Kakao Yağı ve Hindistan Cevizi Yağı ile Nemlendirici Yapımı

09.05.2019
817
Kakao Yağı ve Hindistan Cevizi Yağı ile Nemlendirici Yapımı
Modelistlik Kursu

Kakao yağı ve hindistan cevizi yağı mucizevi bir karışımdır. Birçok farklı cilt sorununa iyi gelen bu muhteşem ikili, cilt için çok faydalıdır. Kakao yağı; Orta ve Güney Amerika’ya özgü, tropik iklimde yetişen ve bedensel yararları için “tanrıların yemeği” olarak bilinen kakao bitkisinin tohumlarından üretilir. Kakao yağı eritme yöntemiyle kullanılır çünkü katı haldedir.

Organik kakao yağı; tarçın, hindistan cevizi, karanfil ve zencefil gibi baharatlardan yapılan tamamlayıcı esans yağları, lavanta, gül ve sümbülteber gibi çiçek yağları, paçuli, sandal ağacı ve vanilya gibi esansiyel yağlar ve portakal veya bergamot gibi turunçgil kokuları ile iyi bir şekilde eşleşir. Ayrıca keklik üzümü ve nane gibi esansiyel yağlarla birlikte kullanıldığında da etkilidir.

Hindistan cevizi yağı ise kurutulmuş hindistan cevizi veya taze hindistan cevizini presleyerek yapılır. Hindistancevizi yağı yapmak için kuru veya ıslak yöntem kullanılabilir. Hindistan cevizinden gelen süt ve yağ preslenir ve ardından yağ çıkarılır.

Hindistan cevizi yağı soğuk veya oda sıcaklıklarında sağlam bir dokuya sahiptir, çünkü çoğunlukla doymuş yağ olan yağdaki yağlar daha küçük moleküllerden oluşur. Yaklaşık 78 derecelik sıcaklıklarda hindistancevizi yağı sıvılaşır.

Saf hindistan cevizi yağı, en az rafine ve en faydalı olanıdır. Kabuğundan çıkarılmış ve doğal yağları çıkarmak için preslenmiş olan kuru hindistan cevizi ile yapılır.

Saf hindistan cevizi yağı, ıslak öğütme yöntemi kullanılarak elde edilir. Kuru öğütme yoluyla elde edilen saf hindistan cevizi yağı  ise kuru hindistan ceviziyle yapılır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Hindistan cevizi yağı vücut ve cildi yenileyici özellikler taşır. Ayrıca doğal bir nemlendiricidir. Bu açıdan oldukça faydalıdır.

Kakao yağı ve hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir öğrenmek ister misiniz? Öyleyse gelin bakalım kakao yağı ve hindistan cevizi yağı cilde nasıl fayda sağlıyormuş.

kakao yağı ve hindistan cevizi yağı

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Bu tamamen doğal, yenilebilir yağ, tartışmasız en iyi nemlendirici ve ihtiyaç duyabileceğiniz tek şeydir. Kakao ve Hindistan cevizi yağı cilde uygular uygulamaz herhangi bir kalıntı bırakmadan erir. Cilt gözeneklerine kolayca nüfuz eder, derinlemesine ve iyice nemlendirir.

Cildiniz kuruysa, yıkadıktan ve havluyla hafifçe kuruttuktan sonra yüzünüze hindistancevizi yağı sürün. Yağın iyi dağılması için küçük bir miktar yeterlidir. Bir elinizin avuç içine bir çay kaşığı yağı alın, diğer elinizle ovalayın. İki elinizle yüzünüze uygulayın, hafifçe masaj yapın. Yağın cilt tarafından emilmesi için 5-10 dakika bekleyin ve yumuşak bir pamuklu havlu ile silin. Cilt yüzeyinden buharlaşma yoluyla nem kaybını önlemek için ihtiyacınız olan tek şey ince bir tabaka hindistan cevizi yağıdır.

Yağlı bir cildiniz varsa, bu yağın nemlendirici etkisinden hala yararlanabilirsiniz. Sebumun aşırı üretimi, genellikle yetersiz cilt hidrasyonunun bir sonucudur. Vücudun daha fazla su kaybını önleme girişimidir. Bununla birlikte, ekstra sebum salgılanması komedo oluşumu ve akne gibi cilt sorunlarına neden olabilir.

Yağlı ciltler için, yumuşak bir sabunla yıkadıktan sonra yüzünüze ve boynunuza ılık hindistan cevizi yağı sürün. 15 dakika bekletin. Ilık suyla yıkayın ve yumuşak bir havluyla kurulayın. Cildinizi düzeltmek için bunu birkaç gün boyunca tekrarlayın.

Ne tür makyaj yaparsanız yapın, yatmadan önce makyajı çıkarmak her zaman iyi bir fikirdir. Çıkarılması cildinizin nefes almasını sağlar. Bununla birlikte, makyajın çıkarılması işlemi yüzdeki yumuşak dokuyu, özellikle gözlerin etrafındaki hassas bölgeyi travmatize edebilir. Hindistan cevizi yağı bu zor işi sizin ve cildiniz için kolaylaştırır.

Makyajı silerken çok fazla sürtünme ve cilt tahrişinden kaçınmak için yüzün her yerine pamukla hindistan cevizi yağı sürün. 5 dakika beklettikten sonra ılık su ve sabunla yıkayın. Makyaj bu temizlemeyle silinir ancak kapsamlı bir temizlik yapmak için tekrar yağ sürmelisiniz.

Gözleri sıkıca kapalı tutarak, üzerine hindistan cevizi yağı dökülmüş pamuk pedleri yerleştirin. Birkaç dakika içinde, yağ su geçirmez maskara ve eyeliner çözülür, böylece onları nazikçe silebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı göze girerse, biraz acıtabilir ancak tamamen güvenlidir.

Cilt sağlığının zaman zaman yüzümüzü derinlemesine temizlemesi önemlidir. Vücudumuzun hiçbir parçası makyaj, hava kirliliği veya sadece havadaki toz ve yağdan dolayı kimyasallara maruz kalmaz. Toksinler cilt gözeneklerine sızar ve onları tıkar. Klimanın ve sıcaklığın kurutucu etkisi, cildinizi kurutur.

Kakao ve Hindistan cevizi yağı nazik ancak tam bir temizleyicidir. Ciltteki ölü hücreleri yumuşatır ve pul pul dökülmeyi kolaylaştırır. Hindistan cevizi yağının hafif dokusu saç köklerine sızmasını ve sertleşmiş sebumu çözerek cilt yüzeyine çıkarmasını sağlar.

hindistan cevizi yağı cilde faydaları

Hindistan cevizi yağının antibakteriyel özellikleri cildi potansiyel patojenlerden korur. Daha da önemlisi, sivilceyi kötüleştiren bakteriyel enfeksiyon riskini azaltabilir. Esas olarak hindistan cevizi yağında bulunan ve antibakteriyel madde olarak görev yapan laurik asittir. Bu orta zincirli yağ asidi, hindistancevizi yağının % 85’ini oluşturur. Laurik asitin yüksek olan tek doğal madde anne sütüdür.

Hindistan cevizi yağının antimikrobiyal etkisi, cildin mantar enfeksiyonlarını da çözer. Her ne kadar birçok mantar enfeksiyonu küçük olsa da, yüzde büyük bir problem olabilir. Maya enfeksiyonları ve saçkıran, küçük kuru lekeler veya pürüzlü ciltler yaratabilir.

Hindistan cevizi yağının genel cilt bakımının bir parçası olarak yüze uygulanması veya etkilenen bölgelerde spot uygulamanın yapılması bu enfeksiyonların üstesinden gelebilir.

Hindistan cevizi yağı güneş ışınlarına karşı bir miktar koruma sağlar. SPF 4 ile hindistancevizi yağı, sahilde bütün gün boyunca sizi güvende tutamayabilir ancak evden dışarı çıkmadan önce cildinize uygularsanız, kısa süre boyunca güneş ışınlarının etkisinden kaçabilirsiniz. Ayrıca, güneşte herhangi bir koruma olmadan kaldıysanız, hemen sonra hindistan cevizi yağı uygulamak hasarı azaltır.

İnce kırışıklıklar bile cildin genç görüntüsüne zarar verebilir. Hindistan cevizi yağı, yüzün pürüzsüzlüğünü kırışıksız tutarak koruyabilir.

Hindistan cevizi yağının cildin derinliklerine nüfuz etme kabiliyetine sahip olduğu bulunmuştur. Yağdaki trigliseritler, kolajen tabakasının zamanında onarılmasını sağlayan protein moleküllerini çeker.

Cildin erken yaşlanması, UV ışınlarından kaynaklanan oksidasyon stresinden, çevre kirliliğinden ve sert kimyasalların kullanılmasından dolayı cilt tahriş olur.

Hindistan cevizi yağı erken yaşlanmayı çeşitli şekillerde önleyebilir. Nemlendirici olarak cilde nazikçe dokunur ve cildi aşındırmadan yüz bölgesine peeling yapar. İnce bir tabaka halinde uygulandığında, cilt nemini hapseder, toza ve diğer çevre kirleticilerine karşı fiziksel bir engel görevi görebilir. Antioksidan etkisi oksidatif hasarı azaltır. Kollajen oluşumunu teşvik ederek cildi pürüzsüz ve esnek tutar.

kakao yağı faydaları

Kakao Yağı Ne İşe Yarar?

Kakao yağı, bölgesel olarak uygulandığında cildiniz için birçok mükemmel fayda sağlayan doğal bir üründür. Kakao yağı, yüksek düzeyde K vitamini, E vitamini ve esansiyel yağ asitleri içerir.

Kakao yağı, serbest radikallerin neden olduğu cildin zarar görmesine karşı etkili antioksidanlar bakımından zengindir. Serbest radikaller cildin yaşlanmasına, koyu lekelere ve mat ciltlere neden olabilir. Cildinizin sağlıklı ve genç görünmesini sağlamak istiyorsanız, cildinizi hasardan korumak zorunludur.

Kakao yağının anti-enflamatuar özellikleri cildinizi yaşlanma belirtilerine karşı korur. Akneye neden olan enfeksiyonu yatıştırır, cildinizi sağlıklı hale getirir ve cilt hücrelerinin onarımı işlemine hazır hale getirir.

Kakao yağının yumuşatıcı özellikleri, bunu nemlendiriciler, sabunlar ve kremler içine dahil etmek için mükemmel bir bileşen haline getirir. Kakao yağı özellikle derinlemesine nemlendirilmesi gereken kuru ve hassas ciltler için faydalıdır.

Kakao yağının bu kadar değerli olmasının bir nedeni, yağ asitleri içeren yüksek konsantrasyonlu antioksidan bileşiklerdir. Oleik asit, palmitik asit ve stearik asit içerir. Bu yağ asitleri vücut için faydalıdır ve ciltteki serbest radikalleri etkisiz hale getirmeye yardımcı olur.

Kakao yağının antioksidan yararları, cildi tahrişe veya cilde zarar verebilecek çevresel ve harici etkenlerden korur. Oksidatif stresin derecesini azaltarak, kakao yağı yaşlanma belirtilerini, özellikle kırışıklıkları ve koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olabilir.

Genelde kakao yağını vücut losyonları ve kremlerinde bir içerik olarak görürsünüz. Yemeklik bir yağ olduğundan, tüketim için güvenli olduğu bilgisi ile dudak balsamlarına eklenir. Cilt bakım rutininizin bir parçası olarak her gün cildinize veya dudaklarınıza kakao yağı sürmek cildinizi nemli tutar. Kakao yağı kullananlar, cildin nemli ve ışıltılı hale geldiğini her fırsatta belirtirler.

Kakao yağı saçlar için mükemmel bir bakım sağlar. Saçların yumuşak, pürüzsüz ve hoş görünmesine yardımcı olur.

kakao yağı ve hindistan cevizi yağı karışımı

Doğal Bir Nemlendirici:
Kakao Yağı Ve Hindistan Cevizi Yağı Karışımı

Bu nemlendirici tarifi, bebekler veya hassas ciltler için mükemmeldir. Bu nemlendiriciyi şık bir kutuda sevdiklerinize armağan edebilir ya da kendinizi şımartabilirsiniz.

Kakao yağı ve hindistan cevizi yağı, iki besleyici formülü ile son derece nemlendirici bir kombinasyon oluşturur ancak kakao yağı ve hindistan cevizi yağı karışımın iyice çırpılması gerekir.

Malzemeler:

 • ½ su bardağı shea yağı
 • ½ su bardağı kakao yağı
 • ½ su bardağı hindistan cevizi yağı
 • ½ su bardağı hafif yağ (badem, jojoba veya zeytinyağı olabilir)
 • 30 damla tercih edilen herhangi bir esansiyel yağ (ben lavanta kullanıyorum)

Nasıl Yapılır?

 1. Esansiyel yağlar dışındaki tüm malzemeleri ateşe dayanıklı bir kaba alın.
 2. Ocağı orta dereceye ayarlayın ve yağları benmari usulü eritin.
 3. Tüm malzemeler eriyene kadar sürekli karıştırın.
 4. Karışımı ocaktan alın ve biraz soğumasını bekleyin.
 5. Soğuduktan sonra esansiyel yağı ekleyin ve iyice karıştırın.
 6. Karışımı bir saat kadar buzdolabında bekletin.
 7. Karışımı 10 dakika boyunca iyice çırpmak için bir mikser kullanın.
 8. Karışımı 10 dakika daha buzdolabında bekletin.
 9. Bu nemlendiriciyi kapaklı bir cam kavanozda saklayın ve normal losyon veya vücut yağı gibi kullanın.

Bu nemlendirici tarifi kesinlikle cildi yumuşatır ve losyondan daha ağır bir dokuya sahiptir ancak birkaç dakika sonra cilde nüfuz eder ve cilt yağlılık hissini kaybeder.

Nemden ve ışıktan uzakta depolanan kakao yağı ve hindistan cevizi yağı karışımı, 8 ay kadar buzdolabında saklanabilir. Bu nemlendirici asla ciltte iz bırakmaz, yağlı bir his bırakmaz ve gözenekleri tıkamaz. Bu açıdan cildi tazeler ve derin bir biçimde temizler.

Kakao Yağı ve Hindistan Cevizi Yağı ile Nemlendirici Yapımı adlı yazımızı beğendiyseniz, Annemarie Börlind Purifying Care Serisi Ürün İncelemesi yazımızı da okuyabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.