Kedi Otu Yağı Ne İşe Yarar?

27.07.2021
412
Kedi Otu Yağı Ne İşe Yarar?
Modelistlik Kursu

Kedi otu yağı, valeriana officinalis bitkisinin köklerinden damıtılan buharla elde edilir. Bu güzel bitki oldukça pembemsi beyaz çiçekler üretir, ancak kedi otunun bilinen olağanüstü rahatlatıcı özelliklerinden sorumlu olan köklerdir. Kediotu yağı, öncelikle uykusuzluk, huzursuzluk ve gerginlik durumlarına yardımcı olmak için kullanılır.

Kedi otu esansiyel yağı, seskiterpenler ve seskiterpenollerde bol miktarda bulunur. Kedi otu yağının bileşimi, menşe ülkeye ve yetiştirme koşullarına göre önemli ölçüde değişebilir.

Bu yazımızda kedi otu yağı fiyatı nedir, kedi otu yağı faydaları nelerdir, kedi otu yağı cilde faydaları nelerdir ve kedi otu yağı nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Kedi Otu Yağı Fiyatı

Kedi otu yağı 11 lira ile 200 lira arasında değişir.

Kedi Otu Yağı Faydaları

Kedi Otu Yağı Faydaları

Kedi Otu Yağı Faydaları

Kedi otu yağının aroması, damıtılmasına, yağın kaynağına ve yağın yaşına bağlı olarak keskin ve nahoş olabilir. Aromayı tolere etmenin zor olduğunu düşünüyorsanız, aromayı diğer uçucu yağlarla düşük seyreltme ile harmanlayarak çarpıcı bir şekilde yumuşatabilirsiniz. Kedi otu yağının lavanta yağı, roma papatyası yağı, vetiver yağı, paçuli yağı ve tatlı portakal yağı ile aromatik olarak iyi bir şekilde karıştığını görüyorum.

Rahatlık, hedefli uygulama ve hareket halindeyken kullanımların tümü bir araya getirerek kedi otu esansiyel yağı karışımını roll on olarak kullanabilirsiniz. Kedi otu esansiyel yağı, lavanta yağı, paçuli yağı ve jojoba yağını karıştırarak temiz bir roll on şişesinde kullanabilirsiniz. Bu bölümde kedi otu yağının faydalarını öğreneceksiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Uyku Bozukluklarını Tedavi Eder

Kedi otu esansiyel yağının en eski ve en çok çalışılan faydalarından biri, uykusuzluk semptomlarını tedavi etme ve uyku kalitesini iyileştirme yeteneğidir. Birçok aktif bileşeni, ideal bir hormon salınımını koordine eder ve dinlendirici, eksiksiz ve rahatsız edilmeden uykuyu uyarmak için vücudun döngülerini dengeler. Bu, eski zamanlardan beri kedi otu kökünün ana kullanımlarından biridir.

Kaygı ve Depresyonu Azaltır

Bu biraz uyku bozuklukları ile ilgili önceki nokta ile ilgilidir, ancak kedi otu esansiyel yağı aynı zamanda ruh halini iyileştirmek ve kaygıyı azaltmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Sağlıklı uykuyu sağlayan aynı etki mekanizması, vücutta anksiyete ve strese neden olabilecek negatif enerjiyi ve kimyasalları azaltmaya da yardımcı olur. Bu stres hormonları vücutta kronik olduğunda tehlikeli olabilir, bu nedenle kedi otu esansiyel yağı vücudunuzu yeniden dengelemenize ve huzur ve sükunetinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Mide Sağlığını İyileştirir

Mide rahatsızlığınız olduğunda, birçok kişi farmasötik çözümlere yönelir, ancak doğal çözümler genellikle gastrointestinal problemler için en iyisidir. Kediotu esansiyel yağı, mide rahatsızlığını hızla hafifletebilir ve sağlıklı bağırsak hareketlerini ve idrara çıkmayı sağlayabilir. Bu, vücudu detoksifiye etmeye ve gastrointestinal sistemin besin emilimini iyileştirmeye ve böylece sağlığı çeşitli şekillerde iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Kalp Çarpıntısını Önler

Kalp Çarpıntısını Önler

Kalp Çarpıntısını Önler

Kedi otu esansiyel yağı, belirli çalışma konularında daha düşük kalp çarpıntısı oluşumuyla doğrudan ilişkilendirilmiştir. Bu uçucu yağdaki uçucu bileşikler, daha normal bir metabolik hızı uyarmak ve kardiyovasküler sisteminizin düzensiz davranışını yatıştırmak için kalbinizdeki asitler ve yağlarla etkileşime girer.

Kan Basıncını Düzenler

Kedi otu kökünü stres ve anksiyete için çok yararlı kılan aynı etken maddeler, vücudun kan basıncını düzenlemesine de yardımcı olur. Yüksek tansiyon, kardiyovasküler sistem üzerinde gereksiz zorlanmalara neden olabilir ve felç ve kalp krizi olasılığını artırabilir. Kedi otu esansiyel yağı, iç tüketim yoluyla bu riskleri doğal olarak azaltabilir.

Bilişsel Yetenekleri Geliştirir

Birçok uçucu yağ, bilişsel yeteneği olumlu etkilediğini iddia etse de, kediotu kökü, yüzlerce yıldır bir beyin güçlendirici olarak müjdelendi. Beynin farklı bölgelerini uyarır ve dolaşımı artırarak beynimizi taze ve aktif tutan yolları uyarır. Öğrenciler ve yaşlılar, akademik performanslarını artırmak, hafızalarını korumak ve bunama gibi bilişsel bozuklukları geciktirmek için dünyanın her yerinde kediotu kökü tüketirler.

Adet Kramplarını Azaltır

Kedi otu esansiyel yağının rahatlatıcı doğası, onu yıllarca hamilelik ve adet terapisinin popüler bir parçası haline getirmiştir. Adet kramplarının yanı sıra hamilelik sırasında rahatsızlık ve ağrı çeken birçok kadın için hoş bir rahatlama olan adet kramplarının şiddetini ve rahatsızlığını azaltabilir.

Genellikle, kedi otu esansiyel yağı tüketmenin olumsuz bir yan etkisi yoktur. Bununla birlikte, kedi otu esansiyel yağında bir dizi güçlü, uçucu bileşen bulunduğundan, etkileri deneyimlemek için fazla bir şeye ihtiyacınız yoktur. Kedi otu esansiyel yağının aşırı tüketimi baş dönmesine, kramplara, mide ağrılarına, hafif depresyona ve bazen de deri döküntüsü veya kurdeşen olarak sonuçlanabilir. Bunlar çok sınırlı olaylardır ve doktorunuza danıştığınız ve doktorunuzun rehberliğine uyduğunuz sürece, kedi otu esansiyel yağı kullanımınız çok az zarar verebilir ancak bol miktarda faydası vardır!

Kedi Otu Yağı Cilde Faydaları

Kedi Otu Yağı Cilde Faydaları

Kedi Otu Yağı Cilde Faydaları

Kedi otu yağının cilt bakımında da oldukça fazla faydası vardır. Cilt sağlığınızı korumak açısından, kedi otu esansiyel yağının topikal veya dahili uygulaması beklenmedik bir müttefik olabilir. Kedi otu esansiyel yağı, cildi kırışıklıkların gelişimine karşı koruyan ve aynı zamanda sizi sağlıklı tutmaya yardımcı olan antiviral bir bariyer görevi gören sağlıklı bir koruyucu yağ karışımı ile aşılayabilir.

Kedi Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Kedi Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Kedi Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Kedi otu esansiyel yağı, vetiver esansiyel yağı, sandal ağacı esansiyel yağı ve sardunya esansiyel yağından her birini yirmi beş damla olmak üzere on beş mililitrelik küçük ve boş bir roll on şişesinde karıştırın, ardından üzerini jojoba yağı ile doldurun ve roll on şişesinin kapağını kapatın. Bu karışım, doğal bir parfüm olarak kullanılabilir.

Bu karışımla, yumuşak bir uykuya dalın. Uyku, bedeninizi ve zihninizi sağlıklı, uyanık ve mutlu tutar. Pek çok insan uykusuzluk çeker. Kötü uyku döngüsünü kırmaya hazır mısınız? Uykuyu iyileştirmek için harika bir başlangıç, bir gece rutini planlamaktır. Erken yattığınızdan, rahatlatıcı bir banyo yaptığınızdan ve daha iyi bir gece uykusu için ipuçlarımızı deneyin. Bir uykusuzluk sorununa yakaladıysanız, huzurlu bir gece uykusunu desteklemek için kedi otu esansiyel yağını birkaç damla yastığınıza damlatın.

Ağrıları masaj yaparak uzaklaştırın. Yorucu bir antrenmandan veya işte geçen uzun bir günün ardından kendinizi kedi otu esansiyel yağı ile rahatlatıcı bir masajla şımartın. Kedi otu esansiyel yağının topraklayıcı aroması, ağrılı kaslara, ağrılı ayaklara veya boynunuza masaj yaparken rahatlamak için de mükemmeldir.

Sakin bir ortam yaratın. Kedi otu esansiyel yağının cesur, toprak kokusu diğer birçok yağla muhteşem bir şekilde eşleşir. Geri tepmek ve tüm ürpertici hissin tadını çıkarmak için en sevdiğiniz kedi otu yağı infüzyon karışımını bir difüzörde havaya dağıtın. Bunun için dört damla kedi otu yağı, üç damla çam esansiyel yağı ve üç damla portakal esansiyel yağını difüzöre ekleyin.

Cildinizi muhteşem bir şekilde nemlendirin. İster kış geliyor ister yazın pürüzsüz bacaklarınızı gösteriyor olun, nemlendirme bir zorunluluktur. Doğal ama cesur bir koku için kedi otu yağını en sevdiğiniz cilt bakım ürünleriyle birleştirin.

Vücudun kuru bölgelerine uygulamadan önce vücut kreminize bir damla sedir ağacı ve bir damla kedi otu yağı ekleyin.

Bir damla kedi otu yağı, bir damla biberiye yağı, bir damla lavanta yağı ve dört damla jojoba yağını bir temiz şişede birleştirin. Bu kuru ciltler için serumu, kuru cildi hafifletmek için geceleri yüzünüze sürün.

Yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz. Bunun yanı sıra, Lavanta Suyu Faydaları Nelerdir? adlı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

sosyola com adlı YouTube kanalımızdan da bizi takip edebilirsiniz.
YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.