadınlar için tüm vücut lazer epilasyon fiyatları 2021 yılında, tek seansı 800 TL civarındadır. Yalnızca koltuk altı bölgesinin lazer epilasyon fiyatları 2021 yılında, bir seansı 80 TL, tam bacak tek seansı 550 TL, yarım bacak 370 TL, genital bölge 210 TL, tüm yüz 135 TL, bıyık bölgesi 85 TL, bikini 110 TL, çene bölgesi 85 TL, yarım kol 300 TL, göbek bölgesi 85 TL ve göğüs arası bölgesi 80 TL civarındadır.

Erkekler için tüm vücut lazer epilasyon fiyatları 2021 yılında bir seansı 1250 TL civarındadır. Yalnızca koltuk altı bölgesinin bir seansı 75 TL, kaş arası 75 TL, ense 75 TL, genital bölge 500 TL, göğüs bölgesi 500 TL, sakal üstü 100 TL, göğüs ve omuz bölgesi 700 TL, omuz bölgesi 350 TL, sırt ve omuz bölgesi 850 TL, sırt bölgesi 550 TL, tüm kol 375 TL ve boyun bölgesi 75 TL civarındadır.

Bu fiyatlar genel olarak 2021 yılı yani güncel fiyatlardır. Fakat farklı güzellik merkezlerinde, hastanelerde ya da kliniklerde fiyatlar farklılık gösterebilir. Bu yüzden lazer işlemi yaptırmadan önce fiyatlar hakkında detaylı bilgi almanız gerekir.

Bu yazımızda sizlere lazer epilasyon nedir, lazer epilasyon nasıl yapılır, lazer epilasyon fiyatları 2021, lazer epilasyon zararlı mı, lazer epilasyon aleti fiyatları gibi en çok araştırılan ve merak edilen soruların cevaplarını paylaştık. 

Bunun yanı sıra, ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz Altın Oran Yüz Uygulaması Hakkında Her Şey adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Daha fazla içerik için sosyola com adlı YouTube kanalımızdan da bizi takip edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. helin dedi ki:

    Lazer epilasyonu ile tüylerinden kurtulmak isteyenler öncelikli olarak kaliteli bir yer seçip orada yaptırmalı diye düşünüyorum. profesyonel olmayan yerlerde lazer epilasyon yaptırmanız durumunda olumsuz sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Hassas cilde sahip olanlarda tahriş ve yara izleri yaratabilir. İyi bir yerde yaptırmak gerek. Bir de çok zahmetli bir iş gerçekten sabır gerektiriyor. Ayrıca, şimdilerde buz lazer epilasyon yaygınlaştı. Bununla ilgili bir içerik paylaşmanız da güzel olur.